Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Тенносиновитис: симптоми и третман

Тенносиновитис - главните симптоми:

 • Болка во нозете
 • Болка во коленото
 • Мускулна болка
 • Тендонска болка
 • Акумулација на течности во артикуларната празнина
 • Болка во глуждот при одење
 • Тендон оток
 • Ограничена мобилност
 • Тендон црвенило

Tenosynovitis - воспаление на сврзното ткиво обвивки околу тетива, кои се случуваат во акутна и хронична форма.

Етиологија

Следниве фактори придонесуваат за развој на теносиновитис:

 • повреди и повреди. Ако, како резултат на тоа, инфекции влегуваат во човечкото тело, тогаш веројатноста за појава на тенозиновитис значително се зголемува. Покрај тоа, повредите и повредите може да доведат до целосно или делумно прекин на синовијалната вагина, а потоа текот на болеста станува потешко и поопасно;
 • ослабен имунитет;
 • ревматски заболувања;
 • дегенеративни процеси во зглобовите. Промените често влијаат врз тетивите, кои се прицврстени во мускулите во близина;
 • влијанието на одредени видови на бактерии и вируси;
 • напредна возраст. Tenosynovit може да се појави кај лице од било која возраст, но сепак постарите луѓе почесто страдаат од него. Работата е дека исхраната на артикуларното ткиво се влошува со возраста;
 • прекумерни товари. Дури и лицето кое не води активен животен стил може да се разболи со тенозиновитис ако редовно зафаќа одредени зглобови.
Развојот на теносиновитис придонесува за редовни стресови на зглобот

Видови

Сите тетивни воспаленија се поделени во следниве видови:

 • стенотички tenosynovit. Оваа болест се нарекува и тендовагинитис на лактот, коленото, глуждот, колкот и другите зглобови. Најчестото воспаление е анатомското формирање на долг грабнат палец, односно тетивите со кои го повлекувате прстот кон страната. Покрај тоа, болеста влијае на краткиот екстензор на палецот. Како резултат на заедничко воспаление, движењето на палецот е ограничено. Ако теносиновит тече во хронична форма, тогаш лузните се појавуваат на школките на зглобот и тетива. Ако некое лице не започне со терапија, наскоро, зглобот е блокиран. Патем, оваа форма на болеста најчесто се манифестира кај жените;
 • туберкулозен теносиновит. Оваа болест се појавува против позадината на поразот на телото со туберкулозно стапче. Оваа форма влијае на синовијалните обвивки на рачните тетиви. Раката отекува, а движењето на прстите е ограничено. Изненадувачки, овој тип на болест е безболен. Во повеќето случаи, болеста се јавува кај лица постари од 18 години;
 • хроничен воспалителен теносиновитис. Процесот на оваа форма е сличен со текот на туберкулозниот теносиновитис. Како резултат на оваа болест, често се појавува ревматоиден артритис . Специјалистот може да направи точна дијагноза само по анализирање на ефузијата (за откривање на бактериска флора).

Постои класификација на болеста според локацијата на воспаление. Најчестите tenosinovit:

 • зглобен зглоб;
 • колено заеднички;
 • лактот заеднички;
 • колк зглоб;
 • зглобен зглоб (de Querven-ова болест);
 • долга бицепс главата.

Симптоматологија

Во повеќето случаи, болеста се развива бавно, така што лицето дури и не обрнува внимание на непријатност во екстремитетите. Всушност, треба веднаш да се јавите кај докторот кога ќе се појават првите симптоми, затоа што ако не започнете соодветен третман на време, тогаш можете да заборавите за целосен живот (заедничкото може едноставно да го блокира):

 • оток на тетивите кои можат да се детектираат со палпација;
 • неможност за движење;
 • болка за време на работата на погодената мускулна група и индивидуални тетиви;
 • тешка црвенило низ тетивата.

Знаците и механизмот на развој на болеста, исто така, зависи од тоа каде точно се појави воспалението:

 • болест на глуждот. Во овој случај, самите тетиви изгледаат вообичаено, но во внатрешноста на ткивата што ги опкружуваат, има течност. Воспалението на зглобот на зглобовите често е резултат на ревматоиден артритис или механички ефекти врз тетивите. Во овој случај, лицето страда од болка што се јавува во задниот дел, средината или предното стапало. Во некои случаи, воспаление на зглобот на зглобовите може да се манифестира со непријатност низ ногата. Како по правило, болката се зголемува со продолжено стоење или, напротив, долго одење. Во некои случаи, тензиновитисот на глуждот настанува поради рамнина. Ако болката е многу гори, тогаш има неврогенски карактер. Во некои случаи, непријатност во областа на зглобот на зглобовите е резултат на болка во 'рбетот. Тогаш непријатност се зголемува по истегнување и / или кревање на исправната нога;
 • воспаление на колената. Доколку коленото драматично се зголеми во обемот, веднаш консултирајте се со доктор. Ова е сигурен знак на воспаление на колената. Овој феномен се должи на формирање на специјална течност во артикуларната кеса, чија количина се зголемува за време на стимулацијата на синовијалната мембрана. Оваа течност предизвикува тенозиновитис на колената, поради што слободното движење на ногата е многу комплицирано. Како по правило, болката во областа на колената е мала и има досаден карактер. Ако болеста тече во акутна форма, тогаш лицето почнува да доживува акутна болка;
 • пораз на долгата бицепс главата. Оваа болест се нарекува и тензиновитис бицепс. Најчесто, оваа болест ги зафаќа пливачите и тенисерите, односно луѓето кои се вклучени во ваков спорт, што бара повторување на движењата со рака над главата. Воспалението на долгата глава на бицепс се појавува како резултат на преголема задушување на бицепсниот мускул и е локализирано во горниот предниот брахијален регион. Понекогаш оваа болест се одвива на тетивите на лакотниот зглоб;
 • de Querven-ова болест. Оваа болест е резултат на преоптоварување на палецот или рачниот зглоб. Воспалението може да се појави не само кај луѓето кои постојано ги протеруваат своите раце поради нивните професионални активности (швеѓани, пијанисти, натоварувачи, механика), туку и кај домаќинки и летни жители. Во вториот случај, болеста Де Кервен се јавува поради повреда на рацете. Често болеста се развива многу бавно, па едно лице го одлага посетата на лекарот и не започнува со целосен третман. Ако болеста на Де Кервен е предизвикана од траума, воспалението се манифестира многу брзо. Во овој случај, опасноста лежи во фактот дека третманот на едно лице подолго време има за цел да се ослободи од симптомите на контузија, а специјалистите едноставно не можат да забележат дека болеста веќе долго време е пренесена на де Керен-овиот теносиновитис.
Место на воспаление кај де Кервен-ова болест

Главниот симптом на прогресијата на ова воспаление е болката во регионот на основата на палецот и под него, како и по должината на работ на зглобниот зглоб. Во некои случаи, непријатноста се шири на лактот или дури до рамото. Природата на болката во случај на Де Querven-овата болест е различна за сите пациенти. Некои луѓе се жалат на болка од постојана природа, додека други имаат непријатност само со активни движења.

Третман

Со цел воспаление на коленото, глуждот, зглобот (Де Кервен-ова болест) или лакотниот зглоб не доведува до тажни последици, неопходно е да се спроведе навремен и соодветен третман. Методот на терапија зависи од видот на болеста и од местото на нејзината локализација:

 • лекови. Овој третман вклучува употреба на анти-инфламаторни лекови. Со ослабување на воспалителниот процес, фармаколошките агенси доведуваат до намалување на едемот и намалување на болката. Запомни дека само-третманот не може да даде резултати (или дури и да доведе до компликации);
 • физиотерапија. Овој метод е насочен кон забрзување на метаболизмот во воспалената зона. Специјалисти ги користат следниве методи: ласерска и магнетна терапија, ултразвук и ултравиолетово, електрофореза. Во некои случаи се користи терапевтска масажа;
 • пункција на зглобот. Доколку напредува хроничниот теносиновитис, експертите го избираат овој метод на лекување. Лекарот отстранува од зглобот вишок на синовијална течност, како и нешто што се формира поради воспаление. Во некои случаи, во погодената област се внесуваат хормонални агенси кои ги спречуваат воспалителните процеси.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Tenosynovitis и симптомите карактеристични за оваа болест, тогаш ревматологот може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Ревматоиден артритис (појавување симптоми: 3 од 9)

Ревматоидниот артритис е системска болест на хронична природа, која се карактеризира со истовремено воспаление на неколку зглобни зглобови. Овој патолошки процес е проследен со уништување на 'рскавични и коскени структури. Ако не се спроведе навремена дијагноза и третман на болеста, тогаш постои висок ризик дека некое лице ќе стане онеспособено. Обично ревматоидниот артритис влијае на зглобните зглобови на нозете и рацете, но исто така е можно патолошкиот процес да влијае на големите зглобови.

...
Flatfoot (појавување симптоми: 2 од 9)

Рамни стапала - ова е вид на деформација на ногата, во која спуштањето на нејзините сводови, што резултира со целосно губење на вродените шок-апсорпција и пролет функции. Рамни стапала, чии симптоми лежат во вакви големи манифестации како болка во телесните мускули и чувство на вкочанетост во нив, зголемен замор при одење и продолжено стоење, зголемена болка во нозете до крајот на денот итн., Е најчестата болест која ги зафаќа стапалата.

...
Фибромијалгија (појавување симптоми: 2 од 9)

Болеста, во која чувството на мускулно-скелетна непријатност, манифестирано во форма на замор и вкочанетост на движењата, е карактеристично за една личност, се нарекува фибромијалгија. Оваа болест се карактеризира со отсуство на воспалителни процеси и не влијае на оштетување на внатрешните органи на едно лице. Malaise е чудна за луѓето кои се изложени на психолошка природа. Ова се главно средовечни жени, но честопати страдаат деца и мажи.

...
Мијалгија (појавување симптоми: 2 од 9)

Миалгија е патолошки процес кој се карактеризира со појава на болни сензации во мускулите со различна локализација и етиологија. Покрај болката, може да има вкочанетост на екстремитетите, воспаление на кожата. Буквално, "миалгија" значи "мускулна болка".

...
Остеохондропатија (појавување симптоми: 2 од 9)

Остеохондропатијата е колективен концепт кој ги вклучува болестите кои влијаат на мускулно-скелетниот систем, а деформитетот и некрозата на погодениот сегмент се јавуваат на позадината. Вреди да се одбележи дека ваквите патологии се најчести кај децата и адолесцентите.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

зема ревматологот
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воронцовская, д. 8, стр.5
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-15
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .