Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Синовитис на зглобот на колкот: симптоми и третман

Синовитис на зглобот на колкот - главните симптоми:

Когнитивниот синовитис е заболување кое предизвикува воспаление во синовијалната мембрана на зглобот. Како резултат на овој процес, ексудат се акумулира во неговата празнина и се појавува едем. Обично болеста напредува само во еден зглоб. Движењата стануваат ограничени и придружени со болни сензации. Но, болката не е главниот симптом на оваа болест, а пациентите во ретки случаи се обраќаат во медицинска установа во раните фази на прогресија на болеста.

Генерално, синовитис на колк во зглобовите е патологија која се јавува ретко кај возрасни, почесто кај деца на возраст од четири до осум години. Кај децата, синовитисот може да се развие без очигледна причина. Најчест преоден синовитис на колкот на колкот.

Причини

Оваа болест може да биде предизвикана од сите фактори. Синовитис на зглобот на колкот се развива од дебелина и после многубројни спортски повреди, како резултат на оштетување на шуплината и ткивата на зглобот со инфекција. Друга болест може да се појави поради алергии.

Најчестите причини за оваа болест се:

  • повреди;
  • инфективна инфекција (стрептокок, стафилокок , туберкуларен микобактерија);
  • други заболувања во заднина кои го поттикнуваат развојот на синовитисот ( бурзитис , гонореја , сифилис , гихт );
  • заедничка нестабилност;
  • оштетување на артикуларната површина, итн.

Класификација

Текот на болеста може да биде акутен или хроничен. Од природата на воспалението се разликуваат серозни и пурулентен синовитис, серозно-фибринозен и хеморагичен. И во зависност од причината за развојот на болеста, синовитисот може да биде асептичен, заразен и алергичен.

Симптоматологија

Прво, има болни чувства кај возрасно лице или дете. Зглобот е значително зголемен (едем). Се појавува слабост, човекот станува слаб, температурата на телото малку се зголемува. Движењето ќе се одржи надолу, и постои чувство на затегнатост. Палпацијата на зглобот се чувствува слабо, и овој процес е придружен со непријатност. За да ја потврди дијагнозата, лекарот мора да притисне на зглобот од две спротивни страни. Ако рацете чувствуваат извесен притисок под кожата, ова укажува на присуство на течност во артикуларната празнина. Значи, можете да го идентификувате сериозниот синовитис.

Пулмоналното воспаление во акутна форма има поизразени манифестации. Пациентот се појавува значителна слабост, треска и остро зголемена телесна температура. Како што напредува болеста, се појавува лажна состојба. Болките во погодениот дел од телото се интензивираат, површината се зголемува повеќе во волумен. Ова може да биде придружено со значително зголемување на лимфните јазли, кои се наоѓаат во близина на болниот зглоб.

Синовитис на зглобот на колкот

Хроничната форма е обележана со многу сериозни симптоми. Најчесто во овој случај синовитис е мешан. Првично, практично нема поплаки, и само кога одите во покомплицирана фаза, се појавуваат првите симптоми, како што се: замор на зглобот за време на работата, акутна болка, вкочанетост на движење.

Со синовитис на зглобот на колкот, проблеми се јавуваат при одење. Синдромот на болка станува прогласен. Зглобот е тешко отечен и неговата форма се менува. Опасноста од оваа болест е тоа што таа се појавува неочекувано и прво ја повредува ногата во подрачјето на коленото. Со текот на времето, болниот фокус се движи кон областа на колкот.

Синовитисот на зглобот на колкот кај децата води до куцање, бидејќи болното дете не се обидува да го нападне заболеното место. По 2-3 недели на соодветен третман, болката, како и воспалителниот процес, исчезнува. Зглобот започнува да функционира нормално.

Компликации

Ако болеста не се третира, таа ќе стане потешка. Акутен или хроничен синовитис може да биде комплициран со инфекција, што ќе доведе до ширење на воспалителниот процес надвор од синовијалната мембрана. Кога инфекцијата ќе оди на мембраните, оваа болест ќе предизвика уште една страшна болест, како што е гноен артритис. Понатаму, лезијата може да влијае на меките ткива околу болната површина. Ова, пак, ќе доведе до развој на тежок периартритис.

Друга компликација е панартрисот. Се јавува поради егзацербација на заразен синовитис. Во оваа болест гнојни процеси влијаат на целиот зглоб, имено, 'рскавицата, коските и лигаментите. Прогресијата на овој процес може да доведе до развој на сепса .

Ако асептичниот синовитис се влоши, може да предизвика потешки болести. Во овој случај, заедничкиот ќе се зголеми значително во големина. Течноста нема да има време да се апсорбира во синовијалната мембрана. Ова го загрозува појавувањето на капка - хидрастроза.

Дијагноза на болеста

За да се избегнат страшни последици, неопходно е да се консултира лекар, да се дијагностицира болеста и да започне третман. Квалификуван специјалист треба да спроведе испитување, а потоа да развие индивидуален курс на лекување.

Конечната дијагноза треба да се направи само по клинички студии, дијагностичка пункција и врз основа на специфични знаци. Многу е важно не само да се потврди дијагнозата, туку и да се утврди причината за оваа болест. Често, за дијагноза на хроничен или акутен асептичен синовитис, се врши артромнографија и артроскопија . Тематски тестови се цитологија и синовијална биопсија. Ако причината за болеста се алергиски реакции, тогаш треба да се направат алергиски тестови.

Една од најважните анализи е изучувањето на пунктатот - течност земена од шуплината со методот на пункција. Неопходно е да се провери составот на изливот, износот на протеини, хијалуронска киселина, ензимска активност. Доколку постои сомневање за гноен синовитис, неопходно е да се испита гној користејќи бактериоскопски и бактериолошки методи. Ова се важни анализи, со помош на кои е можно да се утврди кои инфективни микроорганизми предизвикуваат болеста.

Третман

Доколку воспалението на зглобот на колкот е мало, ќе биде потребно амбулантно лекување. Пациентот со синовитис, кој се развил по повредата, мора да биде доставен во просторија за итни случаи. Ако пациентот има синовитис на вториот тип или минлив, лекарот треба да се третира со тесен профил (ендокринолози, ревматолози, итн.). За сериозни симптоми, потребно е итна хоспитализација.

Со асептичен синовитис со мала количина на течност во зглобот, потребно е цврсто да се поправи зафатеното подрачје со завој, за да се обезбеди имобилизација. Се препорачува да се подложат на процедури за електрофореза, УВЧ или УВ зрачење.

Ако се открие гноен синовитис, неопходно е итно да се издиша гној од погодениот зглоб со пробивање. Тие можат да пропишат лаважа на шуплината, и во тешкиот случај, ќе биде потребно отворање и одводнување на зглобот.

Третманот на зглобот на колкот во хронична форма се изведува само во болница. Антивоспалителните агенси се инјектираат во артикуларната празнина. По три до четири дена од третманот се пропишуваат следниве постапки: фонофореза и парафин, УХФ, магнетна терапија и озоцерит. Во случај на компликации, неопходно е да се воведе тразиолол или contrycal во заедничката празнина. Во најтешките и опасни ситуации, операцијата е неопходна. За време на него се врши ексцизија на синовијалната мембрана - целосна или делумна. Потоа, потребна е интензивна рехабилитација со имобилизација, употреба на антибиотици и други лекови и последователна физиотерапија.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате синовитис од колкот и симптомите карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: ревматолог , ортопед .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Синовитис (појавување симптоми: 8 од 14)

Синовитис е воспалителен процес локализиран во внатрешната обвивка на заедничката капсула. Опасноста од болеста е тоа што често се случува речиси безболно. Поради ова, луѓето одлагаат посета на лекарот и не започнуваат со целосен третман на синовитис во времето.

...
Артритис на коленото (појавување симптоми: 5 од 14)

Воспалителниот процес, кој се манифестира во форма на болнички симптоми на мускулно-скелетниот систем и кој главно ги зафаќа зглобовите на колената, се нарекува артритис на колената. Оваа болест не се манифестира само кај постарите лица, туку има и возрасни, па дури и деца. Артритисот на колената се манифестира во форма на карактеристични знаци на болка во регионот на пателата и самиот зглоб. Во исто време, за човек не е само тешко да оди, туку и да ги флектира и да ги истегне нозете.

...
Хемолитичен стрептокок (симптоми на појавување: 5 од 14)

Хемолитичен стрептокок е грам-позитивна бактерија со специфична форма. Припаѓа на семејството на лактобацили. Често, истовремено коегзистира со Staphylococcus aureus. Бактеријата може да го зарази телото на секое лице - и возрасно и мало дете.

...
АРИ (појавување симптоми: 5 од 14)

АРИ (акутна респираторна болест) е група на заболувања од вирусно или бактериско потекло, кои се карактеризираат со оштетување на горниот респираторен тракт, симптоми на општа интоксикација на телото. Респираторните инфекции влијаат врз луѓето од сите возрасти, од мали деца до постари лица. Оваа група на болести се манифестира сезонски - почесто се случуваат патологии кога се менуваат сезоните (во есен-зимскиот период). Важно е да се вклучите во превенцијата на акутните респираторни инфекции навремено, за да не се инфицирате во средината на епидемијата.

...
Катарален болки во грлото (појавување на симптоми: 5 од 14)

Катарална болки во грлото (акутен тонзилофарингитис) е патолошки процес предизвикан од патогената микрофлора и влијае на горните слоеви на мукозната мембрана на грлото. Оваа форма, според медицинска терминологија, се нарекува и еритематозна. Од сите форми на воспалено грло, ова се смета за најлесно, но тоа не значи дека не е потребно да се третира. Како правилно да се третираат катарална ангина, може да се каже само квалификуван лекар по сеопфатна дијагноза. Исто така вреди да се напомене дека третманот на болеста не е секогаш потребен за употреба на антибактериски лекови.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

зема ревматологот
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
ортопед прифаќа
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Герила, 41
Телефон : +7 (499) 116-82-14
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .