Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Спинална туберкулоза (спондилитис туберкулоза): симптоми и третман

Спинална туберкулоза (туберкулозен спондилитис) - главните симптоми:

Спиналната туберкулоза (туберкулозен спондилитис) е опасна болест на мускулно-скелетниот систем, како резултат на инфекција со туберкулозен бацил (Кох). Карактеристична особина на оваа болест е деформитетот на 'рбетниот столб. Спиналната туберкулоза може да се развие кај деца и кај возрасни.

Оваа болест може да се зарази по контакт со лице, животно кое е веќе заразено со туберкулоза. Исто така, спиналната туберкулоза може да се развие ако пациентот е веќе болен со пулмонална или интестинална туберкулоза.

Спиналната туберкулоза обично влијае на лумбалниот и на торакалниот регион. Туберкулозните стапчиња "напаѓаат" на 'рбетот и артикуларните коски. Прво, на крајот на артикуларните коски се зафатени, подоцна синовијалната мембрана и зглобната 'рскавица. Важно е да се забележи развојот на патологијата на време и веднаш да се побара помош од медицинска установа. Невозможно е да се спроведе третманот Планот за лекување треба да биде подготвен од квалификуван специјалист врз основа на испитувањето и резултатите од лабораториски и инструментални анализи.

Симптоми

Во почетните фази, симптомите на туберкулозата на 'рбетот се помалку изразени, бидејќи болеста се развива прилично бавно. Но постепено симптомите стануваат поизразени. Пациент со забелешки за спинална туберкулоза:

 • слабост;
 • треска;
 • појава на синдроми на болка во местата на локализација на болеста;
 • нарушувања на мускулно-скелетниот систем;
 • непријатност и непријатност при движење;
 • мускулна тензија;
 • деформација на 'рбетниот столб, што резултира со атрофични промени во вид на грпка (во раните фази на болеста, наведнато не е толку развиено и видливо, но подоцна,' рбетот станува повеќе заоблен и грбот станува поголем);
 • раздразливост, агресија;
 • за време на физички напор се појавуваат болки, но за време на одмор болката исчезнува.

Причини

Туберкулозата се развива поради лоши навики

Спиналната туберкулоза најчесто се јавува кај лица кои не ги следат правилата за хигиена, не се воздух и не ги чистат просториите за живеење. Исто така, рбетната туберкулоза се развива поради:

 • заразни болести, ХИВ инфекција ;
 • лоши навики (пушење, алкохолизам, зависност од дрога);
 • слаб имунолошки систем;
 • добиени повреди;
 • хипотермија;
 • несоодветна исхрана.

Дијагностика

За точна дијагноза во медицинските установи користејќи ги следните методи:

Исхрана

Пациентите со 'рбетна туберкулоза треба да ја следат исхраната и да ги елиминираат храните што можат да бидат штетни за телото.

Од исхраната треба да се исклучи:

 • масното месо, рибата;
 • пржена храна;
 • топло сосови;
 • кафе, силен чај;
 • полупроизводи, рафинирани производи;
 • бел леб;
 • шеќер;
 • ориз;
 • колачи, пецива со креми.
Со спинална туберкулоза, штетната храна треба да биде исклучена од исхраната.

Со туберкулоза, телото е исцрпено, така што му е потребна избалансирана, висока калорична исхрана. Во исхраната дефинитивно треба да се вклучат:

 • пилешко, говедско, зајачко месо;
 • варена риба;
 • житарици;
 • јајца;
 • мешунки;
 • житарици;
 • ореви;
 • овошје;
 • портокал зеленчук;
 • скробно зеленчук;
 • бобинки;
 • јогурт;
 • млеко (без маснотии);
 • авокадо;
 • путер, гли.

Исхраната е пропишана и на пациентот само од страна на лекарот, имајќи ја предвид општата состојба на неговото тело, како и сериозноста на болеста.

Третман

За да може третманот да биде колку што е можно поефективен, пациентот мора да биде во болнички услови, каде што лекарите ќе можат да го набљудуваат.

Третманот на болеста треба да биде само сеопфатен и да ги вклучи следните активности:

 • дневни прошетки на свеж воздух;
 • ортопедски третман. Ако пациентот има деформација на 'рбетниот столб, тогаш треба да носат потпорен корсет, а исто така да спијат на посебен малтер;
 • правилна исхрана;
 • масажа;
 • физиотерапија;
 • терапевтска гимнастика.

Лекот третман се состои од неколку фази. Прво, на пациентите им се препишува курс на третман насочен, пред се, на подобрување на перформансите на телото, нормализирање на неговата активност. По пропишувањето на антибиотици со широк спектар и витамини, кои му се потребни на пациентот. Состојбата на пациентот постојано се следи. Тој ќе треба да се тестира редовно, така што лекарот може да види дали пропишаниот третман е ефикасен или ако има потреба од промена на лековите.

Туберкулозата е многу опасна и немилосрдна болест која, без соодветно лекување, може да доведе до развој на многу компликации.

По завршувањето на текот на третманот, се препорачува одморалиште и санаториум.

Третман со народни методи

Различни декорации и тинктури помагаат во борбата против туберкулозата:

 • машки inflorescences на бор, варено млеко, мед, путер, сурови јајца. Смесата направена од овие состојки треба да се консумира 3 пати на ден;
 • исто така е корисно да се коза млеко со додавање на јаглен од гранките на вар;
 • мешавина со сурутка, школка бели јајца;
 • мешавина од овес, трици, мед и врела вода.

Овие народни лекови може да се користат само во тандем со медицински третман, и само со дозвола на вашиот лекар. Самолечението е неприфатливо, бидејќи може да ја влоши состојбата. Туберкулозата не е болест која сама може да се излечи.

Превенција

Со превентивна намена се препорачува да се спроведе годишна студија за флуорографија. Исто така, децата по раѓање во рок од две недели мора да бидат вакцинирани (BCG), следните во 7 години. Се препорачува да се воздржи од комуникација со пациенти кои имаат отворена форма на пулмонална туберкулоза.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате спинална туберкулоза (туберкулозен спондилитис) и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: специјалист за туберкулоза , ортопедски хирург .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Коскена туберкулоза (појавување симптоми: 5 од 13)

Коскената туберкулоза е болест што се развива како резултат на активната активност на туберкулозните микобактерии, кои се исто така познати во медицината како Кох стапчиња. Како резултат на нивната пенетрација во зглобот, формираат фистули кои долго време не заздравуваат, неговата мобилност е нарушена, а во потешки случаи таа е целосно уништена. Со развојот и прогресијата на туберкулозата на 'рбетот, може да се формира грпка и грбот ќе се пресвртува. Без соодветен третман се јавува парализа на екстремитетите.

...
Лимфоцитна леукемија (појавување симптоми: 4 од 13)

Лимфната леукемија е малигна лезија што се јавува во лимфното ткиво. Се карактеризира со акумулација на туморски лимфоцити во лимфните јазли, во периферната крв и во коскената срцевина. Акутната форма на лимфоцитна леукемија неодамна припаѓала на болести на "детството" поради неговата подложност главно кај пациенти на возраст од две до четири години. Денес, лимфоцитна леукемија, чии симптоми се карактеризираат со својата специфичност, е почеста кај возрасните.

...
Миокардитис (појавување симптоми: 4 од 13)

Миокардитисот е генеричко име за воспалителните процеси во срцевиот мускул, или миокардот. Болеста може да се појави на позадината на разни инфекции и автоимуни лезии, изложеност на токсини или алергени. Постојат примарни воспаленија на миокардот, кој се развива како независна болест, а секундарна, кога срцевата патологија е една од главните манифестации на системска болест. Со навремена дијагноза и комплексен третман на миокардитисот и нејзините причини, прогнозата за опоравување е најуспешна.

...
Спондилитис (појавување симптоми: 4 од 13)

Спондилитис е воспалителна болест на 'рбетниот столб на хронична природа, која е форма на спондилопатија. Прогресијата на патологијата може да доведе до примарно уништување на телата на 'рбетниците, намалување на густината на коскените структури, како и сложени коскени деформитети.

...
Хроничен хепатитис (појавување симптоми: 4 од 13)

Хроничниот хепатитис е воспалителна и дистрофична лезија на црниот дроб, што доведува до нарушување на неговата функционалност и трае повеќе од шест месеци. Со оваа патологија, лобуларната структура на органот е зачувана, но во него се јавуваат воспалителни и дистрофични промени, а без лекување, болеста се развива во цироза, што може да предизвика фатален исход. Затоа третманот на хроничен хепатитис Ц и други форми треба да се врши под строг надзор на лекар кој поединечно ја избира дозата на лекови и ја надополнува терапијата со традиционалната медицина.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

ТБ лекар прифаќа
ортопед прифаќа
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Герила, 41
Телефон : +7 (499) 116-82-14
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-15
Адреса : Москва, Госпитална пл., Д.2, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .