Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Колено зглоб на коленото: симптоми и третман

Синовитис на коленото зглоб - главните симптоми:

 • Слабост
 • Треска
 • Збунетост
 • Оток на зафатениот зглоб
 • Заеднички деформитет
 • Општо оштетување
 • Неспособност да се наведнува на коленото
 • Болка при одење

Колено зглоб е воспаление на внатрешната обвивка на коленото. Како што се развива патологијата, течноста почнува да се акумулира во зглобот, што потоа се претвора во гној. Како по правило, болеста е локализирана во колената, бидејќи е постојано изложена на зголемени оптоварувања. Болеста може да погоди лице на речиси секоја возраст. Сепак, најчесто болеста се дијагностицира кај постари лица и кај оние кои водат седентарен начин на живот.

Етиологија

Како по правило, изразен синовитис на колената може да се развие поради:

 • стекнати или пренесени болести;
 • ткивна инфекција;
 • иритација на синовијалната мембрана.

Покрај тоа, синовитисот на колената може да се развие во однос на позадината на ваквите болести:

Ако синовитис се развил на позадината на претрпената траума, тогаш во медицината оваа болест се нарекува посттрауматски синовитис на колената.

Општи симптоми

Во почетната фаза, синовитисот на колената може да нема никакви симптоми. Прилично е тешко да се дијагностицира болеста во почетната фаза на развој, бидејќи симптомите се многу слични на артроза .

Со развојот на синовитис на колената, може да ги набљудувате следниве симптоми:

 • оток во коленото;
 • болка од краток карактер при одење;
 • мало деформирање на коленото.

Во акутната форма на болеста, општата листа на симптоми може да се надополни со следното:

 • зголемена телесна температура;
 • слабост, треска;
 • болест

Во некои случаи, пациентот може да падне во несвест. Ваквата човечка состојба може да укаже на тоа дека започна гноен процес. Во оваа фаза на развој на болеста пациентот не може да го свитка коленото.

Форми на болеста

Постојат такви форми на синовитис на колена:

 • реактивен;
 • хроничен;
 • умерена.

Реактивна форма

Реактивниот синовитис на колената е последица на механички или токсични ефекти на зглобот. Оваа патологија може да се формира не само во коленото, туку и во зглобот, колк на зглобовите. Болеста во оваа форма може да влијае не само на постарите, туку и на младите луѓе.

Хроничен синовитис

Хроничниот синовитис на колената е последица на веќе стекната или одложена болест. За разлика од реактивната форма, патологијата не може да се појави сама по себе. Како што покажува практиката, причините за развојот на болеста може да бидат следниве болести:

Умерен синовитис

Умерениот синовитис на коленото е почетната форма на болеста. Како по правило, во оваа фаза болеста добро реагира на третманот. Причината за развојот на болеста може да послужи како траума, или едноставно "седентарен" животен стил.

Подтипови на синовитис

Колено зглоб може да има два подтипа:

 • вилозен пигмент;
 • ексудативен.

Пилус типот на патологија е дијагностициран кај речиси 80% од пациентите. Со оваа форма на болеста може да се забележат следните симптоми:

 • непријатност при одење;
 • црвенило на кожата во областа на коленото;
 • мала мускулна атрофија;
 • кратка природа на болка.

Оваа форма на патологија може да бара хируршка интервенција.

Екссудативната форма на патологија може да се развие не само во областа на коленото, туку и во областа на колкот на колкот. Причината, најчесто, е траума или повреда.

Можни последици

Ако го започнете лекувањето на синовитисот на коленото зглоб навремено, тогаш болеста поминува речиси без трага.

Во исто време, вреди да се напомене дека во отсуство на точен курс на терапија, започнува развојот на гноен синовитис, што може дури да доведе до инвалидност. Особено, ако причината за патологијата била тешка повреда или болест на коленото која претходно била пренесена.

Прогресијата на гноен синовитис дури може да биде фатална. Затоа, со првичните симптоми, веднаш треба да контактирате со хирург или трауматолог.

Третман

Со локализација се прави разлика на синовитисот на десниот коленски зглоб и синовитисот на левиот коленски зглоб. Третманот е ист во двата случаи.

Третманот на синовитис на колената се состои од преземање на специјални препарати и изведување на манипулации за отстранување на течност од заедничката празнина. Ако зборуваме за акутната форма на болеста, тогаш гнојот е вовлечен.

Пробивање на коленото

Прободот на погоденото колено се прави, како по правило, без анестезија, бидејќи пациентот не чувствува болка. Но, пред да ја спроведете оваа постапка, треба да ги дознаете сите причини за формирање на повреда и, доколку е можно, да ги отстраните.

Во следната фаза, специјалната завеса се применува на погодената област, која ги исклучува непотребните движења на коленото.

Третман на лекови е назначувањето на таквите лекови:

 • анти-воспалителни, нестероидни;
 • инхибитори;
 • кортикостероиди;
 • антибиотици, за да се спречи воспалителниот процес.

Ако се забележат симптоми на акутна форма, тогаш нема смисла да се третира синовитис само со лекови. Потребна е операција - се изведува вкупна синовиктомија.

Третман на народни лекови

Ова прекршување може да се третира и народни лекови. Но, ова треба да се направи само откако е направена точна дијагноза и главниот тек на лекување е пропишан.

Традиционалните методи за отстранување на овој вид на болест добро помагаат во почетната фаза на развојот на болеста.

Следниве народни лекови се користат за лекување на синовитис:

 • лосиони од фитоотваров;
 • триење колена тинктури;
 • примање декорации;
 • Маст врз основа на билки и животински масти.

Но, за да почнат да ги третираат синовитис народни лекови може да се препише само од лекар. Дури и ако сите симптоми укажуваат на болеста, сепак не треба да се лекувате самостојно. Таквата повреда треба да се третира само од страна на специјалист, по конечната дијагноза. Третманот ќе биде најефективен ако ги комбинирате рецептите "баби" со терапија со лекови.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате синтитис од колената и симптомите кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите може да ви помогнат: ортопед и трауматолог , ревматолог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Артритис (појавување симптоми: 5 од 8)

Воспалителни заболувања, кои се придружени со манифестација на постојана болка во зглобовите, се нарекуваат артритис. Всушност, артритисот е болест која придонесува за чистење на 'рскавицата на зглобовите, промени во лигаментите и заедничката капсула. Ако болеста не се третира, процесот се влошува, што доведува до деформитет на зглобовите.

...
Полиартритис (појавување симптоми: 4 од 8)

Артритис, како што веројатно знаат многу луѓе, е едно заедничко воспаление. Ако зборуваме за воспаление на неколку зглобови, тогаш веќе постои релевантност на таквата болест како полиартритис. Полиартрит, чии симптоми се карактеризираат со исклучителна тежина на сопствените манифестации, се јавува под влијание на разни причини, и затоа секој пациент има различен тек на оваа болест.

...
Артритис на коленото (појавување симптоми: 4 од 8)

Воспалителниот процес, кој се манифестира во форма на болнички симптоми на мускулно-скелетниот систем и кој главно ги зафаќа зглобовите на колената, се нарекува артритис на колената. Оваа болест не се манифестира само кај постарите лица, туку има и возрасни, па дури и деца. Артритисот на колената се манифестира во форма на карактеристични знаци на болка во регионот на пателата и самиот зглоб. Во исто време, за човек не е само тешко да оди, туку и да ги флектира и да ги истегне нозете.

...
Псоријатичен артритис (појавување симптоми: 4 од 8)

Автоимуните болести на зглобовите кои произлегуваат од кожните лезии се нарекуваат псоријатичен артритис. Болеста главно се карактеризира со хронична или акутна природа на курсот. Псоријатичен артритис се јавува под еднакви услови и кај мажите и кај жените во зрелоста.

...
Синовитис (појавување на симптоми: 4 од 8)

Синовитис е воспалителен процес локализиран во внатрешната обвивка на заедничката капсула. Опасноста од болеста е тоа што често се случува речиси безболно. Поради ова, луѓето одлагаат посета на лекарот и не започнуваат со целосен третман на синовитис во времето.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

ортопедски и трауматолошки зема
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Краснодар, 52, бул. 2
Телефон : +7 (499) 116-82-07
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
зема ревматологот
Адреса : Москва, 2-ри Сиромятнически лента, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воронцовская, д. 8, стр.5
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, транс. Расковой, д. 14/22
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .