Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Ревматска полимијалгија: симптоми и третман

Ревматска полимиалгија - главни симптоми:

Ревматската полимиалгија е воспалителна болест која се манифестира како болка во мускулите на рамото и на карличниот појас, што често може да биде придружено со треска и значително губење на тежината. Точната етиологија на патологијата сеуште е непозната. Симптомите на темпоралниот артритис може да се додадат во целокупната клиничка слика. Најмногу се погодени луѓе од 50 до 75 години. Жените страдаат од оваа болест многу почесто од мажите.

Фактори кои можат да предизвикаат болест

Невозможно е да се каже точно зошто се јавува ревматска полимијалгија. Сепак, според статистичките податоци, најчестата патологија произлегува од такви причини:

Симптоматологија

Кај ревматски полимиалгија карактеристични симптоми се:

 • вкочанетост на движење;
 • болка во подлактицата, во вратот, 'рбетот, колковите;
 • депресивна состојба.

Наспроти позадината на ослабен имунитет и лошото здравје на луѓето, може да се појават следниве дополнителни симптоми:

 • висока температура;
 • намалување на телесната тежина;
 • губење на апетитот;
 • депресија поспаност.

Вреди да се напомене дека за животот ревматската полимиалгија не е закана, сепак, процесот на лекување може да биде долг.

Слабоста во движењето, во овој случај, не е предизвикана од болка, туку од атрофија на мускулите. Во некои случаи, пациентот не може да се облекува или самиот да се мие. Исто така вреди да се напомене дека болката во зглобовите може да не се појави веднаш. Дури и со неколку симптоми, веднаш треба да се консултирате со ревматолог.

Дијагностика

Прилично е лесно да се дијагностицира ревматската полимиалгија, бидејќи е речиси невозможно да се збуни со некоја друга болест поради симптомите. Покрај личниот преглед, се доделуваат и неколку лабораториски тестови за да се разјаснат причините за развојот на патологијата:

Области на болка кај ревматска полимијалгија

Во оваа болест, индикаторите за инфламаторен процес (зголемен ESR и леукоцитоза ) се многу јасно видливи од испитувањето на крвта. Исто така, во анализата има индикатори за промени во мускулната структура, што исто така укажува на ревматска полимиалгија.

Можни компликации

Самата болест не е закана за животот. Меѓутоа, ако веднаш не започнете со терапија во рана фаза, можни се компликации. Најчестите болести се јавуваат:

Затоа, многу е важно првичните симптоми веднаш да се консултираат со лекар и да започнат со третман.

Третман

Реуматски третман со полимиалгија е прилично долг - од 6 месеци до 3 години. Ако го започнете текот на опоравувањето во рана фаза, тогаш можете да ги обновите зглобовите и да ја нормализирате општата состојба на пациентот во рок од неколку месеци.

Третманот со лекови вклучува земање мали дози на кортикостероиди. Во моментов тоа е најефективниот метод на лекување. Во зависност од тоа што предизвика прогресија на болеста, може да назначи дополнителни:

 • текот на витамини;
 • специјална диета;
 • Терапија за вежбање.

Како по правило, ако болеста е откриена во почетната фаза, тогаш употребата на хормонални лекови може да даде позитивен резултат во рок од две до три недели по почетокот на терапијата. Во овој случај, дозата постепено се намалува. Како додаток може да се препишат нестероидни лекови - Волтарен, Метацин.

Третман на народни лекови

Покрај традиционалниот медицински третман, алтернативната медицина исто така може да се примени во рана фаза. Третманот со народни лекови овозможува брзо ослободување на болки во зглобовите и слабост. Сепак, вреди да се напомене дека третманот преку традиционалната медицина е подобро да се координира со вашиот лекар.

Народни лекови не само што можат да ги отстранат севкупните симптоми, туку и значително ја забавуваат прогресијата на болеста. Најчесто користените алатки:

 • камфор тинктури;
 • пченка лушпа;
 • смрека тинктура;
 • сено бања;
 • тинктура врз основа на лопен и вотка.

Важно е да се разбере дека сите средства за традиционална медицина не се лек за сите симптоми на ревматска полимиалгија. Ефикасно е само ако се применува во тандем со медицински третман. Затоа, пред да почнат да се применуваат decoctions и тинктури, потребно е да се консултирате со лекар. Покрај тоа, за да се идентификуваат знаците на болеста се уште не е дијагноза, и затоа е можно да се започне да се третираат не болеста која е всушност присутна.

Прогноза

Со навремено откривање на ревматската полимиалгија, третманот е доста ефикасен. Затоа, проекциите во повеќето клинички ситуации се поволни. Сепак, дури и мало задоцнување може да предизвика компликации.

Успехот на третманот во голема мера зависи од почитувањето на сите барања на лекар. Исто така, за периодот на рехабилитација, неопходно е целосно да се запре пушењето и консумирањето на алкохол. Ако има вишок тежина, тогаш се препорачува диета и умерена вежба.

За периодот на рехабилитација потребно е да се откаже од пушењето и алкохолот.

Превенција

Бидејќи ова е воспалителен процес, доволно е да се спречи нејзиното формирање:

 • јаде право;
 • редовно вежбање;
 • не се натоварувајте со прекумерни товари;
 • задржи зглобовите топло;
 • навремено лекување на инфламаторни заболувања.

Важно е - во случај на симптоми, немојте да се лекувате самостојно и веднаш да се консултирате со лекар. Во раните фази, ревматската полимијалгија се третира релативно брзо и без последици.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате ревматска полимиалгија и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш ревматологот може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:

Анкилозирачки спондилитис или анкилозен спондилитис е системско хронично воспаление кое се јавува во зглобовите и е концентрирано, обично во 'рбетот. Анкилозирачки спондилитис, чии симптоми се манифестираат во ограничувањето на мобилноста на погодената област, е главно релевантен за мажи во возрасната група од 15 до 30 години, а за жените оваа болест се наоѓа во пракса 9 пати поретко.

...
Хроничен синдром на замор (појавување на симптоми: 7 од 17)

Синдром на хроничен замор (abbr. SHU) е состојба во која има ментална и физичка слабост поради непознати фактори и трае од шест месеци или повеќе. Синдром на хроничен замор, чии симптоми треба да бидат до одреден степен поврзани со заразни болести, исто така е тесно поврзан со забрзаното темпо на животот на населението и зголемениот проток на информации, буквално паѓа на личност за неговата последователна перцепција.

...
Коскена туберкулоза (појавување на симптоми: 7 од 17)

Коскената туберкулоза е болест што се развива како резултат на активната активност на туберкулозните микобактерии, кои се исто така познати во медицината како Кох стапчиња. Како резултат на нивната пенетрација во зглобот, формираат фистули кои долго време не заздравуваат, неговата мобилност е нарушена, а во потешки случаи таа е целосно уништена. Со развојот и прогресијата на туберкулозата на 'рбетот, може да се формира грпка и грбот ќе се пресвртува. Без соодветен третман се јавува парализа на екстремитетите.

...
Клонорхоза (појавување симптоми: 7 од 17)

Клонорхозата е хелминтична болест која е предизвикана од паразитски организми кои се локализирани во човечкиот црн дроб и панкреасот, живеат во телото на некои предаторски риби (месојадични 'рбетници). Паразитот спаѓа во групата на трематодози на хелминти Clonorchis sinensis, исто така наречени кинески флукс, кои припаѓаат на црниот дроб.

...
Менингококната инфекција (појавување симптоми: 6 од 17)

Менингококната инфекција предизвикува антропонични болести - менингитис, менингококната сепса со фулминантен курс. Речиси 80% од сите клинички случаи се јавуваат кај деца. Клиничарите забележуваат дека врвот на болеста се јавува во текот на топла сезона, но лезиите се дијагностицираат во текот на целата година.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

зема ревматологот
Адреса : Москва, ул. Трехгорный Вал, 12, бул
Телефон : +7 (499) 116-82-19
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, транс. Расковой, д. 14/22
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воронцовская, д. 8, стр.5
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, 2-ри Сиромятнически лента, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .