Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Мијалгија: Симптоми и третман

Миалгија - главните симптоми:

Миалгија е патолошки процес кој се карактеризира со појава на болни сензации во мускулите со различна локализација и етиологија. Покрај болката, може да има вкочанетост на екстремитетите, воспаление на кожата. Буквално, "миалгија" значи "мускулна болка".

Како што покажува медицинската пракса, болеста може да се случи одеднаш. Нема точни ограничувања во однос на возраста. Симптомите на болеста може да се појават дури и кај совршено здрави луѓе во време на силен физички напор или спорт. Луѓето со различни возрасни групи може да развијат мијалгија, така што симптомите и третманот на оваа болест треба да бидат познати на сите.

Етиологија на болеста

Не постои точна етиологија на болеста. Како што покажува медицинската пракса, следново може да предизвика мијалгија:

 • заразни болести;
 • патологија или повреда на 'рбетниот столб;
 • болести на зглобовите ( артритис , ишијас );
 • траума (модринки, фрактури, стрии);
 • преголема задршка на мускулите во процесот на играње на спорт или тешка работа.

Во некои случаи, патологијата може да се појави во позадина на хроничен замор . Како резултат на тоа, оксидираните производи на метаболизам се акумулираат во мускулите. Како резултат на овој процес може да се појави тешка мускулна болка.

Често причината за формирање на болеста станува стресна состојба и емоционална рестартирање.

Подвиди на миалгија

Постојат такви подвидови на болеста:

 • полимиозитис;
 • епидемиска миалгија;
 • фибромијалгија;
 • меѓуребрена миалгија;
 • миозитис.

Секој од овие подвидови има свои симптоми и причини.

Фибромијалгија

Овој подтип на болеста се јавува најчесто. Болка е забележана во лумбалниот регион, тетивите, лигаментите, вратот. Фибромијалгија се јавува во две фази - примарна и секундарна. Синдромот на болка може да се надополни со несоница.

Причини за прогресија на оваа болест:

 • хипотермија;
 • влага;
 • прекумерно оптоварување на зглобовите.

Фибромијалгија најчесто ги засега жените кои се склони кон неразумни искуства, вознемиреност и често стануваат депресивни. Во ризик се тинејџери. Локалната, односно секундарната форма на патологија, се поподложни на мажите, кои физички или професионално работат напорно, се впуштаат во тешки спортови. Во особено сложена форма на болеста може да се развие невралгија (лезија на периферниот нерв).

Прочитајте повеќе: фибромијалгија, симптоми и третман .

Епидемиска мијалгија

Епидемичната мијалгија, како по правило, се јавува како резултат на ингестија на Коксаков вирусот. Симптомите во овој случај се како што следува:

 • висока температура;
 • остра болка, дури и со мали движења;
 • треска;
 • малаксаност;
 • гадење, повраќање.

Синдромот на болка е најизразен кај вратот, долниот дел на грбот, градите и горните екстремитети. Епидемиска миалгија во официјалната медицина да го носи името Борнхолмска болест. Во тешка форма и наспроти позадината на ослабениот имунитет, симптомите се изрекуваат околу една недела. Со текот на болеста во поблага форма, болниот синдром се забележува не повеќе од три дена. Сепак, ова воопшто не значи дека не е неопходно да се третира епидемиска миалгија.

Миозитис

Миозитисот, како подтип на мијалгија, се јавува како резултат на невнимателен третман на нечистото здравје - непочитување на одмор во кревет за инфективни и респираторни заболувања, компликации од други претходни болести. Затоа не треба да го издржите грипот или студот "на нозе".

Меѓутоа, покрај горенаведената етиологија, може да се појави и миозити ако лицето има циркулацијата на крвта во мускулното ткиво поради било какви негативни фактори. Симптомите на овој подвид на миалгија се:

 • остра болка при движење;
 • малаксаност;
 • кратка вкочанетост на врвовите на прстите, долните екстремитети.

Невралгија во оваа форма не се почитува.

Прочитајте повеќе: миозитис, симптоми и третман .

Полимиозитис

Полимиозитисот може да предизвика мускулна дистрофија. Симптомите, во овој случај, се:

 • главоболка;
 • силна болка во рамениот појас, вратот;
 • гадење, порив да повраќаат;
 • тензија зглобовите.

Во следната фаза синдромот на болка ги опфаќа долните екстремитети, мускулите на нозете и дури и карличниот регион.

Прочитајте повеќе: полимиозитис, симптоми и третман .

Интеркостална мијалгија

Меѓуребрената миалгија - најсложената форма на болеста, која, исто така, е доста тешко да се дијагностицира. Пациентот страда од тешка болка во градите, која е неоснована од било какви повреди или други болести. Акутна болка може да настане дури и од мало движење на раката или слаба кашлица.

Интеркостална мијалгија

Патогенеза на болеста

Како резултат на меѓуребрената миалгија, "излизнувањето" на нервните завршетоци се јавува во областа каде што тие излегуваат од 'рбетниот столб. Невралгија од ваква природа, исто така, може да се појави и со остеохондроза, што во голема мера ја комплицира дијагнозата.

Етиологија на подвидот на миалгија

Најчеста причина за болеста е следната:

 • спинална патологија;
 • траума;
 • заразни болести;
 • САРС , грип .

Главниот тек на терапијата, во овој случај, е насочен кон намалување на болката. За да се пропише точниот курс на третман, првично е неопходно да се утврдат точните причини за појава на болеста.

Дијагностика

За да се дијагностицира само еден симптом, дури и однапред, оваа болест е невозможна. Во задолжителната програма за дијагностицирање на лабораториски и инструментални методи се користат:

Ултразвучно испитување на мускулите

Само комплетната дијагноза овозможува прецизно дијагностицирање и пропишување на правилен третман.

Третман

Самолевањето е повеќе од несоодветно тука. Особено ако има знаци на невралгија. Покрај тоа, без целосна дијагноза невозможно е да се откријат вистинските причини за формирање на болеста.

Изборот на методи на третман зависи од тоа што предизвика патологија. Ако синдромот на болка значително го нарушува квалитетот на животот на пациентот, тогаш овие лекови се пропишани:

 • антиинфламаторни лекови;
 • седативи (ако причината за болеста е нервен шок);
 • не-наркотични аналгетици.

Исто така, за ублажување на силна болка, препишуваат масти и гелови, како и одличен ефект дава масажа. Во просек, 6-8 процедури се доволни за ублажување на болката. Но сето тоа зависи од состојбата на пациентот, подтип на миалгија.

Со цел да се спречи болеста, треба да се грижите за вашето здравје, да не толерирате ладно "на нозе" и веднаш да побарате лекарска помош.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате миалгија и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш ревматологот може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Жолта треска (појавување симптоми: 8 од 20)

Жолта треска (син Амарилоза) - е прилично честа и сериозна болест која води до нарушување на функционирањето на некои внатрешни органи, особено на гастроинтестиналниот тракт. Возбудливиот агенс на болеста е арбовирус, кој го носат членконоги. Ова значи дека едно лице може да се зарази со еден од најлесните начини - преку угриз од комарец.

...
Треска од непознато потекло (појавување симптоми: 8 од 20)

Треска од непознато потекло (син LNG, хипертермија) е клинички случај во кој зголемената телесна температура е водечки или единствениот клинички знак. Таква состојба се вели кога вредностите се зачувани за 3 недели (за деца - подолго од 8 дена) или повеќе.

...
Полио (симптоми на појавување: 7 од 20)

Полио, кој е исто така познат како педијатриска 'рбетна парализа или Heine-Medina болест, е исклучително сериозна заразна болест. Нејзиниот патоген е филтриран вирус кој делува на поразот на сивата материја во одредена област на 'рбетниот мозок, како и на оштетувањето на моторните јадра на мозочното стебло. Како резултат на тоа, парализа, чии симптоми се јавуваат некое време откако вирусот влегува во телото, доведува до парализа.

...
Борелиоза (појавување симптоми: 7 од 20)

Боррелиозата, која е исто така дефинирана како Лајмска болест, Лајмска борелиоза, борелиоза која се пренесува преку крлежи и на друг начин, е природна фокална болест на преносливиот тип. Борелиозата, чии симптоми се состојат од оштетување на зглобовите, кожата, срцето и нервниот систем, често се карактеризира со хронична, како и со повторувачка само-струја.

...
Салмонелоза (појавување на симптоми: 7 од 20)

Салмонелозата е акутна инфективна болест предизвикана од изложеност на салмонела бактерии, што, всушност, го одредува нејзиното име. Салмонелозата, чии симптоми кај носителите на оваа инфекција се отсутни, и покрај активната репродукција, главно се пренесува преку храна контаминирана со салмонела, како и преку загадена вода. Главните манифестации на болеста во активна форма се манифестации на интоксикација и дехидрација.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

зема ревматологот
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, 2-ри Сиромятнически лента, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Трехгорный Вал, 12, бул
Телефон : +7 (499) 116-82-19
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .