Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Сакроилитис: симптоми и третман

Сакроилитисот е главен симптом:

Сакроилитисот е воспалителен процес кој го зафаќа сакроилијачниот зглоб на 'рбетот, кој ја зафаќа синовијалната мембрана, како и целата негова површина. Меѓу главните причини за појавата на оваа болест, лекарите забележуваат кршење на метаболизмот и повредите кои биле добиени претходно. Болеста е придружена со болка во задниот дел (во долниот дел). Асептичниот сакроилијатис се третира со конзервативни методи, и гноен - со хируршки методи.

Видови болести

Сакроилитисот е од следниве видови:

Асептичен тип

Се развива на позадината на артритис , ревматски заболувања. Во овој случај, честопати напредува и билатералниот тип на сакроилијатис.

Промените во зглобовите може да се идентификуваат дури и во почетните фази - растојанието помеѓу зглобовите се намалува, што доведува до нивно понатамошно спојување. Можноста за рана дијагноза на двата симптоми и имплицитни промени во зглобовите овозможува да се почне третманот што е можно порано.

Специфичен тип

Болеста во овој случај се развива повторно, наспроти позадината на бруцелозата и туберкулозата . Таквиот сакроилитис е забележан ретко, меѓутоа, има хроничен или субакутен тек. Примарниот фокус на болеста е во сакрумот или во илиум.

Пациентите имаат и странични и лево-странични типови на болеста. Кога оваа болка се забележува во септичниот нерв и бутот. Без соодветен третман може да се развијат компликации: лордоза , сколиоза и други деформитети на 'рбетниот столб. Доколку сакроилитисот има туберкулозно потекло, тогаш пациентот има симптоми како што се висока температура и ткивна инфилтрација.

Неспецифичен (гноен) тип

Sacroiliitis се развива како резултат на пробив во центарот на гној акумулација, што предизвикува инфекција на зглобовите, особено со отворени повреди. Како по правило, овој тип на болест е унилатерален.

На почетокот на болеста, пациентот се жали на симптоми како што се треска, висока телесна температура и остра болка во долниот дел на грбот и стомакот од страна на лезијата. Поради инфекција со гној, често се јавува интоксикација. Присуството на овие симптоми го натера пациентот да заземе удобна позиција за него, што укажува дека колената се свиткани на колената.

Локацијата на сакроилијачниот зглоб

Не-инфективен тип

Како по правило, сакроилитисот од овој тип се развива како резултат на претходно примена повреда, со нарушување на држењето или физичката неактивност. Се карактеризира со такви симптоми како остра болка во сакрумот, која обично се зголемува со продолжен престој во една положба или физички напор.

Симптоматологија

Симптомите на болеста вклучуваат следново:

  • треска. Тоа е придружено со треска и обично е знак на инфекција на ткивата поради пенетрација на гној од изворот на воспаление;
  • остри болки во долниот дел на грбот, стомакот и коската на колкот. Симптомот се зголемува со активен физички напор, како и да е во иста позиција;
  • интоксикација. Овој симптом се манифестира во гнојна форма на болеста. За време на интоксикација , се открива зголемување на стапката на седиментација на еритроцитите (ESR) , како и леукоцитоза .

Степен на болест

Постојат такви степени на развој на болести:

  • Одделение 1 ретко се карактеризира со светли знаци. Понекогаш пациентот може да биде вознемирен од болки во грбот, кој зрачи со Ахиловата тетива;
  • Болеста од 2 степен се карактеризира со присуство на болка во задникот и бутовите. Пациентот чувствува намалување на болката во грбот, со што се намалува мобилноста на пршлените во оваа област. Веќе во оваа фаза, болеста може да доведе до деформитети на 'рбетниот столб;
  • Болеста од трето одделение се карактеризира со симптоми како што се анкилоза на сакрутните или илијачките коски. Можете да ги видите овие знаци на болеста со помош на испитување на Х-зраци. Оваа фаза се карактеризира со појава на ишијас , појава на мускулни грчеви, како и промена на крвниот притисок.

Дијагностика

Ако болеста има мали локални манифестации на процесот на воспаление, тогаш може да се дијагностицира само во почетните фази од Х-зраци. Во текот на студијата за радиолошки слики, можете да го видите проширувањето на растојанието помеѓу зглобовите. Ако времето не направи дијагноза и не го открива гнојниот тип на болеста, тогаш ова е полн со ширење на гној во 'рбетниот канал, што може да предизвика оштетување на' рбетниот мозок.

Х-зраци испитување

Хроничниот тип на болест може да се дијагностицира со помош на радиографски слики и клинички студии. За време на дијагнозата, можно е да се идентификува делумна или целосна деформација на зглобовите, што предизвикува целосно исчезнување на јазот меѓу нив. На радиографски слики, секвезери од различни големини, уништување на коскеното ткиво и други патолошки промени се забележани.

Навремената дијагноза е можна кај асептичниот тип на болеста со тоа што пациентот внимава на нивното здравје и оди на лекар при првите знаци на болеста. Кога дијагностицира, лекарот треба да го испита пациентот, да ја прегледа својата историја, да спроведе тест за прошетка, како и мускулен тонус, по што ќе биде упатен за испитување на Х-зраци.

Третман на болести

Како по правило, третманот на сакроилитисот се врши во болница. Потребно е елиминација на воспалителниот фокус и знаци на оштетување на зглобовите. Болеста се третира со ресекција во зглобовите, како и одводнување на гнојни очаги. Прогнозата за третман на оваа патологија е поволна. Ако пациентот има акутни знаци на болеста, лекарот му го пропишува пеницилин или други антибиотици за интрамускулна администрација.

Хроничната форма на сакроилитис може да се третира со конзервативни методи, кои наведуваат:

  • антибиотска терапија;
  • фиксација со гипс;
  • физиотерапија.

Главната цел во третманот на сакроилитисот е елиминација на причините и симптомите на болеста. По отстранувањето на инфекцијата, пациентот може да биде пропишан физиотерапевтски процедури. Вреди да се запамети дека третманот со народни методи не е главна работа, туку само помош во борбата против болеста.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Sacroiliitis и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш ревматологот може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Паранефритис (појавување симптоми: 5 од 11)

Перинефритис - пурулентно-деструктивно топење на влакна, лоцирано околу бубрезите. Овој патолошки процес се развива поради ширењето на воспалението од бубрежниот паренхим. По потекло на пиелонефритис, лекарите се поделени на примарно и секундарно. Во првиот случај, воспалението почнува директно во влакната, а во вториот случај, гноен процес се шири од бубрегот. Етиологија Симптоматологија Дијагноза Превенција на третман Во 80% од клиничките случаи, пациентите доживуваат секундарен перинефрит. Како по правило, болеста ги погодува луѓето од работоспособна возраст - од 16 до 50 години. Кај постарите лица и малите деца, болеста се дијагностицира во исклучително ретки случаи. Патолошкиот процес обично влијае на левиот бубрег, поретко двапати одеднаш.

...
Салпинго-офоритис (појавување симптоми: 5 од 11)

Салпингоофоритис е воспалителен процес кој напредува во јајниците и фалопиевите туби. Се појавува поради пенетрација на патогенот од перитонеумот, вагината, апендиксот. Патогенот, исто така, може да влезе во фалопиевите туби и јајниците на хематоген начин.

...

Анкилозирачки спондилитис или анкилозен спондилитис е системско хронично воспаление кое се јавува во зглобовите и е концентрирано, обично во 'рбетот. Анкилозирачки спондилитис, чии симптоми се манифестираат во ограничувањето на мобилноста на погодената област, е главно релевантен за мажи во возрасната група од 15 до 30 години, а за жените оваа болест се наоѓа во пракса 9 пати поретко.

...
Спондилоартритис (појавување симптоми: 4 од 11)

Спондилоартритис е воспалителна болест која ги зафаќа зглобовите, во која ограничувањето на мобилноста се развива бавно. Без соодветен третман, ова ќе доведе до оштетена моторна активност.

...
Мијалгија (појавување на симптоми: 4 од 11)

Миалгија е патолошки процес кој се карактеризира со појава на болни сензации во мускулите со различна локализација и етиологија. Покрај болката, може да има вкочанетост на екстремитетите, воспаление на кожата. Буквално, "миалгија" значи "мускулна болка".

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

зема ревматологот
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, транс. Расковой, д. 14/22
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Воронцовская, д. 8, стр.5
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .