Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Остеоартритис на ногата: симптоми и третман

Остеоартритис на ногата - главните симптоми:

 • Заеднички деформитет
 • Црвенило на кожата на местото на повреда
 • Limp
 • Болка во погодениот зглоб
 • Заедничка вкочанетост наутро

Артроза на зглобовите на ногата и глуждот е болест на зглобовите што се јавува поради промени во структурата на коските и 'рскавичните ткива на артикуларниот комплекс. Нарушувањето може да предизвика целосно губење на заедничката функција. Често болеста ги напаѓа мажите и жените над седумдесет. Ако ја стартувате артрозата на ногата, тоа може да доведе до попреченост.

Етиологија

Во случај на артроза , зглобовите на нозете често се засегнати. Работата е кога еден човек оди или само стои, тогаш е на нив дека најголемото оптоварување паѓа. Главните причини за болеста се следните:

 • конгенитална дефект на зглобот;
 • тешка повреда;
 • воспаление на мали зглобови.

Покрај тоа, постојат неколку фактори кои можат да предизвикаат појава на оваа болест:

 • напредна возраст;
 • прекумерна тежина;
 • генетска предиспозиција;
 • прекумерно оптоварување на големиот палец;
 • историја на воспалителен артритис на одреден зглоб, на пример, палец, глуждот, итн.
 • несоодветен метаболизам;
 • анемија ;
 • коскени заболувања;
 • отстранување на сол во мали зглобови;
 • невропатични нарушувања;
 • мускулна слабост.

Артрозата на палецот на зглобовите може да се развие кај луѓе кои страдаат од воспалителни заболувања на зглобовите, пензионерите и спортистите.

Фаза на артроза на стапалото

Деформацијата на артрозата на стапалото се развива прилично бавно. Поради ова, во првите фази од неговиот развој, едно лице не може да се сомнева дека има таква болест. Ова е неговата опасност, бидејќи почетните степени на артроза сугерираат поедноставен и помалку долготраен третман.

 • нула фаза. Во овој случај, доста е тешко да се идентификува артрозата на зглобот на глуждот. Работата е дека дури и Х-зраци нема да покажат знаци на оваа болест. Потоа лекарот прави дијагноза, потпирајќи се само на клиничките симптоми на артроза на лаптопот и на лабораториските тестови;
 • првата фаза. Х-зраците покажуваат некои знаци на артроза. Во оваа фаза на развој на болеста, коскената структура не се менува. Во некои случаи, може да има сенки во областа на мали зглобови, предизвикани од компресија или омекнување на ткивата. Можно е да се излечи болеста во оваа фаза со помош на гимнастика, земање одредени лекови и народни лекови дури и дома;
 • втора фаза. Прегледот на Х-зраци покажува минимални знаци на болест. Постои намалување на заедничкиот јаз и омекнување на коскеното ткиво;
 • трета фаза. Рентген јасно ја покажува патологијата на 'рскавицата и коската, карактеристика на болеста;
 • четврта фаза. Силни промени не само на зглобовите, туку и на околните ткива. Покрај тоа, последиците од артроза (на пример, заедничка осификација) исто така припаѓаат на овој степен. Често, болеста може да се излечи само со операција.
Степенот на артроза на ногата

Симптоматологија

Деформацијата на артрозата на глуждот напредува многу бавно. Нејзиниот развој може да потрае дури и неколку години. Ако некое лице не започне со лекување на артроза на стапалото на време, може да се развијат разни компликации.

Главните симптоми на болеста се следните:

 • болката. Во повеќето случаи, поради тоа што луѓето закажуваат средба со специјалист. Болката е длабока, болка во природата. Тоа е подобрено ако едно лице во голема мера го товари зглобот на големиот палец. Нормално, непријатноста ја нарушува нормалната работа на екстремитетот, поради што лице инстинктивно ги ограничува неговите движења. Станува непријатно за пациентот не само да оди, туку и да застане;
 • лап. Ова е директен резултат на болка. Во процесот на одење, лицето турка потешко на здрава нога, бидејќи пренесувањето на оптоварувањето на погодениот зглоб носи неверојатна болка. Колку е посилна артрозата на глуждот, толку е посилен пациентот. Освен тоа, тешко е да се извлече или да се подигне чорап;
 • вкочанети зглобови. Честопати овој симптом се појавува наутро. Факт е дека по долг одмор, погодениот зглоб е многу тешко да се вклучи во работата. Како по правило, вкочанетоста трае околу половина час откако некое лице се буди. Ефикасен метод за отстранување на овој непријатен симптом е гимнастиката. Товарите треба да бидат умерени;
 • деформација. Оваа карактеристика е карактеристична за доцните фази на развојот на болеста. Палецот е деформиран бидејќи периартикуларното ткиво ја менува својата структура. Се апсорбира и се заменува со сврзни влакна. Поради ова, се појавува странично проширување на оваа зона и се формираат изрозни коски. Тие се нарекуваат остеофити. Се разбира, извирањата го менуваат изгледот на големиот палец. Покрај тоа, остеофитите предизвикуваат болка, бидејќи вршат притисок врз меките ткива. Во некои случаи, воспаление се појавува во близина на зглобот на палецот, кој е проследен со црвенило.
Развојот на артроза на зглобовите на ногата

Дијагностика

Остеоартритисот на стапалото е исто така опасна болест, бидејќи е прилично тешко да се открие во раните фази, а во последните фази на развој тешко е да се разликуваат зглобовите од други воспалителни заболувања. На првите манифестации на болеста, итна потреба да закажете состанок со лекар. Тој ќе спроведе испит и ќе испрати за рентгенски преглед. Во моментот нема специфични лабораториски тестови кои се способни да утврдат артроза на глуждот. Резултатите од проучувањето на интраартикуларна течност, антитела и биопродукти на ткивото на 'рскавицата може да укажуваат на болеста.

Со цел да се потврди наводната дијагноза и да се разјаснат карактеристиките на текот на болеста, специјалистите ги користат следниве методи:

 • Х-зраци
 • МНР;
 • КТ на стапалото ;
 • пункција на зглобот на големиот палец;
 • коскена сцинтиграфија.

Покрај тоа, лекарите пишуваат насоки за тестови за крв и урина . По истражувањето, експертите сумираат што болест е причина за артроза.

Третман

Често, третманот на артроза на зглобот се јавува дома. Се разбира, ако болеста се влошила или докторот одлучил за операцијата, лицето е хоспитализирано. Третман на артроза на ногата ги вклучува следните активности:

 • промена на животниот стил. Важно е да се елиминираат сите негативни фактори кои ќе придонесат за прогресија на деформирачката артроза на зглобот на глуждот. Често, пациентот на првиот знак на болка почнува да зема разни лекови за да го отстрани овој симптом. Експертите препорачуваат, пред сè, намалување на оптоварувањето на погодениот зглоб. Како дел од ова, треба да избегнувате долги прошетки, алтернативно одење и одмор, не стојте долго време на истото место, не одете по скалите, не носете тешки предмети. Покрај тоа, лекарите советуваат да се ослободат од вишокот килограми. Пациентот треба да следи нискокалорична диета и повремено да одржува денови на гладување. Покрај тоа, гимнастика и масажа се воведуваат во животниот стил;
 • третман со лекови. Третман на болеста во првиот степен на развој вклучува администрација на синтетички медицински лекови. Овие лекови помагаат додека зглобот на палецот не почне да се менува во голема мера. За да се намали болката, лекарите препишуваат нестероидни антиинфламаторни лекови: диклофенак, ибупрофен, еторикоксиб, ацеклофенак, нимесил. Со цел да се спречи егзацербација на болеста, потребно е да се земат инхибитори на протонска пумпа и блокатори на хистамински рецептори. Некои фармаколошки агенси се вметнуваат во празнината на погодениот зглоб на палецот. Овој третман е ефикасен и брз. Покрај тоа, се користат масти и гелови;
 • хируршки третман. Болеста во последните фази на развој не е подложна на третман дома, па затоа лекарот прибегнува кон хируршки методи. Следниве хируршки процедури се користат за елиминирање на артрозата на фугите на нозете: артродезија, артроскопија, ендопростетика.

Народна медицина

Многу луѓе се обидуваат да ја излечат артрозата на ногата дома со помош на народни лекови. Експертите веруваат дека традиционалните методи ги елиминираат следниве знаци на болест: болка, отекување на палецот и црвенило на ногата. Сите овие алатки треба да се користат кога болеста е во раните фази на развојот:

 • елско масло;
 • лук сок;
 • мелем на игли;
 • компреси од компири;
 • кади со дихилен корен;
 • животинска маст.

Овие народни лекови не само што ги олеснуваат симптомите на остеоартритис кога се во прва или втора фаза на развој.

Превенција

Со цел да не се развие деформативна артроза на зглобот на глуждот, треба да ги следите овие препораки:

 • намалување на механички оптоварување на нога;
 • изберете ги вистинските чевли;
 • здрава храна. Неопходно е да се ограничи употребата на производи кои придонесуваат за таложење на соли;
 • гимнастика. Постојат пасивни и активни вежби. Во пасивната гимнастика, лицето седи и ги опушта своите екстремитети колку што е можно повеќе. Истовремено, фиоката е фиксирана, а пациентот врши полукружни движења со нога. Покрај тоа, вежби со предмети во вода често се користат.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате артроза на нозете и симптомите кои се карактеристични за оваа болест, тогаш ревматологот може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Инфективен артритис (појавување симптоми: 3 од 5)

Инфективен артритис (септичка, гнојна) е тешка инфекционо-воспалителна лезија на зглобовите, што доведува до нивно постепено уништување. Се јавува кај луѓе од било која возраст, но најчесто ги зафаќа децата и луѓето на возраст над 60 години. Современата медицина нуди многу методи за лекување на оваа болест, но и покрај нивната разновидност и ефективност, кај секој трет пациент, инфекцијата предизвикува неповратно оштетување на зглобовите, што доведува до целосно губење на сите нивни функции.

...
Артритис на прстите (појавување симптоми: 3 од 5)

Рацете се најважниот дел од човечкото тело, бидејќи преку нив човек може да врши различни активности: пишување, цртање, правење разни помагала и производи, возење возила итн. И ако имате проблеми со прстите, тогаш тоа во голема мера влијае на квалитетот на човечкиот живот. Една од најнепријатните болести што можат да влијаат на прстите е артритис. Со артритис, ткивото, кое е основа за зглобовите, станува воспалено, станува многу слабо, а потоа целосно уништено.

...
Артритис на зглобот на колкот (појавување симптоми: 3 од 5)

Артритисот на зглобот на колкот е патолошки процес кој се карактеризира со појава на воспаление кај еден од најголемите зглобови кај лице - во колкот на колкот. Во повеќето случаи, тој е придружен со силна болка на местото на повреда. Ако ги пропуштите првите симптоми на артритис и ја започнете болеста, тоа ќе доведе до деформација во артикулацијата на одредени зглобови и целосна имобилизација на лицето.

...
Остеоартритис на коленото (појавување симптоми: 3 од 5)

Една од честите поплаки што докторот ги слуша од пациентите е болката во колената. Она што го предизвикало, не е секогаш можно веднаш да се каже, бидејќи колената можат да страдаат од разни болести, од кои едната е артроза на колената. Исто така е позната како гонартроза и е лезија на зглобот, која вообичаено не е воспалителна и придонесува за уништување на 'рскавицата, деформација на коските и ограничување на движењето на пациентот.

...
Деформирање на артроза (појавување на симптоми: 3 од 5)

Деформирачката артроза е дистрофична болест, како резултат на која се уништува ткивото на 'рскавицата на површината на зглобот. Според статистичките податоци, оваа болест зафаќа околу 5 проценти од вкупното население на планетата. Болеста е прогресивна. Како резултат на тоа, нарушувањето на структурата на зглобот и неговата функција. Секоја фаза е придружена со изразен синдром на болка.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

зема ревматологот
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Трехгорный Вал, 12, бул
Телефон : +7 (499) 116-82-19
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, 2-ри Сиромятнически лента, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воронцовская, д. 8, стр.5
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Адреса : Москва, транс. Расковой, д. 14/22
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .