Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Остеоартритис на рацете и прстите: симптоми и третман

Остеоартритисот на рацете и прстите се главните симптоми:

 • Болка во зглобовите
 • Оток на зафатениот зглоб
 • Вознемиреност на периартикуларните ткива
 • Променете ја контурата на зглобот
 • Намалена сензитивност на прстите
 • Формирање на нодули Бушар

Артрозата на прстите е болест, како резултат на прогресијата на која ткивото на 'рскавицата е уништено помеѓу зглобовите на прстите. По правило, интерфалангелното уништување на зглобовите се јавува почесто кај жени од 45-годишна возраст. Предходни случаи на развој на болеста се можни, особено ако некое лице физички работи физички или има генетска предиспозиција.

Патогенеза

Патологијата почнува да се развива поради губење на еластичноста на ткивото на 'рскавицата. Бидејќи циркулацијата на крвта е нарушена, слојот на субкартилатот станува потенок, се појавуваат пукнатини. Поради ова, се зголемува триењето помеѓу зглобовите и започнува воспалителниот процес. Ова е почеток на развојот на артроза на мали зглобови.

Ако не започнете третман навремено, артрозата на рацете може да станат прогресивни и процесот на деформирање ќе започне. Како резултат на тоа, зглобовите стануваат неприроден изглед и целосно ја губат својата мобилност.

Како што покажува медицинската пракса, најголем ризик од прогресија на болеста се јавува кај жените за време на менопаузата . Во тоа време, телото произведува многу помалку естроген, бидејќи хормоналните промени значително. Покрај тоа, телото губи многу повеќе влага. Зглобовите и 'рскавицата стануваат поспокојни.

Видови

Вреди да се напомене дека болеста може да биде примарна и секундарна. Причините за формирање на примарна артроза можат да послужат како следново:

 • заедничка хипермобилност;
 • претходно претрпеле повреди на интерфалангеалните зглобови;
 • дисплазија.

Што се однесува до секундарна артроза, тука фактори кои придонесуваат за формирање на такви:

Општи симптоми

Артроза на прстите

Симптомите на остеоартрити од овој тип зависат од неговиот подтип. Сепак, постојат неколку општи аспекти кои укажуваат на болест:

 • чувствителноста на прстите се намалува;
 • се појавува едем на периартикуларните ткива;
 • обликот на зглобовите се менува, Bouchard нодули се формираат;
 • болки во зглобовите кога се движат.

Во почетната фаза, главниот симптом е наизменична болка, која исчезнува при мирување.

Фази на развој на болеста

Вкупно, постојат три фази во развојот на артроза на мали зглобови.

Во првата фаза болката е периодична, безначајна и само за време на движењето. Може да има мало оток на ткивата околу зглобовите. Во оваа фаза, болеста се третира релативно добро, можеби целосно опоравување.

Во втората фаза , формираат Heberden и Bouchard нодули. Болката се јавува многу почесто станува акутна. Отекувањето станува видливо, има црвенило околу воспалените области. По 2-3 месеци, оток може да се отстрани, болката ќе стане помалку експресивна, нодулите ќе станат тешки.

Третата фаза на болеста е најопасната. Процесот на развој на патологијата во оваа фаза е речиси неповратен. Зглобовите стануваат речиси неподвижни, секое мало движење предизвикува акутна болка. Да шетате или да носите нешто во ваши раце (дури и малку тежина) е невозможно. Покрај тоа, во оваа фаза процесот на деформирање започнува.

Видови на артроза на мали зглобови

Според типот на патолошка локализација постојат:

 • артроза на рацете;
 • артроза на палецот;

Артроза на зглобовите на рацете и прстите

Остеоартритисот на рацете најчесто се гледа кај машинистите, програмерите и пијанистите. Тоа е, оние кои работат со прстите и рацете. Ако се обрне внимание на фотографијата на нивните раце, веднаш можете да забележите очигледни знаци на развој на патологија. Артрозата на зглобовите на прстите влијае на истите категории на луѓе, но поретко.

Поради оваа патологија, артикуларното ткиво почнува да се исуши и попушта. Во зглобовите на зглобните нодули може да се формираат, кои, дури и по успешен третман, практично не исчезнуваат.

Особеноста на овој тип на артроза е тоа што се развива релативно брзо. Коскеното ткиво брзо се собира, се формираат израстоци и секое движење на прстите носи остра болка. Интерфалангеалната деформација на зглобовите доведува до фактот дека едно лице може целосно да го изгуби своето работење.

Симптоматологија

Во почетната фаза, артрозата на симптомите може да не се применува воопшто. Малку подоцна, можете да ги набљудувате следните симптоми на болеста:

 • оток на периартикуларните ткива;
 • болка при движење со прсти;
 • компресија на ткиво;
 • криза

Манифестацијата на уште неколку симптоми е причина да се посети лекар.

Артроза на палецот

Ризартрозата или артрозата на палецот се поретки од патологијата на рацете. На раскрсницата на зглобната коска и метакарпалниот зглоб започнува деформација на ткивото на 'рскавицата. Како резултат на тоа, воспалителниот процес се развива и напредува.

Причини

Артроза на палецот

Факторите кои придонесуваат за развој на патологија може да бидат следниве:

 • заедничка дисплазија;
 • несовршености на трудовата активност;
 • повредени повреди;
 • нездрава исхрана;
 • болести кои предизвикуваат метаболички нарушувања.

Симптомите на артроза на палецот се исти како и оние на мали зглобови опишани погоре.

Во однос на третманот, во раните фази на болеста е совршено лекуван со метод на лекови, физиотерапија и народни лекови. Артрозата во посложена форма се третира со конзервативен метод во тандем со рачна терапија.

Дијагноза на болест

За дијагнозата на симптомите сам по себе не е доволно. Покрај личниот преглед, се потребни лабораториски тестови и рендгенски зраци на зглобовите.

Третман

Невозможно е недвосмислено да се одговори на прашањето како да се третира артрозата на прстите. Процесот на закрепнување зависи од тоа во која фаза е болеста и што му претходело на нејзиното формирање. Со почетните симптоми, веднаш треба да се консултирате со лекар за точна дијагноза, потврда или побивање на дијагнозата.

Третман на артроза на прстите вклучува употреба на неколку методи одеднаш:

 • физиотерапија;
 • земање лекови со цел намалување на болката и развој на воспалителниот процес;
 • масажа;
 • Специјална гимнастика за раце.

Ако го започнете лекувањето навремено, проекциите се прилично оптимистички. Можеби дури и целосна наплата. Во трчање форма, болеста е практично неизлечива. Затоа, не го игнорирајте проблемот и само-лекувајте.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате артроза на рацете и прстите и симптомите кои се карактеристични за оваа болест, тогаш ревматологот може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Инфективен артритис (појавување симптоми: 2 од 6)

Инфективен артритис (септичка, гнојна) е тешка инфекционо-воспалителна лезија на зглобовите, што доведува до нивно постепено уништување. Се јавува кај луѓе од било која возраст, но најчесто ги зафаќа децата и луѓето на возраст над 60 години. Современата медицина нуди многу методи за лекување на оваа болест, но и покрај нивната разновидност и ефективност, кај секој трет пациент, инфекцијата предизвикува неповратно оштетување на зглобовите, што доведува до целосно губење на сите нивни функции.

...
Артроза на лакотниот зглоб (појавување симптоми: 2 од 6)

Артрозата на лакотниот зглоб е болест која е природно дистрофично-дегенеративна и претставува повреда на нормалното функционирање на лактот. Во различни извори, тоа се нарекува епикондилоза. Карактеристични карактеристики се намалување на волуменот на синовијалната течност, што придонесува за зголемување на триењето, намалување на јазот помеѓу зглобовите и зголемување на остеофитите. Ова, пак, предизвикува болка и ја ограничува мобилноста.

...
Гемартроза (појавување симптоми: 2 од 6)

Гемартроза е комплексна болест во која крварењето се јавува во заедничката празнина. Како по правило, се јавува како резултат на трауматско оштетување, поради што има прекин на крвните садови што го снабдуваат со крв. Најчесто се развива хемартроза на коленото. Во поретки клинички случаи се развива хемартроза на лактот, колкот и рамениот зглоб.

...
Синовитис (појавување симптоми: 2 од 6)

Синовитис е воспалителен процес локализиран во внатрешната обвивка на заедничката капсула. Опасноста од болеста е тоа што често се случува речиси безболно. Поради ова, луѓето одлагаат посета на лекарот и не започнуваат со целосен третман на синовитис во времето.

...
Остеофити (појавување симптоми: 2 од 6)

Остеофитите се нарекуваат коскени израстоци кои се формираат поради неконтролиран раст на коскеното ткиво. Остеофитите на 'рбетот се најчести, се карактеризираат со присуство на мали процеси на индивидуални пршлени во торакалниот, цервикалниот или лумбалниот регион, кои ја ограничуваат подвижноста и предизвикуваат болка. Таквите израстоци имаат поинаква форма, но најчесто изгледаат како трн или кука.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

зема ревматологот
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-15
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .