Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Пост-трауматска артроза: симптоми и третман

Пост-трауматска артроза - главните симптоми:

 • Заедничко воспаление
 • Црвенило на кожата на местото на повреда
 • Болка во погодениот зглоб
 • Оток во погодената област

Посттрауматската артроза е патолошка состојба која се јавува поради оштетување на зглобовите и е придружена со прекин на ткивата (лигаментите). Тоа се лигаментите на артикуларната кеса, кои ја обезбедуваат нормалната функционалност на зглобот, со постојано одржување на посакуваното растојание помеѓу рскавиците. Ако тие се оштетени, просторот помеѓу 'рскавиците се стеснува и почнуваат да тријат едни против други. Постепено, ова ќе доведе до нивна деформација.

Во медицината постои концепт на примарна и секундарна артроза . Главните причини за развој на примарната артроза на зглобовите од страна на лекарите сè уште не се утврдени. Но, причините за развојот на секундарна или посттрауматска артроза може да се наречат смело.

Пост-трауматска артроза се развива кај луѓе кои постојано ги подложуваат своите зглобови на тешки товари. Оваа група вклучува спортисти, како и претставници на некои професии чија работа е поврзана со подигнување и носење тегови и долг престој "на нозе". Оваа болест често ги зафаќа мажите од 20 до 60 години, како и жените од 30 до 50 години.

Пост-трауматската артроза најчесто се развива и напредува поради солзи и прскања во зглобовите на зглобовите и колената. Многу е важно да се контактира квалификуван специјалист со време за да се помине текот на лекувањето пред болеста да влезе во хроничната фаза.

Причини

Постојат многу фактори кои влијаат на почетокот на посттрауматската артроза. Најчесто развојот на болеста може да предизвика следниве состојби и болести:

 • воспалителни процеси во зглобовите;
 • заразни болести, исто така, може да предизвикаат развој на посттрауматска артроза кај луѓето ( ангина , САРС , вирусни инфекции итн.);
 • метаболички нарушувања;
 • болести на ендокриниот систем;
 • sprains (главно кај спортисти кои не се загреваат пред силни вежби).

Симптоми

Пост-трауматска артроза може да се појави како целосно асимптоматски, и со тешки симптоми. Во раните фази на развојот на патолошкиот процес, практично нема симптоми. Личноста исто така не чувствува непријатност. Да се ​​открие присуството на патологија е можно само со помош на Х-зраци. Ако не направите дијагноза веднаш и не започнете со третман, тогаш овој тип на артроза може да се претвори во хронична фаза.

Како што болеста напредува, симптомите се зголемуваат. Карактеристични се болките, остри болки во областа на лезијата. Понекогаш кожата над воспалениот зглоб е послаба и отекува. Во присуство на овие симптоми, веднаш треба да се консултирате со доктор, бидејќи без соодветен третман може да се развијат опасни компликации, до тој степен што зглобот ќе престане да ги извршува своите основни функции.

Црвенилото на кожата над воспалениот зглоб ја покажува неговата штета

Третман

Третманот на посттрауматска артроза треба да започне веднаш штом лицето ги открило првите симптоми на неговиот развој. Колку побрзо ова е направено, толку е поголема оптимистичката прогноза.

Во раните фази на развојот на патолошкиот процес, следниве методи се прилично ефикасни:

 • рачна терапија;
 • физиотерапија;
 • масажа;
 • ударна терапија.

Третманот се пропишува само по испитување на Х-зраци, што ќе му даде на лекарот можност да утврди колку е лошо зглобот оштетен. Во раните фази на посттрауматската артроза, пациентот се препорачува да изврши сет на вежби насочени кон ослободување на тензијата во 'рбетот, колената, колковите, глуждовите и стапалата. Умерено вежбање се препорачува само во случаи каде болеста не напредува и не се јавува во тешка форма. Ако болеста е започната, тогаш силниот физички напор е строго контраиндициран, бидејќи тие можат да предизвикаат зголемување на воспалителниот процес.

Луѓето со нарушен метаболизам и прекумерна тежина се препорачуваат за исхрана и спа третман.

Пациентите со тешка болест препишуваат лекови. Во терапијата се користат следните лекови:

 • Artra;
 • Заштити;
 • Терафлекс;
 • Остенил (инјекција);
 • Синокром (инјекција);
 • гелови и масти за надворешна употреба.

За потешка посттрауматска артроза, може да биде потребна хируршка интервенција. Како по правило, најдобриот начин за враќање на изгубените функции на зглобот е ендопротетиката.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате пост-трауматска артроза и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш ревматологот може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Остеоартритис (појавување симптоми: 2 од 4)

Артроза и артритис се патолошки процеси во човечкото тело, во кои се засегнати различни зглобови. Поради сличноста на овие термини, многу луѓе не знаат за разликата меѓу нив. Но, всушност, артритисот и артрозата не се иста болест. И разликите се значајни. Важно е да се проучат нивните главни симптоми, така што ако тие се манифестираат, веднаш посетете медицинска установа. Исто така треба да знаете кој лекар ја третира артрозата за да се консултирате со квалификуван мед во времето. специјалист.

...
Полимиозитис (појавување симптоми: 2 од 4)

Полимиозитис е системско инфламаторно нарушување кое влијае на мускулното ткиво на горните и долните екстремитети. Како резултат на тоа, болката се развива, слабоста напредува, а мускулите постепено почнуваат да атрофираат. Болеста може да влијае на срцето и на белите дробови.

...
Пара-енефритис (појавување симптоми: 2 од 4)

Перинефритис - пурулентно-деструктивно топење на влакна, лоцирано околу бубрезите. Овој патолошки процес се развива поради ширењето на воспалението од бубрежниот паренхим. По потекло на пиелонефритис, лекарите се поделени на примарно и секундарно. Во првиот случај, воспалението почнува директно во влакната, а во вториот случај, гноен процес се шири од бубрегот. Етиологија Симптоматологија Дијагноза Превенција на третман Во 80% од клиничките случаи, пациентите доживуваат секундарен перинефрит. Како по правило, болеста ги погодува луѓето од работоспособна возраст - од 16 до 50 години. Кај постарите лица и малите деца, болеста се дијагностицира во исклучително ретки случаи. Патолошкиот процес обично влијае на левиот бубрег, поретко двапати одеднаш.

...
Остеоартритис на ногата (појавување симптоми: 2 од 4)

Артроза на зглобовите на ногата и глуждот е болест на зглобовите што се јавува поради промени во структурата на коските и 'рскавичните ткива на артикуларниот комплекс. Нарушувањето може да предизвика целосно губење на заедничката функција. Често болеста ги напаѓа мажите и жените над седумдесет. Ако ја стартувате артрозата на ногата, тоа може да доведе до попреченост.

...
Деформација на артроза (појавување на симптоми: 2 од 4)

Деформирачката артроза е дистрофична болест, како резултат на која се уништува ткивото на 'рскавицата на површината на зглобот. Според статистичките податоци, оваа болест зафаќа околу 5 проценти од вкупното население на планетата. Болеста е прогресивна. Како резултат на тоа, нарушувањето на структурата на зглобот и неговата функција. Секоја фаза е придружена со изразен синдром на болка.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

зема ревматологот
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-15
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .