Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Неконвертебрална артроза: симптоми и третман

Некривертебрална артроза - главните симптоми:

Некривертебралната артроза е патолошки процес кој се карактеризира со дистрофична лезија на uncovertebral артикуларни формации кои се наоѓаат помеѓу цервикалните пршлени. Во овој поглед, нивната моторна функција и циркулацијата на крвта се нарушени. Исто така, патологијата може да доведе до компресија и поместување на нервните снопови и крвни садови.

Причини за патологија

Артрозата на uncovertebral зглобовите може да биде и стекнати и вродени. Што се однесува до вториот, причината за нејзиниот развој и прогресија може да биде абнормалност во развојот на цервикалниот 'рбет.

Што се однесува до степениот подтип, следните патологии може да бидат причина:

 • ефектите на полио ;
 • повреди на 'рбетниот столб;
 • повреди на коската на колкот.

Артрозата на зглобовите може да се развие дури и ако лицето страда од дебелина, води седентарен начин на живот, работи со големи товари.

Патогенеза на болеста

Во почетната фаза, по правило, болеста се дијагностицира кај пршлените C3-C7.

Оваа болест првенствено влијае на интервертебралниот диск. Дискот на 'рскавично ткиво делува како еден вид "шок апсорбер" помеѓу проксималните пршлени. Ова го омекнува товарот за време на движењата. Со развојот на патологијата, ова ткиво е уништено. Како резултат на тоа, крвните садови, мускулите и нервните зглобови, кои се наоѓаат блиску до прешрамот, не се заштитени за време на движењата.

Како што се развива болеста, интервертебралното ткиво ги губи својствата. Паралелно со овој процес, остеофитите (коскени формации) почнуваат да растат. Поради зголемениот процес на калцификација, 'рбетот ја губи мобилноста, почнува да лачи, формирајќи "грпка". Таквите деформации не само што го ограничуваат движењето, туку и ги стиснуваат нервните канали, крвните садови. Како резултат на тоа, симптомите на болеста се развиваат уште повеќе. Најголема веројатност за компресија на невроваскуларниот пакет се јавува кај пациенти кои имаат историја на uncovertebral артроза C5 и C6. Да се ​​врати нормалното функционирање на зглобовите во оваа фаза е многу тешко.

Симптоматологија

Вертебрата е нормална и зафатена од артроза

Во почетната фаза, артрозата воопшто не може да се манифестира. Повремено, со остри свиоци во главата или вратот, може да се појави болка со кратко траење. Како по правило, пациентот може да ги отпише ваквите симптоми на елементарен замор. Сепак, болката само ќе напредува. Понатаму, можете да ги набљудувате следните симптоми:

 • долготрајна болка;
 • вкочанетост, трнење во прстите;
 • стабилен висок крвен притисок;
 • тешка главоболка;
 • рекурентна гадење, што не е ослободено од медицински или народни лекови;
 • болка по целата должина на 'рбетот, која може да се прошири на раката;
 • ограничена мобилност.

Ако uncovertebral артроза на грлото на матката се случува во акутна форма, тогаш нестабилност за време на движење и губење на рамнотежа може да се додаде на симптомите. Листата на симптоми зависи од степенот на оштетување на зглобовите.

Дијагностика

На болеста се дијагностицира со личен преглед на пациентот со помош на лекарски и методички испитувања. Како по правило, ако знаците на артроза се јасно видливи, се пропишуваат само х-зраци. Меѓутоа, во некои случаи може да бидат потребни дополнителни истражувања:

 • магнетна резонанца (МРИ);
 • КТ

Во некои случаи, може да се препишат лабораториски тестови и консултации со специјалисти:

 • кардиолог;
 • васкуларен хирург;
 • офталмолог;
 • неврохирург.

Третман

Третман на uncovertebral артроза е најдобро да се направи во болница амбиент, така што пациентот е постојано под надзор на лекарите. Методите на третман се избираат врз основа на општата состојба на пациентот, како и на сериозноста на патолошкиот процес. Порано започна третманот, толку се поголеми шансите за целосна реконструкција на зглобовите.

Процесот на лекување на оваа болест вклучува и медицински курс и терапија за вежбање.

Конвенционално, целиот процес на третман може да се подели на следниве компоненти:

 • терапија со лекови;
 • физиотерапија;
 • ортопедска корекција;
 • терапевтска вежба;
 • намалување на моторната активност на зглобовите со помош на јаката Schantz;
 • специјална диета.

Во ретки случаи, операцијата е можна. Како по правило, хирургија е потребна ако постои силно поместување на зглобовите, сериозни нерви. Постојат познати случаи кога uncovertebral артроза на грлото на матката, заедно со други болести, доведува до парализа. Во оваа ситуација, операцијата е потребна.

Терапија со лекови

Ако ги имате овие симптоми, веднаш не треба да купувате анестетички лекови. Лекарот пропишува специјални аналгетици кои дејствуваат на центарот за болка, а не на целото тело. Исто така, се препорачуваат хондропротектори. Овие лекови можат да го забават развојот на патологијата.

Физиотерапија

Со uncovertebral артроза, се пропишани следниве постапки:

 • електрофореза;
 • UHF - зрачење;
 • магнетна терапија;
 • ултразвучна терапија.

Независно елиминирање на симптомите не може во никој случај. Земањето лекови против болки може да помогне да се отстранат симптомите само во почетната фаза. Ако во оваа фаза да не се започне со третман, тогаш целосното опоравување е речиси невозможно.

Вреди да се обрне внимание на фактот дека текот на третманот мора целосно да се комплетира. Дури и ако сметате дека "ништо не боли веќе", тоа не значи дека артрозата целосно ги остави зглобовите. Процесот може да се развие во секое време, и секоја фаза може да се развие во многу радикална форма.

Превенција на болести

Од развојот на оваа болест никој не е осигуран. Сепак, може да се преземат мерки за намалување на ризикот од uncovertebral артроза. Ова е многу лесно да се направи:

 • умерено вежбање;
 • правилна исхрана;
 • моторна активност.

Ако сте загрижени за болка во 'рбетниот столб, болки во зглобовите, веднаш треба да се консултирате со лекар. Овие симптоми може да укажуваат на развој на патолошки процес. Колку порано се дијагностицира болеста, толку се поголеми шансите за целосно закрепнување.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате некровертебрална артроза и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш ревматологот може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Синдром на вертебрална артерија (појавување на симптоми: 4 од 10)

Комплекс на симптоми што укажува на нарушување на церебралната циркулација што се јавува на позадината на притискање на компресија на една или повеќе крвни артерии низ кои крвта влегува во мозокот е синдром на 'рбетната артерија. Оваа болест првпат беше опишана во 1925 година од познати француски лекари кои ги проучувале симптомите кои ја придружуваат цервикалната остеохондроза. Во тоа време, тоа се случи главно кај постари пациенти, но денес болеста стана "помлада" и нејзините симптоми се повеќе се наоѓаат кај 30, а понекогаш и кај 20-годишни млади луѓе.

...
Вирусен менингитис (појавување симптоми: 4 од 10)

Вирусен менингитис е акутна инфламаторна болест која претежно влијае на мека обвивка на мозокот. Во главната група за ризик, децата под 10 години. Но, болеста може да влијае на младите луѓе под 30-годишна возраст. Болеста може да биде или зависна од самостојност или може да биде последица на сериозните заразни болести кои претходно биле доживеани.

...
Цервикална спондилоза (појавување на симптоми: 4 од 10)

Цервикалната спондилоза е патологија на дегенеративно-дистрофична природа која влијае на цервикалниот 'рбет. Бидејќи патологијата има хроничен тек, честопати доведува до непоправливи нарушувања што може да предизвикаат пациентот да се оневозможи.

...
Вртоглавица цервикалгија (појавување симптоми: 4 од 10)

Црвениот грб не се смета за независна болест, туку е последица на појавата на други патолошки процеси. Вреди да се напомене дека половина од населението во развиените земји во светот страда од ова нарушување. Во огромното мнозинство на ситуации, широк спектар на болести кои влијаат на мускулно-скелетниот систем се провокатори на болка во вратот. Сепак, постојат сосема безопасни причини за ова нарушување.

...
Цервикалгија (појавување на симптоми: 4 од 10)

Цервикалгија - е болка која има различен степен на сериозност и е локализирана во вратот. Луѓето од било која возраст и пол страдаат од ова нарушување. Главните причини за формирање на таква состојба се повреди на грлото на матката и текот на болестите кои негативно влијаат на 'рбетот. Сепак, исто така има и безопасни предиспонирачки фактори, на пример, непријатна положба за спиење.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

зема ревматологот
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Воронцовская, д. 8, стр.5
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, транс. Расковой, д. 14/22
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-15
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .