Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Полиартроза: Симптоми и третман

Полиартроза - главните симптоми:

 • Заеднички деформитет
 • Болка во зглобот кога се движите
 • Ограничување на движењето
 • Допирни зглобови
 • Оток на зглобот

Полиартрозата е група на дистрофични заболувања на зглобовите. Карактеристика на болеста е нејзината бавна прогресија - пациентот можеби дури и не забележува присуство на болеста во првите фази. Ова се болести кои влијаат на мембраните на зглобовите, зглобната 'рскавица и капсулата. Полиартрозата се наоѓа не само кај постарите луѓе, туку и кај младите луѓе. Се разбира, болеста е полесна кај млади мажи и жени.

Етиологија

Болеста се јавува поради различни причини. Во зависност од видот на болеста, причините се разликуваат.

 • зголемена физичка активност. Ова е причина за полиартроза кај луѓе со прекумерна тежина. Факт е дека нивните зглобови не се способни да издржат многу телесна тежина. Поради ова, постои зголемено стегање на колено зглобовите, што е забележано кај луѓе со трета фаза на дебелина. Како резултат на тоа, се случуваат микротрави на 'рскавици. Ова ја нарушува способноста за лизгање на 'рскавицата и ја намалува подвижноста на зглобовите;
 • зглобни повреди и деформитети на мускулно-скелетниот систем. Не е важно кој карактер овие деформации се: вродени или стекнати. Деформираната 'рскавица доведува до несоодветен контакт на зглобните површини на коските. Поради тоа, за време на движењето на товарот нерамномерно се распоредува над површината на површината. Во оние места каде што има зголемено стегање, се формираат микротраума;
 • несоодветно самообновување на ткивото на 'рскавицата. Се развива и напредува поради воспалителни процеси во телото, несоодветна циркулација на крвта, хормонски нарушувања. Како резултат на сето ова, ткивото на 'рскавицата станува послабо;
 • бавно формирање на синовијална течност во внатрешниот дел на зглобот. Недостатокот на синовијална течност доведува до повреда на триење на површини. Поради ова, површината на зглобовите брзо се истроши и станува воспалена.
Дегенеративни промени во зглобовите со полиартроза

Фази

Манифестациите на оваа болест се разликуваат во зависност од тоа колку зглобот е уништен. Прогресивното уништување доведува до појава на нови симптоми. Полиартрозата има неколку фази на развој:

 • првата фаза. Едно лице се чувствува непријатно за време на интензивен физички напор. Штом се одмора, се губи сета нелагодност. Во овој случај, мускулната сила на екстремитетите не се менува. Минималните знаци на оштетување на површините на зглобовите може да се детектираат само со рентгенски зраци. Ако при првиот знак на болеста веднаш се консултирате со доктор, третманот ќе биде најмалку скап и проблематичен;
 • втора фаза. Непријатност се јавува не само со продолжен физички напор, туку и при нормални движења. По одмор, лицето не се чувствува подобро. Покрај тоа, за време на одмор, болки во зглобовите може да не престанат. Пациентот не може слободно да се движи. Обидувајќи се да се заштити од болка, тој не се обидува да ги оптеретува зглобовите, на пример, рацете или зглобовите на нозете. Како резултат на тоа, соодветните мускули ќе атрофираат. Прегледот на Х-зраци открива јасни знаци на полиартроза: раст на коските, деформација на зглобовите, намалување на зглобниот простор;
 • трета фаза. Движењето во оштетените зглобови носи страшна болка, така што телото ги ограничува на ниво на рефлекс. Покрај тоа, непријатност се јавува дури и кога зглобовите се во мирување. Поради фактот што мобилноста на зглобовите е многу ограничена или исчезнува целосно, артикуларните површини на коските растат заедно. Овој феномен се нарекува анкилоза.

Симптоматологија

Главните симптоми на оваа болест:

 • вкочанетост на движење;
 • болка при движење на зглобовите;
 • оток на периартикуларните ткива;
 • нодули во делот на задебелување на коските на рацете;
 • промени во коските и 'рскавицата;
 • намалување на заедничкиот простор.

Компликации

Ако ги игнорирате симптомите на болеста, тоа може да доведе до сериозни последици. Како по правило, појавата на осификација и развој на контрактури се карактеристични за полиартрозата во последната фаза на прогресија (деформирачка полиартроза).

Дијагностика

Ако некое лице ги најде првите симптоми на оваа болест во себе, веднаш треба да контактира со специјалист. Тој ќе спроведе општ преглед и ќе напише упат за проучување на синовијалната течност. Покрај тоа, ќе треба да донирате урина и крв. По испитувањето на резултатите од овие општи тестови, лекарот ќе ја елиминира можноста за инфекции и воспаленија. Главниот метод за дијагностицирање на патологијата е радиографија. Сликата јасно покажува деформација, стеснување на заедничкиот простор и други знаци на болест.

Третман

По испитувањето на симптомите, медицинската историја и резултатите од тестовите, лекарот ќе го одреди методот на лекување.

 • третман без лекови. Вклучува термички процедури, балнеотерапија, хидротерапија, терапија за вежбање;
 • третман со лекови. Лекарот пропишува нестероидни антиинфламаторни лекови, гелови и масти. Некои фармаколошки агенси треба да се администрираат интра-артикуларно - на пример, глукокортикоиди и хондропротектори;
 • хируршки третман. Ако, по горенаведените методи, симптомите на болеста не исчезнат, лекарот пропишува хируршка интервенција. Често се изведуваат артроскопија и артропластика.
Артропластика на коленото

Исхрана

Третманот на полиартроза вклучува одредена диета. Исхрана обезбедува зглобови со хранливи материи и е насочена кон борба против дебелината, бидејќи е прекумерна тежина и се смета за еден од предусловите за појава на оваа болест.

 • Препорачани производи: посно риба, зеленчук, мешунки, овошје, 'рж и трици леб, зелена боја;
 • несоодветни производи: колачи, алкохол, брза храна, масно месо, слатки, пушено месо.

Превенција

 • треба да се ослободи од вишокот килограми;
 • одржува точна положба;
 • се ослободи од навиката да фрла една нога над другата додека седеше. Ова спречува соодветна циркулација на крвта и доведува до влошување на 'рскавицата;
 • се држи до правилна исхрана.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате полиартроза и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш ревматологот може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Остеоартритис (појавување симптоми: 3 од 5)

Артроза и артритис се патолошки процеси во човечкото тело, во кои се засегнати различни зглобови. Поради сличноста на овие термини, многу луѓе не знаат за разликата меѓу нив. Но, всушност, артритисот и артрозата не се иста болест. И разликите се значајни. Важно е да се проучат нивните главни симптоми, така што ако тие се манифестираат, веднаш посетете медицинска установа. Исто така треба да знаете кој лекар ја третира артрозата за да се консултирате со квалификуван мед во времето. специјалист.

...
Артритис на рамениот зглоб (појавување симптоми: 3 од 5)

Артритисот е прилично широка група на болести кои влијаат на мали и големи зглобови. Во нив се развива воспалителниот процес, а рскавицата постепено се истроши и престанува да ги извршува своите основни функции. Многу често, оваа патологија влијае на рамениот зглоб. Причини Видови на форми Симптоматологија Дијагноза Третман Народни рецепти Препораки Рамениот зглоб е најмобилниот зглоб во човечкото тело. Артритисот може истовремено да влијае на еден или два зглобови. Како по правило, тоа е рамениот зглоб кој најлесно се третира, но исходот од терапијата директно зависи од тоа во која фаза од развојот на патолошкиот процес пациентот аплицирал во здравствена установа. Рамниот зглоб е прилично ранливо и незаштитено место, бидејќи постојано издржува долготрајни и зголемени оптоварувања. Оваа област е најчесто повредена. Како резултат на тоа, може да се појават разни компликации, што доведува до развој на артритис на рамениот зглоб. И во сето ова опасно е дека болеста во хроничната фаза обично продолжува без еден изразен симптом. Затоа, многу е тешко да се открие присуството на патолошки процес во првата фаза. Ако некое лице забележи какви било промени во функциите на зглобот, тогаш не му треба време да се консултира со лекар за да направи точна дијагноза. Успехот на третманот со артритис во голема мера зависи од неговата фаза.

...
Остеоартритис на коленото (појавување симптоми: 3 од 5)

Една од честите поплаки што докторот ги слуша од пациентите е болката во колената. Она што го предизвикало, не е секогаш можно веднаш да се каже, бидејќи колената можат да страдаат од разни болести, од кои едната е артроза на колената. Исто така е позната како гонартроза и е лезија на зглобот, која вообичаено не е воспалителна и придонесува за уништување на 'рскавицата, деформација на коските и ограничување на движењето на пациентот.

...
Артроза на лакотниот зглоб (појавување на симптоми: 3 од 5)

Артрозата на лакотниот зглоб е болест која е природно дистрофично-дегенеративна и претставува повреда на нормалното функционирање на лактот. Во различни извори, тоа се нарекува епикондилоза. Карактеристични карактеристики се намалување на волуменот на синовијалната течност, што придонесува за зголемување на триењето, намалување на јазот помеѓу зглобовите и зголемување на остеофитите. Ова, пак, предизвикува болка и ја ограничува мобилноста.

...
Подагра (појавување симптоми: 2 од 5)

Подаграта е хронична и прилично честа болест во која постои нарушување на метаболизмот на урична киселина, што се манифестира во вид на зголемена содржина на урична киселина во крвта за време на таложењето на натриумовите кристали на оваа киселина во ткивата. Подаграта, чии симптоми на оваа позадина се манифестираат како акутен рекурентен артритис, особено влијае на бубрезите и зглобовите, а ногата (големиот палец) најчесто е засегната.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

зема ревматологот
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, транс. Расковой, д. 14/22
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .