Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Пателофеморална артроза: симптоми и третман

Пателофеморална артроза - главните симптоми:

Концептот на пателофеморална артроза е отсутен во меѓународната медицинска пракса. Најчесто овој термин се користи за да се опише почетната фаза на развој на артроза, која не се карактеризира со изразена манифестација на симптоми. Оваа болест бара навремена дијагноза и соодветен третман, така што компликациите не се развиваат.

Општа клиничка слика

Пателофеморалниот синдром се јавува како последица на оптоварувањето на истиот дел од телото. Болката во колената често се развива и напредува поради дисфункција. Речиси е невозможно да се стекне овој синдром само поради механичка повреда. Најголемата опасност лежи во фактот дека со текот на времето, ако не започнете навремено лекување, синдромот може да се претвори во артроза на колената . Вториот е многу потежок за лекување, и не постои гаранција дека резултатот ќе биде позитивен.

Во некои случаи, синдромот може да се развие во однос на позадината на друга болест. Најчесто варус деформитетот на зглобот или нестабилноста на пателата станува "основа" за неговиот развој. Меѓутоа, ако зборуваме за оштетување на Чашка на позадината на оптоварувањата, тогаш патело-феморалната артроза на коленото може да помине со самиот период. Но, тоа не значи дека може да ја занемариш посетата на докторот и да го одложиш третманот.

Симптоматологија

За patellofemoral артроза како знаци се карактеристични:

  • вкочанетост на движењата во колената;
  • болка за време на вежбање, кревање на висина;
  • непријатност и болка кога се обидувате да седите со свиткани нозе.

Овие симптоми се многу слични на симптомите на многу други болести на зглобовите, па затоа е неопходно да се спроведе диференцијална дијагноза. Лекарот ќе може да направи точна дијагноза и да пропише лекување само по дијагнозата. Во овој случај, повеќе информативни се инструментални методи - ултразвук на зглобовите , радиографија.

Третман

Доколку пателофеморалната артроза не предизвикува силна болка, третманот не вклучува лекови. Главната цел на терапијата е да се обнови функционалноста на зглобот, како и да се намалат сите непријатни симптоми.

Ако болката не поминат долго или е периодична, тогаш лекарот може да препише интраартикуларни хондропротектори. Патем, периодичната природа на болката за овој синдром е сосема нормална.

Задолжителни процедури за овој тип на артроза се:

  • ограничување на оптоварување (до речиси целосна елиминација на болката);
  • фиксирање на чашата со посебен завој;
  • употребата на инјекции за да се спречи воспалителниот процес.

Ве молиме имајте предвид дека само лекарот треба да препише третман. Независна примена на сите постапки не само што не може да донесе позитивен резултат, туку и да ја влоши ситуацијата.

Што се однесува до инјекцијата, тие помагаат не само да се избегне воспалителниот процес, туку и значително да го забрза процесот на лекување. Сепак, лекарот ги пропишува ваквите процедури само ако се забележува честа акутна болка. Инјектирањето мора да се врши под притисок и строго во фибринозно ткиво. Доколку лекот се влезе во празнината на коленото, тогаш нема да има корист.

Ако patellofemoral артроза на patella не е отежнат од други болести, тогаш со соодветни вежби на физикална терапија и намалување на стресот, сериозен третман нема да биде потребен. Во случај болката и вкочанетоста на движењата да не поминуваат подолго време, треба да направите повторна посета на лекарот и да продолжите со текот на наплатата.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Пател-феморална артроза и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш ревматологот може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Менискус солза (појавување симптоми: 2 од 2)

Руптура на менискусот е една од најчестите внатрешни повреди на колената. Често, професионалните спортисти се предмет на тоа, но можно е ова нарушување да се појави кај луѓе кои не се поврзани со постојана препресија на долните екстремитети. Постојат два вида на менискус надворешни (странични) и внатрешни (медијални). Често оваа болест се дијагностицира кај луѓе од осумнаесет до четириесет години. Кај деца под 14-годишна возраст, нарушувањето е ретко. Раскинувањето на медијалниот менискус на колената е почест од надворешниот. Многу ретко е истовремено прекин на два менискуза.

...
Коксартроза (појавување симптоми: 1 од 2)

Коксартрозата е прилично честа болест, дијагностицирана главно кај пациенти со средна и старост како дегенеративно-дистрофична патологија на зглобот на колкот. Коксартроза, чии симптоми во доцните фази на нејзиниот тек се манифестираат во форма на мускулна атрофија на погодената област во комбинација со скратување на екстремитетот, се развива постепено во период од неколку години.

...
Flatfoot (појавување симптоми: 1 од 2)

Рамни стапала - ова е вид на деформација на ногата, во која спуштањето на нејзините сводови, што резултира со целосно губење на вродените шок-апсорпција и пролет функции. Рамни стапала, чии симптоми лежат во вакви големи манифестации како болка во телесните мускули и чувство на вкочанетост во нив, зголемен замор при одење и продолжено стоење, зголемена болка во нозете до крајот на денот итн., Е најчестата болест која ги зафаќа стапалата.

...
Остеоартритис (појавување симптоми: 1 од 2)

Остеоартритисот е прилично честа болест во која зглобовите се подложени на дегенеративни-дистрофични лезии. Остеоартритисот, чии симптоми првично се поврзани со постепеното распаѓање на ткивото на 'рскавицата, а подоцна и со колапсот на субхондралната коска и другите структурни компоненти на зглобот, се развива против позадината на недостаток на кислород во нив и може да се манифестира во различни форми со различна локализација на патолошкиот процес. Во основа, оваа болест е дијагностицирана кај пациенти на возраст од 40 до 60 години.

...
Остеохондроза на коленото зглоб (појавување симптоми: 1 од 2)

Остеохондрозата на коленото (дисекција) е болест на дистрофично-дегенеративниот тип. Тоа главно ги погодува луѓето на рана возраст, во повеќето случаи има поволен курс и завршува со закрепнување на пациентите.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

зема ревматологот
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-15
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .