Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Периферна периартроза: симптоми и третман

Периферна периартроза - главните симптоми:

 • Болка во рамо
 • Мускулна атрофија
 • Ширење на болка до други области
 • Оток на зафатениот зглоб
 • Болка во зглобот кога се движите
 • Ограничување на мобилноста на зглобовите
 • Зголемена болка во текот на ноќта
 • Скратен екстремитет

Периаррозата е почетна фаза на артроза на зглобовите. За оваа болест се карактеризира со развој на воспалителниот процес во тетивите и зглобовите. Да не се забележи дека е доста тешко, бидејќи скоро секое движење е придружено со болка и непријатност. Ако времето не започне да се справува со болеста, болката ќе се зголеми само. Периартрозата може да влијае на секој зглоб, лактот, рачниот зглоб, рамото-рамото. Тоа е хумороссакуларната периартроза која најчесто ги погодува луѓето од работен век.

Причините за болеста

Во повеќето клинички ситуации, периаррозата се развива како резултат на удар, пад или повреда. Исто така постојат и други фактори кои придонесуваат за развојот и прогресијата на болеста:

 • хипотермија;
 • патологија на црниот дроб и жолчниот тракт;
 • болести на периферните крвни садови;
 • метаболички нарушувања;
 • заеднички микротраума;
 • инфериорност на сврзното ткиво (конгенитална патологија).

Причини за патологија:

 • миокарден инфаркт ;
 • повреди;
 • болести на вратот;
 • постојано преоптоварување;
 • патологија на цервикалниот 'рбет.

Симптоми на болеста

"Предноста" на хумерокакуларната периарроза е тоа што може да се дијагностицира во раните фази, бидејќи симптомите се изговара овде. Главните фактори кои укажуваат на болеста вклучуваат следново:

 • ограничено движење, непријатност;
 • контрактура на мускулите кои го опкружуваат засегнатиот зглоб;
 • наизменична болка која се гради дури и во мирување.

Вреди да се напомене дека симптомите на горенаведената природа може да бидат присутни кај оние луѓе кои страдаат од дијабетес , болест на тироидната жлезда. Во овој случај, ќе биде малку потешко да се диференцира и лекува периаррозата.

Транзицијата кон прогресивната фаза на хумерокакуларната периарроза може да биде придружена со скратување на екстремитетот. Постои намалување на обемот на не само активни движења, туку и пасивни. Сепак, ова може да се избегне ако се консултирате со лекар на време и почнете да го лекувате зафатениот зглоб.

Постојат три фази на развој на склерокутната периарроза:

 • фаза на замрзнување;
 • замрзнати или лепливи;
 • фаза на одмрзнување.

Фаза на замрзнување

Во оваа фаза, симптомите почнуваат да се манифестираат. Болката се интензивира при мирување. Особено во текот на ноќта. Во исто време, обемот на активни движења практично не се намалува. Непријатност се чувствува само кога ја креваш раката и го завршува рамениот зглоб. Вреди да се напомене дека болката може да се случи одеднаш, дури и во состојба на активно движење. Во исто време, тоа може да биде моментално и кратко на време. Оваа фаза може да трае од 2 до 9 месеци. Меѓутоа, ако во ова време да започнете конзервативен третман, целосно може да се ослободите од болеста.

За време на фазата на замрзнување, болката е влошена во мирување

Замрзната (леплива) фаза

Во оваа фаза, горенаведените симптоми се речиси целосно отсутни. Болката запира, може да се забележи повремено и да биде повеќе болна во природата отколку акутна. Сепак, физичката активност за овој период е многу помала отколку во претходната фаза. Во тоа време започнува мускулната атрофија. Оваа фаза трае од 3 до 9 месеци. Имајте предвид дека не е толку лесно да се третира периаррозата во оваа форма. Неопходно е да се користи не само физиотерапија, туку и курс за дрога.

Фаза на одмрзнување

Во оваа форма, болните симптоми се речиси целосно исклучени. Сепак, мобилноста на зглобовите станува се помалку и помалку, до речиси целосна елиминација на мобилноста на раката. Оваа фаза може да трае од една до две години. Ако не го започнете процесот на обновување, тогаш може да започне развојот на склерозирачката капсула. Во овој случај, зборуваме за радикален третман.

Врз основа на ова, можеме да кажеме дека не можете да го започнете процесот. Со секоја фаза целосно се ослободи од болеста уште потешко.

Методи на лекување

Важно е да се консултирате со лекар што е можно поскоро. Ако, сепак, да се донесе хумороссапуларната периартроза до последната фаза, можно е да се изгуби екстремитетот. Дури и ако симптомите исчезнат за време на третманот, не треба да го прекинувате курсот. Во овој случај, можно е повторување и значително влошување на рамениот зглоб.

Како по правило, лекарот користи три методи:

 • Терапија за вежбање;
 • третман со лекови;
 • курс за физиотерапија.

Само сите методи во комплексот овозможуваат не само да ги елиминираат симптомите на периострациска периартроза, туку и целосно да ги обноват функциите на раката. Вреди да се обрне внимание на фактот дека третманот со лекови не се користи во почетните фази.

Терапијата за вежбање ја намалува болката во зглобовите

Терапијата за вежбање помага да се намали болката, се зголемува еластичноста на заедничката капсула и мобилноста на раката. Комплексот на такви вежби физикална терапија треба да се развива поединечно, во зависност од фазата на периатроза и општата состојба на пациентот.

Физиотерапискиот курс помага да се забави прогресот на болеста и ги прави мускулите поеластични. Ова овозможува да се врати моторната функција на раката и значително да се намали болката. Се препорачува да се загрее зглобот, да се користат компреси на decoctions на билки. Сепак, вреди да се спроведуваат такви постапки само според упатствата на лекарот што присуствува. Ако сепак почнавте да ги користите овие техники самостојно и симптомите станаа само поизразени, треба веднаш да го прекинете курсот и да се консултирате со лекар.

Превенција на периарроза

Практично секој патолошки процес може да се спречи со следење на вашето здравје. Правилната исхрана, вежбање (погодна и полнење наутро), умерена вежба ќе ви помогне да ја избегнете оваа болест. Не заборавајте дека позитивниот ефект врз текот на заздравувањето зависи не само од лекар, туку и од пациентот. Потребно е строго да се почитуваат сите препораки.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате хронична периартроза и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш ревматологот може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Периферни периартрити (појавување симптоми: 5 од 8)

На рамениот рамерен периартритис, тоа е рамениот зглобен периартритис е болест во која структурите кои го опкружуваат поткожното рамо (оттука и името) се вклучени во дегенеративни и воспалителни процеси. Овие можат да бидат тетивите, артикуларната капсула, лигаментите и така натаму. Непочитувањето на болеста доведува до сериозни проблеми, бидејќи третманот на scapulumeral periarthritis треба да се спроведе што е можно побрзо, користејќи народни лекови или со помош на физиотерапија.

...
Артроза на лакотниот зглоб (појавување на симптоми: 4 од 8)

Артрозата на лакотниот зглоб е болест која е природно дистрофично-дегенеративна и претставува повреда на нормалното функционирање на лактот. Во различни извори, тоа се нарекува епикондилоза. Карактеристични карактеристики се намалување на волуменот на синовијалната течност, што придонесува за зголемување на триењето, намалување на јазот помеѓу зглобовите и зголемување на остеофитите. Ова, пак, предизвикува болка и ја ограничува мобилноста.

...
Остеоартритис на рамениот зглоб (појавување на симптоми: 4 од 8)

Добро познато на многу луѓе, главно постари лица, се болки во зглобовите. Тие се предизвикани од неправилна исхрана, физичка неактивност, стрес, големо физичко насилство и други фактори. Мошне често кај постари лица и мал процент на млади луѓе се јавува артроза на рамениот зглоб - хронична болест која предизвикува сериозни деформации на 'рскавицата, како и ткивата во близина на него и коските. Таа има прогресивен тип, а симптомите може да не се појавуваат со години, а потоа да се влошат. Најчестите симптоми се болката во рамениците по долг престој на ниски температури, како и по подигнување на предмети со голема маса.

...
Деформирање на остеоартритис (појавување симптоми: 4 од 8)

Деформирањето на остеоартритис се смета за заедничка патологија на зглобовите, против која се развива дегенеративно-воспалителен процес, што доведува до уништување на нивните структури и нивно предвремено стареење. Главната причина за развојот на оваа патологија е прекумерна физичка активност, но постојат голем број други предиспонирачки фактори. Тука спаѓаат вишок телесна тежина, професионални спортови, седентарни услови за работа и многу други извори.

...
Инфективен артритис (појавување симптоми: 3 од 8)

Инфективен артритис (септичка, гнојна) е тешка инфекционо-воспалителна лезија на зглобовите, што доведува до нивно постепено уништување. Се јавува кај луѓе од било која возраст, но најчесто ги зафаќа децата и луѓето на возраст над 60 години. Современата медицина нуди многу методи за лекување на оваа болест, но и покрај нивната разновидност и ефективност, кај секој трет пациент, инфекцијата предизвикува неповратно оштетување на зглобовите, што доведува до целосно губење на сите нивни функции.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

зема ревматологот
Адреса : Москва, ул. Трехгорный Вал, 12, бул
Телефон : +7 (499) 116-82-19
Адреса : Москва, транс. Расковой, д. 14/22
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-15
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .