Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Остеоартритис: Симптоми и третман

Остеоартритис - главните симптоми:

 • Оток на зафатениот зглоб
 • Болка за вежбање
 • Болка во погодениот зглоб
 • Ограничување на мобилноста на зглобовите
 • Цртеж во погодениот зглоб
 • Акумулација на течности во артикуларната празнина
 • Заедничка вкочанетост наутро
 • Оток на зглобот

Остеоартритисот е болест која главно ги погодува луѓето со старост во пензија. Според статистичките податоци, тие страдаат од 50% од лицата на возраст од 60 години и повеќето луѓе на возраст од 80 години, но болеста понекогаш е фиксирана кај младите луѓе. Болеста вклучува уништување на структурата на зглобовите, деформитети на 'рскавицата, како и промени во капсулата на зглобовите. Најчесто болеста влијае на 'рбетот, коленото структури, колковите и зглобовите на рацете.

Како резултат на развојот на болеста, механизмот на зглобот, кој го поврзува крајот на коските, станува воспален, што предизвикува крварење во заедничката празнина. Го намалува функционирањето на артикуларните механизми. Болеста вклучува омекнување на 'рскавицата и формирање на јами на нив. Пациентот чувствува болка при движење, кога мускулите влијаат на 'рскавицата на оштетената област. Популарното име за болеста е "таложење сол".

Причините за болеста

Експертите со децении веруваа дека остеоартритис е природен процес кој не може да се избегне, но денес лекарите го препознаваат постоењето на одредени фактори што довеле до негов развој. Тие се:

 • промени поврзани со возраста во телото. Познато е дека 'рскавицата ја губи еластичноста со возраста, а тоа влијае на отпорноста кон стрес;
 • присуство на вишок тежина. Ова го зголемува заедничкото оптоварување и го забрзува појавувањето на болеста;
 • претходни повреди. Тоа може да биде дислокација, фрактура или други помали повреди;
 • кои припаѓаат на одредени професии. Тие вклучуваат, на пример, фудбалери, рудари или други работници чија работа вклучува високи заеднички товари;
 • наследност. Може да има влијание, но ова не е секогаш случај.

Симптоми на болеста

Остеоартритис често нема голем број на симптоми - честопати првите фази на болеста се целосно асимптоматски, иако на Х-зракот веќе може да се забележат деформирачки ефекти врз 'рскавицата. Главниот знак на присуство на остеоартритис е артикуларна болка, која се манифестира по продолжено физичко насилство или при долготраен престој во една позиција. Болката обично се смирува по одмор или масажа, па пациентите често го обвинуваат за нормален замор. Во некои случаи, луѓето може да ги доживеат следните симптоми:

 • чувство на вкочанетост. Често е придружуван од болка во болка, која нема јасна локализација. Неговиот интензитет варира од степенот на болеста. Како што напредува остеоартритисот, болката се зголемува и се појавува дури и со минимален напор. Вкочанетоста се карактеризира со тешкотии на почетокот на движењето на зглобовите и брзо поминува;
 • зголемување на заедничкиот волумен. Нејзиното отекување се јавува поради иритација на синовијалната мембрана, што, пак, предизвикува ослободување на голема количина на течност за подмачкување на 'рскавицата. Најчесто забележани во областите на 'рбетниот, феморалниот и коленото;
 • појава на остеофити. Тие се јавуваат најчесто кај жени по 40-годишна возраст и може да го ограничат движењето, но може да бидат асимптоматски.

Дијагноза на болест

Остеоартритис, за разлика од другите заболувања, не обезбедува промени во резултатите од испитувањата на крвта . За да се исклучат други форми на артритис, лекарот може да му препише посебен тест на пациентот, како и за време на испитувањето, да побара од него да ја карактеризира болката и нивната локализација. Потоа, тој може да го препише пациентот со рентген, на кој ќе бидат идентификувани сите деформирачки фактори. Покрај х-зраците, ултразвук и термографија можат да помогнат во дијагностицирањето на заеднички болести.

Третман на болеста

Остеоартритисот на деформирачкиот тип често не може да биде целосно излечен, но нејзиниот третман помага да се забави почетокот на болеста. Ако пациентот се консултирал со лекар во времето, тогаш, ако се почитува хранливата рамнотежа, присуството на посебен физички напор, прогресијата на болеста ќе биде спречено. Третман на остеоартритис е избран со земање предвид на возраста и физичката активност на пациентот, тежината на болеста. Тоа вклучува такви мерки:

 • присуство на специјални вежби на комплексот за физикална терапија (терапија за вежбање), со што ќе се зајакнат ослабените мускули, ќе се подобри циркулацијата на крвта и ќе се мачкаат на зглобовите;
 • ритамот на физичката активност, што подразбира присуство на активни и одморилни фази за забрзување на заздравувањето на коленото зглобови;
 • присуство на правилна исхрана, која ќе помогне да се намали телесната тежина и ќе делува како градежен материјал за зглобна 'рскавица;
 • физиотерапија;
 • медицинска интервенција за намалување на болката или намалување на продукцијата на синовијалната течност;
 • хирургија;
 • фолклорни методи за третман.
Третман на остеоартритис вклучува терапија за вежбање.

Остеоартритис, по правило, лекарите почнуваат да се лекуваат со помош на терапија со лекови. Земањето лекови за намалување на воспалението често има несакани ефекти. Лековите кои се препишани на пациентот припаѓаат на групата на нестероидни антиинфламаторни лекови. Тие вклучуваат Ksefokam, ибупрофен и други.

Ако деформирачкиот остеоартрит е во последните фази (кога нарушувањето во развојот на коленото или колкот од зглобовите значи сериозна деформација, што го попречува движењето на пациентот), се применува хируршка интервенција.

Покрај тоа, одличен помошен (и во првата фаза на болеста - главниот) метод на терапија се физиотерапевтски процедури. Тие се способни да ја зголемат циркулацијата на крвта, да го подобрат метаболизмот и да ги ублажат симптомите на воспаление и болка. Физиотерапевтските процедури вклучуваат:

 • електрофореза;
 • фонофореза;
 • изложеност на струја;
 • ултравиолетово зрачење;
 • процедури со термички ефект;
 • земајќи бањи со јод, бром.

Третман на остеоартритис со помош на терапија за вежбање е ефикасен. Сите вежби мора да бидат избрани од страна на лекар, земајќи ги предвид возрасните карактеристики на пациентот, неговите физички показатели. Едно лице треба секој ден да врши гимнастичен комплекс, но главната контраиндикација за вршење гимнастика е болка за време на физичкиот напор.

Исхрана за болеста вклучува јадење големи количини зеленчук и овошје, со исклучок на компири и грозје. Можете исто така да го вклучите во исхраната посно месо (Турција, пилешко без кожа, зајачко месо). Брзите јагленохидрати треба да се заменат со бавни (житарици, мусли, тестенини од сорти на тврда пченица). Можете да јадете млечни производи, мешунки.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате остеоартритис и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш ревматологот може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Остеоартритис на коленото (појавување симптоми: 8 од 8)

Една од честите поплаки што докторот ги слуша од пациентите е болката во колената. Она што го предизвикало, не е секогаш можно веднаш да се каже, бидејќи колената можат да страдаат од разни болести, од кои едната е артроза на колената. Исто така е позната како гонартроза и е лезија на зглобот, која вообичаено не е воспалителна и придонесува за уништување на 'рскавицата, деформација на коските и ограничување на движењето на пациентот.

...
Артритис на зглобот на колкот (појавување симптоми: 5 од 8)

Артритисот на зглобот на колкот е патолошки процес кој се карактеризира со појава на воспаление кај еден од најголемите зглобови кај лице - во колкот на колкот. Во повеќето случаи, тој е придружен со силна болка на местото на повреда. Ако ги пропуштите првите симптоми на артритис и ја започнете болеста, тоа ќе доведе до деформација во артикулацијата на одредени зглобови и целосна имобилизација на лицето.

...
Артритис на рамениот зглоб (појавување симптоми: 4 од 8)

Артритисот е прилично широка група на болести кои влијаат на мали и големи зглобови. Во нив се развива воспалителниот процес, а рскавицата постепено се истроши и престанува да ги извршува своите основни функции. Многу често, оваа патологија влијае на рамениот зглоб. Причини Видови на форми Симптоматологија Дијагноза Третман Народни рецепти Препораки Рамениот зглоб е најмобилниот зглоб во човечкото тело. Артритисот може истовремено да влијае на еден или два зглобови. Како по правило, тоа е рамениот зглоб кој најлесно се третира, но исходот од терапијата директно зависи од тоа во која фаза од развојот на патолошкиот процес пациентот аплицирал во здравствена установа. Рамниот зглоб е прилично ранливо и незаштитено место, бидејќи постојано издржува долготрајни и зголемени оптоварувања. Оваа област е најчесто повредена. Како резултат на тоа, може да се појават разни компликации, што доведува до развој на артритис на рамениот зглоб. И во сето ова опасно е дека болеста во хроничната фаза обично продолжува без еден изразен симптом. Затоа, многу е тешко да се открие присуството на патолошки процес во првата фаза. Ако некое лице забележи какви било промени во функциите на зглобот, тогаш не му треба време да се консултира со лекар за да направи точна дијагноза. Успехот на третманот со артритис во голема мера зависи од неговата фаза.

...
Артроза на лакотниот зглоб (појавување на симптоми: 4 од 8)

Артрозата на лакотниот зглоб е болест која е природно дистрофично-дегенеративна и претставува повреда на нормалното функционирање на лактот. Во различни извори, тоа се нарекува епикондилоза. Карактеристични карактеристики се намалување на волуменот на синовијалната течност, што придонесува за зголемување на триењето, намалување на јазот помеѓу зглобовите и зголемување на остеофитите. Ова, пак, предизвикува болка и ја ограничува мобилноста.

...
Остеоартритис на рамениот зглоб (појавување на симптоми: 4 од 8)

Добро познато на многу луѓе, главно постари лица, се болки во зглобовите. Тие се предизвикани од неправилна исхрана, физичка неактивност, стрес, големо физичко насилство и други фактори. Мошне често кај постари лица и мал процент на млади луѓе се јавува артроза на рамениот зглоб - хронична болест која предизвикува сериозни деформации на 'рскавицата, како и ткивата во близина на него и коските. Таа има прогресивен тип, а симптомите може да не се појавуваат со години, а потоа да се влошат. Најчестите симптоми се болката во рамениците по долг престој на ниски температури, како и по подигнување на предмети со голема маса.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

зема ревматологот
Адреса : Москва, ул. Воронцовская, д. 8, стр.5
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, транс. Расковой, д. 14/22
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Трехгорный Вал, 12, бул
Телефон : +7 (499) 116-82-19
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .