Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Спондилитис: Симптоми и третман

Спондилитис - главни симптоми:

Спондилоартритис е воспалителна болест која ги зафаќа зглобовите, во која ограничувањето на мобилноста се развива бавно. Без соодветен третман, ова ќе доведе до оштетена моторна активност.

Во медицината, сега се користи посебна класификација на спондилоартритис:

Чести знаци на спондилоартритис:

 • болка во задникот од наизменична природа;
 • болка во 'рбетниот столб. Утрото, пациентот се чувствува цврст;
 • болката се јавува спонтано или со палпација на погодената област;
 • болеста обично се развива постепено;
 • болка сензации трае повеќе од три месеци;
 • асиметричен артритис на долните екстремитети;
 • во позадина на патологија се развива цервицитис или уретритис.

Најчесто, пациентите развиваат анкилозен спондилитис. Патологијата во повеќето клинички ситуации ги погодува луѓето од работоспособното население, како и постарите лица.

Анкилозирачки спондилоартритис е воспалителна патологија, исто така позната како " анкилозантен спондилитис ". Во оваа псоријатична болест се јавува воспаление на зглобовите на 'рбетот, како и зглобовите и другите меки ткива во областа на' рбетниот столб.

Главниот симптом е акутна болка во 'рбетот. Оваа псоријатична болест понекогаш се нарекува ревматоиден спондилитис, бидејќи обично се јавува во хронична форма.

Серонегативен спондилоартрит е група на болести чијашто компонента е анкилозантен спондилитис. Третманот на псоријатична болест само помага да се отстранат главните симптоми. Ефективните методи на лекување кои лекарот може да ги понуди на пациентот ќе го спречат појавата на деформитети во 'рбетната зона, како и други компликации.

Симптоми на болеста

Сите симптоми на оваа псоријатична болест можат да се поделат во 3 главни групи, според времето на појавата:

Спондилоартритис
 • примарни симптоми. Се појавуваат во првата фаза на болеста и вклучуваат болка во колковите, долниот дел на грбот, кои се особено изразени наутро (обично по спиење), како и чувство на цврстина во лумбалниот регион или колковите. Во оваа фаза, пациентот обично не ги забележува манифестациите на болеста, па затоа ретко се јавува кај лекар;
 • симптомите со прогресијата на болеста стануваат се поизразени. Со текот на времето, знаците на болеста може да исчезнат, а потоа повторно да се појават. Чувството на цврстина (цврстина, неподвижност), што пациентот претходно го почувствувал во неколку пршлени, се протега на целата 'рбетот. Ткивата во 'рбетот се воспалени. Болка, исто така, се јавува во областа на зглобовите што се наоѓаат во колковите, рамењата или колената. Некои пациенти се жалат на болка во очите;
 • симптоми кои се манифестираат во подоцнежните фази. Кога спондилитисот не бил дијагностициран навреме и не биле преземени мерки за лекување на болеста, пациентот почнува да губи тежина, брзо уморен, луд. Често, заедно со болести на 'рбетот, може да се појават симптоми како воспаление на окото (увеитис) или цревата.

Во присуство на првите знаци на оваа псоријатична болест, како и појавата на нови знаци, за време на третманот, пациентот веднаш треба да оди кај лекар.

Причини за болест

Како што веруваат лекарите, се појавува анкилозирачки спондилоартритис, поради присуството на HLA-B27 генот кај луѓето. Покрај тоа, се верува дека спондилоартритисот може да се појави кај луѓето поради болест која е поврзана со нарушено функционирање на цревата или урогениталниот систем.

Кога псоријатичната болест напредува, зафатените пршлени почнуваат да растат заедно. Последица на ова е појавата на вертикални вертебрални остеофити, што ги прави пршлените апсолутно цврсти. Спојувањето лишува флексибилност не само на 'рбетот, туку и на градите на пациентот, ограничувајќи ги функциите на белите дробови, ако е невозможно да се прошират.

Мажи изложени на ризик да се разболат со спондилоартритис (статистиката вели дека се болни почесто од жените) на возраст од 12 до 40 години.

Дијагноза на болеста

Спондилоартритисот може да се дијагностицира од првите знаци, но не секој пациент оди кај лекар кога се јавува болка во грбот. Лекарот во дијагнозата прво ќе ја испита медицинската историја на пациентот, ќе спроведе испитување, а потоа ќе ги пропише таквите постапки:

 • Х-зраци дијагностика. Студијата со Х-зраци ќе помогне во откривање на промени кои се случиле во коските или зглобовите, дури и ако пациентот не чувствува промени во нивното функционирање. Во прилог на х-зраци, лекарот може да препише МНР или КТ скенирање што ќе детектира воспаление во зглобовите, ако има;
 • крвни тестови . Индиректните знаци на воспаление помагаат да се утврдат тестовите за брзината со која се решаваат еритроцитите или Ц-реактивниот протеин. Ако овие индикатори се повисоки од нормалните, тогаш во телото се забележува воспаление на ткивата. Тестот за крв, исто така, ќе помогне да се утврди дали пациентот има анемија , што е обично компликација на болеста.

Третман на болест

Анкилозирачки спондилоартрити треба да се третираат за да се елиминира болката, вкочанетоста и флексибилноста на вратот на 'рбетот. Третманот на псоријатична болест ќе биде успешен ако фазата на болеста може да ги лечи зглобовите пред да бидат целосно деформирани. Целта што ќе ја следат сите терапевтски методи е враќање на моторните способности на пршлените.

Групите на лекови кои лекарот може да ги препорача да ги земат во случај на псоријатична болест, се следните:

 • нестероидни антиинфламаторни лекови. Тие се дизајнирани да ја ублажат болката, но имаат несакани ефекти (проблеми со крварење, бубрезите или црниот дроб);
 • антиревматски лекови. Тие вклучуваат, на пример, сулфасалазин, кој ги третира болните зглобови во рацете и нозете. Во овој случај, штетата што може да настане во зглобовите е ограничена. Несакани ефекти од земање лекови вклучуваат појава на проблеми со црниот дроб;
 • кортикостероидни лекови. Овие лекови го забавуваат воспалението и се користат за лекување на сериозен спондилитис. Поради можноста за губење на коскената маса, тие не можат да се земаат долго време;
 • лекови кои го блокираат факторот на смртта на тумори. Тие вклучуваат клеточен протеин, делувајќи како антиинфламаторно средство за артритис. Несакани ефекти на овие лекови се можност за невролошки нарушувања.

Недиференциран спондилоартритис исто така се третира со физиотерапевтски методи. Различни видови на терапија не само што може да ја намали болката, туку и да ги подобри физичките перформанси. Специјалисти од областа на физиотерапијата ќе му помогнат на пациентот уште еднаш да ја почувствува флексибилноста на зглобовите и мобилноста на коските. Вежбите за третман на болеста се избрани за секој пациент поединечно, земајќи ги предвид неговите физички показатели, природата на текот на болеста, нејзините симптоми и фаза. Со помош на специјална гимнастика, можете да го зголемите обемот на белите дробови, да го елиминирате стопениот - ова ќе им помогне правилно да растат коските на 'рбетот. Кинезитерапија, која вклучува лекување на пациентот со различни видови на физичка активност, треба да се прави секој ден за половина час. Во прилог на вежбање, треба да се запамети за вистинскиот одмор за грбот. За да го направите ова, лекарот ќе му препише на пациентот масажа која ќе ги намали болките во грбот, ќе ја намали нивната напнатост и ќе помогне во зајакнувањето на грбот на мускулите.

Третман на спондилоартритис со физиотерапија

Друг начин за лекување на пациент со аксијален спондилитис е хирургија. Се изведува во тешки случаи на болеста, тежок деформитет на зглобовите или присуство на тешка болка која не се подложува на медицински третман. Хируршката интервенција вклучува корекција на деформирани зглобови, а во некои случаи и замена на оштетен зглоб со нова.

Исто така е можно да се излечи серонегативен спондилоартрит дома, под услов строго да се придржува до пропишаните мерки и лекови од страна на лекарот кој присуствувал. За да го направите ова, треба да се откажете од таквите лоши навики како пушење (помага да се намали моторниот капацитет на градите и да се стесни белите дробови). Ова, пак, заедно со симптомите на псоријатичен спондилитис, создава сериозни проблеми за пациентот да дише. Покрај тоа, пациентот секогаш треба да се сеќава на физикална терапија и одржување на правилно држење на телото, кое не само што ја одржува неговата состојба, туку и придонесува за соодветно лекување на оштетените ткива.

И покрај присуството на можни компликации кои можат да се манифестираат со возраста, како и промена на фазите на ремисија и релапс, сосема е можно да се води целосен и продуктивен живот со артритис . Главната работа е дека ако се појават симптоми, веднаш посетете го докторот и поминете курс на лекување.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате спондилоартритис и симптоми карактеристични за оваа болест, ревматолог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Коскена туберкулоза (појавување симптоми: 6 од 13)

Коскената туберкулоза е болест што се развива како резултат на активната активност на туберкулозните микобактерии, кои се исто така познати во медицината како Кох стапчиња. Како резултат на нивната пенетрација во зглобот, формираат фистули кои долго време не заздравуваат, неговата мобилност е нарушена, а во потешки случаи таа е целосно уништена. Со развојот и прогресијата на туберкулозата на 'рбетот, може да се формира грпка и грбот ќе се пресвртува. Без соодветен третман се јавува парализа на екстремитетите.

...
Ревматска полимијалгија (појавување симптоми: 5 од 13)

Ревматската полимиалгија е воспалителна болест која се манифестира како болка во мускулите на рамото и на карличниот појас, што често може да биде придружено со треска и значително губење на тежината. Точната етиологија на патологијата сеуште е непозната. Симптомите на темпоралниот артритис може да се додадат во целокупната клиничка слика. Најмногу се погодени луѓе од 50 до 75 години. Жените страдаат од оваа болест многу почесто од мажите.

...
Бубрежен тумор (појавување симптоми: 5 од 13)

Туморот на бубрезите е патолошки процес кој се карактеризира со пролиферација на органските ткива, што се манифестира во форма на очигледни квалитативни промени во структурата на овој орган. Тежината на патолошкиот процес во бубрежен тумор ќе зависи од типот на малигните или бенигни тумори. За да се утврди природата на таквата болест е можно само со спроведување на сеопфатен преглед, кој задолжително вклучува КТ (компјутерска томографија) и МНР.

...
Лимфоцитна леукемија (појавување симптоми: 4 од 13)

Лимфната леукемија е малигна лезија што се јавува во лимфното ткиво. Се карактеризира со акумулација на туморски лимфоцити во лимфните јазли, во периферната крв и во коскената срцевина. Акутната форма на лимфоцитна леукемија неодамна припаѓала на болести на "детството" поради неговата подложност главно кај пациенти на возраст од две до четири години. Денес, лимфоцитна леукемија, чии симптоми се карактеризираат со својата специфичност, е почеста кај возрасните.

...

Анкилозирачки спондилитис или анкилозен спондилитис е системско хронично воспаление кое се јавува во зглобовите и е концентрирано, обично во 'рбетот. Анкилозирачки спондилитис, чии симптоми се манифестираат во ограничувањето на мобилноста на погодената област, е главно релевантен за мажи во возрасната група од 15 до 30 години, а за жените оваа болест се наоѓа во пракса 9 пати поретко.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

зема ревматологот
Адреса : Москва, транс. Расковой, д. 14/22
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Адреса : Москва, ул. Трехгорный Вал, 12, бул
Телефон : +7 (499) 116-82-19
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, 2-ри Сиромятнически лента, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .