Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Остеохондроза: Симптоми и третман

Остеохондроза - главните симптоми:

Многу често слушаат, но не знаат точно што е остеохондрозата. Всушност, оваа болест не е толку ретка. Оваа болест се карактеризира со дистрофично-дегенеративна лезија на вертебралните ткива, дополнителна деформација на дисковите меѓу пршлените и соседните лигаменти на вертебралните лигаменти.

Како по правило, патологијата негативно влијае врз лигаментите, потоа коските и другите ткива. Пациентите веќе одат кај докторот кога почнуваат да чувствуваат редовна болка.

Статистиките покажуваат дека остеохондрозата на 'рбетниот столб има од 50 до 90% од светското население. Често симптомите на остеохондроза се манифестираат кај луѓе кои го поминале прагот од 30 години, но постои ризик од појава на манифестации дури и кај адолесцентите.

Фази на болеста

Во медицината, постојат неколку фази на текот на болеста:

 • во фаза 1 се забележува дехидрација на пулпалното јадро, што, пак, доведува до појава на деформации во фиброзниот прстен. Почетната фаза се карактеризира со развој на симптоми во рамките на 'рбетниот диск. Знаците на остеохондрозата не се светли. Третман на остеохондроза во оваа фаза може да се спроведе со помош на терапија за вежбање и масажа;
 • во фаза 2 по менување на висината на дискот и по дехидрација на лигаментот, мускулите почнуваат да се спојуваат. Ова ги предизвикува да се разгорат. Знаците на остеохондроза, исто така, вклучуваат прекумерна подвижност во 'рбетниот дел. Ова, пак, може да предизвика процес на поместување на пршлените;
 • во фаза 3, знаците на остеохондроза стануваат најизразени, бидејќи пациентот може да доживее испакнување на интервертебралните дискови или дури и пролапс. Исто така, поради промени во коските и мускулите, зглобовите почнуваат да страдаат, што предизвикува формирање на артроза;
 • во фаза 4, 'рбетот на пациентот веќе се прилагодува на настанатите промени. Телото прави обиди максимално да го имобилизира 'рбетот, со цел да ја зачува својата заштитна, како и мускулно-скелетната функција. Во исто време, остеофитите започнуваат да се шират во интервертебралните дискови - коскени израстоци кои се формираат на соседните пршлени. Остеофитите може да предизвикаат повреди на нервните завршетоци. Резултатот е нивна загриженост.

Причини за болест

Знаци на остеохондроза може да се појават поради такви причини:

 • повреди на 'рбетниот столб;
 • предиспозиција за болести на мускулно-скелетниот систем;
 • природен процес на стареење;
 • присуство на постојано физичко преоптоварување;
 • дебелина;
 • лоша положба;
 • присуство на постојани вибрации - релевантни за неколку професии, на пример, возачи на голем товарен транспорт;

Симптоми на болеста

Симптомите на остеохондроза може да не се појават веднаш. Главните карактеристики вклучуваат непријатност што се јавува во грбот, како и болка. Симптомите на остеохондрозата најчесто се јавуваат кога пациентот го става телото под голем физички напор. Исто така симптом на болеста е чувство на вкочанетост во екстремитетите. Со појавата на барем еден од овие знаци, треба да обрнете внимание на нивната природа и интензитет - болката во ногата или во раката може да се манифестира на различни начини. Дополнителни знаци на остеохондроза се хернирачки дискови , како и протекување или стискање на нервниот крај.

Симптомот на остеохондроза е чувство на вкочанетост во екстремитетите

Оштехондрозата на 'рбетниот столб е од следниве видови, во зависност од локацијата:

 • во цервикалниот регион;
 • во градната коска;
 • во лумбосакралниот регион.

Третман на болест

Третман на остеохондроза вклучува комбинација од следниве методи:

 • физиотерапија во остеохондроза или вежбање;
 • физиотерапија (акупунктура, фармакопунктура, електростимулација);
 • исхрана со остеохондроза;
 • спинална влечење;
 • масажа за остеохондроза.

Третманот на остеохондрозата треба да започне што е можно порано, но дури и во последните фази има големи шанси за надминување на болеста.

Гимнастиката со остеохондроза е еден од најефикасните методи за спречување и запирање на манифестациите на болеста. Тренингот за остеохондроза вклучува такви вежби кои можат да ги зајакнат мускулите на грбот и целото тело. Гимнастиката треба да се одвива секојдневно за да се постигне ефектот по неколку сесии. Гимнастиката со остеохондроза вклучува популарни вежби кои веројатно им се познати на многумина, бидејќи се користат во комплексот на утрински вежби.

Тренинг терапијата за остеохондроза не само што придонесува за брзо закрепнување, туку може да ги спречи и првите симптоми на болеста. Можете да направите терапија со остеохондроза наместо утрински вежби.

Полнењето со остеохондроза треба да ги усогласи нерамните колони на 'рбетот, да го зајакне корсетот на грбот на мускулите, да го подобри метаболизмот и циркулацијата на крвта во ткивата. Правилното полнење во остеохондрозата го подобрува снабдувањето со крв во мозокот и помага да се прошири јазот меѓу пршлените, што овозможува ослободување на претходно заробени нервни завршетоци. Кај пациентот, вежбањето во остеохондрозата може да потрае само неколку минути секој ден, но дури и ова за неколку недели може да доведе до значително намалување на манифестациите на болеста. И во раните фази на полнење со остеохондроза воопшто не е главен терапевтски метод.

Друга предност на терапевтска терапија за остеохондроза е дека комплексот е наменет за луѓе од сите возрасти, бидејќи ги зема предвид старите карактеристики и способности на телото. Вежбите со остеохондроза можат да се прават дома, а тие можат да бидат и во клиниката со специјални симулатори. Треба да се напомене дека со висококвалитетно и правилно вежбање, третманот на остеохондроза кај дома ги носи истите ефективни резултати како вршење на терапевтски вежби со остеохондроза во клиниката.

Храна за остеохондроза треба да вклучува посно месо, млечни производи, зеленчук и овошје. Исхрана за остеохондроза вклучува честа употреба на храна (5-6 пати на ден). На последниот оброк на денот треба да земете чаша млечни производи.

Исхраната во остеохондрозата остро го ограничува внесот на мешунките, грозјето и неговите производи, печење, зачини, разни рафинирани производи. Кога лекарот подготвува план за исхрана на својот пациент за остеохондроза, тој исто така ќе вклучува и пекарски производи што содржат отров, овошје, зеленчук и бобинки (особено, морска покривка).

Исклучени производи за остеохондроза

Храна со остеохондроза ја врши ресторативната функција на телото, снабдувајќи ги клетките со градежен материјал. Важно е да се запамети дека исхраната со остеохондроза (како, навистина, за спречување на други разни заболувања) вклучува темелно џвакање на храната. Процесот на јадење храна во исто време трае најмалку 15 минути. Колку повеќе плунка и гастричен сок се секретираат, толку е поголем ефектот ќе биде даден со рационална и урамнотежена исхрана во остеохондрозата.

Третманот на остеохондрозата исто така се изведува со помош на масажа. Масажа за остеохондроза се изведува кога пациентот не чувствува болка при допирање. Терапевтската масажа за остеохондроза рефлексно ги погодува болните области преку стимулирање на делови од телото кои не се засегнати од болеста. Во овој случај, масажата со остеохондроза треба да започне во многу нежен режим, за да не предизвика непријатни сензации во форма на мускулна тензија.

Техниката според која масажата се изведува со остеохондроза сугерира дека пациентот лежи на стомакот во најмал релаксирана позиција за време на сесијата. Вообичаените цели што ги следат масажата кај остеохондрозата се:

 • елиминација на болка;
 • подобрување на метаболизмот во областа на појавата на болеста;
 • мускулна релаксација;
 • супресија на воспалителните процеси во областа на интервертебралниот диск.

Исто така, дебатата за тоа како да се излечи остеохондрозата дома не престанува. Постојат многу популарни методи, но нивната употреба неопходно мора да се координира со вашиот лекар. Сега сите лекари едногласно велат дека масажата и вежбањето во случај на остеохондроза се вистински начин за прво да се намалат сите симптоми на болеста, а потоа и целосно да се надмине.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате остеохондроза и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш невролог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Спондилоартроза (појавување симптоми: 3 од 8)

Што е спондилоартроза, не секој знае, иако многу луѓе се соочуваат со оваа болест. Оваа дијагноза може да се направи околу 90% од пациентите на возраст за пензионирање, иако првите симптоми може да се појават кај младите. Низ неговиот живот, лицето редовно се соочува со болни сензации во вратот и 'рбетот, што се релаксира со возраста.

...

Спиналната туберкулоза (туберкулозен спондилитис) е опасна болест на мускулно-скелетниот систем, како резултат на инфекција со туберкулозен бацил (Кох). Карактеристична особина на оваа болест е деформитетот на 'рбетниот столб. Спиналната туберкулоза може да се развие кај деца и кај возрасни.

...
Lumbago (појавување симптоми: 2 од 8)

Лумбаго е акутна болка, која инаку може да ја дефинира пациентот како "болка во грбот", оваа болка се јавува во долниот дел на грбот (т.е. во долниот дел на грбот). Лумбаго, чиишто симптоми се манифестираат главно како резултат на пренапони кои се случуваат во одредената област кога се крева или остро се навалува, го прави невозможно лицето да се одвои во одредено време.

...
Рак на 'рбетот (појавување симптоми: 2 од 8)

Рак на 'рбетниот столб може да биде вистинска болест, која се манифестира во форма на примарен или секундарен малиген тумор на' рбетот. Секундарните тумори се метастази на малигни неоплазми, чиј развој првично се јавува кај било кој од органите (простатата, белите дробови, желудникот, градниот шуплив и др.). Рак на 'рбетот, чии симптоми се болка, се развива постепено, во текот на неколку недели / месеци, по што се зголемува овие манифестации.

...
Кифоза (појавување симптоми: 2 од 8)

Кифозата, како медицински термин, има грчко потекло, неговите компоненти се "свиткани" и "грмки", врз основа на кои читателот веќе може да претпостави дека ова е искривување на држењето кое се манифестира во форма на наведнување. Кифоза, чии симптоми може да бидат не само чисто естетски по природа, туку и природата на тешките клинички манифестации, исто така, доведува до брзо стареење на 'рбетот, како и развој на болести како што се остеохондроза и голем број на поврзани нарушувања.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

невролог прифаќа
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-15
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Болшаја Молчановка, 32, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, 2-ти Боткински проспект, 8
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .