Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Остеохондроза на коленото: симптоми и третман

Остеохондроза на коленото - главните симптоми:

 • Болка во коленото
 • Оток на зафатениот зглоб
 • Limp
 • Нарушување на хаосот
 • Цртеж во погодениот зглоб
 • Оток на зглобот
 • Болка при допирање на зафатениот зглоб
 • Мал спектар на движења на коленото

Остеохондрозата на коленото (дисекција) е болест на дистрофично-дегенеративниот тип. Тоа главно ги погодува луѓето на рана возраст, во повеќето случаи има поволен курс и завршува со закрепнување на пациентите.

Класификација на болестите

Постојат 3 типа на болеста, во зависност од локацијата:

 • Коениг болест (зафатено 'рскавично ткиво на зглобот);
 • Ларсен-Јохансон (заболена површина над коленото);
 • Osgood-Schlatter болест (погодена тибија).

Исто така, постојат 3 тежината на болеста:

 • присуство на помали болки во зглобовите;
 • почетокот на деформација на ткивото на 'рскавицата, слабеење на мускулниот систем, намалување на амплитудата на нивните движења;
 • појава на силна болка во колената, воспаление на ткивата со нивна понатамошна деформација и уништување.

Резултатот што ќе се постигне во текот на третманот во голема мера зависи од степенот на болеста, како и интензитетот на симптомите.

Причини за болеста

Остеохондрозата на коленото се развива поради такви причини:

 • метаболички нарушувања;
 • дефект на ендокриниот систем;
 • присуство на вишок тежина;
 • голем физички напор;
 • генетска предиспозиција;
 • присуството на повреди и други болести на колената.

Симптоми на болеста

Главните симптоми на болеста се:

 • болка во коленото;
 • мала амплитуда на движења на коленото;
 • крцкање на зглобовите на нозете при движење (карактеристичен симптом).

Карактеристичен надворешен знак на болеста одделение 2-3 е промена во одењето. Пациентот, за да не доживее болка, несвесно почнува да се движи поинаку, што станува видливо за другите. Во телото, во меѓувреме, се развива контракција на мускулите, со што се зголемува оптоварувањето на нозете. Крвните садови се стегаат, што доведува до појава на дегенеративен процес во зглобовите. Болката на коленото може да зрачи со други делови од телото.

Со овој тип на болест, како што е болеста König, рскавицата почнува да се олабавува и потоа умира. После тоа, некротичното ткиво се отфрла од здравото ткиво и продолжува да постои во шуплините на зглобовите на колената. Обично оваа патологија е забележана кај мажи помлади од 30 години.

Остеохондроза на коленото

Третман на болести

За да се дијагностицира патологијата, се користи радиографија, која јасно покажува деформации на зглобовите и коските, стегање на крвните садови и други незабележливи надворешни знаци. Остеохондрозата на коленото може да се третира со конзервативен или хируршки метод.

Конзервативните методи вклучуваат третман со:

 • физиотерапевтски комплекс (терапија за вежбање);
 • физиотерапија;
 • масажа;
 • земање лекови.

Што се однесува до лекови кои се користат за лекување на болест, овде се користат хондропротектори, како и средства кои го елиминираат воспалението (нестероидални). Физиотерапијата вклучува постапки како што е електрофореза, магнетна терапија. Потребно е внимателно да се лекува пациентот со помош на физички тренинг комплекс на вежби со цел да не му наштети. Повеќето тераписки вежби се изведуваат кога пациентот лежи на грб.

Ако пациентот има Кениг-ова болест, хируршки третман се користи во третманот. За време на операцијата, лекарите отстрануваат парче коска или 'рскавица која поминала низ некроза. Денес, операциите се вршат во најштеден режим, кој ви овозможува брзо и без несакани ефекти да го отстраните мртвото ткиво. Ако симптомите укажуваат на значително нарушување на структурата на коските или 'рскавицата, тогаш експертите прибегнуваат кон сите видови на поправка на коленото.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Остеохондроза на колената и симптомите кои се карактеристични за оваа болест, тогаш ревматологот може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Остеоартритис на коленото (појавување симптоми: 4 од 8)

Една од честите поплаки што докторот ги слуша од пациентите е болката во колената. Она што го предизвикало, не е секогаш можно веднаш да се каже, бидејќи колената можат да страдаат од разни болести, од кои едната е артроза на колената. Исто така е позната како гонартроза и е лезија на зглобот, која вообичаено не е воспалителна и придонесува за уништување на 'рскавицата, деформација на коските и ограничување на движењето на пациентот.

...
Остеоартритис (појавување симптоми: 3 од 8)

Остеоартритисот е прилично честа болест во која зглобовите се подложени на дегенеративни-дистрофични лезии. Остеоартритисот, чии симптоми првично се поврзани со постепеното распаѓање на ткивото на 'рскавицата, а подоцна и со колапсот на субхондралната коска и другите структурни компоненти на зглобот, се развива против позадината на недостаток на кислород во нив и може да се манифестира во различни форми со различна локализација на патолошкиот процес. Во основа, оваа болест е дијагностицирана кај пациенти на возраст од 40 до 60 години.

...
Артритис на коленото (појавување симптоми: 3 од 8)

Воспалителниот процес, кој се манифестира во форма на болнички симптоми на мускулно-скелетниот систем и кој главно ги зафаќа зглобовите на колената, се нарекува артритис на колената. Оваа болест не се манифестира само кај постарите лица, туку има и возрасни, па дури и деца. Артритисот на колената се манифестира во форма на карактеристични знаци на болка во регионот на пателата и самиот зглоб. Во исто време, за човек не е само тешко да оди, туку и да ги флектира и да ги истегне нозете.

...
Артритис на зглобот на колкот (појавување симптоми: 3 од 8)

Артритисот на зглобот на колкот е патолошки процес кој се карактеризира со појава на воспаление кај еден од најголемите зглобови кај лице - во колкот на колкот. Во повеќето случаи, тој е придружен со силна болка на местото на повреда. Ако ги пропуштите првите симптоми на артритис и ја започнете болеста, тоа ќе доведе до деформација во артикулацијата на одредени зглобови и целосна имобилизација на лицето.

...
Артроза на лакотниот зглоб (појавување на симптоми: 3 од 8)

Артрозата на лакотниот зглоб е болест која е природно дистрофично-дегенеративна и претставува повреда на нормалното функционирање на лактот. Во различни извори, тоа се нарекува епикондилоза. Карактеристични карактеристики се намалување на волуменот на синовијалната течност, што придонесува за зголемување на триењето, намалување на јазот помеѓу зглобовите и зголемување на остеофитите. Ова, пак, предизвикува болка и ја ограничува мобилноста.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

зема ревматологот
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, 2-ри Сиромятнически лента, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Трехгорный Вал, 12, бул
Телефон : +7 (499) 116-82-19
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .