Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Остеохондроза на лумбосакралниот 'рбет: симптоми и третман

Остеохондроза на лумбосакралниот 'рбет - главните симптоми:

Остеохондрозата на лумбосакралниот регион е болест која се карактеризира со уништување на дисковите меѓу пршлените, намалување на течноста во нив, со што се намалува нивната еластичност. Како резултат на тоа, дисковите притискаат на нервните завршетоци, што предизвикува болка во задниот дел на лицето. Екстремната фаза се карактеризира со ширење на коскените процеси (остеофити), што го отежнува движењето на пациентот.

Причините за болеста

Во суштина, болеста се развива како резултат на изложување на бедрата на претерано големи товари. Во опасност се такви категории на луѓе:

 • има вишок тежина;
 • има повреда на грбот;
 • генетски предиспонирани луѓе;
 • пациенти со рамни нозе ;
 • вклучени во одредени спортови (тегови);
 • изведување на работа која бара подигнување на тешки предмети (натоварувачи, градители).

Влошувањето на проблемот предизвикува хиподинамија, одложена хипотермија и проблеми со држењето на телото. Сето ова во целост доведува до премногу стрес на 'рбетот. Предрасположение кон болеста, исто така, се зголемува поради проблеми со спиењето, нарушен метаболизам.

Фази на болеста

Постојат 4 фази на остеохондроза:

 • Фаза 1 се карактеризира со деформација на јадрото на пулпозниот тип, кое се наоѓа во регионот на интервертебралниот диск. Оваа фаза се карактеризира со не премногу силна болка во 'рбетот, што може да се појави при тешки товари или одеднаш движења;
 • Фаза 2 се карактеризира со почеток на промени во ткивата кои се во близина на пулпалното јадро. Постои можност да се стисне нервите на 'рбетниот мозок, како и испакнатоста. Пациентот чувствува силна болка што зрачи на бутот или долниот дел од ногата;
 • Фаза 3 се карактеризира со финална деформација на фиброзниот прстен, кој се наоѓа во дискот, како и појава на хернија . Ова придонесува за зголемена болка;
 • Фаза 4 се карактеризира со присуство на остеофити кои се развиваат во пределот на пршлените, што предизвикува потешкотии во движењата на пациентот.

Симптоми на болест

Остеохондрозата на лумбосакралниот полигегментален тип има различни знаци, од кои многу се манифестираат на стадиум 2 на болеста. Главниот симптом на болеста може да се смета за болка која се јавува во долниот дел на грбот со гестови и прекумерни товари. Со текот на времето, интензитетот на болката не се намалува, туку само се зголемува, што во иднина може да предизвика цврстина во движењата.

Пациент со остеохондроза има тешкотии во седењето, стои држејќи се, тешко може да се превиткува. Исто така може да има намалување, а во некои случаи и зголемување на чувствителноста на кожата во долните екстремитети. Полисегменталниот подтип на болеста, исто така, може да предизвика парестезија - непријатни чувства на мравките, како и запалување на погодената област. Ако нема соодветен третман, тогаш следниот симптом може да биде слабост во мускулите, како и намалување на рефлексите во тетивата.

Лумбосакрална остеохондроза

Третман на болест

Потребно е лекување на болеста, по правило, кај неврологот. Го испитува пациентот, ги испитува неговите пршлени, а исто така го испитува и неговото држење. После тоа, пациентот ќе биде назначен за МНР, КТ, како и други студии кои ќе помогнат да се идентификува фазата на болеста. По минување низ целото истражување, на пациентот му се препишува комплекс на терапевтски мерки. Нивната главна цел е да се елиминира болката, да се обноват нервните корени, а исто така да се запре деформацијата на 'рбетните дискови.

Главните терапевтски методи се:

 • земање лекови;
 • физиотерапија (ефективен метод на третман);
 • терапевтска гимнастика (терапија за вежбање);
 • хирургија;
 • рачна терапија;
 • народни методи.

Главните лекови што треба да ги зема пациентот се лекови против болки. Исто така, олеснување на болката може да се отстрани со помош на рачна терапија, која ќе ја врши специјалист. Тој метод на влијание врз саканата област ќе помогне да се отстрани блокадата на зглобовите и мускулите. Во прилог на лекови против болки, во процесот на лекување се користат средства кои го отстрануваат воспалителниот процес, како резултат на едемот, како и статички контракција на мускулите.

Физиотерапијата е претставена со широк спектар на процедури, вклучувајќи:

 • фонофореза, која вклучува медицински препарати;
 • УХФ-терапија;
 • ласерски третмани.

Горенаведените методи ќе бидат корисни и како помошни и основни методи за лекување на пациентот, во зависност од фазата на болеста.

Терапевтскиот комплекс за физичка обука (терапија за вежбање) ќе помогне и во превенцијата и директно во процесот на лекување. Вежбите на гимнастичкиот комплекс ги вклучуваат оние вежби со кои можете да го зајакнете мускулниот корсет на грбот. Главната контраиндикација при употребата на вежбите на комплексот е болка. Редовната гимнастика треба да биде избрана и одржана под строго водство на специјалист.

Превенција на болести

Лекарите препорачуваат да ги следите следниве едноставни правила за да се избегне развојот на остеохондрозата:

 • јадете храна која има рамнотежа на протеини, масти, јаглени хидрати и витамини и елементи во трагови;
 • да се вклучат во активен спорт или физичко образование;
 • да се избегне прекумерниот физички и ментален стрес;
 • периодично проверува од лекар за знаци на болест.

Внимателно внимание на нечиј здравје и навремено откривање на алармантни симптоми на болеста може да заштеди многу пари, како и значително да ги зголемат шансите за целосно закрепнување.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате остеохондроза на лумбосакралниот 'рбет и симптомите кои се карактеристични за оваа болест, тогаш невролог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Хернија на цервикалниот 'рбет (појавување симптоми: 3 од 10)

Хернија на цервикалниот 'рбет е болест која изрела симптоми, што несомнено му овозможува на лекарот да ја утврди точната дијагноза. Појавата на болка во рамениците, вратот и цервикалниот пршлени сугерира дека лицето има болест - хернија на еден од пршлените на грлото на матката.

...
Церебрална исхемична болест (појавување симптоми: 3 од 10)

Неуспехот на телото, кој се карактеризира со прогресија на влошување на снабдувањето со крв во мозочното ткиво, се нарекува исхемија. Ова е сериозна болест која претежно влијае на садовите на мозокот, ги блокира и, со тоа, предизвикува дефицит на кислород.

...
Енцефалитис што се пренесува на тиквите (појавување симптоми: 3 од 10)

Енцефалитис кој е пренесен со глодање е сериозна заразна болест која се пренесува на луѓето од крлежи на енцефалитис. Вирусот се шири во мозокот и 'рбетниот мозок на возрасен или дете, предизвикува тешка интоксикација и влијае на централниот нервен систем. Тешките енцефалитички форми без навремено лекување можат да доведат до парализа, ментални нарушувања, па дури и смрт. Како да ги препознаеме симптомите на опасна патологија, што да правиме ако се сомневате дека е инфекција што се пренесува преку крлежи и што е значењето на вакцинацијата во спречувањето и лекувањето на смртоносната болест?

...
Миозитис (појавување симптоми: 3 од 10)

Мускулното оштетување поради трауматска, инфламаторна или токсична природа и како резултат на влијанието на различни фактори главно врз мускулните влакна, предизвикувајќи нивно слабеење, па дури и атрофија, се нарекува миозитис. Тоа е болест која се јавува главно на човечки скелетни мускули: грбот, вратот, градите и другите групи.

...
Мијалгија (појавување симптоми: 3 од 10)

Миалгија е патолошки процес кој се карактеризира со појава на болни сензации во мускулите со различна локализација и етиологија. Покрај болката, може да има вкочанетост на екстремитетите, воспаление на кожата. Буквално, "миалгија" значи "мускулна болка".

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

невролог прифаќа
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-15
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Волгоградский пр., 42, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Болшаја Молчановка, 32, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .