Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Полимиозитис: Симптоми и третман

Полимиозитис - главните симптоми:

Полимиозитис е системско инфламаторно нарушување кое влијае на мускулното ткиво на горните и долните екстремитети. Како резултат на тоа, болката се развива, слабоста напредува, а мускулите постепено почнуваат да атрофираат. Болеста може да влијае на срцето и на белите дробови.

Полимиозитисот се однесува на група идиопатски воспалителни миопатии. Тоа влијае на луѓето од различни возрасни групи, но најчесто ги засега децата од 5 до 15 години, како и возрасните од 40 до 60 години. Полимиозитисот може да се развие на позадината на друга автоимуна патологија, како и кај луѓе со историја на рак.

Етиологија

Научниците сугерираат дека вирусите ( цитомегаловирусите ) играат улога во развојот на оваа болест. Исто така значајна улога во овој процес е доделена на антигенската сличност на одредени вируси и хумано мускулно ткиво.

Активирачки фактори кои можат да придонесат за развој на полимиозитис:

 • повреди;
 • хипотермија;
 • хронична инфекција;
 • алергични на синтетички лекови;
 • зголемена инсолација.

Видови

Во медицинските установи, за попрецизна дијагноза се користи следната класификација:

 • примарен (идиопатски) полимиозитис. Исто така се нарекува и возрасен полимиозитис. Најмногу ги погодува жените од 30 до 55 години. Почетокот на болеста е постепен. Прво, мускулите во вратот се засегнати, патолошкиот процес се шири кон горните и долните екстремитети, ларинксот и хранопроводникот. Како по правило, болеста напредува во хронична форма, но нејзиното егзацербација периодично се јавува. Со правилно одбран метод на третман, прогнозата е поволна. Оваа форма на болеста се третира со лекови, како и со користење на народни лекови;
 • примарен дерматомиозитис. Тоа главно ги погодува жените на работоспособна возраст. Болеста започнува одеднаш. Еритематозни дамки се формираат во зглобовите и на лицето. Во некои клинички случаи, зафатените мукозни мембрани исто така се засегнати;
 • полимиозитис, кој се развива во врска со малигни тумори. Главните фактори кои придонесуваат за неговиот развој се ракот на белите дробови , цревата , желудникот или панкреасот . Во овој случај, третманот не е секогаш ефикасен, така што прогнозата во повеќето случаи е неповолна;
 • детски полимиозитис. Придружен со пораз на сите органи на дигестивниот тракт, белите дробови, како и контрактури. Важно е да се забележат првите симптоми на болеста на време за да се дијагностицира и лекува, и да се спречи развојот на компликации;
 • полимиозитис во комбинација со други автоимуни болести. Болеста се развива брзо. Симптомите се изговараат и манифестираат речиси веднаш;
 • миозитис со подмножества. Оваа форма на болка е исклучително ретка. Нејзината разлика од другите е дека воспалителниот процес влијае на мускулите на дисталните екстремитети.
Карактеристични симптоми за различни типови на полимиозитис

Форми на болеста според природата на неговиот тек:

 • акутен. Болеста напредува брзо. Пациентот развива дизартрија , дисфагија и мускулна атрофија. Симптомите се изговараат. Во потешки случаи, срцето и белите дробови се засегнати. Неопходно е да се спроведе дијагностика и третман на итна основа, бидејќи без недостаток на терапија можна е смрт;
 • субакутна форма. Болеста напредува постепено. Лезиите на внатрешните органи не се толку екстензивни, а атрофијата на мускулите на екстремитетите се случува многу подоцна;
 • хроничен полимиозитис. Во овој случај, индивидуалните мускулни влакна се оштетени. Ако навремена дијагноза и соодветен третман, можно е да се намали болката и да се спречи развојот на компликации. По правило, прогнозата е поволна.

Симптоматологија

 • мускулен синдром. Се карактеризира со појава на болка во мускулите кога се обидуваат да направат било какви движења, како и при испитување на мускулните влакна. Појавата на болка е придружена со мускулна слабост, која постепено напредува. Поради ова, едно лице обично не може да ги извршува своите вообичаени движења. Зафатените мускули се замачкуваат и стануваат се повеќе густи. Ако овие симптоми биле забележани во погрешно време и не бил спроведен соодветен третман, тогаш во зафатените мускули ќе започне атрофија и миофиброза;
 • артикуларен синдром. Во овој случај, влијае на малите зглобови на раката, како и на зглобните зглобови. Симптомите се изговараат. Црвенило, оток и нежност се забележани на местото на зглобната штета;
 • лезии на внатрешните органи. Кај 50% од пациентите со полимиозитис, се забележани абдоминални болки, анорексија , дијареја или запек . Во некои случаи, може да се развијат ерозивни лезии на гастроинтестиналната мукоза. Во случаи на лезии на респираторните мускули се развива пневмонија . Кас, исто така, страда - пациент со полимиозитис развива аритмија , срцева слабост , Raynoud-ов синдром . Ако се појават симптоми на овие болести, третманот треба да се врши само во сложени и во болнички услови. Народни лекови во овој случај нема да помогнат.
Симптоми на полимиозитис

Дијагностика

Кога ќе се појават првите симптоми на полимиозитис, веднаш треба да се консултирате со квалификуван ревматолог за совет и да не започнете со само-третман. Точна дијагноза и назначување на правилен план за лекување се базира на податоци од инструментални и лабораториски методи на истражување.

Лабораториски методи:

 • Oak . Се забележува леукоцитоза, како и забрзување на ESR ;
 • биохемиски крвен тест . Се означува со зголемување на "мускулните ензими" - ALT, алдолаза, AST и CK;
 • OAM ;
 • анализа на измет.

Инструментални методи:

Важна улога во дијагнозата на полимиозитисот се игра со мускулна биопсија. Овој метод е најинформативен. Хистолошкиот преглед е способен да го открие присуството на патолошки промени во 80% од случаите.

Третман

Пациентите со полимиозитис препишуваат глукокортикостероиди. Дозата на лекот постепено ќе се намали на ниво на одржување. Оваа терапија не секогаш го има посакуваниот ефект. И со миозитис со подмножества, воопшто нема ефект. Во некои случаи, можете да додадете терапија со лекови и народни лекови. Само ова може да се направи со дозвола на лекарот што посетува.

Ако подобрување не се случи во рок од 20 дена од почетокот на третманот, тогаш треба да се препишат антидепресиви. Како по правило, лекарите препишуваат парентерална администрација на метотрексат. Третманот со оваа дрога се врши строго под надзор на лекарот присутен! Исто така, неопходно е да се земаат биохемиски тестови за црниот дроб секој месец. Со правилниот третман на болеста, прогнозата е обично поволна.

Народна медицина

Третманот на народни лекови за полимиозитис исто така е ефикасен. Како по правило, таквата терапија се состои во употреба на масла, масти, разни раствори, како и тинктури на алкохол. Широко се користат антиинфламаторни облоги, кои се надвиснуваат на погодените области на зглобовите и мускулите (ефективен метод на популарен третман). Важно е правилно да се подготват народни лекови, така што тие ќе носат само корист и не ја влошуваат состојбата на пациентот.

Најчесто користени производи:

 • компир од зелка Ефективен народен лек кој помага да се олесни болката во мускулите;
 • тинктура на белило цвеќе. Народен лек кој го ублажува воспалението на местото на лезија. Подготвен од цвеќето на јоргованот и алкохолот;
 • масло од бибер. Овој народен лек може да се подготви самостојно, и може да се купи во аптека.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате полимиозитис и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, ревматолог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Амилоидоза (појавување симптоми: 6 од 13)

Амилоидозата е болка која може да влијае на сите органи во телото. Главната причина за нејзиниот развој е акумулацијата на амилоидните протеини во ткивата, кои вообичаено не треба да бидат во телото. Како по правило, ова нарушување на производството на протеини влијае врз телото на луѓето од 60 години и постари. Најопасната работа е дека АА и А1 амилоидозата може да станат "катализатор" за болести како склероза, недостаток на внатрешни органи, па дури и атрофија на екстремитетите.

...
Giardiasis (појавување симптоми: 4 од 13)

Giardiasis е прилично честа болест која се развива поради оштетување на црниот дроб и тенкото црево. Ѓардијаза, симптоми кои предизвикуваат паразити како Giardia, може да се појават и со благ и со тежок степен на сопствени манифестации. Исто така се случува носителите на паразити да не се разболат, но тие слободно ги инфицираат луѓето околу нив, бидејќи во овој случај нивното тело делува како прилично удобен и безбеден контејнер за Giardia.

...
Салмонелоза (појавување симптоми: 4 од 13)

Салмонелозата е акутна инфективна болест предизвикана од изложеност на салмонела бактерии, што, всушност, го одредува нејзиното име. Салмонелозата, чии симптоми кај носителите на оваа инфекција се отсутни, и покрај активната репродукција, главно се пренесува преку храна контаминирана со салмонела, како и преку загадена вода. Главните манифестации на болеста во активна форма се манифестации на интоксикација и дехидрација.

...
Атеросклероза (појавување симптоми: 4 од 13)

Атеросклерозата е прилично честа хронична болест која се карактеризира со сопствена прогресија. Атеросклероза, чии симптоми се јавуваат на позадината на афекцијата на средните и големите артерии поради акумулацијата на холестеролот кај нив (која ја одредува причината за појава на оваа болест), предизвикува циркулаторни нарушувања и голем број сериозни ризици предизвикани од оваа повреда.

...
Ентероколитис (појавување симптоми: 4 од 13)

Воспалителни процеси кои се јавуваат во цревната лигавица се сериозно заболување на дигестивниот тракт, кое се нарекува ентероколитис. Воспалението може да влијае на тенкото црево (ентеритис) и на дебелото црево (колитис), а потоа, ако не се преземат терапевтски мерки, се нарушува целата интестинална мембрана. Најчестиот ентероколитис кај децата, но возрасните исто така ги знаат симптомите на оваа болест, која популарно се нарекува "варење".

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

зема ревматологот
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Воронцовская, д. 8, стр.5
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Трехгорный Вал, 12, бул
Телефон : +7 (499) 116-82-19
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .