Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Стенизирачки лигаментитис: симптоми и третман

Стенизирачки лигаментитис - главните симптоми:

 • Прилепување на звукот при проширување на прстот
 • Печатот во основата на прстот
 • Вкочанетост на прстите
 • Болка со прст
 • Оток на прстите
 • Болка при притискање на дланката во основата на прстот
 • Болка во прстот

Човечката четка е одговорна за изведување на различни движења. Мускулите на подлактицата се ставаат во движење со помош на тетивите кои одат на секој прст. За фиксација на тетивите на површината на дланката на лицето, пак, се одговорни лигаментите во облик на прстен. Стенозирачки лигаментитис е патологија која се развива во апаратот на лигамент-тетива (на прстенести лигаментите лоцирани на прстите) и блокира еден или повеќе прсти или прсти во свитната позиција. Исто така, оваа болест е позната како Нот-ова болест или болест на прстите. Кај децата, се јавува почнувајќи од 1 година, а возрасните (најчесто жени) се загрижени за време на пензионирање и пензионирање.

Причини

Стенозирачкиот лигаментитис кај децата се развива поради појавата на разлики во висината со развојот на рацете и нозете. Тендоните кои се одговорни за флексија кај децата растат побрзо од лигаментите во облик на прстен. Во овој случај, лигаментите кај децата почнуваат да вршат притисок врз растечките тетиви. Ова предизвикува неспособноста на тетивите да се лизгаат лесно, со задебелување формирање на нив. Тоа е формирање на задебелување на лигаментите кај децата што предизвикува чувство на лесно кликнување. Кога тетивите немаат способност за слајд, постои симптом на неможноста да се отстрани свитканиот прст.

Развојот на прилепските прсти кај возрасните не е многу различен, но има и друга причина. Сè е поврзано со воспалителниот процес во тетивите, што предизвикува нивно задебелување.

Лекарите ја нарекуваат причината за синдромот:

 • постојани преоптоварувања на прстите, кои често се поврзуваат со професионални активности (се случуваат со музичари, млечнице и сл.);
 • присуство на болести, од кои еден од знаците е воспалителниот процес;
 • наследен фактор;
 • абнормалната структура на прстенестиот лигамент и тетивите;
 • присуство на одредени заболувања предизвикувајќи развој на патологија ( дијабетес мелитус , болест на тироидната жлезда, атеросклероза ).

Симптоми

Стенозирачки лигаментитис ги има следните симптоми:

 • крцкање прст или неколку прсти во процесот на нивно проширување или виткање. Во исто време, најголемите потешкотии во процесот се забележуваат наутро;
 • присуство на болка при притискање на раката во основата на големиот (прстен, среден) прст на пациентот;
 • испитување во областа на лезијата на раката формирање во форма на солиден тумор, кој е придружен со болна сензација;
 • болка во прстите, кои во процесот на прогресија на болеста почнуваат да зрачат до рамото или раката;
 • присуството на недоволно функционирање на прстите во процесот на извршување на сите видови на работа.

Фази на развој на болеста

Болеста има три фази на развој:

 • во фаза 1 , болката понекогаш се појавува на погодената област, а прстот периодично кликне;
 • во фаза 2, тетива значително се губи, така што прстите може да се исправи со сила. Во исто време, пациентот се чувствува болка, притискајќи на дланката во подрачјето на зафатената тетива;
 • на етапата 3, позицијата на прстот на пациентот е фиксирана во свиткана форма, таа може да се отстрани само со хируршка интервенција. Операцијата е индицирана и за возрасни и за деца.

Третман на болести

Третманот на стенозирачки лигаментитис зависи од фазата на болеста, која е фиксирана кај пациентот, како и од стапката на напредокот на болеста. Ако стенозата се развие многу бавно, а кликањето е ретко и не создава бариери за спроведување на секојдневната работа, можно е да се надмине болеста дури и со помош на народни лекови. Ако пациент со болест во првата фаза го гледа лекар, тој ќе ги користи следните методи на нехируршка интервенција (конзервативен третман):

 • фонофореза (дури и за лекување на деца);
 • администрирање на хидрокортизон за погодената тетива;
 • примена на озокерит.
Фонофореза

Ако кликате со прст кај децата или возрасните постојано се набљудуваат, додека тие придонесуваат за развој на нарушувања во функционирањето на рацете, тогаш може да се применат оперативни методи на лекување. За време на некомплицирана операција, пациентот ќе биде исечен во прстенест лигамент, пломбите кои се појавија таму ќе бидат отстранети, и кога докторите ќе се погрижат тетива во каналот да се лизне слободно, тогаш лигаментот ќе се зашие. Периодот на опоравување обично не е долг. Некои експерти, исто така, дозволуваат употреба на народни лекови за подобрување и забрзување на процесот на лекување на прстот.

Операцијата како метод на лекување се користи во најтешките клинички случаи. За деца и возрасни се препорачува физички-фитнес комплекс, кој вклучува развој на тетивите и лигаментите со цел да се избегне нивното спојување. Вежбите треба да се вршат редовно и под надзор на лекар кој ќе следи напредок во заздравувањето.

Од листата на народни лекови кои придонесуваат за закрепнување од лигаментитис, се разликуваат следниве:

 • маст од кавказскиот хебреј. Во овој случај, билка со исто име се меша со мед во сооднос од 1: 1, неколку грама нерафинирано растително масло се истураат таму, и се истура краен сув сенф. Сето ова се меша до униформа и се загрева во водена бања, се лади и се применува на болната површина пред спиење. Ги намалува симптомите на болка;
 • масло за прополис со масло (пченка или сончоглед) се меша и се нанесува на кожата;
 • неподготвен компир. За подготовка на овој народен лек, важно е да се земат незрели, зелени компири, кои се отровни и несоодветни за храна, но ефикасно ја ублажуваат болката. Сувиот компир треба да се ренда, потоа да се загрее до телесната температура, да се стави во торба и да се користи како компресор;
 • тинктура на elecampane. Овој народен лек се прави со измешување на корените на девиацила и нејзината тинктура во вотка за две недели. Оваа тинктура мора да се чува на место недостапно за сонцето и секојдневно да го тријат со четка. Ги олеснува симптомите на воспаление во тетивите.

Превенција

Доколку некое лице има сомневање дека тој или неговите деца можат да развијат стенозирачки лигаментитис, потребно е пред сè да се намали товарот на рацете или целосно да се избегне (се однесува на перење на раце, вез и други професионални или домашни активности). Освен тоа, самостојно или со медицинска помош, можете да го поправите болката, да направите масажа и да направите компреси.

Во превенција може да им помогне на народните лекови кои ќе помогнат да се спречи појава на воспаление во тетивите. И покрај фактот дека Нот-овата болест се јавува кај децата доста често, сосема е можно да се излечи на возраст од 1-3 години - ова може да се направи со оперативни и не-оперативни средства.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате стенотичен лигаментитис и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот ортопедски хирург може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Невропатија на радијалниот нерв (појавување симптоми: 1 од 7)

Невропатија на радијалниот нерв (синусен невритис на радијалниот нерв) е лезија на сличен сегмент, имено, метаболна, посттрауматска, исхемична или компресија, локализирана во било кој дел од неа. Оваа болест се смета за најчеста кај сите периферни мононевропатии.

...
Паронихија (појавување симптоми: 1 од 7)

Паронихија (okolonogtevoy интрадермален прст на прстите) - се смета за една од најчестите опции за гноен воспаление на раката. Во меѓународна класификација на болести (ICD-10) код: L03. Почесто кај жените - односот од 3: 1. Процесот има тенденција да се шири под ноктите, по џемперите на сврзното ткиво длабоко во коската. Во отсуство на соодветен третман се јавува остеомиелитис, проследено со ампутација.

...
Ангиотрофоза (појавување на симптоми: 1 од 7)

Ангиотрофнеурозата е колективен концепт кој вклучува вазомоторна и трофична инервација на ткивата и органите. Оваа болест е дијагностицирана и кај жените и кај мажите, меѓутоа во првите се открива 5 пати почесто. Ризичната група вклучува луѓе од 20 до 50 години.

...
Болест на Де Кервен (појавување на симптоми: 1 од 7)

Де Кервен-овата болест е воспалителна болест на тетивите на палецот. Раката се зголемува заради фактот што воспалените тетиви се тресат против тесниот канал за време на нивната работа, иритирајќи го тоа. Според Меѓународната класификација на болести ICD-10, патологијата го добила кодот M65 (синовитис и tenosynovity).

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

ортопед прифаќа
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-15
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Герила, 41
Телефон : +7 (499) 116-82-14
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .