Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Остеоартритис на зглобот на колкот: симптоми и третман

Остеоартритис на зглобот на колкот - главните симптоми:

Остеоартритис на зглобот на колкот е болест која се јавува и под името на коксартроза, и обично ги зафаќа луѓето над четириесет години. Нејзината причина е намалување на волуменот на екскреција на синовијалната течност во зглобот. Според медицинската статистика, жените имаат тенденција да страдаат од коксартроза почесто од мажите. Тоа влијае на еден или два зглобови на колкот. Во оваа болест, исхраната на ткивото на 'рскавицата е нарушена, што предизвикува негово последователно уништување и ја ограничува подвижноста на зглобот. Главниот симптом на болеста е болка во областа на препоните.

Причини за болест

Главните фактори кои влијаат врз развојот на болеста се:

 • повреди и микротраума на зглобот на колкот;
 • прекумерна тежина;
 • стрес на зглобовите поради природата на професијата;
 • срцев удар (некроза) на зглобот на колкот, кој се јавува како резултат на земање разни лекови, пренесен стрес, внес на алкохол во големи количини;
 • конгенитална болест на зглобовите во карличниот регион;
 • артритис (воспалителни процеси во зглобовите);
 • хормонални промени (главно поврзани со возраста);
 • остеопороза (смрт на коскеното ткиво).

Симптоми на болеста

Симптомите на хипната артроза влијаат не само на областите на препоните, туку и на предната и страничната површина на бутот. Во некои случаи, болката е присутна во задникот, оди до средината на бутовите, многу ретко достигнувајќи го коленото. Разликата на оваа болест од хернија на интервертебралните дискови е дека болката не паѓа на прстите. Најчесто се јавува непријатност при возење.

Во раните фази, болеста може да придонесе за мало грчеви како резултат на болка во болка. За жал, овие симптоми не укажуваат на тоа дека многу луѓе почнуваат со лекување. Следно се влошуваат, кои продолжуваат за различни временски периоди. Постепено, мобилноста на погодената нога се додава на претходните симптоми. Пациентот понекогаш не може да заземе екстремитет на страна, повлечете го во градите. Исто така во оваа фаза, кризата на болното стапало се додава во процесот на движење. Потребно е да се направи разлика помеѓу вообичаените и зглобните зглобови на зглобовите кај здраво лице од глувото и "суво" криза на артроза, што е предизвикано од зголемување на триењето на зглобовите едни против други и растот на остеофитите.

Деформирачката артроза на зглобот на колкот може да предизвика скратување на заболената нога (кај 10% од пациентите ногата, напротив, е продолжена). Овој деформитет е особено забележлив ако пациентот лежи на грб, бидејќи помага да се сврти засегнатата нога. Значителни деформации се визуелно забележливи и бараат дополнителна влошка да се стави во чевлите. Пациентот почнува да забележливо забележува при одење, како резултат на кој тој ќе подложи на 'рбетот на тешки оптоварувања во лумбалниот регион. Подоцна доаѓа мускулна атрофија.

Степени на коксартроза

Постојат три фази на развој на оваа болест:

 • Фаза 1 Кога се појавува болка само по силен физички напор, и тие се појавуваат само во карличниот регион и ретко стигнуваат до бутот или колена. За време на одмор, болката се смирува, и други симптоми не се појавуваат (слободата на движење не е нарушена, не се забележува слабеење на мускулите). Болеста влијае на коските, кои се наоѓаат во близина на зглобот, и придонесува за нивниот раст. Во исто време, на рентген фотографијата може да се види нееднакво стеснување на зафатените зглобови. Во овој случај, пациентот не забележува забележително ограничување на подвижноста на нозете. Во оваа фаза, болеста најлесно се лекува со помош на лекови, физикална терапија и физиотерапија, но малкумина со горенаведените симптоми се свртуваат кон специјалист;
 • Фаза 2 Остеоартритисот на зглобот на колкот од 2 степени на радиографот може да се види на карактеристичната особина - значајни израстоци на коските кои се надвор од рскавицата. Главата на коската на колкот исто така се менува, деформирајќи во контурата. Можеби појавата на цисти. Болните сензации сега се манифестираат кај пациентот и во состојба на одмор. Силата на мускулите одговорни за продолжувањето исто така е изгубена, а можноста за ротација на колкот се влошува;
 • Фаза 3 Во исто време, болни сензации продолжуваат постојано, човек не може да оди без помагала (бастуни). Оштетениот екстремитет исто така е скратен, мускулите атрофија. Во исто време, заедничкиот јаз може целосно да исчезне, што ќе предизвика заеднички да растат заедно во една коскена структура, која ќе биде фиксирана.
Фази на коксартроза

Методи на лекување

Постојат неколку начини за борба против болеста:

 • лекови;
 • медицински и спортски комплекс (терапија за вежбање);
 • физиотерапија;
 • хирургија;
 • традиционална медицина.

Ако болеста ја достигнала фазата 3, тогаш пациентот ќе има корист само од хируршка интервенција (ендопротетика), која е замена за заболениот зглоб со протеза. Ова е прилично комплицирана процедура која бара имплантација на протезата. Само тогаш ќе ги изврши потребните функции.

Ако патологијата е во фаза 1 или 2, лекувањето на артрозата на зглобовите на колкот може да се врши со лекови . Овие лекови вклучуваат:

 • нестероид (Диклофенак, Кетопрофен, Бруфен и други). Тие ќе помогнат да се елиминира болката, да се олесни отокот и воспалението, но нивната неконтролирана употреба ќе помогне да се потисне природната можност на 'рскавицата да се опорави. Лекарите не препорачуваат употреба на повеќе од еден нестероиден лек во исто време;
 • проширени садови (Никошпан, Синарнизин, Трентал). Тие се способни да ги релаксираат мазните мускули и да го зголемат просторот помеѓу мускулите. Имајте минимални контраиндикации, но нивната ефикасност е индивидуален индикатор;
 • релаксирачки мускули (Mydocalm, Sirdalud). Тие ги ублажуваат мускулните грчеви, го зголемуваат снабдувањето со крв во зглобовите, но нивната употреба треба да биде под надзор на лекар поради несакани ефекти;
 • враќање на 'рскавицата (Глукозамин, Атепарон, Структум). Chondroprotectors се најкорисни за лекување на деформација на артроза. Тие ја хранат 'рскавицата со суштински елементи и го спречуваат развојот на болеста;
 • стероиден тип (хидрокортизон, метиред). Тие помагаат со коморбидитети, како што е присуството на воспаление на коската на колкот, но тие имаат многу несакани ефекти;
 • локална употреба (маст, компреси). Главен позитивен ефект е процесот на триење на средствата во кожата, што ги ублажува мускулните грчеви и помага да се подобри циркулацијата на крвта.

Физиотерапија за артроза

Како да се третираат остеоартритис на зглобот на колкот со физиотерапевтски методи? Вреди да се користи UHF, ултразвучна терапија, индуктотермија, ласери и светлосна терапија. Медицинските постапки помагаат да се подобри циркулацијата на крвта и да се ублажат мускулните грчеви, па затоа е идеален за превенција, но поединечно влијаат на секој човек. Некои физиотерапевти веруваат дека масажата е еден од најдобрите третмани.

Третманот на артрозата на зглобовите на колкот со помош на зглобно продолжување е исто така едно од најефикасните средства за лекување. Може да се изведува со помош на апарат за влечење или рачно. Првиот метод помага правилно да се пресмета продолжувањето на милиметри, имајќи ја предвид состојбата на пациентот. Вториот метод е делумно популарен и потежок, бидејќи бара максимална концентрација на терапевтот.

Исхрана

Исхраната за артроза на зглобот на колкот е одлична превенција, но точниот степен на негово влијание во третманот не е докажан. Главните правила на исхрана јадат храна богата со витамини А, Б, Ц, Е, бидејќи придонесуваат за обновување на 'рскавицата. Се препорачува да се вклучат млечни производи во исхраната, со исклучок на млекото, а производите од бело брашно (пченка, пченица) треба да бидат исклучени од исхраната. Потребно е умерено да се консумираат производи од месо, како и да се зголеми потрошувачката на житарици во исхраната (бисер, јаболко, леќа, кафеав ориз). Исхраната за болест, исто така, бара да го ограничите дозата на сол. Ова има секундарен ефект врз обновувањето, но тоа е одлична превенција на развојот и појавата на болеста.

Гимнастика

Гимнастиката со артритис на колкот предизвикува живи дебати меѓу специјалистите, но сите лекари се согласуваат дека вежбите за борба против и спречување на коксартроза треба внимателно да се изведуваат. Движењето за време на вежбањето треба да биде мазно, не предизвикува болка. Тренинг терапијата за лекување на болеста треба да биде насочена главно на зајакнување на самите мускули и не ги оптоварува зглобовите. Добар начин да се спречи коксартроза е пливање, особено во солената вода.

Гимнастиката за артритис на зглобот на колкот ги вклучува следните вежби:

 • Појдовна позиција: Легнете на подот, истегнете ги рацете и нозете по должината на телото. Полека подигнете ја болната нога, исправи ја колена, 15 см од подот и држете ја околу половина минута. После тоа, спуштете ја ногата и повторете ја вежбата со другата нога;
 • почетна позиција: легнете на стомакот, истегнете ги нозете и рацете по телото. Подигнете права нозе 15 см нагоре, израмните, и потоа разширете ги. Сè треба да се направи полека. Терапевтската вежба е ефикасен метод за третман на артроза.
Гимнастика за артроза на зглобот на колкот

Пациентот треба да запомни дека некои вежби за артроза на зглобот на колкот од терапија со вежбање можат да бидат тешки за него поради неговата физичка кондиција. Тие се прилично ефикасни методи за спречување на разни заболувања, затоа тие се вклучени во системот на физикална терапија и во случај на артроза и кај други болести.

Народна медицина

Меѓу популарните методи на лекување и превенција на болеста се:

 • приврзување на листови од зелка, намачкано со мед, на болно место;
 • јод се меша со жолчката, глицерин, мед, амонијак и се нанесува во облик на компресија.

Медицината таквите народни методи не се охрабруваат, но бројните позитивни критики на Интернет прават третман на народни лекови многу популарни меѓу луѓето.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате остеоартритис на колкот и симптомите кои се карактеристични за оваа болест, тогаш ревматологот може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Артроза на зглобот на лактот (појавување симптоми: 6 од 13)

Артрозата на лакотниот зглоб е болест која е природно дистрофично-дегенеративна и претставува повреда на нормалното функционирање на лактот. Во различни извори, тоа се нарекува епикондилоза. Карактеристични карактеристики се намалување на волуменот на синовијалната течност, што придонесува за зголемување на триењето, намалување на јазот помеѓу зглобовите и зголемување на остеофитите. Ова, пак, предизвикува болка и ја ограничува мобилноста.

...
Остеоартритис (појавување симптоми: 5 од 13)

Остеоартритисот е прилично честа болест во која зглобовите се подложени на дегенеративни-дистрофични лезии. Остеоартритисот, чии симптоми првично се поврзани со постепеното распаѓање на ткивото на 'рскавицата, а подоцна и со колапсот на субхондралната коска и другите структурни компоненти на зглобот, се развива против позадината на недостаток на кислород во нив и може да се манифестира во различни форми со различни области на локализација на патолошкиот процес. Во основа, оваа болест е дијагностицирана кај пациенти на возраст од 40 до 60 години.

...
Инфективен артритис (појавување симптоми: 5 од 13)

Инфективен артритис (септичка, гнојна) е тешка инфекционо-воспалителна лезија на зглобовите, што доведува до нивно постепено уништување. Се јавува кај луѓе од било која возраст, но најчесто ги зафаќа децата и луѓето на возраст над 60 години. Современата медицина нуди многу методи за лекување на оваа болест, но и покрај нивната разновидност и ефективност, кај секој трет пациент, инфекцијата предизвикува неповратно оштетување на зглобовите, што доведува до целосно губење на сите нивни функции.

...
Деформирање на остеоартритис (појавување симптоми: 5 од 13)

Деформирањето на остеоартритис се смета за заедничка патологија на зглобовите, против која се развива дегенеративно-воспалителен процес, што доведува до уништување на нивните структури и нивно предвремено стареење. Главната причина за развојот на оваа патологија е прекумерна физичка активност, но постојат голем број други предиспонирачки фактори. Тука спаѓаат вишок телесна тежина, професионални спортови, седентарни услови за работа и многу други извори.

...
Остеоартритис (појавување симптоми: 4 од 13)

Артроза и артритис се патолошки процеси во човечкото тело, во кои се засегнати различни зглобови. Поради сличноста на овие термини, многу луѓе не знаат за разликата меѓу нив. Но, всушност, артритисот и артрозата не се иста болест. И разликите се значајни. Важно е да се проучат нивните главни симптоми, така што ако тие се манифестираат, веднаш посетете медицинска установа. Исто така треба да знаете кој лекар ја третира артрозата за да се консултирате со квалификуван мед во времето. специјалист.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

зема ревматологот
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Трехгорный Вал, 12, бул
Телефон : +7 (499) 116-82-19
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-15
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .