Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Артроза на лактот: симптоми и третман

Артроза на лактот заеднички - главните симптоми:

 • Мускулна атрофија
 • Оток на зафатениот зглоб
 • Заеднички деформитет
 • Зголемена температура во погодената област
 • Болка во зглобот кога се движите
 • Ограничување на мобилноста на зглобовите
 • Цртеж во погодениот зглоб
 • Оток на зглобот
 • Губење на мускулен тон
 • Променете ја контурата на зглобот

Артрозата на лакотниот зглоб е болест која е природно дистрофично-дегенеративна и претставува повреда на нормалното функционирање на лактот. Во различни извори, тоа се нарекува епикондилоза. Карактеристични карактеристики се намалување на волуменот на синовијалната течност, што придонесува за зголемување на триењето, намалување на јазот помеѓу зглобовите и зголемување на остеофитите. Ова, пак, предизвикува болка и ја ограничува мобилноста.

Епикондилозата ја опфаќа секоја компонента на зглобот, вклучувајќи ги лигаментите, синовијалната капсула, нејзината обвивка, периартикуларните мускули и субхондралната коска.

Артрозата на лакотниот зглоб е еден од најчестите типови на оваа болест. За разлика од зглобот на зглобовите или колкот, ова обично не е предмет на тешки товари. Сепак, болеста се јавува и е особено честа кај постарите лица. Можно е симптомите да се појават порано, но поради отсуство на жалби на пациентот, се смета дека манифестацијата на болеста се јавува во возраста за пензионирање. Исто така се изложени на ризик спортистите (на пример, кошарка или тенисери) или претставници на професии кои се поврзани со товарот на рацете (на пример, возачи или пијанисти).

Причини

Меѓу главните фактори се:

 • повреди на лактите кои се случиле кај младите (повреди на менискусот, дислокации, фрактури или модринки на зглобните коски);
 • метаболичко нарушување, што доведува до недостаток на неопходно за нормално функционирање на елементите;
 • артритис од ревматоиден тип . Во процесот на прогресија на болеста, тоа влијае на сите зглобови;
 • воспалителни процеси кои се предизвикани од инфекција во внатрешноста на торбата;
 • болести на ендокриниот систем;
 • рекурентна хипотермија или респираторна болест;
 • наследност (присуство на блиски роднини кои страдаат од оваа болест);
 • присуство на хронични заболувања (кариес, ангина или холециститис ).

Симптоматологија

Артрозата на лакотниот зглоб е придружена со четири главни групи на симптоми:

 • болка во процесот на вртење, свиткување или зацрвстувањето на раката. Првично, тие се појавуваат само по продолжен напор, и како што напредува болеста, тие ќе бидат забележани дури и кога раката е стационарна. Постојат случаи кога се случува зрачење во 'рбетниот столб, што понекогаш овозможува да се припишат знаците на цервикален остеоартрит (симптомите се слични);
 • присуство на криза во сите движења на лактот. Таа е формирана во процесот на триење на две коски и како прогресијата на болеста станува погласно. Кризата е придружена со болни сензации;
 • намалена подвижност на зглобот, што доведува до намалување на амплитудата на движењето на рацете. Овој процес се должи на растот на коските, намалувањето на просторот помеѓу зглобовите и мускулните грчеви. Друг знак е симптомот на Томпсон - неможноста да се држи тупаница стегната во задниот дел, бидејќи ова е придружено со болни сензации. Друг начин да се дијагностицира болеста е симптомот на Ветла, кога пациентот по барање на доктор не може да ги свитка или да ги исправи рацете на подлактицата на ниво на брадата;
 • постојат надворешни промени. Тоа е поврзано со ширењето на остеофитите, зголемената содржина на синовијалната течност. Ова помага да се зголеми внатрешниот притисок во погодената рака и појавата на едемот на неа.

Степен на болеста

Неопходно е веднаш да се контактира специјалист за лекување на артроза на лактот. За жал, поголемиот дел од пациентите ја одложуваат нивната посета на лекар и дури не размислуваат да се борат со првичните манифестации, што може да се види веќе во првиот степен.

Вкупно постојат три степени:

 • 1 степен се карактеризира со присуство на мали непријатни или болни сензации кои произлегуваат по тешки товари. Меѓу надворешните сигнали што докторот може да ги забележи се намалување на мускулниот тонус, некои потешкотии во менувањето на позицијата на подлактицата. За да се открие болеста во рана фаза, неопходно е да се спроведе студија со помош на Х-зраци, што може да покаже намалување на јазот помеѓу зглобовите. Со овој степен, артрозата најлесно се третира;
 • За одделение 1, болка во лактот по напор
 • Болката од 2. степен е потешка и болна за пациентот. Во оваа фаза на болеста, вообичаената функционалност на лактот е веќе скршена, болката продолжува дури и кога раката е неподвижна, а движењата се придружени со суво крцкање. Понекогаш пациентот не може да ја прошири раката од колкот или да се наведнува, забележува мускулна атрофија. Овој степен на болеста веќе е јасно видлив за време на испитувањето на Х-зраци, бидејќи на сликите ќе се појават израстоци и деформитети во самиот зглоб, кој може визуелно да се манифестира само во форма на едем. Тие го карактеризираат рецидивот и се базираат на приливот на синовијалната течност;
 • Степен 3 се карактеризира со стекнување на болки што страдаат, кои го прогонуваат лицето дури и за време на спиењето. Сцената се карактеризира со значително ограничување на движењето. Луѓето кои не одат на лекар имаат тенденција да ја држат својата рака во позиција што е погодно за нив да ја намалат силата на болка. Фотографијата на Х-зраци направени во оваа фаза ви овозможува да видите длабоко уништување во ткивото на 'рскавицата, отсуството на заеднички простори, присуството на бројни коскени израстоци. Однадвор, во одреден степен, болеста е исто така видлива - може да се забележи деформација во раката. Вообичаените дејства се голем проблем за пациентот. Во оваа фаза, веќе не е можно целосно да се ослободиме од патологијата, можно е само да го суспендираме своето дејство со помош на лекови и гимнастика (потребно е само да се третира на сеопфатен начин).

Третман

Третманот на артроза на лакотниот зглоб зема неколку методи:

 • со помош на лекови;
 • со помош на физиотерапија;
 • хируршка интервенција (доколку е потребно);
 • користејќи терапија за вежбање.

Третманот со лекови вклучува употреба на хондропротектори, кои можат да го одложат уништувањето кое се јавува во коските и ткивата на 'рскавицата. Исто така, овие алатки ќе помогнат во ублажување на болката и намалување на манифестацијата на воспалителните процеси. Групата супстанции за третман на артроза вклучува глукозамин, како и хондроитин сулфат. Овие компоненти се дел од лековите Терафлекс, Кондронова и Артара. Планот за лекување ќе го повика вашиот лекар.

Покрај тоа, третманот на остеоартритис бара употреба на лекови против болки кои можат да ја подобрат состојбата на пациентот. Лекарот обично препишува Panadol, Efferalgan или други лекови кои содржат парацетамол. Ако тие не го носат очекуваниот ефект, употребата на средства кои не содржат стероиди од групата на антиинфламаторни (НСАИЛ). Несаканиот ефект на предозирање е крварење во стомакот.

Артрозата на лакотниот зглоб исто така се третира со помош на физиотерапевтски методи, кои вклучуваат електрофореза и фонофореза. Тие можат да ја намалат болката, да ги прошират крвните садови, како и да го зголемат производството на сопствените супстанции за да ги заштитат коските и ткивата на 'рскавиците од деформација. Магнетна и ласерска терапија за болеста се користат и во комбинација и одделно.

Хируршката интервенција се користи за посттрауматска епикондилоза. Во овој случај, коските може погрешно да се спојат во лице по фрактури.

Терапевтски комплекс, исто така, помага да се третираат болеста. Посебен комплекс не само што го зајакнува апаратот на лигаменти, туку и го попречува развојот на контрактури. Вежбите се развиваат земајќи ја предвид фазата на епикондилоза, присуството на компликации, други болести и возраст на пациентот. Меѓу најпопуларните вежби кои се користат за епикондилоза, постојат:

 • стартна позиција: седи или легне на грб. Во исто време, рацете треба да лежат на колена или да бидат поставени по телото. Допрете ги прстите или колената лесно. Вежбањето не треба да предизвика непријатни или болни чувства - ако се појават, подобро е веднаш да се запре гимнастиката. Оваа вежба може да се користи и дома и на работа;
 • почетна позиција: во рацете на гира, една страна е рана зад грбот и таму е свиткана на лактот, додека рамото е притиснато на увото. Втората рака може да го задржи првиот. На издишување, треба да се исправи рака, и на влезот - се наведнуваат. Вежба за вршење на стоење или седење.

За време на рехабилитацијата, лицето треба да се вклучи во медицинска гимнастика, но ова треба да се направи под строгите упатства на неговиот лекар, за да не им наштети на лечените зглобови. Ако имате болка за време на вежбање, веднаш треба да ги запрете. Исто така вреди да се запамети дека за време на комплексот на терапевтски вежби постои чувство на мускулна тензија, што треба да се разликува од деструктивниот пренапон. Ако една од вежбите (од комплексот на медицинска гимнастика) не успее да се изврши веднаш, пациентот може да се врати во него подоцна, кога зглобот станува повеќе мобилен и воспалението се намалува.

Како по правило, комбинацијата на комплекс од вежби за терапевтска гимнастика со лекови, кои заедно формираат програма за рехабилитација, трае од еден до неколку месеци, во зависност од тежината на болеста. Вреди да се напомене дека кога пациентот ќе престане со вршење на комплекс на вежби во терапевтска гимнастика, болката брзо ќе се врати.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Артроза на лакотниот зглоб и симптомите кои се карактеристични за оваа болест, тогаш ревматологот може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Инфективен артритис (појавување симптоми: 6 од 10)

Инфективен артритис (септичка, гнојна) е тешка инфекционо-воспалителна лезија на зглобовите, што доведува до нивно постепено уништување. Се јавува кај луѓе од било која возраст, но најчесто ги зафаќа децата и луѓето на возраст над 60 години. Современата медицина нуди многу методи за лекување на оваа болест, но и покрај нивната разновидност и ефективност, кај секој трет пациент, инфекцијата предизвикува неповратно оштетување на зглобовите, што доведува до целосно губење на сите нивни функции.

...
Остеоартритис на коленото (појавување симптоми: 6 од 10)

Една од честите поплаки што докторот ги слуша од пациентите е болката во колената. Она што го предизвикало, не е секогаш можно веднаш да се каже, бидејќи колената можат да страдаат од разни болести, од кои едната е артроза на колената. Исто така е позната како гонартроза и е лезија на зглобот, која вообичаено не е воспалителна и придонесува за уништување на 'рскавицата, деформација на коските и ограничување на движењето на пациентот.

...
Остеоартритис на зглобот на колкот (појавување на симптоми: 6 од 10)

Остеоартритис на зглобот на колкот е болест која се јавува и под името на коксартроза, и обично ги зафаќа луѓето над четириесет години. Нејзината причина е намалување на волуменот на екскреција на синовијалната течност во зглобот. Според медицинската статистика, жените имаат тенденција да страдаат од коксартроза почесто од мажите. Тоа влијае на еден или два зглобови на колкот. Во оваа болест, исхраната на ткивото на 'рскавицата е нарушена, што предизвикува негово последователно уништување и ја ограничува подвижноста на зглобот. Главниот симптом на болеста е болка во областа на препоните.

...
Остеоартритис на рамениот зглоб (појавување симптоми: 6 од 10)

Добро познато на многу луѓе, главно постари лица, се болки во зглобовите. Тие се предизвикани од неправилна исхрана, физичка неактивност, стрес, големо физичко насилство и други фактори. Мошне често кај постари лица и мал процент на млади луѓе се јавува артроза на рамениот зглоб - хронична болест која предизвикува сериозни деформации на 'рскавицата, како и ткивата во близина на него и коските. Таа има прогресивен тип, а симптомите може да не се појавуваат со години, а потоа да се влошат. Најчестите симптоми се болката во рамениците по долг престој на ниски температури, како и по подигнување на предмети со голема маса.

...
Артритис на рамениот зглоб (појавување на симптоми: 5 од 10)

Артритисот е прилично широка група на болести кои влијаат на мали и големи зглобови. Во нив се развива воспалителниот процес, а рскавицата постепено се истроши и престанува да ги извршува своите основни функции. Многу често, оваа патологија влијае на рамениот зглоб. Причини Видови на форми Симптоматологија Дијагноза Третман Народни рецепти Препораки Рамениот зглоб е најмобилниот зглоб во човечкото тело. Артритисот може истовремено да влијае на еден или два зглобови. Како по правило, тоа е рамениот зглоб кој најлесно се третира, но исходот од терапијата директно зависи од тоа во која фаза од развојот на патолошкиот процес пациентот аплицирал во здравствена установа. Рамниот зглоб е прилично ранливо и незаштитено место, бидејќи постојано издржува долготрајни и зголемени оптоварувања. Оваа област е најчесто повредена. Како резултат на тоа, може да се појават разни компликации, што доведува до развој на артритис на рамениот зглоб. И во сето ова опасно е дека болеста во хроничната фаза обично продолжува без еден изразен симптом. Затоа, многу е тешко да се открие присуството на патолошки процес во првата фаза. Ако некое лице забележи какви било промени во функциите на зглобот, тогаш не му треба време да се консултира со лекар за да направи точна дијагноза. Успехот на третманот со артритис во голема мера зависи од неговата фаза.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

зема ревматологот
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Трехгорный Вал, 12, бул
Телефон : +7 (499) 116-82-19
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Воронцовская, д. 8, стр.5
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .