Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Остеоартритис на коленото: симптоми и третман

Остеоартритис на коленото - главните симптоми:

 • Оток на зафатениот зглоб
 • Заеднички деформитет
 • Болка за вежбање
 • Нарушување на хаосот
 • Болка во зглобот кога се движите
 • Болка во погодениот зглоб
 • Ограничување на мобилноста на зглобовите
 • Цртеж во погодениот зглоб
 • Акумулација на течности во артикуларната празнина
 • Заедничка вкочанетост наутро
 • Оток на зглобот
 • Заедничка чувствителност на промена на времето

Една од честите поплаки што докторот ги слуша од пациентите е болката во колената. Она што го предизвикало, не е секогаш можно веднаш да се каже, бидејќи колената можат да страдаат од разни болести, од кои едната е артроза на колената. Исто така е позната како гонартроза и е лезија на зглобот, која вообичаено не е воспалителна и придонесува за уништување на 'рскавицата, деформација на коските и ограничување на движењето на пациентот.

Форми

Постојат две главни форми на болеста:

 • основно. Се појавува поради абнормален развој на зглобовите при раѓање;
 • средно. Се појавува како резултат на други болести или повреди.

Примарната форма обично се развива од детството и се должи на погрешно формирање на апаратот на лигаментите или зглобовите. За време на физичката активност тие се подложени на тешки товари и се деформирани.

Секундарната форма на болеста се должи на такви фактори:

 • Повреди (модринки, sprains, дислокации, фрактури) кои придонесуваат за распаѓање на структурата на коските, лигаментите, 'рскавицата. Ова предизвикува посттрауматска форма на болеста;
 • пренесување операции на отстранување на менискус што го нарушуваат интегритетот на структурата на коленото;
 • преголемо оптоварување на нозете (типично за спортистите);
 • прекумерна тежина, бидејќи предизвикува голем притисок на телото на рскавицата на зглобовите на колената;
 • артритис (воспаление на зглобовите). Пролонгираната болест е придружена со формирање на вишок течност во шуплината, што е причина за компликации;
 • метаболичка дисфункција, што е причина за депозити на соли;
 • разни операции на колено;
 • болести кои се карактеризираат со долги мускулни грчеви на мускулите на нозете или крвните садови.

Развојот на болеста може да потрае унилатерална или билатерална форма. Повредата е веројатно да биде причина за еднострана артроза, а дебелината ќе предизвика билатерално.

Симптоми на болест

Остеоартритисот на коленото покажува симптоми постепено. Пациентот можеби со години не знае дека е болен, бидејќи нема видливи промени во форма на колено или силна болка. Во овој случај, артрозата на колената на првиот степен најчесто е придружена со непријатни и болни сензации во колената, но малкумина во оваа фаза се консултираат со лекар. Повеќе склони кон оваа болест се жени по 40 години кои страдаат од прекумерна тежина. Главно придонесува за развој на оваа болест присуството на проширени вени . Во оваа фаза, можно е да се излечи болеста дома, дури и без употреба на лекови и масти.

Ганартроза

Болката во болеста не е ненадејна, но доаѓа постепено, понекогаш и во текот на неколку години. Тие се јавуваат за време на спортот, одење и други физички активности. Во овој случај, остра болка не може да биде симптом на гонартроза, но е последица на фрактура, стискање на менискусот или контузија. Доколку пациентот почувствува тежок непријатност, тогаш веројатно е артроза на колен зглоб од 2 степени. За да се избегне болката, едно лице има тенденција да помине повеќе време во стационарна состојба, сепак, по продолжувањето на физичката активност, непријатноста се враќа во секој случај.

Симптомот како што е деформитетот ја придружува деформативната артроза на колената. Таа станува забележлива во втората или третата фаза на болеста. Нејзините први знаци се: коленото е малку отечена, но ја задржува својата форма. Во завршните фази, неговата форма се менува, што дури може да ја направи и една нога пократка или подолга. Болни лице треба да пие такви лекови како хондропротектори (тие придонесуваат за реставрација на ткивото на 'рскавицата).

Синовитис (акумулација во заедничката празнина), исто така, го сигнализира развојот на болеста. Ако има премногу течност, тогаш може да се појави т.н. бејкерска циста - тумор на зглобниот ѕид на зглобот. Еластичната циста станува видлива кога коленото е непотребно. Лесно се третира со помош на лекарска интервенција.

Еден од најкарактеристичните симптоми е криза, што се забележува кај болеста во фази 2 и 3. Главната работа е да се направи разлика помеѓу зглобните зглобови на здрави лица и глувото, суво црево на пациентот. Тој е предизвикан од слабоста на апаратот за лигаменти или нивната висока мобилност. За да се обезбеди остатокот од зглобовите, на пациентот му се советува да носат колена за артроза.

Ограничената подвижност на коленото се манифестира во доцните фази на болеста. Во овој случај, пациентот не може целосно да ја одврзува или свиткува ногата, бидејќи тоа предизвикува силна болка. Ако болеста ја достигнала фазата 3, коленото може да биде целосно неподвижна поради акреција на зглобовите. Оваа состојба бара употреба на инјекции, масти или други средства и лекови кои ја ублажуваат болката, како и интервенција на хирурзите, бидејќи обичните масажи или народни лекови ќе бидат немоќни против сплотените коски.

Фази на гонартроза

Постојат три фази на гонартроза:

 • месеци или години поминуваат од почетокот на првата фаза до видливите манифестации на болеста. Едно лице се жали на болки во нозете, кои се случуваат периодично. Ова е особено точно за првите чекори на скалите нагоре или надолу, како и кога излегувате од кревет наутро. Сликите може да покажат стеснување на интер-артикуларниот јаз. Како по правило, наместо да одат на специјалист од страна на пациентот, често се користат народни масти, тинктури и препарати;
 • Втората фаза се карактеризира со потешки болки кои не можат да запрат дури и во состојбата на одмор на екстремитетите. Тие се придружени со криза. Течноста може да се акумулира во празнината на зглобовите, а Х-зраците ќе го покажат почетокот на деформацијата и растот на коските. Пациентот во оваа фаза на секој начин го ограничува бројот на движењата на заболените екстремитети. За да се намали непријатност, експерт може да пропише инјекции и внес на хондропротектори;
 • на последната, трета фаза , болката станува постојана и често се зголемува при промена на временските услови. Х-зраците покажуваат значителни деформитети на колената, кои можат да се елиминираат само со хируршка интервенција, додека пациентот треба да пие комплекс од специјални хондропротектори. Патиката на пациентот се менува: деформационата артроза на коленото придонесува за одење или на малку свиткани нозе или врат.

Третман на болеста

Третманот на остеоартритисот на коленото зависи директно од тежината на болеста на колената. Хроничната природа на патологијата само ќе помогне да се достигне фазата на ремисија (кога активните манифестации на болеста се минимизирани или отсутни). Физиотерапискиот третман во комбинација со употребата на лекови, особено хондропротектори, дава позитивни резултати.

Целите на третманот се:

 • намалување на болката;
 • реставрација со користење на различни средства за 'рскавица и лигаментозни апарати;
 • зголемување на обемот на движења во екстремитетите.

Меѓу методите на третман се:

 • употребата на лекови (хондропротектори);
 • хируршка интервенција од страна на лекарите;
 • рехабилитационен комплекс (терапија за вежбање, физиотерапија, масажа и други средства).

Лекови, исто така познати како хондропротектори, навистина можат да изберат само лекар. Строго е забрането да се препишуваат за себе, бидејќи самите хондропротектори се прилично моќни лекови.

Сите пропишани мед. лекови насочени кон:

 • отстранување на болка и воспаление. За да го направите ова, хормоналните и не-хормоналните лекови се инјектираат во заедничката празнина;
 • подобрување на снабдувањето со крв во болната нога. За да го направите ова, постојат лекови кои можат да ги ублажат спазмите на крвните садови или мускулите;
 • исцелување на ткивото на 'рскавицата. Специјални подготовки се развиени - сите видови на хондропротектори кои се разликуваат во силата на влијанието врз погодениот зглоб. Тие го негуваат ткивото на 'рскавицата со основни супстанции. Chondroprotectors, исто така, може да му помогне на телото да создаде нови ткива на 'рскавица.

Лековите се произведуваат во форма на масти, инјекции и други средства.

Покрај тоа, популарен лек е масажа за остеоартритис на колената. Правилно спроведена масажа со употреба на маст од страна на лекарот, ви овозможува да ги релаксирате постојано тензичните мускули во близина на зафатеното колено, со што ќе се намали болката (не работи полошо од инјекциите). Исто така масажа со маст помага да се зголеми бројот на движења извршени од страна на нозете, да се поправи позицијата на коските дури и дома, и да се зголеми протокот на крв. Ако патологијата поминала во третата фаза, тогаш вообичаената маст или инјектирање нема да помогне, и потребна е хируршка интервенција. Лекарот импланти на пациентот метална протеза, која е дизајнирана да го замени не функционира дел од ногата. Таквите ендопротези ќе треба да се менуваат на секои неколку години, а самата операција е доста скапа.

Масажа за остеоартритис на колената

Комплексот за рехабилитација вклучува вежби за остеоартритис на коленото, што пациентот ќе мора да го изврши под строг надзор на својот лекар. Овие вежби се наменети за:

 • подобрување на циркулацијата на крвта;
 • подобрување на мускулниот тонус дома. На пример, кинезитерапијата вклучува обука на пациенти на специјални симулатори.

Физиотерапија

Освен тоа, популарни се методите на физиотерапија (UHF и ултразвучна терапија, фототерапија), иако тие не се од суштинско значење, но значително помагаат во забрзувањето на процесот на лекување. Третман на остеоартритис на коленото со помош на физиотерапијата е ефикасен, бидејќи ја намалува болката. Специфичните методи на физиотерапија, во зависност од степенот на развој на болеста, ги одредува лекар. Покрај тоа, составот на рехабилитацијата вклучува инјекции, намалување на болката, помошна маст и многу повеќе.

Гимнастика

Гимнастиката со остеоартритис на колената е еден од главните методи кои овозможуваат развој на атрофираните мускули. Треба да се спроведе терапија за вежбање на остеоартритис на коленото, полека. Ако пациентот почувствува продолжување на болката, неопходно е веднаш да се прекинат часовите. За време на обуката, ќе биде практично и корисно да се користат специјални колена за артроза.

Групата за рехабилитација вклучува терапевтски методи на ортопедскиот тип. Се поставија целта за намалување на товарот на коленото, непречено пренесување на панцири, протези. Многу експерти ги пропишуваат пациентите на колена за остеоартритис. Ова ќе му помогне на пациентот да го олесни одење, што го прави минимално болно.

Исхрана

Што се однесува до специјалната диета за артроза, обично е често насочена кон намалување на тежината на пациентот, бидејќи во најголем дел од случаите е голема тежина која придонесува за преоптоварување на зглобовите. Оброците вклучуваат оброци во мали порции, околу еднаш на секои 3 часа. За да ја намалите телесната тежина, треба да додадете посно месо (пилешко, мисирка, зајак) и да избегнувате масни (овца, свинско месо) во вашите дневни оброци. Растителни протеини треба да се земат од мешунките. За да се одржи исхраната во исхраната треба да се замени со рафинирано нерафинирано масло, како и намалување на внесот на сол.

Медицинската исхрана овозможува отфрлање или минимална употреба на конзервирање, пушење и пржена храна (за да се потисне апетитот). Со цел да се врати оштетената 'рскавица, неопходно е да се обезбеди телото со комплексни јагленохидрати (каша, производи направени од грубо брашно). Храната треба да содржи и сокови (морков, цвекло, јаболко). Тие ќе ги отстранат токсините од телото и ќе го намалат ефектот на воспалителните процеси.

Исхраната треба да содржи риби и аспики, кои делуваат како еден вид хондропротектор и помагаат да се создаде нова 'рскавица. Треба да се запомни дека диетата не може да се препише само за себе - само диетичар (специјалист за исхрана) може да ја избере најдобрата опција.

Артроза Исхрана

Народни методи

Посебно внимание треба да се посвети на популарните методи за справување со болеста (третман дома). Многу масти, компреси и други народни ликери, кои ги нудат исцелителите и љубителите на традиционалната медицина, се засноваат на билки, медицинска жолчка, која ја подобрува циркулацијата на крвта во болниот зглоб. Дејството на маста е насочено кон подобрување на циркулацијата на крвта, мускулна релаксација. Со оваа алатка често се прават компреси. Нивната ефективност е многу висока, затоа, овој метод понекогаш го користат лекарите во традиционалната медицина (во комбинација со лекови). Компреси треба да се носат со природни преливи за волна, кои го загреваат болното место. Се разбира, народните лекови тешко можат да бидат значително помогнати со остеоартритис одделение 3, но не треба да се занемарат помошни терапевтски особини на народните методи, бидејќи тие го олеснуваат непријатноста и ги отстрануваат главните симптоми на болеста.

Меѓу најпопуларните рецепти за народни лекови кои можат да се користат дома, постојат:

 • рен компресија Според овој популарен рецепт, за подобрување на терапевтските својства на рен, препорачливо е да се пребрише и да се вари. Потоа мора да се примени на погодената област;
 • компресиран од јод, медицинска жолчка, течен амонијак, глицерин и може да мед. Сите состојки на оваа народна мешавина мора да се мешаат, инсистираа 10 дена, а потоа се применуваа на болки во колена. Овој лек е многу ефикасен;
 • лосион од листови од зелка. Се произведува од свежи листови од зелка натопени со мед во мај и нанесени на ногата. Ефектот на затоплување на волнена ткаенина или пластична обвивка го поправа терапевтскиот ефект. Таквата алатка е погодна за луѓе од сите возрасни групи;
 • маст на elecampane со вотка.

Превентивни мерки

За да не го поставуваме прашањето во иднина: "Како да се третира артрозата на колената?", Се препорачува да се придржуваат до следните принципи на животниот стил:

 • јаде избалансиран. Посебна диета за артроза, исто така, може да се користи како превентивна мерка, подобрување на здравјето на лицето;
 • да се откаже од лошите навики (пушење, пиење алкохол);
 • нормализирање на тежината (ако треба да изгубите неколку килограми, направете го тоа со посебна исхрана);
 • обезбедување континуирана физичка активност;
 • превенција на повреди (модринки, прскања, фрактури) за време на спортот.

Остеоартритисот на коленскиот зглоб има прилично разновиден третман - лекарите ќе го изберат вистинскиот за пациентот, земајќи ги предвид неговите возраст и физиолошките карактеристики. Тоа може да бидат инјекции, масти, колена за артроза и други лекови. За спречување и контрола на болеста во раните фази, терапијата за вежбање може да се користи за остеоартритис на колен зглоб. Со правилно и навремено лекување, едно лице може да заштеди пари и да не предизвика многу штета за здравјето.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате артроза на колената и симптомите кои се карактеристични за оваа болест, тогаш ревматологот може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Остеоартритис (појавување симптоми: 8 од 12)

Остеоартритисот е болест која главно ги погодува луѓето со старост во пензија. Според статистичките податоци, тие страдаат од 50% од лицата на возраст од 60 години и повеќето луѓе на возраст од 80 години, но болеста понекогаш е фиксирана кај младите луѓе. Болеста вклучува уништување на структурата на зглобовите, деформитети на 'рскавицата, како и промени во капсулата на зглобовите. Најчесто болеста влијае на 'рбетот, коленото структури, колковите и зглобовите на рацете.

...
Артритис на рамениот зглоб (појавување симптоми: 7 од 12)

Артритисот е прилично широка група на болести кои влијаат на мали и големи зглобови. Во нив се развива воспалителниот процес, а рскавицата постепено се истроши и престанува да ги извршува своите основни функции. Многу често, оваа патологија влијае на рамениот зглоб. Причини Видови на форми Симптоматологија Дијагноза Третман Народни рецепти Препораки Рамениот зглоб е најмобилниот зглоб во човечкото тело. Артритисот може истовремено да влијае на еден или два зглобови. Како по правило, тоа е рамениот зглоб кој најлесно се третира, но исходот од терапијата директно зависи од тоа во која фаза од развојот на патолошкиот процес пациентот аплицирал во здравствена установа. Рамниот зглоб е прилично ранливо и незаштитено место, бидејќи постојано издржува долготрајни и зголемени оптоварувања. Оваа област е најчесто повредена. Како резултат на тоа, може да се појават разни компликации, што доведува до развој на артритис на рамениот зглоб. И во сето ова опасно е дека болеста во хроничната фаза обично продолжува без еден изразен симптом. Затоа, многу е тешко да се открие присуството на патолошки процес во првата фаза. Ако некое лице забележи какви било промени во функциите на зглобот, тогаш не му треба време да се консултира со лекар за да направи точна дијагноза. Успехот на третманот со артритис во голема мера зависи од неговата фаза.

...
Остеоартритис (појавување симптоми: 6 од 12)

Артроз и артрит – это патологические процессы в организме человека, при которых поражаются различные суставы. Из-за схожести данных терминов многие люди не знают о разнице между ними. Но на самом деле артрит и артроз – это не одно и то же заболевание. И различия они имеют существенные. Важно изучить их основные симптомы, чтобы при их проявлении немедленно посетить лечебное учреждение. Также необходимо знать, какой врач лечит артроз, чтобы вовремя обратиться к квалифицированному мед. специалисту.

...
Артроз локтевого сустава (совпадающих симптомов: 6 из 12)

Артроз локтевого сустава – это заболевание, которое носит дистрофически-дегенеративный характер, и заключается в нарушении нормального функционирования локтя. В разных источниках встречается под названием эпикондилоз. Характерными признаками является уменьшение объёма синовиальной жидкости, что способствует увеличению трения, уменьшению промежутков между суставами, а также разрастанию остеофитов. Это, в свою очередь, вызывает боли и ограничивает подвижность.

...
Артроз плечевого сустава (совпадающих симптомов: 6 из 12)

Хорошо знакомыми для многих людей, преимущественно пожилого возраста, являются боли в суставах. Они вызваны неправильным питанием, гиподинамией, стрессами, большими физическими нагрузками и другими факторами. Довольно часто у пожилых и у небольшого процента молодых людей встречается артроз плечевого сустава – хронический недуг, который вызывает серьёзные деформации хряща, а также тканей, прилегающих к нему, и костей. Он имеет прогрессирующий тип, а симптомы могут не проявляться годами, а затем резко обостриться. Наиболее распространёнными признаками являются боли в плечах после длительного пребывания при низких температурах, а также после поднятия предметов, имеющих большую массу.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

зема ревматологот
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, транс. Расковой, д. 14/22
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воронцовская, д. 8, стр.5
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .