Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Артритис на зглобот на колкот: симптоми и третман

Артритис на зглобот на колкот се главните симптоми:

 • Црвенило на кожата
 • Потење
 • Треска
 • Болка во тепан
 • Цијаноза на кожата
 • Оток на зафатениот зглоб
 • Limp
 • Зголемена температура во погодената област
 • Болка во погодениот зглоб
 • Ограничување на мобилноста на зглобовите
 • Заедничка вкочанетост наутро
 • Оток на зглобот

Артритисот на зглобот на колкот е патолошки процес кој се карактеризира со појава на воспаление кај еден од најголемите зглобови кај лице - во колкот на колкот. Во повеќето случаи, тој е придружен со силна болка на местото на повреда. Ако ги пропуштите првите симптоми на артритис и ја започнете болеста, тоа ќе доведе до деформација во артикулацијата на одредени зглобови и целосна имобилизација на лицето.

Медицинскиот термин "артритис" значи "заедничко воспаление". Болеста има прогресивна природа - состојбата на пациентот без соодветно лекување ќе се влоши и ќе се појават неповратни промени во воспалениот зглоб. Артритисот на зглобот на колкот најчесто се развива кога колковите, рацете и другите големи зглобови веќе се погодени во човечкото тело. Исклучок е реактивен артритис . Во овој случај, воспалението во зглобот настанува поради инфекција која продира во човечкото тело.

Почесто, хип артритисот се развива кај постарите луѓе, но неодамна патологијата станала "помлада". Сега ваквата дијагноза е направена за луѓе од 18 до 45 години и деца.

Видови

 • ревматоиден артритис . Како по правило, воспалението опфаќа неколку зглобови одеднаш. Неговата карактеристична особина е дека зглобовите се симметрични во повеќето клинички случаи;
 • реактивен артритис. Во ретки случаи влијае на зглобот на колкот. Тоа се јавува како резултат на заразни болести. Опасноста од тоа е дека може да влијае не само на зглобовите, туку и на околните мембрани, ткивата и 'рскавицата. Реактивниот артритис е многу тежок за лекување;
 • анкилозен спондилитис. Болест што влијае не само на зглобот на колкот, туку и на некои делови на 'рбетот;
 • гноен артритис;
 • гихт артритис ;
 • псоријатичен артритис .

Со времетраењето на болеста, хип артритисот е поделен на:

 • остар. Симптомите на болеста се манифестираат првенствено. Времетраењето на болеста е 8 недели;
 • долготраен - помалку од една година;
 • хроничен. Симптомите на болеста кај луѓето се јавуваат повеќе од една година;
 • повторливи.

Причини

 • човечкото тело е заразено со менингококна инфекција, бруцелоза и други болести (ова е главната причина за развој на реактивен артритис);
 • цревни болести;
 • повреди;
 • системски болести;
 • генски мутации;
 • хипна дисплазија ;
 • генетска предиспозиција;
 • постојан нат. оптоварување на долните екстремитети.

Симптоматологија

Симптомите на хип-артритисот може да се разликуваат малку, во зависност од причината која предизвикала, што го предизвикало неговиот развој. Но, постојат знаци кои се вообичаени:

 • силна болка во препоните. Зголемена болка се јавува за време на одмор. Затоа, таа практично не му пречи на лице во текот на денот, кога активно се занимава со своето дело, оди, оди за спорт и така натаму;
 • лап. Како по правило, тоа се случува прилично неочекувано. Овој симптом укажува на атрофија на мускулите. Во медицината, постои концепт кој е карактеристичен за оваа особина - Тренделленбург одење. Карлицата на лицето се спушта во насока на неговата здрава нога, во времето кога тој почнува да се движи. Причината е слабост на глутеалните мускули;
 • опсегот на движење е ограничен. Најчесто, едно лице почнува да се соочува со некои потешкотии во правењето на вртење на ногата;
 • остра болка. Како по правило, тоа се случува кога се обидува да остро се повлече ногата.
Промени кај артритисот на колкот

Симптоматологија во зависност од типот на болеста:

 • ревматоиден артритис. Пациентот забележува дека наутро има вкочанетост во зглобовите, како и оток и болка на местото на повреда. Зглобовите се обично симметрични. Опасноста е дека на внатрешните органи на човекот, исто така, може да биде во голема мера погодени од овој тип на артритис;
 • псоријатичен артритис. Карактеристичниот симптом е дека кожата станува сина. Често, лезијата се протега на 'рбетните делови;
 • гноен артритис. Потењето се зголемува, а подоцна се додава треска. Болката во погодениот зглоб се засилува, особено кога се обидувате да направите движења. Заедничкиот оток и станува црвеникаво-виолетова;
 • гихт артритис. Мобилноста во зглобот се прекршува речиси веднаш. Дополнителни други симптоми се придружуваат - црвенило на погодените ткива, нивниот оток. Тие стануваат многу жешко на допир. Болката е многу силна и може да трае до 10 дена.

Третман

Третманот на артритис на зглобовите на колкот треба да биде сеопфатен. Вклучува хируршки и иновативни ортопедски техники, добивајќи ги потребните синтетички медицински лекови.

Лекови третман:

 • нестероидни антиинфламаторни лекови. Помага да се намали подпуханоста на местото на лезијата, да се елиминира силната болка и да се намали пропустливоста на васкуларните ѕидови;
 • лекови против болки. Како по правило, лекарите ги пропишуваат за надворешна употреба;
 • мускулни релаксанти. Неопходно е да се релаксираат мускулите при локализација на артритис;
 • ако артритисот бил предизвикан од заразна болест (реактивен артритис или гноен), тогаш се препорачува да се земат антибиотици за да се елиминира изворот на болеста.

Се препорачува хируршка интервенција да се спроведе само ако третманот на лекот не го има саканиот ефект.

 • артроскопска синоектомија. Во оваа операција се отстранува одреден дел од синовијалната мембрана;
 • хип протетика;
 • трансплантација на 'рскавица. Ова е нов метод за третман на артритис. Хирурзите земаат дел од ткивото од здрава 'рскавица и под лабораториски услови растат до саканата големина, по што повторно се пресадуваат на лице;
 • инсталација на посебен метален распрскувач, кој ќе ја имитира површината на зглобот.
Хип протетика

Артритис кај деца

Артритисот на зглобот на колкот кај децата најчесто се развива поради траума, неуспех на имунолошкиот систем и заразни болести. Болеста е акутна и може да влијае не само на големи и мали зглобови, туку и на визија. Третманот треба да се спроведе што е можно поскоро.

Болеста кај децата ги има истите почетни симптоми како кај возрасните. Детето се однесува неспокојно, одбива да учествува во активни игри, оди подолго време и така натаму. Ова е првото нешто што треба да се обрне внимание на родителите. Доколку овие симптоми се присутни, се препорачува веднаш да се посети лекар за дијагностика - ултразвук на зглобовите, радиографија и така натаму. Колку побрзо се идентификува патолошкиот процес, толку повеќе едноставно може да се отстрани, и нема да настанат никакви компликации.

Третманот на артритисот на колкот кај децата се изведува на ист начин како кај возрасните. Предност се дава на терапија со лекови и третман со физиотерапија.

Превенција

 • активен животен стил;
 • правилна исхрана збогатена со витамини и минерали;
 • гимнастика;
 • отфрлање на лошите навики;
 • намалување на оптоварувањето на нозете.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате хип артритис и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш ревматологот може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Инфективен артритис (појавување симптоми: 6 од 12)

Инфективен артритис (септичка, гнојна) е тешка инфекционо-воспалителна лезија на зглобовите, што доведува до нивно постепено уништување. Се јавува кај луѓе од било која возраст, но најчесто ги зафаќа децата и луѓето на возраст над 60 години. Современата медицина нуди многу методи за лекување на оваа болест, но и покрај нивната разновидност и ефективност, кај секој трет пациент, инфекцијата предизвикува неповратно оштетување на зглобовите, што доведува до целосно губење на сите нивни функции.

...
Псоријатичен артритис (појавување симптоми: 6 од 12)

Автоимуните болести на зглобовите кои произлегуваат од кожните лезии се нарекуваат псоријатичен артритис. Болеста главно се карактеризира со хронична или акутна природа на курсот. Псоријатичен артритис се јавува под еднакви услови и кај мажите и кај жените во зрелоста.

...
Реактивен артритис (појавување симптоми: 6 од 12)

Болеста, која се карактеризира со воспаление на зглобовите поради заразни болести на различни органи и системи, се нарекува реактивен артритис. Често, заедничко воспаление се јавува поради инфекција на гениталните органи, уринарниот систем, па дури и гастроинтестиналниот тракт. По инфекцијата на телото со инфекции во втората до четврта недела, може да се забележи развој на реактивен артритис.

...
Лактен бурзитис (појавување симптоми: 6 од 12)

Бурситис е воспалителен процес во заедничката кеса (Бурса). Тоа влијае на болеста на било кој од зглобовите, а еден од најчестите е бубарит на лактот. Таа има карактеристичен тек: симптомите се појавуваат постепено, со што се спречува навремената дијагноза, и со текот на времето води кон инвалидност на рацете, што е предизвикано од особеностите на структурата на зглобот. Според МКБ-10, болеста е означена со шифрата М70.3.

...
Артритис на коленото (појавување симптоми: 5 од 12)

Воспалителниот процес, кој се манифестира во форма на болнички симптоми на мускулно-скелетниот систем и кој главно ги зафаќа зглобовите на колената, се нарекува артритис на колената. Оваа болест не се манифестира само кај постарите лица, туку има и возрасни, па дури и деца. Артритисот на колената се манифестира во форма на карактеристични знаци на болка во регионот на пателата и самиот зглоб. Во исто време, за човек не е само тешко да оди, туку и да ги флектира и да ги истегне нозете.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

зема ревматологот
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Трехгорный Вал, 12, бул
Телефон : +7 (499) 116-82-19
Адреса : Москва, 2-ри Сиромятнически лента, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .