Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Артритис на рамениот зглоб: симптоми и третман

Артритис на рамениот зглоб - главните симптоми:

 • Зголемен замор
 • Оток на зафатениот зглоб
 • Заеднички деформитет
 • Болка за вежбање
 • Генерален оток
 • Болка во зглобот кога се движите
 • Ограничување на мобилноста на зглобовите
 • Ограничување на движењето
 • Цртеж во погодениот зглоб
 • Заедничка чувствителност на промена на времето

Артритисот е прилично широка група на болести кои влијаат на мали и големи зглобови. Во нив се развива воспалителниот процес, а рскавицата постепено се истроши и престанува да ги извршува своите основни функции. Многу често, оваа патологија влијае на рамениот зглоб.

Рамениот зглоб е најмногу мобилен зглоб во човечкото тело. Артритисот може истовремено да влијае на еден или два зглобови. Како по правило, тоа е рамениот зглоб кој најлесно се третира, но исходот од терапијата директно зависи од тоа во која фаза од развојот на патолошкиот процес пациентот аплицирал во здравствена установа.

Рамниот зглоб е прилично ранливо и незаштитено место, бидејќи постојано издржува долготрајни и зголемени оптоварувања. Оваа област е најчесто повредена. Како резултат на тоа, може да се појават разни компликации, што доведува до развој на артритис на рамениот зглоб. И во сето ова опасно е дека болеста во хроничната фаза обично продолжува без еден изразен симптом. Затоа, многу е тешко да се открие присуството на патолошки процес во првата фаза. Ако некое лице забележи какви било промени во функциите на зглобот, тогаш не му треба време да се консултира со лекар за да направи точна дијагноза. Успехот на третманот со артритис во голема мера зависи од неговата фаза.

Причини

Артритисот на рамениот зглоб може да се развие под влијание на неколку фактори:

 • хипотермија;
 • оштетување на рамото. Артритисот најчесто се развива по страдање на модринки, пробивања, удари или фрактури;
 • постојано оптоварување на рамото;
 • автоимуни болести;
 • инфекции;
 • ЦНС болести;
 • намален имунитет;
 • алергиски реакции;
 • наследност.

Видови

 1. Остеоартритис. Развиена поради носење на 'рскавица и коскено ткиво. Главите на коските стануваат помалку мазни и постепено се распаѓаат. Оваа болест најчесто се развива поради постојани оптоварувања на рамениот зглоб. Ризичната група е спортисти, поборници, а исто така и луѓе на старост (тие најчесто имаат слична дијагноза). Главната причина - метаболички нарушувања и микроциркулација во коскеното ткиво.

 2. Посттрауматски артритис. Тоа е компликација на претходно претрпените дислокации, фрактури, прскања и други повреди.

 3. Ревматоиден артритис . Оваа форма на болеста е најтешка и тешка за лекување. Болеста влијае истовремено на два зглобови. Овој симптом е карактеристичен за оваа форма. Заедничкиот постепено почнува да се распаѓа поради развојот на воспалителните процеси во синовијалната мембрана. Во медицината, патолошкиот процес се нарекува и полиартритис. Лечи се што е можно поскоро. Целта на процедурите и лековите е да се намали воспалението.

Често, воспалителните процеси во артритис се комплицирани со гнојни формации. Оваа форма на артритис е многу опасна и тешка за лекување. Лекарот ќе треба прво целосно да ја елиминира суппурацијата, а дури потоа да ја излекува коренот на развојот на патологијата.

Артритис се менува

Форми

 1. Акутна форма. Артритисот на рамениот зглоб се покажа еднаш. Најчесто оваа форма се јавува поради инфекција која продира во ткивата на зглобот. Симптоми - црвенило во погодената област, оток и болка.
 2. Хронична форма. Се развива кај луѓе во старост. Причината за развој е таложење на соли во зглобните ткива. Поретко, патологијата се јавува кај младите луѓе. Главната причина е траума (модринки, фрактури на рамениот зглоб). Во зглобот се формира многу повеќе синовијална течност отколку што е неопходно за нејзиното нормално функционирање. Затоа, болниот тумор се јавува на местото на повреда. Ако не започнете со третман во оваа фаза, внатрешната обвивка ќе продолжи да расте и како резултат ќе ја уништиш 'рскавицата.

Симптоматологија

Симптомите на артритис на рамениот зглоб се директно зависни од видот и степенот на болеста. Опасноста лежи во фактот што тие обично не се манифестираат долго време, па затоа лицето не бара лекарска помош.

 • 1 степен. Пациентот има болка во болка, која е отежнато со физички напор. Откако ќе останат во мирување, минуваат одредено време. "На времето" и во текот на ноќта болката се зголемува. Меѓу заедничките симптоми на замор, непријатност при движење. Болката, по правило, поминува, па затоа многумина не обрнуваат внимание на нив и ја одложуваат посетата на специјалист за неопределено време.
 • 2 степени. Болката е константна. Намалувањето на стресот на зглобот и неговото наоѓање не го олеснува нападот со болка. Мобилноста се губи, а лицето почнува да забележува вкочанетост. Карактеристичен симптом за овој степен е кликање на времето за да се подигне раката.
 • 3 степени. Сите симптоми се најизразени. Дистрофија и дегенерација на заедничкото ткиво се забележува. Рамото е деформирано. Ако тоа се случи, тогаш единствениот сигурен начин да се елиминира патологијата е да се изврши артропластика.

Дијагностика

Третман

Третманот на артритисот на рамениот зглоб е комплексен. Соодветна терапија ќе биде доделена по дијагнозата и ќе се утврди фазата на болеста. Во раните фази, артритисот може да биде конзервативно третиран:

 1. Физиотерапија Електрофореза, магнетна терапија и терапија со бран, наметнување на топлите апликации имаат најголем ефект.
 2. Третман со лекови. Таквиот третман првенствено е насочен кон елиминирање на симптомите на патолошкиот процес. Лекарите препишуваат антиинфламаторни и лекови против болки, како што се аналгин, нимесил, кетанов, низид и многу повеќе. Исто така, се покажало дека применува ефект на затоплување врз гел за зглоб на зглобовите, диклофенак.
 3. Гимнастика. Оваа техника е многу ефикасна. Пациентите со артритис треба постојано да вршат соодветни вежби. Ако престанете, болеста може да се врати повторно.
 4. Третман на народни лекови.
 5. Хируршка интервенција. Тоа е прикажано со неефикасноста на конзервативните методи.
Гимнастика за артритис на рамениот зглоб

Народни рецепти

Артритисот на рамениот зглоб исто така може да се третира со народни лекови. Само тие треба да се применуваат по посетата на лекарот и добивање на соодветни препораки од него. Повеќето од овие рецепти се насочени кон елиминирање на симптомите на болеста.

 1. Лисјата со црна рибизла мора да се полнат со врела вода и да се варат во водена бања 20 минути. Подготвен народен лек се неколку пати на ден.
 2. Бреза пупки истурете вода што врие и донесе до вриење на слаба топлина. После тоа, отстранете ја супата и покријте со крпа за да инсистирате. Пијте неколку пати на ден пред јадење.
 3. Ефективен народен лек е коренот на бурата. Треба да биде темелно смачкана и ставена во нетранспарентен контејнер. Покријте со вотка и затворете го капакот. Смесата долго време инсистира. Готовиот производ се користи за мелење на заболениот зглоб.

Специјални препораки

Артритисот не е болест што може да се третира безгрижно. Ако не обрнете внимание на симптомите и се надевате дека сè оди само по себе, тогаш погодениот зглоб наскоро ќе стане целосно неподвижен. Ако се сомневате дека развојот на патологијата треба веднаш да се консултира со доктор! Сите народни лекови или лекови може да се земаат само по нивното назначување како специјалист. Најдобро е да се третира артритисот во акутна фаза под болнички услови.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате артритис на рамениот зглоб и симптомите кои се карактеристични за оваа болест, ревматологот може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Остеоартритис на коленото (појавување симптоми: 7 од 10)

Една од честите поплаки што докторот ги слуша од пациентите е болката во колената. Она што го предизвикало, не е секогаш можно веднаш да се каже, бидејќи колената можат да страдаат од разни болести, од кои едната е артроза на колената. Исто така е позната како гонартроза и е лезија на зглобот, која вообичаено не е воспалителна и придонесува за уништување на 'рскавицата, деформација на коските и ограничување на движењето на пациентот.

...
Остеоартритис (појавување симптоми: 6 од 10)

Артроза и артритис се патолошки процеси во човечкото тело, во кои се засегнати различни зглобови. Поради сличноста на овие термини, многу луѓе не знаат за разликата меѓу нив. Но, всушност, артритисот и артрозата не се иста болест. И разликите се значајни. Важно е да се проучат нивните главни симптоми, така што ако тие се манифестираат, веднаш посетете медицинска установа. Исто така треба да знаете кој лекар ја третира артрозата за да се консултирате со квалификуван мед во времето. специјалист.

...
Остеоартритис на рамениот зглоб (појавување симптоми: 6 од 10)

Добро познато на многу луѓе, главно постари лица, се болки во зглобовите. Тие се предизвикани од неправилна исхрана, физичка неактивност, стрес, големо физичко насилство и други фактори. Мошне често кај постари лица и мал процент на млади луѓе се јавува артроза на рамениот зглоб - хронична болест која предизвикува сериозни деформации на 'рскавицата, како и ткивата во близина на него и коските. Таа има прогресивен тип, а симптомите може да не се појавуваат со години, а потоа да се влошат. Најчестите симптоми се болката во рамениците по долг престој на ниски температури, како и по подигнување на предмети со голема маса.

...
Артроза на лакотниот зглоб (појавување на симптоми: 5 од 10)

Артрозата на лакотниот зглоб е болест која е природно дистрофично-дегенеративна и претставува повреда на нормалното функционирање на лактот. Во различни извори, тоа се нарекува епикондилоза. Карактеристични карактеристики се намалување на волуменот на синовијалната течност, што придонесува за зголемување на триењето, намалување на јазот помеѓу зглобовите и зголемување на остеофитите. Ова, пак, предизвикува болка и ја ограничува мобилноста.

...
Остеоартритис на зглобот на колкот (појавување симптоми: 4 од 10)

Остеоартритис на зглобот на колкот е болест која се јавува и под името на коксартроза, и обично ги зафаќа луѓето над четириесет години. Нејзината причина е намалување на волуменот на екскреција на синовијалната течност во зглобот. Според медицинската статистика, жените имаат тенденција да страдаат од коксартроза почесто од мажите. Тоа влијае на еден или два зглобови на колкот. Во оваа болест, исхраната на ткивото на 'рскавицата е нарушена, што предизвикува негово последователно уништување и ја ограничува подвижноста на зглобот. Главниот симптом на болеста е болка во областа на препоните.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

зема ревматологот
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, транс. Расковой, д. 14/22
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Адреса : Москва, 2-ри Сиромятнически лента, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Трехгорный Вал, 12, бул
Телефон : +7 (499) 116-82-19
Адреса : Москва, ул. Воронцовская, д. 8, стр.5
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .