Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Остеоартритис: Симптоми и третман

Остеоартритис - главните симптоми:

 • Заедничко воспаление
 • Замор
 • Заеднички деформитет
 • Болка во зглобот кога се движите
 • Болка во погодениот зглоб
 • Ограничување на мобилноста на зглобовите
 • Ограничување на движењето
 • Цртеж во погодениот зглоб
 • Заедничка чувствителност на промена на времето

Артроза и артритис се патолошки процеси во човечкото тело, во кои се засегнати различни зглобови. Поради сличноста на овие термини, многу луѓе не знаат за разликата меѓу нив. Но, всушност, артритисот и артрозата не се иста болест. И разликите се значајни. Важно е да се проучат нивните главни симптоми, така што ако тие се манифестираат, веднаш посетете медицинска установа. Исто така треба да знаете кој лекар ја третира артрозата за да се консултирате со квалификуван мед во времето. специјалист.

Артрозата на зглобовите е комплексна дистрофична болест која е поврзана со уништување на ткивата на 'рскавицата во зглобовите. Овој патолошки процес е најчестата заедничка болест во светот. Според најновите статистички податоци, околу 80% од светската популација страда од него. Но, повеќето луѓе немаат точна идеја за тоа што е артроза. Во оваа болест, во текот на подолг временски период, се појавуваат разни промени и преуредувања во артикуларните краеви на коските и се развиваат воспалителни процеси. Како резултат на тоа, се јавува дегенерација на периартикуларните ткива.

Многу луѓе го поставуваат истото прашање - како се разликува артритисот од остеоартритис ? Артрозата е патологија која резултира со пораз на големи и мали зглобови. Артритис е воспалителна болест на целото човечко тело. Промените кои се јавуваат во овој случај во телото, влијаат не само на зглобовите. Најчесто, артритисот влијае на срцето и на бубрезите. Ако правилниот третман не се спроведе, може да настанат компликации, па дури и смрт.

Веројатноста за развој на артроза или артритис значително се зголемува до 40-50 години. Оваа болест подеднакво ги погодува жените и мажите. Оваа болест се јавува кај лица со телесна тежина и во последно време стана многу помлада (луѓето постари од 30 години страдаат од артроза). Затоа, многу е важно да се знае што е артроза и како правилно да се лекува оваа патологија.

Причини

Како артритис, артрозата се јавува во телото поради нарушување на метаболизмот во одредени зглобови. Ова води кон губење на еластичноста на ткивото на 'рскавицата.

'Рскавицата, која се наоѓа во зглобовите на екстремитетите, може да се уништи поради нарушувања во производството на хормони, намалено снабдување со крв во зглобовите и повреди. Исто така, некои болести, како што е ревматоидниот артритис , може да предизвикаат артроза.

Главни причини:

 • историја на повреди на екстремитетите;
 • напредна возраст;
 • тешка хипотермија;
 • присуство на воспалителни процеси во големи и мали зглобови (артритис и артроза - ова се две поврзани болести);
 • зголемена телесна тежина. Во овој случај, зглобовите ќе бидат постојано дополнително оптеретување;
 • општа интоксикација на телото;
 • чести настинки , акутни респираторни инфекции и грип ;
 • патолошки процеси во тироидната жлезда;
 • хемофилија ;
 • Осипува болест.

Артрозата на зглобовите, исто така, може да се развие кај луѓето поради генетски нарушувања - колагенски мутации, дисплазија.

Симптоматологија

Симптомите на остеоартритис се јавуваат речиси веднаш. Првиот знак за развој на патолошкиот процес е силна болка со оптоварување на одреден зглоб. Болката ќе престане веднаш штом заедничкиот ќе се одмори. Во медицинските кругови се разликуваат следните групи на симптоми на артроза:

 • болката. Остра болка се јавува само кога се прават одредени движења. Нејзината локализација е на местото на погодениот зглоб. Ноќе, речиси нема непријатност, бидејќи зглобот е во мирување. Болката во мирување може да се појави само за време на прогресијата на артрозата;
 • зглобната мобилност се намалува. Ова е типично за артроза и артритис. Во почетната фаза на болеста, овој симптом не му дава на пациентот голема загриженост. Но, наскоро мускулите ќе почнат да грч. Јазот меѓу зглобовите речиси целосно ќе исчезне;
 • криза Причината за нејзиниот изглед лежи во фактот што поради болеста се намалува мекоста на ротацијата на коската во зглобот. Неговиот звук е "сув";
 • деформитет на погодениот зглоб. Ова се должи на пролиферацијата на остеофитите. Овој симптом се појавува последен. Третман на артроза во оваа фаза е најтежок.
Промени во остеоартритис

Фаза на болеста

Сите овие симптоми на артроза се јавуваат во различни фази на болеста. Во медицинската пракса постојат три степени:

 • артроза од 1 степен. Симптомите на остеоартритис не се изговара. Најчесто постои мала болка во зглобовите за време на вежбање или долга прошетка. Во течноста и синовијалната мембрана почнуваат да се појавуваат патолошки промени. Третманот на артроза во оваа фаза е најефикасен;
 • артроза 2 степени. Зглобот е уништен. Се појавува форма на остеофит. Болката при напор и движење станува посилна, во погодените зглобови се слуша карактеристична криза;
 • артроза од 3 степени. Ова е најтешка фаза на развој на оваа болест. Постои патолошка промена во областите на заболените зглобови. Постои воспаление. Пациентот се чувствува вкочанет кога се движи, бидејќи мускулите не можат целосно да се договорат и да ги извршуваат своите функции.

Артрозата на зглобовите во третата фаза од нејзиниот развој е исклучително тешко да се излекува. Повеќе шанси за успех ќе биде во случај, ако изберете квалификуван специјалист. Многу луѓе се прашуваат каков вид на лекар ја третира артрозата? Во овој случај, треба да побарате помош од ревматолог. Ова е тесен специјалист кој третира дистрофични и воспалителни болести на сврзното ткиво и зглобовите, како што се артроза и артритис.

Компликации

Ако не почнете да го лекувате остеоартритот во раните фази на нејзиниот развој, тогаш ова може да доведе до следните последици:

 • целосно уништување на зглобот;
 • за вршење на разни движења ќе стане речиси невозможно;
 • хернија на 'рбетни дискови;
 • попреченост на лице;
 • целосен деформитет на зглобот;
 • стандардот на живеење на пациентот ќе се намали.

Третман

Прашањето за тоа како да се третира артрозата, се дава на секој човек кој ги покажал првите знаци на болеста. Најлесен начин да се направи ова е во раните фази на развојот на патолошкиот процес, додека прекршоците не се неповратни. Суштината на терапевтските мерки е да се отстранат основните причини за развој на артроза и да се елиминира воспалението во зглобовите.

Третманот на артроза треба да биде само комплексен. Тоа вклучува земање лекови (таблети, мешавини) кои имаат аналгетски и антиинфламаторни својства. Исто така мора да се спроведе физиотерапија.

Принципи на третман на артроза:

 • елиминирање на прекумерниот стрес на зглобовите;
 • терапија со антиинфламаторни и таблети за болка. Исто така во сложената терапија активно се користат хондропротектори во случај на артроза;
 • терапевтска вежба;
 • спа третман;
 • магнетна терапија, електротерапија, ласерска терапија, терапија со ударни бранови;
 • интра-артикуларна кислородна терапија;
 • интраозна блокада;
 • Важно е да се избере вистинската исхрана за артроза.

Лекови третман

Како да се лекува остеоартритис со лекови? Ова прашање е најчесто кај пациентите. Третманот се спроведува со помош на три групи лекови:

Интра-артикуларна инјекција
 • хормонски кортикостероиди. Ефикасно со артритис во акутната фаза. Вовед - интраартикуларен. Таблетите во овој случај се помалку ефикасни;
 • антиинфламаторни лекови. Тие се користат за намалување на воспалителните процеси кои се случуваат во зглобот, како и за ублажување на болката. Лекарите не ги препорачуваат пациентите да земаат апчиња, бидејќи до одреден степен ја иритираат гастричната слузница. Затоа, тие најчесто се инјектираат во вена или во мускул;
 • хондропротектори за артроза. Тие се користат за враќање на структурата на 'рскавицата. Најчесто препишан хондроитин сулфат, бидејќи оваа дрога е многу ефикасна. Употребата на хондропротектори кај артроза дава позитивни резултати во раните фази на развојот на патолошкиот процес.

Народни рецепти

Повеќето луѓе во денешно време не сакаат да земаат таблети или да внесуваат инјекции. Затоа, тие се прашуваат - како да се излечи артрозата со помош на народни лекови? Во најголем дел, овие средства се насочени кон подобрување на тонот на телото, подобрување на циркулацијата на крвта, ублажување на болката и зголемување на имунитетот. Третман на артроза со народни лекови е најефективен во раните фази на развојот на патолошкиот процес. За третман на оваа болест со користење на рецепти врз основа на следниве растенија:

 • ѓумбир;
 • Kalanchoe;
 • семе од целер;
 • семе од рициново масло;
 • цимет;
 • куркума;
 • конска опашка

Исто така смета ефективна тинктура на ловоров лист, рен, лук и 'рж зрна. Третман на артроза со народни лекови ќе биде најефективен ако се комбинира со третман со медицински лекови.

Исхрана за артроза

Исхрана за артроза има свои специфики. Особено е важно да ја следите вашата исхрана во период на акутна болест. Не можете да јадете премногу, бидејќи ќе ја зголемите телесната тежина и оптоварувањето на погодениот зглоб. Но, не можете да седите гладни. 'Рскавицата мора да го добие потребниот број на елементи во трагови.

Исхраната за артроза е насочена кон намалување на вишокот килограми. Затоа, од исхраната треба да се отстранат јаглени хидрати. Слатко, брашно, алкохолни пијалаци се целосно исклучени.

Во секојдневната исхрана може да се вклучат рибни јадења. Предност треба да им се даде на ниско-масни сорти. Главната улога во лекувањето на остеоартритисот е доделена на омиленото јадење на сите - аспики. Многу лекари го препорачуваат тоа да го користат, бидејќи тоа е вистинска лек за зглобовите. Ги содржи сите потребни елементи во трага. Но, најважната компонента на јадењето е природен колаген.

Главната улога во третманот на остеоартритисот е доделена на мускулите

Храната за артроза треба да биде редовна. Важно е да се јадат делови. Дневниот мени треба да вклучуваат храна богата со витамини од групата Б. Тие се неопходни за регулирање на метаболизмот.

Ако ја следите исхраната за артроза, може да постигнете значително подобрување во целокупната состојба.

Основните принципи на исхрана:

 • менито мора да биде целосно избалансирано;
 • тешката храна не може да се јаде ноќе. Може да предизвикате напад на артроза;
 • ако болеста не е во фаза на егзацербација, тогаш е подобро да се прошета по оброк;
 • храната треба да биде фракционална;
 • треба постојано да ја следите вашата тежина и да не дозволите да се зголемува;
 • ако се препишуваат таблети, тогаш е неопходно да се регулира нивниот прием и употребата на храна (да се земат пред оброците или после).

Исхрана за артритис помага не само да ги елиминира непријатните симптоми на болеста, туку и да ја подобри состојбата на зглобовите.

Превенција

Превенцијата на артроза започнува со правилна исхрана. Мора да се обидете да го намалите внесот на сол, како и храната што може да го наруши метаболизмот. Тука спаѓаат мешунките, масното месо и алкохолот. Во исхраната спаѓаат зелка, зеленчук и риба.

За спречување на остеоартрити неопходно е да се посетуваат настава по физичко образование, да се загреваат. Ако е можно, подобро е да одиме неколку километри. Исто така е важно да ја следите вашата тежина и да спречите зголемување на телесната тежина, бидејќи тоа ќе даде дополнителен притисок врз воспалените зглобови. Не се препорачува да се земаат апчиња со цел губење на тежината, бидејќи тие можат да го нарушат метаболизмот во телото.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате артроза и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш ревматологот може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Артритис на рамениот зглоб (појавување симптоми: 6 од 9)

Артритисот е прилично широка група на болести кои влијаат на мали и големи зглобови. Во нив се развива воспалителниот процес, а рскавицата постепено се истроши и престанува да ги извршува своите основни функции. Многу често, оваа патологија влијае на рамениот зглоб. Причини Видови на форми Симптоматологија Дијагноза Третман Народни рецепти Препораки Рамениот зглоб е најмобилниот зглоб во човечкото тело. Артритисот може истовремено да влијае на еден или два зглобови. Како по правило, тоа е рамениот зглоб кој најлесно се третира, но исходот од терапијата директно зависи од тоа во која фаза од развојот на патолошкиот процес пациентот аплицирал во здравствена установа. Рамниот зглоб е прилично ранливо и незаштитено место, бидејќи постојано издржува долготрајни и зголемени оптоварувања. Оваа област е најчесто повредена. Како резултат на тоа, може да се појават разни компликации, што доведува до развој на артритис на рамениот зглоб. И во сето ова опасно е дека болеста во хроничната фаза обично продолжува без еден изразен симптом. Затоа, многу е тешко да се открие присуството на патолошки процес во првата фаза. Ако некое лице забележи какви било промени во функциите на зглобот, тогаш не му треба време да се консултира со лекар за да направи точна дијагноза. Успехот на третманот со артритис во голема мера зависи од неговата фаза.

...
Остеоартритис на коленото (појавување симптоми: 6 од 9)

Една од честите поплаки што докторот ги слуша од пациентите е болката во колената. Она што го предизвикало, не е секогаш можно веднаш да се каже, бидејќи колената можат да страдаат од разни болести, од кои едната е артроза на колената. Исто така е позната како гонартроза и е лезија на зглобот, која вообичаено не е воспалителна и придонесува за уништување на 'рскавицата, деформација на коските и ограничување на движењето на пациентот.

...
Периартритис (појавување симптоми: 5 од 9)

Периартритис е болест во која се нарушени периартикуларните ткива. Ако за време на артритисот самиот зглоб станува воспален, тогаш во овој случај воспалителните процеси ја опфаќаат заедничката капсула или тетивите, лигаментите, синовилните кеси, мускулното ткиво на местото на прицврстување на зглобот кон коската. Таквата болест може да влијае на сите видови на меѓусезиски врски кои се присутни во мускулно-скелетниот систем на телото.

...
Артроза на лакотниот зглоб (појавување на симптоми: 4 од 9)

Артрозата на лакотниот зглоб е болест која е природно дистрофично-дегенеративна и претставува повреда на нормалното функционирање на лактот. Во различни извори, тоа се нарекува епикондилоза. Карактеристични карактеристики се намалување на волуменот на синовијалната течност, што придонесува за зголемување на триењето, намалување на јазот помеѓу зглобовите и зголемување на остеофитите. Ова, пак, предизвикува болка и ја ограничува мобилноста.

...
Остеоартритис на зглобот на колкот (појавување на симптоми: 4 од 9)

Остеоартритис на зглобот на колкот е болест која се јавува и под името на коксартроза, и обично ги зафаќа луѓето над четириесет години. Нејзината причина е намалување на волуменот на екскреција на синовијалната течност во зглобот. Според медицинската статистика, жените имаат тенденција да страдаат од коксартроза почесто од мажите. Тоа влијае на еден или два зглобови на колкот. Во оваа болест, исхраната на ткивото на 'рскавицата е нарушена, што предизвикува негово последователно уништување и ја ограничува подвижноста на зглобот. Главниот симптом на болеста е болка во областа на препоните.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

зема ревматологот
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Трехгорный Вал, 12, бул
Телефон : +7 (499) 116-82-19
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, 2-ри Сиромятнически лента, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .