Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Бурситис: Симптоми и третман

Бурситис - главните симптоми:

Бурситис е вид на акутно воспаление кое се јавува во периартикуларната кеса, односно во мека крпа исполнета со течност и се користи како рампа за вметнување помеѓу коските, мускулите или тетивите. Според тоа, таквите кеси се наоѓаат на места со најголем механички притисок во близина на синовилните кеси. Причината за ова воспаление станува абразија или модринка, како и помали рани или секундарна инфекција на синовијалните кеси поради пиогени микроби.

Најчесто оваа болест е карактеристична за луѓето кои играат спорт со зголемен ризик од повреда во него (играчи, велосипедисти, итн.). Хроничната форма на бурзитис, чии симптоми се изговара, поминува со постојана иритација на фокусот со воспаление. Како по правило, бурзитисот исто така го придружува воспалението на тетива.

Главните симптоми на бурзитис

Како што веќе бевме забележано, бурзитисот може да се презентира во форма на акутна или хронична болест. За акутен бурзит, почетокот е во форма на присуство на силна и остра болка, што е особено отежнато со обиди за преместување на зафатениот зглоб. Веднаш над местото со воспаление се формира екстремно болен и заокружен оток, кој се карактеризира со еластична конзистентност. Неговиот дијаметар често може да достигне 10 см. Влијанието на болката се врши во просторот лоциран во близина на зглобот, со посебно јакнење на ноќта.

Местото со воспаление е подложено на едем, со црвенило на кожата за време на хиперемија на кожата. Температурата често се зголемува за да достигне 40 ° C. Прогресивниот процес на воспаление со нејзината транзиција кон меките ткива предизвикува појава на знаци на целулитис (акутна супуративна инфламација која се јавува во масното ткиво со последователна тенденција за негово брзо раширување по клеточните површини).

Следната фаза на акутната форма е хроничен бурзитис, во кој има болка со не толку силен карактер, но со подолг тек. Хроничната фаза се карактеризира со појава на депозити на калциум во областа на синовијалната кесичка. Ова, пак, придонесува за формирање на такви симптоми на бурзитис, во кои постои ограничување на мобилноста на зглобот, како и нејзиниот општ оток. Хроничниот бурзитис во некои случаи може да се влоши, волуменот на течност во празнината на кесата се зголемува. Оваа карактеристика на државата го одредува формирањето на цистичната празнина, која, како што е јасно од описот, се полни со течност.

Севкупната сериозност, како и особеностите на текот на бурзитисот, се определува директно од тоа каде се наоѓа. Најсериозен е текот на болеста во областа на зглобот на колкот.

Хипербузитис: симптоми

Кога се разгледуваат симптомите на текот на оваа прилично сериозна форма на повреда, може да се забележи дека за бурзитис на зглобот на колкот, симптомите се обележани со длабока и често согорувачка болка во оваа област. Во овој случај, болката може да се даде и по должината на целата надворешна површина на зафатениот бедро. Станува невозможно да се лежи на болно, а болката е отежнато со свиткување на колкот и зацрвстувањето. Ноќните болки кои се јавуваат во погодената област се чести. Тие можат постепено да растат, но ненадејната природа на нивната манифестација не е исклучена, што е олеснета со повреда. Патем, најчесто пациентите чувствуваат карактеристичен клик што се појавува во моментот во бутот.

Колено Бурситис: Симптоми

Во овој случај, бурзитисот на коленото зглоб, чии симптоми се случуваат, како што веќе укажавме, наспроти позадината на соодветното воспаление на синовијалната бурса, може да се појави кај која било од трите бурзи присутни овде.

 • Бурситисот е придружен. Воспаление се јавува овде во синовијалната торбичка, лоцирана директно над пателата. Развојот на овој тип на бурзитис е релевантен по повредата на коленото, што би можело да биде во природата на директен удар или пад направен на Чашка. Инфекцијата на раните во овој развој се случува многу често.
 • Инфразпараларниот бурзитис. Тука, воспаление се формира под голема тетива која се наоѓа под капакот на коленото. Мошне често, овој тип на лезија е резултат на повредите кои се предизвикани од блиските тетиви. Особено, може да има неуспешен скок од висина или слично слетување со исправни нозе.
 • Бејкер цисти. Тип на воспаление на бурзата лоцирана на долната внатрешност на коленото. Најрелевантна повреда за жени над 40 години, кои страдаат од дебелина.

Почетокот на симптомите се изразува во следниот редослед:

 • Претежно безболно зголемување на обликот на коленото, со можност за спроведување на ист опсег на движење.
 • Зголемување на температурата на локално ниво, црвенило на кожата, забележано во областа над погодениот зглоб.
 • Појава на болка во зглобот со соодветно ограничување на неговата мобилност.
 • Инфективната форма на бурзитис предизвикува зголемување на температурата, како и голем број на симптоми на истовремена интоксикација.
 • Во случај на развој на бурзитис од овој тип, поради хипогликемија , остеоартроза итн., Егзацербација на актуелната болест се забележува со зголемување на симптомите кои одговараат на нив.

Рамото бурзитис: симптоми

Како бурситис на колената, бурзитисот на рамениот зглоб, чии симптоми се поплаки, што резултира со болка која се јавува во процесот на киднапирање на страните на горните екстремитети, е доста честа кај таквите лезии. Треба да се забележи дека регионот на рамениот зглоб најчесто се подложува на лезија на торбата без комуникација со шуплината на самиот зглоб.

Така, поплаките, како и инспекцијата, откриваат општа мазност на рамото, а исто така се забележува униформност во зголемувањето на делтоидниот мускул. Големината на кесата што се должи на лезијата ви овозможува да забележите оток што се појавува на надворешната страна на рамото. Палпацијата, како по правило, притисокот предизвикува болка. Ако зборуваме за соседна болест, која е супраклавикуларен бурзитис, тогаш често е неопходно да се утврди во сегашната сличност со гноен артритис, како и со рамениот зглоб-скапулохумеричен периартритис, кој, се разбира, може да се направи само од специјалист.

Лактен бурзитис: симптоми

Пред да почнеме да ја разгледуваме таквата дијагноза како бурзитис на зглобот на лактот, чиишто симптоми, всушност, ги разгледуваме подолу, вреди да се забележи дека лактот торба со право може да се смета за најомилено место за бурзитис. Затоа, не е претерување да се потврди фактот дека овој пораз се јавува почесто од која било друга форма.

Сега за симптомите. Во овој случај, областа на воспалената кеса акумулира сама по себе печат од локален карактер и се забележува зголемување на волуменот на ткивата. Преку кожата, се разбира, незабележливо е дека тоа е синовијалната кесичка што била подложена на воспаление, но поради карактеристичните карактеристики сеуште може да се утврди. Така, конзистентноста на оток се карактеризира со мекост, неговите димензии може да бидат околу 7-10см. Палпацијата ви овозможува да ја одредите флуктуацијата (празнината со течност), што се појавува, како што е јасно, во областа на погодената област. Присуството на болка е честа појава со вообичаени знаци на интоксикација. Дополнително, постои непријатност со зголемена температура.

Важна разлика помеѓу лактот бурзитис и артритисот е тоа што неговата функција е предмет на одредени нарушувања поради болка, но без ограничувања во опсегот на движења, што е придружено со самиот артритис. Во случај на формирање на гноен бурзит со истовремено ширење на воспаление во областа на соседните ткива, постои значително влошување на состојбата на пациентот. Температурата може да достигне 40 ° C, и често тоа води кон хоспитализација.

Нож бурзитис: симптоми

Со оглед на бурзитисот на ногата, чиишто симптоми ја одредуваат нејзината карактеристична фаза, неопходно е да се разликуваат три главни форми кои се релевантни за оваа област.

 • Бурен бурзит . Пулмоналното воспаление во овој случај се формира од внатрешната површина на метатарзалната коска. Тука, инфекцијата во областа на кесата предизвикува формирање на апсцес, придружено со оток и црвенило. Особено, овие манифестации се изговара во процесот на одење.
 • Бурситис гонореален . Се карактеризира со одредена болка со соодветен отекување на кесата што била погодена. Исто така се изговара и воспалителните феномени кои се јавуваат во ткивата околу оваа област. Во меѓувреме, најчесто се јавува лезија во препеталарните и петичните кеси.
 • Бурситис туберкулоза . Длабоки седишта со карактеристична болка и оток се засегнати. Екссудат на серозно-фибризен тип е формиран во нивната празнина, чија транзиција може да се направи со вулгарна гнојна форма. Често оваа форма на бурзитис во подножјето е комплицирана од појавата на надворешни фистули.

Тука, како и во претходниот случај со лакотниот зглоб, разликата помеѓу бурзитисот и сличниот артритис со неа е во зачувување на мобилноста на зглобот.

Пета бурзитис: симптоми

Ахилобургитис или каменален бурзит, симптоми кои потсетуваат на други форми на болеста, е претставен во форма на воспаление на синовијалната кесе со течност околу тетива и комуницирање со празнината на самиот зглоб. Во оваа форма, канџаналната тетива е воспалена при приврзаност кон каланеус. Оваа дијагноза е придружена со карактеристична повреда или сериозен товар во форма на прекумерна вежба, носење не премногу удобни чевли и носење чевли со високи потпетици. Вишокот на тежина, исто така, има неодамнешно влијание врз формирањето на пета бурзитис.

Неговите карактеристични карактеристики се силна болка со оток, формирана во непосредна близина на петицата. Исто така постои и црвенило на кожата, карактеристична за областа на воспаление. Рајзинг на прсти и одење се придружени со болка. Глуждот добива ограничена подвижност.

Третман на бурзитис

Третманот на акутната форма на бурзитис, по правило, е конзервативен по природа, без да се бара задолжителна хируршка интервенција. Зафатениот зглоб е имобилизиран со помош на затегнувачки завој или завој, со што се одржува екстремитетот во нешто покачена позиција. Дополнителен услов за лекување е да се обезбеди одмор.

Болното место е систематски масирано преку ткиво користејќи мраз пакет. Ефективно решение е компресија за време на компресија на областа со оваа штета користејќи завои или завој. Често не само ладна, туку и топлина (греење, маст, грејачи) помага да се подобри состојбата. Од лековите пропишани антиинфламаторни лекови, можно е итна потреба да се воведат анестетици за силна болка (новокаиин во комбинација со дрога гликокортикоиден спектар на дејства итн.).

Во случај на сомневање за бурзит со придружни повреди, треба да се јавите кај трауматологот-ортопед кој ќе го одреди соодветниот третман врз основа на општата дијагноза.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате бурзитис и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш ортопедскиот и трауматолошкиот може да ви помогнат.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Полиартритис (појавување симптоми: 6 од 9)

Артритис, како што веројатно знаат многу луѓе, е едно заедничко воспаление. Ако зборуваме за воспаление на неколку зглобови, тогаш веќе постои релевантност на таквата болест како полиартритис. Полиартрит, чии симптоми се карактеризираат со исклучителна тежина на сопствените манифестации, се јавува под влијание на разни причини, и затоа секој пациент има различен тек на оваа болест.

...
Подагра (појавување симптоми: 5 од 9)

Подаграта е хронична и прилично честа болест во која постои нарушување на метаболизмот на урична киселина, што се манифестира во вид на зголемена содржина на урична киселина во крвта за време на таложењето на натриумовите кристали на оваа киселина во ткивата. Подаграта, чии симптоми на оваа позадина се манифестираат како акутен рекурентен артритис, особено влијае на бубрезите и зглобовите, а ногата (големиот палец) најчесто е засегната.

...
Псоријатичен артритис (појавување симптоми: 5 од 9)

Автоимуните болести на зглобовите кои произлегуваат од кожните лезии се нарекуваат псоријатичен артритис. Болеста главно се карактеризира со хронична или акутна природа на курсот. Псоријатичен артритис се јавува под еднакви услови и кај мажите и кај жените во зрелоста.

...
Борелиоза (појавување симптоми: 4 од 9)

Боррелиозата, која е исто така дефинирана како Лајмска болест, Лајмска борелиоза, борелиоза која се пренесува преку крлежи и на друг начин, е природна фокална болест на преносливиот тип. Борелиозата, чии симптоми се состојат од оштетување на зглобовите, кожата, срцето и нервниот систем, често се карактеризира со хронична, како и со повторувачка само-струја.

...
Херпес зостер (појавување симптоми: 4 од 9)

Херпес зостер, кој исто така е дефиниран како херпес зостер или херпес зостер, е болест во која кожата е погодена, а лезијата има поизразен и масивен карактер на манифестација отколку традиционалната варијанта во форма на уснички херпес. Херпес зори, симптоми кои можат да се појават кај мажите и жените, е особено честа кај луѓето над педесет, иако ова не ја исклучува можноста за појава кај младите луѓе.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

ортопедски и трауматолошки зема
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .