Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Гихт артритис: симптоми и третман

Гихт артритис - главните симптоми се:

Гихт артритис (гихт) е болест од воспалителна природа, која е придружена со ограничување на подвижноста на зглобовите и може да доведе до нивна деформација. Во повеќето случаи, болеста се јавува кај мажи, а нивниот врв во инциденцата се зголемува за 40-50 години, жените ретко се разболуваат - според статистичките податоци, од нив страдаат 5-8 жени од 1000 пациенти.

Опис на болеста

Според меѓународната класификација на болести на 10-тото издание (скратено како ICD-10), гихтниот артритис припаѓа на класата на болести на мускулно-скелетниот систем и сврзното ткиво и подкласа на воспалителна полиартропатија. И покрај тоа што главниот симптом на болеста е дисфункција и воспаление на зглобовите, тој предизвикува дефекти во метаболизмот, наспроти што се јавува зголемување на концентрацијата на урична киселина во крвта и се нарушува процесот на неговото елиминација од телото. Сето ова води до фактот дека солите на урична киселина се депонираат на површината на хијалинската 'рскавица на артикуларните структури, предизвикувајќи нивно воспаление и последователно уништување.

Главните причини за гихтичен артритис

Долен артритис

И покрај брзиот развој на модерната медицина, никој не може да одговори точно зошто се појавил адултен артритис, чиј третман ќе биде опишан подолу. Лекарите веруваат дека главната причина за неговиот развој е генетска предиспозиција за болести поврзани со метаболички нарушувања, во комбинација со прекумерната потрошувачка на храна богата со пурини (харинга, лосос, сардини, црн дроб, месо во големи количини), поради оваа причина кај гихт и артритис игра голема улога во целиот третман. Покрај тоа, факторите кои можат да предизвикаат зајачен артритис вклучуваат:

 • неактивен начин на живот;
 • нездрава исхрана;
 • прекумерно пиење;
 • земање одредени лекови (никотинска киселина, диуретици и хемотерапевтски лекови, аспирин);
 • бубрежно оштетување;
 • систематска хипотермија на екстремитетите.

Ако причината за развојот на болеста не е разјаснета, тогаш според МКБ-10, артритисот што се јавува на позадината на таложењето на пуринските бази се нарекува идиопатска (М 10.0), и ако се јавува на позадината на земање лекови, тогаш лекувањето (М 10.2).

Клиничката слика на болеста

Со оглед на тоа што ICD-10 поврзува гихтилен артритис со болести на мускулно-скелетниот систем, се карактеризира со исти симптоми како и за другите болести на оваа група:

 • наизменична болка во зглобовите;
 • краткорочна треска;
 • наизменична болка при ненадејни движења;
 • црвенило на кожата во погодениот зглоб;
 • влошување на општата здравствена состојба на пациентот (поспаност или несоница, губење на апетит, нервоза).

Првиот карактеристичен симптом на оваа болест е акутен гихтичен артритис, чиј напад се развива одеднаш, во услови на општа благосостојба на пациентот. Кај некои пациенти, продромалните симптоми може да се забележат неколку дена пред нападот - слабост, треска, нервоза и непријатност во зглобовите, но обично тие или не се обрнуваат внимание или земаат симптоми на грип . Нападот најчесто се развива рано наутро или во текот на ноќта, придружен со силни болки и брзо зголемување на симптомите на локално воспаление - едем во областа на погодениот зглоб и означена хиперемија. За време на нападот, пациентот не може да изврши движења на засегнатиот зглоб, а болката се манифестира толку силно што дури и се засилува со допирање на кожата на листот (синдромот "лист" се смета за еден од најкарактеристичните симптоми на развојот на болеста). Доколку не се прави третман со пореметувачки артритис за време на нападот, после 3-10 дена се случува комплетен спонтан развој на симптомите во обратен редослед, но ова води до премин на болеста до хронична фаза.

Симптоми на гихт

Натамошниот тек на болеста зависи од начинот на живот на пациентот. Ако некое лице не отиде во медицинска установа и не се придржува кон соодветна исхрана, нападите ќе почнат да се појавуваат почесто - во раните фази на болеста, периодите на ремисија може да траат неколку години, но потоа паузата помеѓу нападите се намалува на неколку недели или денови.

Најчесто, гутчестата артритис влијае на малите зглобови на прстите и рацете, а помал е веројатноста да страдаат колената и зглобот на зглобовите.

Како да се дијагностицира?

Дијагноза на гихт

Пред лекувањето на гихтичен артритис, лекарот врши серија тестови неопходни за да ја потврди дијагнозата:

 • биохемиска анализа на крв за присуство на соли на урична киселина;
 • Х-зраци (во рана фаза на болеста дава речиси и да нема резултати);
 • заедничка течност анализа.

Рана дијагноза на артритис предизвикана од таложење на соли на урична киселина во зглобовите е тешко да се направи точна дијагноза, па лекарите ја диференцираат болеста со ревматоиден артритис и остеоартритис

Принципи на третман на болести

Третманот на болеста се одвива дома и, всушност, се сведува на спречување на таложење на соли на урична киселина во зглобовите, па затоа диета со поретко артритис игра многу важна улога. Единствен исклучок е медицинскиот гих (ICD-M 10.2), бидејќи само лекарот може да определи кој лек може да предизвика развој на болеста и акутен напад на артритис, кој бара непосредна хоспитализација на пациентот и инјектирање на нестероидни антиинфламаторни лекови или колхицин.

Основни правила на исхрана

Исхраната за време на третманот со артритис се прилагодува од страна на докторот, кој прави исхрана со ниска содржина на пурини во храната за пациентот (таквата диета често се базира на табелата 6 според М.И. Певнер). Алкохолот е целосно исклучен од исхраната на пациентот (го нарушува бубрезите и го успорува излачувањето на урична киселина), нус-производи (црн дроб, бубрези, срце), колбаси, зеленчук, печурки и кисели краставички. Исто така, неопходно е да се ограничи потрошувачката на месни производи (вклучително и супари), морска храна, чај и кафе. Се препорачува да се преферираат сорти на риба со мали масти (во мали количини), свеж зеленчук и овошје, природни млечни производи и да пијат многу вода.

Нормално, нормализацијата на исхраната е доволна за да се спречи развојот на артритични напади, но да се поправи ефектот за време на ремисија, лекарите им препорачуваат на пациентите да ги посетуваат сауните (урична киселина излегува со пот), јаде парцијално (во мали делови) и ја следи нивната тежина.

Прогнозата за третман е поволна. Во практиката на лекарите, постојат такви ситуации кога долг тек на гихтилен артритис (лице заболено повеќе од 10 години) доведува до екстензивно интоксикација на телото и дисфункција на неколку големи зглобови, што може да предизвика инвалидност на пациентот, но таквите случаи ретко се случуваат.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате гихтилен артритис и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш ревматологот може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Реактивен артритис (појавување симптоми: 9 од 11)

Болеста, која се карактеризира со воспаление на зглобовите поради заразни болести на различни органи и системи, се нарекува реактивен артритис. Често, заедничко воспаление се јавува поради инфекција на гениталните органи, уринарниот систем, па дури и гастроинтестиналниот тракт. По инфекцијата на телото со инфекции во втората до четврта недела, може да се забележи развој на реактивен артритис.

...
Артритис на коленото (појавување симптоми: 7 од 11)

Воспалителниот процес, кој се манифестира во форма на болнички симптоми на мускулно-скелетниот систем и кој главно ги зафаќа зглобовите на колената, се нарекува артритис на колената. Оваа болест не се манифестира само кај постарите лица, туку има и возрасни, па дури и деца. Артритисот на колената се манифестира во форма на карактеристични знаци на болка во регионот на пателата и самиот зглоб. Во исто време, за човек не е само тешко да оди, туку и да ги флектира и да ги истегне нозете.

...
Псоријатичен артритис (појавување симптоми: 6 од 11)

Автоимуните болести на зглобовите кои произлегуваат од кожните лезии се нарекуваат псоријатичен артритис. Болеста главно се карактеризира со хронична или акутна природа на курсот. Псоријатичен артритис се јавува под еднакви услови и кај мажите и кај жените во зрелоста.

...
Инфективен артритис (појавување симптоми: 5 од 11)

Инфективен артритис (септичка, гнојна) е тешка инфекционо-воспалителна лезија на зглобовите, што доведува до нивно постепено уништување. Се јавува кај луѓе од било која возраст, но најчесто ги зафаќа децата и луѓето на возраст над 60 години. Современата медицина нуди многу методи за лекување на оваа болест, но и покрај нивната разновидност и ефективност, кај секој трет пациент, инфекцијата предизвикува неповратно оштетување на зглобовите, што доведува до целосно губење на сите нивни функции.

...
Артритис (појавување симптоми: 5 од 11)

Воспалителни заболувања, кои се придружени со манифестација на постојана болка во зглобовите, се нарекуваат артритис. Всушност, артритисот е болест која придонесува за чистење на 'рскавицата на зглобовите, промени во лигаментите и заедничката капсула. Ако болеста не се третира, процесот се влошува, што доведува до деформитет на зглобовите.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

зема ревматологот
Адреса : Москва, ул. Трехгорный Вал, 12, бул
Телефон : +7 (499) 116-82-19
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-15
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .