Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Прст артритис: симптоми и третман

Артритис на прстите - главните симптоми:

Рацете се најважниот дел од човечкото тело, бидејќи преку нив човек може да врши различни активности: пишување, цртање, правење разни помагала и производи, возење возила итн. И ако имате проблеми со прстите, тогаш тоа во голема мера влијае на квалитетот на човечкиот живот. Една од најнепријатните болести што можат да влијаат на прстите е артритис. Со артритис, ткивото, кое е основа за зглобовите, станува воспалено, станува многу слабо, а потоа целосно уништено.

Што предизвикува артритис?

Често, артритисот на прстите се смета за болест поврзана со возраста - навистина, кај постари лица, ваквата болест е почеста отколку кај младите луѓе. Во овој случај, наместо тоа, улогата ја игра фактот дека со возраста се нарушуваат метаболичките процеси, поранешните повреди или микротравми, погрешниот начин на живот и така натаму. Но, постојат и други фактори кои придонесуваат за развој на болести како артритис на зглобовите на прстите. Подолу се најчестите.

 • Инфицирани инфекции. Причината за развој на воспаление на ткивото на 'рскавицата може дури да станат банални ладни или АРВИ . Особено голема веројатност за артритис кај оние кои се болни со туберкулоза , дијабетес мелитус од било кој тип, како и венерични болести. Што се однесува до специфичните патогени, развојот на артритисот е предизвикан од стрептококи и стафилококи .
 • Механичко оштетување на зглобовите. Ова вклучува повреди (модринки, прскања, фрактури) и хируршки интервенции. Симптоми на артритис, исто така, може да се појават после хипотермија.
 • Автоимуни болести. Понекогаш имунолошкиот систем почнува да го перцепира сопственото ткиво на 'рскавица како странски агент. Овој артритис на рацете се нарекува ревматоиден. Не може целосно да се излечи, може само да го забавите текот на болеста со помош на специјални лекови.
 • Наследство. Не може да се каже дека постои директна врска помеѓу случаите на болеста кај блиските роднини, но сепак постои веројатност за наследен фактор.
Артритис на прстите

Покрај горенаведените причини, постојат и други фактори кои индиректно можат да влијаат на појава на болест, како што е артритисот на рацете. Работата поврзана со оптоварувањето на зглобовите, појавата на микротравми, погрешниот начин на работа и одмор - сето ова може да влијае на ситуацијата.

Како да се открие оваа болест

Да се ​​препознае артритисот во раните фази е доста тешко: симптомите не се манифестираат премногу светло, и прво вкочанетост и пецкање во прстите може прво да се игнорираат. Сепак, колку повеќе болеста напредува, толку појасни се симптомите. На пример, најчестите симптоми се следните, што укажува на тоа дека лицето има артритис на прстите:

 • Тешка болка во зглобовите. Како по правило, тој има досаден, болен карактер и може да се интензивира во некои случаи. На пример, ова често се случува за време на ненадејна промена на времето, поради сериозен замор или после вежбање.
 • Прстите не ги почитуваат, не се наведнуваат. Ваквите знаци се предизвикани од фактот што прстите многу се издигнуваат, а во нив се чувствуваат збиените области.
 • Кожата околу оштетениот зглоб се претвора во црвено и изгледа воспалено. Патем, може да се разгорат како сите зглобови на раката, а некои одделни. Воспалението на еден или повеќе (но не сите) зглобови, најверојатно, укажува на заразна природа на болеста, и ако целата рака е зафатена, тогаш најверојатно ќе се појави автоимуна болест.
 • Деформитет на зглобовите. Овие симптоми се карактеристични за најтешките форми на артритис. Прстите во овој случај се наведнуваат под бизарни агли, престануваат да бидат исправени. Ова е многу тешка последица на болеста, која е многу, многу тешко да се поправи.

Со цел да се дојде преку со "мала крв" и да се излечи болеста на сцената кога може да се излечи без видливи последици, треба да биде исклучително внимателен кон вашето тело. Дури и навидум помали симптоми не треба да се игнорираат: вкочанетост на рацете, појава на болни сензации, итн.

Фази на ревматоиден артритис на прстите

Како да се излечи артритисот

Третманот на артритисот на прстите е главно медицински. Специфични лекови се пропишани во зависност од пациентот со кој тип и фаза на болеста треба да се третира. Сепак, постојат неколку групи лекови препишани за артритис:

 • Аналгетици. Со болест како артритис, болката може да стане доста сериозна. Со цел да се отстрани непријатноста, локалните анестетици се пропишани.
 • Лекови кои го потиснуваат имунолошкиот систем. Се користи за ревматоиден артритис.
 • Антибиотици. Нивната главна цел е да се ослободи телото од инфекција, како и да се олесни воспалението.
 • Лекови кои помагаат во нормализирањето на метаболизмот.

Иако медицинската терапија е од суштинско значење, неопходно е да се третира пациентот на други начини. На пример, за зголемување на мобилноста на зглобовите е исклучително неопходно да се изврши посебно полнење. Различни физички процедури, исто така, ќе бидат многу ефикасни: масажа, греење, акупунктура. Во случај на тежок деформитет на зглобовите, потребна е хируршка интервенција, која ќе ги отстрани ударите од зглобовите и ќе им даде прстите на нивната оригинална форма.

Во заклучок, вреди да се напомене дека артритисот на прстите е многу непријатна и опасна болест, и тешко е да се третира тоа. Затоа, ако има некои симптоми кои може да укажат на присуство на болеста, треба да се консултирате со специјалист и да ги исполните сите негови рецепти за лекување или превенција.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате артритис од прстите и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш ревматологот може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Инфективен артритис (појавување симптоми: 4 од 8)

Инфективен артритис (септичка, гнојна) е тешка инфекционо-воспалителна лезија на зглобовите, што доведува до нивно постепено уништување. Се јавува кај луѓе од било која возраст, но најчесто ги зафаќа децата и луѓето на возраст над 60 години. Современата медицина нуди многу методи за лекување на оваа болест, но и покрај нивната разновидност и ефективност, кај секој трет пациент, инфекцијата предизвикува неповратно оштетување на зглобовите, што доведува до целосно губење на сите нивни функции.

...
Артритис (појавување симптоми: 4 од 8)

Воспалителни заболувања, кои се придружени со манифестација на постојана болка во зглобовите, се нарекуваат артритис. Всушност, артритисот е болест која придонесува за чистење на 'рскавицата на зглобовите, промени во лигаментите и заедничката капсула. Ако болеста не се третира, процесот се влошува, што доведува до деформитет на зглобовите.

...
Артритис на зглобот на колкот (појавување симптоми: 4 од 8)

Артритисот на зглобот на колкот е патолошки процес кој се карактеризира со појава на воспаление кај еден од најголемите зглобови кај лице - во колкот на колкот. Во повеќето случаи, тој е придружен со силна болка на местото на повреда. Ако ги пропуштите првите симптоми на артритис и ја започнете болеста, тоа ќе доведе до деформација во артикулацијата на одредени зглобови и целосна имобилизација на лицето.

...
Остеоартритис на коленото (појавување симптоми: 4 од 8)

Една од честите поплаки што докторот ги слуша од пациентите е болката во колената. Она што го предизвикало, не е секогаш можно веднаш да се каже, бидејќи колената можат да страдаат од разни болести, од кои едната е артроза на колената. Исто така е позната како гонартроза и е лезија на зглобот, која вообичаено не е воспалителна и придонесува за уништување на 'рскавицата, деформација на коските и ограничување на движењето на пациентот.

...
Полиартритис (појавување симптоми: 3 од 8)

Артритис, како што веројатно знаат многу луѓе, е едно заедничко воспаление. Ако зборуваме за воспаление на неколку зглобови, тогаш веќе постои релевантност на таквата болест како полиартритис. Полиартрит, чии симптоми се карактеризираат со исклучителна тежина на сопствените манифестации, се јавува под влијание на разни причини, и затоа секој пациент има различен тек на оваа болест.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

зема ревматологот
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Воронцовская, д. 8, стр.5
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, транс. Расковой, д. 14/22
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-15
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .