Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Артритис на коленото: симптоми и третман

Артритис на коленото - главните симптоми:

Воспалителниот процес, кој се манифестира во форма на болнички симптоми на мускулно-скелетниот систем и кој главно ги зафаќа зглобовите на колената, се нарекува артритис на колената. Оваа болест не се манифестира само кај постарите лица, туку има и возрасни, па дури и деца. Артритисот на колената се манифестира во форма на карактеристични знаци на болка во регионот на пателата и самиот зглоб. Во исто време, за човек не е само тешко да оди, туку и да ги флектира и да ги истегне нозете.

Артритисот на колената се случува како резултат на вируси, бактерии и други патогени кои влегуваат во празнината на зглобните ткива. Кај децата, артритисот се манифестира поради повреди на коленото или модринки, но овој материјал ќе каже за тоа.

Видови

Во медицината, заеднички е да се подели артритисот на коленото во видови кои се карактеризираат со специфична причина и симптоми. Значи, овие видови се следните имиња:

 1. Артритисот на колената е реактивен . Формиран врз основа на пенетрација во инфекции на зглобните празнини. Инфекцијата главно влегува во гениталниот тракт во телото или преку дигестивниот систем. Ако некое лице има хронична болест предизвикана врз основа на вирусен патоген, развојот на артритис на коленото не е исклучен. Реактивниот тип на болеста не се појавува веднаш, туку еден месец откако вирусот влегува во телото.
 2. Ревматоиден изглед . Припаѓа на најтешките форми на болести и е придружена со слаба и вкочанетост на колената. Овој тип на болест почесто се дијагностицира кај жени од различна возраст, и поретко кај мажите. Опасноста од овој вид е дека причините за неговото формирање остануваат непознати дури и денес, затоа, третманот на артритисот на коленото со антибиотици понекогаш не дава никаков ефект. Во повеќето случаи, особено во отсуство на метод на лекување, лицето развива инвалидитет.
 3. Остеоартритис-артритис на колената . Се карактеризира со појава на деформитет на коленото, коскеното ткиво и 'рскавицата. Причината за формирање на овој вид на болест е главно неуспехот на циркулацијата на крвта на телото. Ако пациентот не се лекува со лекови, симптомите на болеста кои предизвикуваат развој на 'рскавица. Покрај тоа, пломбите, шила почнуваат да растат на површината на коскеното ткиво, се јавуваат деформации и искривување на коските.
 4. Видови на артритис на коленото
 5. Остро изглед . Знак од овој тип е силна болка во сечењето што се јавува во регионот на колената. Акутен артритис на колената се формира врз основа на инфекција на коскеното ткиво. Акутната форма се карактеризира со формирање на гноен артритис во иднина, па затоа е многу важно да се започне соодветен третман со текот на времето.
 6. Инфективни видови . Формирана преку контакт со заразена крв во зглобот на коленото. Инфекцијата, исто така, може да влезе во шуплината на артикуларниот механизам преку хирургија.
 7. Посттрауматски изглед . Причините за формирање на овој тип се механички, домашни, па дури и физички повреди. Како резултат на штетата, се забележува уништување на 'рскавицата, што се манифестира не само на Х-зраците, туку и во форма на силни болни сензации.

Ова се главните типови на артритис на колената, кои имаат различни причини за развој. За овие причини ќе разговараме подетално.

Причини

Врз основа на вековното истражување, беше откриено дека главната причина за артритис на коленото кај луѓето е инфекција која влезе во заедничката празнина. Но, инфекциите не секогаш доведуваат до формирање на артритис, зашто оваа главна причина е ослабениот човечки имунитет. Артритисот на коленскиот зглоб напредува низ следните фактори:

 • врз основа на повреди на коленото;
 • во присуство на хронични заболувања кај луѓето, што укажува на ослабен имунитет;
 • ако пациентот има дегенеративни нарушувања;
 • со манифестација на автоимуни патологии.

Артритисот исто така може да се развие во две сценарија: примарно и секундарно.

Примарното воспаление се формира поради инфекција на артикуларната празнина поради повреди или повреди. Симптомите на акутна болка, треска до 40 степени и оток на погодените области се знаци на примарно воспаление. Често во шуплината на коската за време на примарно воспаление се јавува гној.

Секундарното воспаление се јавува како резултат на пенетрација на патогени микроорганизми во крвта, која се шири низ телото и до зглобовите, вклучувајќи.

Колено зглоб нормално и погоден од артритис

Покрај горенаведените причини, причините за болеста се секундарни причини:

 • стресни ситуации;
 • метаболички нарушувања;
 • во случај на предозирање со лекови или нивна честа употреба;
 • хипотермија, предизвикувајќи воспаление на коските;
 • со внатрешни и надворешни инфекции на телото;
 • ендокрини или абнормалности.

Исто така, беше проучен артритис на колената, кој беше формиран преку следните заболувања:

Често болеста е предизвикана од инфекции со туберкулоза, кои се развиваат во хронична форма.

Кај деца, претежно се наоѓа реактивен вид, врз основа на кој симптомите не се развиваат од патогенот, туку од одделни делови на инфекцијата, слично на ткивата на зглобовите. Овие делови имаат апсолутен идентитет со природата на антигените на артикуларните ткива, кои потоа предизвикуваат знаци на воспаление. Реактивниот артритис на коленото е најчестиот и се јавува не само во детството и адолесценцијата, туку и во детството.

Симптоми на артритис на коленото

Симптомите на артритис на колената се главно манифестирани во форма на болка и почнуваат да го мачат лицето почесто и почесто. Првично, болката може да има карактер на слаба тежина, но со текот на времето (во зависност од видот на болеста) станува отежнат и отежнат. Често е човек да се уморни брзо и да "падне". Секој ден се зголемува отокот на погодената област и зголемената болка. Според првите знаци, многумина не се обидуваат да обрнат внимание на симптомите и не даваат вид на болка. Но, кога болката расте и се зголемува, тоа доведува до неактивност или дури и на невозможно движење на лице.

Воспаление на коленото

Карактеристичните симптоми на болеста се:

 1. Зголемувањето на температурата забележано на третиот / четвртиот ден по првите симптоми на болка. Во акутна форма на првиот ден. Особено е неопходно да се доделат реактивни и заразни видови кои ја носат опасноста од брзото ширење на инфекцијата низ телото. Така, постои веројатност за развој на артритисот од коленото до општото.
 2. Оток и црвенило на кожата во областа на зафатениот колен зглоб. Кога се допира отечено место, чувството на болка слична на болката на забите е чудна за личноста.
 3. Појава на знаци на интоксикација : слабост, летаргија, зглобови и мускулни болки. Со поразот на еден зглоб, едно лице може да се движи со шмурка, но со двоен колен артритис, силната болка не дозволува дури и да ги движат нозете.

Постојат три степени на активност на воспалителниот процес, кои имаат соодветни симптоми. Овие степени се карактеризираат со:

Степен # 1

Почетниот степен, кој се карактеризира со оштетување на зглобната 'рскавица во мала мера. Во почетната фаза, многу е полесно да се елиминира болеста. Болката често се јавува при вршење на комплексен физички напор, но во мирување тие се отсутни. Понекогаш може да се набљудува само маломење на ногата со зафатениот зглоб. Во исто време, лицето практично нема оток, но веќе има мало црвенило. Температурата на телото ретко достигнува 37 степени.

Степен број 2

Сè повеќе, болката се интензивира и се јавува дури и кога лицето се одмора (т.е., во мирување). Секое движење предизвикува болка, која се зголемува секој ден. Едно лице може да се движи само со стап или трска. Во областа на коленото постои значајна црвенило и оток. Понекогаш коленото се зголемува за да се зголеми двојно, што укажува на веројатноста за реактивен артритис. Во вториот степен на симптоматологија, температурата на телото достигнува 38-38,5 степени и бара прием на антипиретик. Сепак, пациентот често има треска и треска.

Степен број 3

Во текот на формирањето на трет степен, се јавува целосно уништување на зглобната 'рскавица, што директно влијае на знаците на артритис на колената. За време на одмор и спиење, лицето е измачувано од неподнослива остра болка. Со мал допир до зглобот, се јавува болна сензација. Отекната локализација на болеста се протега на целата нога. Температурата често достигнува 39 степени, што веќе укажува на итната потреба за посета на лекар.

Симптоми кај деца

Артритис на коленото кај деца

Малите деца најчесто се дијагностицираат со реактивен артритис на колената, кој се формира врз основа на неодамна пренесената болест на САРС. Првите симптоми на болеста се манифестираат во форма на плачечко плачење дете. Ако детето веќе знае како да оди, тогаш родителите забележуваат мака. На многу начини, куцањето потсетува на клупа, само со тоа детето постојано плаче. Често, треската и губењето на апетитот исто така стануваат симптом на болеста. Многу е тешко родителите да ги идентификуваат непријатноста на бебето, ако не знаат како да разговараат. Така, ако се почитуваат симптоми на треперење, треска, црвенило на нозете во колена и оток, тогаш во таква ситуација е важно да не се чека, туку да се брза на лекар за дијагноза и третман.

Исто така вреди да се напомене дека симптомите кај децата се значително различни од возрасните. Ова, пред сè, зависи од типот на патогенот и природата на болеста, но честопати децата веќе на првиот ден доживуваат страшни болки, дури и во текот на ноќта, кои предизвикуваат вознемиреност.

Тоа е важно! Дури и само со сомневање за артритис на коленото, треба веднаш да ја посетите лекар за да утврдите точна дијагноза. Колку порано болеста е откриена, толку полесно може да се излечи.

Прочитајте повеќе: Артритис кај деца .

Дијагностика

Дијагноза на артритис на коленото

Накратко, вреди да се спомене важноста на дијагностицирање на болеста, бидејќи често симптомите може да укажуваат на други видови на заболувања. Дури и искусен лекар не се осмелува да направи дијагноза, потпирајќи се само на симптомите. Следниве методи може да се користат за дијагностицирање на артритис на коленото:

 • Х-зраци . Х-зраците дури може да го одредат степенот до кој се наоѓа болеста.
 • Ултразвук . Се изведува, доколку е потребно, да се проучува состојбата на меките структури на зглобовите.
 • МНР Најскапиот метод, но ви овозможува да добиете комплетна слика за не само една болест.
 • Артроскопија Методот вклучува пирсање на кожата и воведување на заеднички флексибилен проводник со камера на крајот. Преку овој метод, лекарот може да ја набљудува состојбата на заедничкиот живот. Техниката е задолжително извршена под општа анестезија и се изведува исклучиво во ретки, но сложени случаи.
 • Лабораториски студии . Преку проверка на крвта се утврди причината за болеста.

Од сите горенаведени дијагностички методи, се избираат само еден / два, со што се разјаснува дијагнозата.

Третман

Третманот на артритисот на коленото треба да биде, пред сè, комплексен и да се состои од процедури за отстранување на болните симптоми на болеста и елиминирање на причините за локализација. Така, третманот се изведува со користење на следниве методи:

 • Употреба на лекови;
 • Физиотерапија;
 • Посета на просторијата за масажа;
 • Терапија за вежбање;
 • Третман на народни лекови;
 • Хируршка интервенција.
Третман на колен артритис

Постои моќен арсенал за борба против сериозна болест, но сите методи се користат во случај на напредна форма на артритис. Размислете само за некои третмани за артритис на коленото, како што се лекови и народни лекови.

Употреба на лекови

Третманот на артритисот на коленениот зглоб со помош на медикаментен метод е насочен кон елиминирање на причините за болеста. Во овој случај, лекарот го пропишува следниов лек:

 1. Стероидни хормони;
 2. Хондропротектори;
 3. Нестероидни лекови кои се користат за отстранување на знаците на воспаление;
 4. Земање витамини и лекови за подобрување на имунитетот.

Реактивниот артритис се третира со следните антибиотици:

 • Азитромицин;
 • Доксицилин;
 • Ofloxacin.

Реактивниот артритис на колената се третира за 30 дена, но не помалку. Важно е целосно да се отстрани инфекцијата од телото, така што нема да има повторувања во иднина.

Третман на народни лекови

Третман на артритис на коленото народни лекови

Артритис третман со народни лекови е наменет да се елиминираат симптомите на болка, олеснување на воспалителни процеси, намалување на оток и брзо закрепнување. Нашите предци користеа такви методи и прилично успешно се бореа со артритис со различни степени и типови. Денес, третманот со народни лекови е делумно заборавен, но вреди малку да се освежи во меморијата.

Главниот метод за лекување на артритис на коленото со народни лекови е да се научи како да се компресира. Тоа е направено вака:

 1. На памучен материјал активната подготовка се задржува;
 2. Тогаш материјалот се нанесува на коленото и се завиткува;
 3. Врвот завиткан со филм и заштитен со завој.

Во оваа положба, оставете го компресот 12 часа (во зависност од активната состојка), а потоа отстранете го и подмачкувајте со масло.

Што е надредено на компресираното? Третманот на коленото со народни лекови со компресија ги вклучува следните методи:

 1. Една кромид главата се зема и нанесуваат на ренде. Тогаш детален лак е рамномерно поставен на компресорот и е завиткан на коленото. Се препорачува да се стави во текот на ноќта, по 2-3 часа ќе почувствувате чувство на печење, што укажува на ефективноста на процесот. Во утринските часови, извадете го и подмачкувајте го зглобот со масло.
 2. Користени се бели листови од зелка. За да го направите ова, листот мора да се измие и да се загрее во рерната. Откако ќе се извади листот, во него се направени 10-15 парчиња и се размачка со мед. Компресирањето се применува на зглобот за 12 часа. Ефикасноста е загарантирана.
 3. Третман со сина глина. Клеј совршено ја отстранува отежнатост, црвенило, ги убива бактериите, ги отстранува токсините и го подобрува метаболизмот. Сè што е потребно е да се разреди глината со вода и да се размачка коленото, завиткајќи го со топла крпа. Процедурата може да се повторува секојдневно.

Третман на артритични народни лекови исто така се изведува со методот на ингестија:

 1. Наполнете 7 грама коприва со врела вода, а потоа инсистирајте на 3-4 часа. Земете една лажичка три пати на ден.
 2. Применуваат лимончиња. За да го направите ова, неопходно е да се истури вода, да се вари и да се пие во текот на денот.

Третманот со народни лекови не е само ефикасен, туку и корисен, бидејќи за ова, очигледно, се користат само природни растенија и супстанции. Постојат уште многу начини за лекување на народните лекови, но доволно е да се спроведат неколку, а по два дена резултатот ќе биде на лицето.

Многу лекари не го признаваат третманот на народни лекови, па затоа можат да утврдат дека ефектот на таков ефект е нула. Можете да ги разберете, бидејќи лекувањето на луѓето е нивниот леб, а за една личност главната работа е да се ослободи од болеста по секоја цена.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате артритис на колената и симптомите кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите може да ви помогнат: ревматолог , педијатар .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Бруцелоза (појавување симптоми: 7 од 13)

Зоонотична инфективна болест, чија површина е главно кардиоваскуларна, мускулно-скелетни, репродуктивни и нервни системи на една личност, се нарекува бруцелоза. Микроорганизмите на оваа болест биле идентификувани во далечната 1886 година, а откривачот на болеста е англискиот научник Брус Бруцелоза.

...
Жолтица (појавување симптоми: 7 од 13)

Жолтицата е патолошки процес, чие формирање е под влијание на високата концентрација на билирубин во крвта. Да се ​​дијагностицира болеста може и возрасни и деца. Секоја болест може да предизвика таква патолошка состојба, и сите тие се сосема различни.

...
Псоријатичен артритис (појавување симптоми: 7 од 13)

Автоимуните болести на зглобовите кои произлегуваат од кожните лезии се нарекуваат псоријатичен артритис. Болеста главно се карактеризира со хронична или акутна природа на курсот. Псоријатичен артритис се јавува под еднакви услови и кај мажите и кај жените во зрелоста.

...
Долен артритис (појавување симптоми: 7 од 13)

Гихт артритис (гихт) е болест од воспалителна природа, која е придружена со ограничување на подвижноста на зглобовите и може да доведе до нивна деформација. Во повеќето случаи, болеста се јавува кај мажи, а нивниот врв во инциденцата се зголемува за 40-50 години, жените ретко се разболуваат - според статистичките податоци, од нив страдаат 5-8 жени од 1000 пациенти.

...
Реактивен артритис (појавување симптоми: 7 од 13)

Болеста, која се карактеризира со воспаление на зглобовите поради заразни болести на различни органи и системи, се нарекува реактивен артритис. Често, заедничко воспаление се јавува поради инфекција на гениталните органи, уринарниот систем, па дури и гастроинтестиналниот тракт. По инфекцијата на телото со инфекции во втората до четврта недела, може да се забележи развој на реактивен артритис.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

зема ревматологот
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, транс. Расковой, д. 14/22
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-15
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Трехгорный Вал, 12, бул
Телефон : +7 (499) 116-82-19
педијатар зема
Адреса : Москва, Вернадский пр., 93, бул. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Волгоградский пр., 42, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .