Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Периферни периартрити: симптоми и третман

Периферни периартрити - главните симптоми:

На рамениот рамерен периартритис, тоа е рамениот зглобен периартритис е болест во која структурите кои го опкружуваат поткожното рамо (оттука и името) се вклучени во дегенеративни и воспалителни процеси. Овие можат да бидат тетивите, артикуларната капсула, лигаментите и така натаму. Непочитувањето на болеста доведува до сериозни проблеми, бидејќи третманот на scapulumeral periarthritis треба да се спроведе што е можно побрзо, користејќи народни лекови или со помош на физиотерапија.

Патологијата е дијагностицирана кај околу 10% од населението, најчесто кај жените над 55 години. Оваа болест е почеста од сите други лезии на екстра-артикуларниот тип кои му припаѓаат на мускулно-скелетниот систем, пред периартритисот на рачниот зглоб, лактот и други зглобови во однос на преваленцата. Во ретки случаи, патологијата може да има билатерална форма, иако најчесто е локализирана од една страна.

Причини

Според ICD-10, причината за периартритисот на рамениот зглоб произлегува од продолжено пренагласување на мускулите во областа на рамениот зглоб, како и зголемени движења на рацете. Овие фактори создаваат микротраума на тетивните влакна, внатрешни крварења и други создаваат услови за отекување на периартикуларните ткива и нарушувањата на циркулацијата, што доведува до развој на периартритис.

Исто така, причината е пролонгирана траума во областа на површината на лигаментовата тетива на опишаниот зглоб. Друга причина е дегенеративните процеси на тетивните влакна во грлото на грлото на матката предизвикани од цервикална спондилоза , остеохондроза и болести на индивидуалните органи - на пример, проблемот може да се развие како резултат на срцев удар, ангина и така натаму.

Но, МКБ-10 не го издвојува проблемот во посебна нозологија, бидејќи може да има многу причини за дисфункција на рамениот зглоб. МКБ-10 се однесува на периартикуларните лезии на оваа област следниве патологии и абнормалности:

 • Калцифициран типтонитис;
 • леплив капсулитис;
 • синдром на импингман;
 • рамен бурзитис и голем број други.

Симптоми на лесна (едноставна) форма

Опишаниот хумороссапуларен периартрити има различни степени на сериозност. Најлесен е таканаречениот едноставен (лесен) периартрит за рамо-рамо, форма која најлесно се прилагодува и продолжува позитивно. Основните симптоми на едноставна форма се:

 • мала болка во рамото (невозможно е да ги почувствувате ако не направите движење со раката);
 • зголемена болка кога дури и подигнување на раката лесно или кога ротирате во издолжена форма;
 • чувството дека движењата во зглобот се ограничени, особено, невозможно е да ја ставите раката зад грбот доволно далеку.

Едно лице не може да обрне внимание на таквите симптоми, сметајќи ги да бидат безначајни. Ова може да доведе до негативни последици - периартрисот на рамото-рамото ќе се развие во акутна форма. Според статистичките податоци, ова се случува во 60% од случаите, бидејќи вреди да се обрне внимание дури и на суптилните симптоми кои телото ги испраќа.

Раничен појас периартритис

Симптоми на акутна форма

Како што споменавме порано, акутната форма на болеста се јавува по влошувањето е едноставно. Обично причината за нејзиното појавување станува повреда или дополнителен товар. Но понекогаш доаѓа само по себе. Неговите најкарактеристични знаци се обично:

 • речиси целосна невозможност на ротација со рака со континуирана можност да се движи напред безболно;
 • зголемување на болката чекор по чекор, настанување одеднаш и ширење претежно по должината на раката и вратот;
 • зголемена болка ноќе;
 • мало оток на предниот дел од рамото;
 • општо влошување на состојбата, особено развојот на несоницата;
 • мало, но забележливо зголемување на температурата (не секогаш се манифестира).

Развојот на акутната форма трае неколку недели. Мобилноста може делумно да се реставрира ако третирате некого и му дадете да изврши терапевтски вежби. Периартритот на рамениот појас може да продолжи да се развива, тогаш тоа ќе се влоши и ќе се претвори во својата хронична форма.

Симптоми на хронична (постојана) форма

Кога хроничниот хумерокакуларен периартритис почнува да се манифестира, симптомите се како што следува:

 • болката во раката станува умерена, не предизвикува прекумерна непријатност;
 • во текот на ноќта почнува да боли во рамената, тоа може да го спречи пациентот да спие;
 • со неточни ротации и едноставни движења на рацете, болното рамо почнува да дава особено акутна болка.

Периартрисот на рамениот појас трае од неколку месеци во оптимистички случај до неколку години во песимистички, сè додека не помине. Но, ако не го третирате проблемот, тогаш може да се појави капсулитис, што популарно се нарекува "замрзнато рамо" - ова се случува во 30% од случаите. "Замрзнато рамо" е последната, најтешка фаза што може да ја има рачно-рамениот периартритис, со тоа што екстремитетот станува имобилизиран, па затоа навремениот третман на периартритисот е задолжителен.

Дијагностика

Ако симптомите опишани погоре се чувствуваат и постои сериозно сомневање за периартритис на рамениот зглоб, тогаш пациентот може да избере еден од лекарите: хирург, терапевт, а исто така и ревматолог, трауматолог, ортопед специјалист или невролог.

За почеток, специјалист ќе собере анамнеза, врши палпација, ќе ја оцени активноста на рамениот зглоб и ќе ја оцени визуелно. Ако е неопходно појаснување, може да се изведува радиографија, МРИ или ултразвук. Х-зраците може да покажат промени кои се карактеристични за развиена хронична форма - докторот ќе открие депозити на микрокристали на калциум (таканаречен калкулусен бурзитис). Ако периартритот на рамениот зглоб е во акутна форма, составот на крвта се менува.

Рамкартроскопија

Инвазивни (со пенетрација) дијагностички методи се можни, на пример, артрографија или артроскопија. Тие се направени за да се исклучат артроза, артритис, артериска тромбоза и Панкоаст синдром, кои се слични во симптоматологијата.

Третман

Периартритис на рамениот зглоб може да се третира со народни лекови, и може (и во некои случаи треба да се) контактирајте со специјалисти. Потоа, кога се манифестира патолошкиот хумерокакуларен периартритис, ќе се спроведе висококвалитетен стационарен третман.

Сите терапевтски мерки се насочени првенствено кон елиминирање и спречување на контрактури на мускулите и олеснување на болката. Во секој пристап, императив е да се набљудува нежен моторен режим, додека во акутната фаза, раката се растоварува со користење на малтер или посебна облекување.

Специјални завои за растовар на раце

Само-третман

Третманот на народни лекови, главно дома, се изведува само во едноставни и хронични форми. Најмногу едноставни и популарни методи на хируршки третман на народни лекови:

 • триење на болното место од календула тинктура исполнето со сооднос 1/10 водка;
 • компресира на болно место на смачкана коренот на масата на рен;
 • инфузија на кршен Hypericum, истурена вода што врие, зема орално;
 • инфузија на коприва, загреана во водена бања и земена усно.
Важно е да се запамети - неопходно е да не се замени физичката терапија со домашни лекови дома, туку да се дополни.

Често се користи т.н. пост-изометриска релаксација. Постизометриската релаксација е цел систем базиран на релаксација на мускулите со помош на специјална техника. Но, со цел да се ослободи од scapulumeral периартрити, може да се примени поедноставен сет на вежби, на пример:

 • Во седечка положба, ставете ги дланките на половината, одвојте ги лактите, движете ги лактите напред и назад 5-6 пати.
 • Потоа направете кружни движења со раменици.
 • Ставете ја болната рака врз "здравото" рамо, цврсто заглавете го лактот со здрава рака и повлечете го.
Комплексот на вежби во рамениот рамерен периартритис

Ова е само еден пример за можна терапевтска гимнастика. Пред вежбање, подобро е да се консултирате со доктор, така што периартритот на рамото-рамото не се влошува.

Традиционален третман

Општ третман, кога е откриен периартритисот, и опционално рамо-рамо, често се изведува со помош на инјекции на нестероидни анти-инфламаторни лекови. Исто така се користат кортикостероиди и апликации Димексид.

Други лекови од различни видови може да се препишат, на пример, мускулни релаксанти и ангиопротектори, метаболи и хондропротектори. Следно, персонализирана терапија за вежбање е пропишана за хумерокакуларниот периартритис, физиотерапија, вклучувајќи, на пример, електрофореза, магнетна терапија, ласерска терапија и други форми. Доделете масажа и сулфид / радон бањи. Терапевтската терапија станува популарна. Во некои случаи, хируршкиот третман може да се препише за да се елиминира периартритисот на рамениот зглоб.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате хроничен периартритис и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите може да ви помогнат: хирург , терапевт , ревматолог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Периферна периартроза (појавување симптоми: 5 од 8)

Периаррозата е почетна фаза на артроза на зглобовите. За оваа болест се карактеризира со развој на воспалителниот процес во тетивите и зглобовите. Да не се забележи дека е доста тешко, бидејќи скоро секое движење е придружено со болка и непријатност. Ако времето не започне да се справува со болеста, болката ќе се зголеми само. Периартрозата може да влијае на секој зглоб, лактот, рачниот зглоб, рамото-рамото. Тоа е хумороссакуларната периартроза која најчесто ги погодува луѓето од работен век.

...
Псоријатичен артритис (појавување симптоми: 3 од 8)

Автоимуните болести на зглобовите кои произлегуваат од кожните лезии се нарекуваат псоријатичен артритис. Болеста главно се карактеризира со хронична или акутна природа на курсот. Псоријатичен артритис се јавува под еднакви услови и кај мажите и кај жените во зрелоста.

...
Долен артритис (појавување симптоми: 3 од 8)

Гихт артритис (гихт) е болест од воспалителна природа, која е придружена со ограничување на подвижноста на зглобовите и може да доведе до нивна деформација. Во повеќето случаи, болеста се јавува кај мажи, а нивниот врв во инциденцата се зголемува за 40-50 години, жените ретко се разболуваат - според статистичките податоци, од нив страдаат 5-8 жени од 1000 пациенти.

...
Реактивен артритис (појавување симптоми: 3 од 8)

Болеста, која се карактеризира со воспаление на зглобовите поради заразни болести на различни органи и системи, се нарекува реактивен артритис. Често, заедничко воспаление се јавува поради инфекција на гениталните органи, уринарниот систем, па дури и гастроинтестиналниот тракт. По инфекцијата на телото со инфекции во втората до четврта недела, може да се забележи развој на реактивен артритис.

...
Остеоартритис (појавување симптоми: 3 од 8)

Артроза и артритис се патолошки процеси во човечкото тело, во кои се засегнати различни зглобови. Поради сличноста на овие термини, многу луѓе не знаат за разликата меѓу нив. Но, всушност, артритисот и артрозата не се иста болест. И разликите се значајни. Важно е да се проучат нивните главни симптоми, така што ако тие се манифестираат, веднаш посетете медицинска установа. Исто така треба да знаете кој лекар ја третира артрозата за да се консултирате со квалификуван мед во времето. специјалист.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

хирургот зема
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Glavmosstroy, 7
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Герила, 41
Телефон : +7 (499) 116-82-14
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Пестеля, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, ул. Zemlyanoy Val, 38/40, стр 6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Пестеля, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. 1-ви Тверска-Јамска, 29, 3 кат
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Краснодар, 52, бул. 2
Телефон : +7 (499) 116-82-07
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .