Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Инфективен артритис: симптоми и третман

Инфективен артритис е главен симптом:

Инфективен артритис (септичка, гнојна) е тешка инфекционо-воспалителна лезија на зглобовите, што доведува до нивно постепено уништување. Се јавува кај луѓе од било која возраст, но најчесто ги зафаќа децата и луѓето на возраст над 60 години. Современата медицина нуди многу методи за лекување на оваа болест, но и покрај нивната разновидност и ефективност, кај секој трет пациент, инфекцијата предизвикува неповратно оштетување на зглобовите, што доведува до целосно губење на сите нивни функции.

Етиологија и класификација на болеста

Причината за развојот на инфективниот артритис е габична, вирусна или бактериска инфекција која продира во зглобот главно преку хематоген (преку крвта) или лимфоген (преку лимфата) и се наоѓа во синовијалната течност. Во некои случаи, инфекцијата се јавува за време на операцијата, со отворени рани, повреди, како и за време на миграцијата на патогени микроорганизми од остеомиелитис во близина на зглобовите.

Инфективен артритис

Зависно од етиологијата (предизвикувач на инфекција), инфективниот артритис може да биде:

  • бактериски;
  • вирусни;
  • габични;
  • паразитски.

Кај децата, инфективниот артритис најчесто се развива во однос на позадината на гонококна инфекција , која се пренесува на детето од мајката за време на бременоста или влегува во телото преку катетер, а кај возрасните, предизвикувачите се стафилококи , хемофилусни бацили, стрептококи, парвовируси или микобактериска туберкулоза . Постарите луѓе, според статистичките податоци, се заразени со салмонела и псевдомонади.

Кога патоген веднаш влегува во артикуларното ткиво, лекарите дијагностицираат примарен артритис, и ако се шири воспалението од околните ткива, тоа е секундарно.

Лекарите ставаат пост-трауматски и инфективен алергиски артритис во посебна група, бидејќи таквите состојби се карактеризираат со краткотрајни симптоми и не се придружени со деформација на зглобовите. Причините за развој на инфективно-алергиски артритис, кои не се целосно разбрани, но научниците сугерираат дека се јавуваат како одговор на инфекција која влијае на назофаринксот (поради оваа причина понекогаш се нарекува пост-ангинал) и најчесто се јавува кај деца.

Ризична група

Според медицинската статистика инфективниот артритис во повеќето случаи се јавува кај оние мажи и жени кои страдаат од гонореа, но покрај тоа, луѓето кои страдаат од ревматоиден артритис , онкологија, ХИВ или СИДА, дијабетес , лупус еритематозус , српеста анемија и оние кои страдаат од зависност од дрога или алкохол, добиваат интра-артикуларни инјекции или примаат терапија со хормонални лекови.

Клиничката слика на болеста

Инфективен артритис на зглобот на колкот

Бидејќи разни микроорганизми може да бидат причина за развој на инфективен воспалителен процес во зглобовите, симптомите на болеста, исто така, може да бидат различни.

Вообичаени знаци на болеста се:

  • силна болка во погодениот зглоб, отежнато со движење;
  • симптоми на тешка интоксикација на телото (треска, гадење, главоболка);
  • оток, изразен отекување на засегнатиот зглоб, забележителна промена во нејзината контура;
  • црвенило и сувост на кожата во близина на погодената област (може да биде топло на допир);
  • ненадеен почеток на болеста (обично остра болка во зглобовите обично станува прв симптом на болеста).

Болеста главно ги зафаќа зглобовите на долните екстремитети (колено, глуждот, колкот) и рацете. Кај постарите луѓе, симптомите може да бидат помалку изразени, така што лекарите ќе почнат да лекуваат доцна и зглобовите ќе бидат уништени.

Инфективен артритис на гонококната етиологија се карактеризира со појава на голем број исипи (петехии, папули, пустули) на кожата и мукозните мембрани и мигрирање на болки во зглобовите (симптоми на урогенитална инфекција може да бидат целосно отсутни). Гонококите главно влијаат врз зглобовите на рацете, нозете и колената.

Исто така, вреди да се зборува за туберкулозен артритис, кој е слаб (скриен), а неговата опасност лежи во фактот дека може долго време да маскира за други болести. Доминантните знаци на развој на болеста вклучуваат болка (болка), треска, потење, мускулна атрофија, зглобни деформитети.

Туберкулозен инфективен артритис

Инфективно-алергискиот артритис се карактеризира со брз пораст на телесната температура до субфебрил и појава на алергиски осип во близина на зафатениот зглоб, чие деформитет е отсутен. Препознавањето на симптомите на оваа болест е доста тешко, а клиничката слика е комплицирана од фактот дека воспалението може периодично да се повлече и потоа повторно да се појави. Составот и вискозитетот на течноста за зглобовите не се менуваат. Ако направите клинички тест за крв , може да забележите зголемена содржина на леукоцити и стрептококна антитела. Во однос на развојот на инфективен алергиски артритис кај децата, родителите треба да бидат предупредени од одбивањето на детето да јаде и неговата нервоза, постојаните поплаки за болка во рацете и нозете, одеднаш кутрест.

Инфективен и алергиски артритис

Дијагноза на болеста

Потребно е да се дијагностицира инфективниот артрити што е можно поскоро, затоа што колку порано започнува третманот на болеста, толку е поверојатно пациентот дека заедничките функции ќе бидат обновени. Дијагнозата започнува со внесување на артикуларна течност за анализа за присуство на патогени микрофлора (кај болни лица, течноста е заматена и содржи гнојни подлоги). По откривање на патогени микроорганизми, експертите спроведуваат низа тестови со цел да се утврди патогенот (соодветно, третманот за секој пациент ќе биде индивидуален). Во случај лабораториските методи за истражување да не помогнат да се идентификува предизвикувачкиот агенс, специјалистите можат дополнително да вршат тестови за биопсија, крв и урина .

Х-зрачната студија на зглобовите на почетокот на развојот на болеста не дава никаков ефект, па затоа се изведува не порано од 10-14 дена по појавата на првите знаци на воспаление. Лекарите ја прават дијагнозата на инфективно-алергиски артритис по исклучувањето на слични болести, оваа состојба е најтешка за дијагностицирање.

Како да се третира?

Артритисот се третира трајно, бидејќи погодениот зглоб мора да биде целосно имобилизиран во положбата на свитката за 1-2 недели, и покрај тоа, како што состојбата на пациентот се подобрува, лекарот мора да биде ангажиран во развојот на имобилизиран зглоб.

Основата на терапијата е антибиотици, кои се пропишани по утврдувањето на патогенот (најчесто пеницилините или цефалоспорините се користат за лекување на инфективни воспаленија). Времетраењето на терапијата го одредува лекар, во просек, 3-6 недели. Во случај на вирусна или габична инфекција, на пациентот се препишуваат антимикотски и антивирусни лекови.

По запирање на акутните знаци на воспаление, лекарот пропишува дополнителен третман во облик на дневно одводнување на зглобовите (аспирација на гнојната аспирација), балнеотерапија (терапија со кал) и профилактичка масажа.

Балнеотерапија

Позитивниот ефект на терапијата станува забележлив по една недела, но мора да се продолжи сè додека сите патогени не умираат. Во случај кога по две или три недели редовно лекување, пациентот не почнува да се чувствува подобро, лекарите ќе прибегнат кон хируршка дренажа. За олеснување на болката се препишуваат аналгетски лекови.

Треба да се каже дека инфективниот артритис кај децата, кои влијаат на зглобовите на колкот, во ретки случаи предизвикува уништување на зоната на раст и е проследен со развој на респираторна инсуфициенција, поради што нејзиниот третман мора да започне што е можно поскоро.

Инфективен артритис е сериозна болест која бара итна медицинска помош и третман. Со навремена пропишана терапија со лекови, болеста исчезнува без уништување на артикуларното ткиво, но кај 30% од пациентите останува деформитетот.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Инфективен артритис и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите можат да ви помогнат: ревматолог , специјалист за заразни болести .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Остеомиелитис (појавување симптоми: 6 од 16)

Остеомиелитис е болест не само на коската, туку и на целиот организам. На крајот на краиштата, кога гноен-некротичен процес предизвикан од микобактериите или бактериите кои создаваат гној влијае на коскената срцевина, структурните елементи на коската и околните ткива, целото човечко тело му дава отпор на сепсата и реагира на тоа со воспаление.

...
Артритис на коленото (појавување симптоми: 6 од 16)

Воспалителниот процес, кој се манифестира во форма на болнички симптоми на мускулно-скелетниот систем и кој главно ги зафаќа зглобовите на колената, се нарекува артритис на колената. Оваа болест не се манифестира само кај постарите лица, туку има и возрасни, па дури и деца. Артритисот на колената се манифестира во форма на карактеристични знаци на болка во регионот на пателата и самиот зглоб. Во исто време, за човек не е само тешко да оди, туку и да ги флектира и да ги истегне нозете.

...
Псоријатичен артритис (појавување симптоми: 6 од 16)

Автоимуните болести на зглобовите кои произлегуваат од кожните лезии се нарекуваат псоријатичен артритис. Болеста главно се карактеризира со хронична или акутна природа на курсот. Псоријатичен артритис се јавува под еднакви услови и кај мажите и кај жените во зрелоста.

...
Реактивен артритис (појавување симптоми: 6 од 16)

Болеста, која се карактеризира со воспаление на зглобовите поради заразни болести на различни органи и системи, се нарекува реактивен артритис. Често, заедничко воспаление се јавува поради инфекција на гениталните органи, уринарниот систем, па дури и гастроинтестиналниот тракт. По инфекцијата на телото со инфекции во втората до четврта недела, може да се забележи развој на реактивен артритис.

...
Артритис на зглобот на колкот (појавување симптоми: 6 од 16)

Артритисот на зглобот на колкот е патолошки процес кој се карактеризира со појава на воспаление кај еден од најголемите зглобови кај лице - во колкот на колкот. Во повеќето случаи, тој е придружен со силна болка на местото на повреда. Ако ги пропуштите првите симптоми на артритис и ја започнете болеста, тоа ќе доведе до деформација во артикулацијата на одредени зглобови и целосна имобилизација на лицето.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

зема ревматологот
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, транс. Расковой, д. 14/22
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, 2-ри Сиромятнически лента, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
заразни болести прифаќа
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .