Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Лордоза: Симптоми и третман

Лордоза - главните симптоми:

Лордозата се нарекува искривување на цервикалниот и лумбалниот 'рбет, во кој булбата се соочува напред. Оваа анатомска особина може да има физиолошка и патолошка природа. Физиолошката лордоза е природен феномен кој обезбедува целосна операција на целиот мускулно-скелетен систем, патолошкиот е сериозна опасност по здравјето и бара задолжителен третман.

Опис на болеста

Крпата на здраво лице треба да има 4 задолжителни кривини: цервикален и лумбален (лордоза на 'рбетот), како и торакална и сакрална ( кифоза ). Благодарение на оваа функција, телото може да издржи разни оптоварувања, а телото може целосно да функционира. Природната физиолошка лордоза се формира кај бебињата по првата година од животот, патологијата на лордоза може да се појави на која било возраст.

Формирање на физиолошка лумбална лордоза кај дете

Во современата медицина има неколку видови на овој анатомски феномен од следниве причини:

 • Локализација (цервикален и лумбален);
 • По потекло (основно и средно);
 • Според формата (физиолошка, патолошка хипо- и хиперлордоза);
 • Во зависност од подвижноста на 'рбетниот столб (фиксна, нефиксирана, делумно фиксирана).

Причини

Примарната искривување на 'рбетот се развива поради патологии кои се јавуваат директно во пршлените или ги зафаќаат. Овие се бенигни и малигни тумори, воспаленија, остеохондроза и повреди, конгенитални малформации и аномалии, прекумерна тежина, итн.

Секундарната цервикална и лумбална лордоза се формира под влијание на проблеми во другите делови на мускулно-скелетниот систем и е наменета за враќање на рамнотежата кон телото. Главните причини се дислокации на колкот, полио , спастична пареза на нозете, ревматоиден артритис , бременост итн.

Патологијата со префиксот "хипо" значи зацврстување на лордозата на цервикалниот 'рбет или лумбарот. Причините за оваа патологија се обично конгенитални аномалии, спортски и автомобилски повреди, остеохондроза кај постарите лица, интервертебрална хернија . Цервикална или лумбална хиперлордоза е зголемена кривина на 'рбетниот столб нанапред, што може да биде предизвикана од цела низа причини, од вродени повреди до прекумерна тежина, патологија поврзана со староста и носи дете.

Симптоми на цервикална лордоза

Патолошката цервикална лордоза се развива кај учениците поради нарушување на држењето при читање, дома и во училницата, кај возрасни поради несоодветно седење пред компјутер и телевизор. Примарната лордоза на цервикалниот 'рбет, исто така, се развива како компликација по тешка воспаление или тумор, секундарната цервикална лордоза (хипо- и хипер-) често е резултат на траума на раѓање.

Примери за патологии на цервикална лордоза

Хиперлордозата на одделот за грбни вертебрални клетки се манифестира со такви симптоми:

 • Главата е ниско поставена и драматично се наметнува напред;
 • Јасна повреда на држењето на телото со јасна витка на вратот;
 • Болка при палпитација на зафатениот врат;
 • Остра болка при вртење на главата;
 • Пациентот практично не ја сврте главата кон десно и лево и не ги поместува рамењата поради сериозен непријатност.

Ако цервикалната лордоза е исправена, тогаш прво на сите мобилноста на вратот и торакалниот вертебрален дел е значително намалена, циркулацијата на крвта е нарушена, поради што мозокот добива недоволна исхрана. Со овој синдром, секое поместување на вратот на вратот може да доведе до несвестица, па дури и исхемичен удар .

Зацрвстувањето на цервикалната лордоза може да се препознае по следните карактеристики:

 • Остра болка во вратот;
 • Постојано чувство на замор и депресивно расположение;
 • Чести главоболки и вртоглавица;
 • Нечуеност на скалпот и вратот;
 • Периодично затемнување во очите;
 • Намален апетит;
 • Повреда на метаболичките процеси.

Кога патологијата на цервикалниот регион е занемарена, страдаат кардиоваскуларните и респираторните системи: се јавуваат дишачки неуспеси и нарушувања на срцевиот ритам .

Симптоми на лумбална лордоза

Патолошката лумбална лордоза доведува до преголема задршка на мускулниот скелет и лигаментозен апарат на 'рбетот, како и нарушувања во работата на органите на срцето и дигестивните системи. Главните манифестации на оваа патологија можат да бидат поделени во 3 групи - болка во лумбалниот регион, надворешен скелетен деформитет и внатрешни симптоми.

Лумбална лордоза

Лумбалната патологија во степенот на "хипер" ги има следните симптоми:

 • Болка во лумбалниот регион (остри напади или постојана болка во болка);
 • Забележително прекршување на положбата поради закривен појас;
 • Стомакот силно напредува, со вишок тежина, кривината се зголемува само;
 • Карлицата и целото тело се навалени назад;
 • Колењата се раздвојуваат;
 • Одење и долги нозе брзо гумаат.

Доколку лумбалната лордоза е измазнета, прво се појавуваат компресивните синдроми поврзани со компресијата на нервните корени на 'рбетниот мозок во лумбалниот регион. Болката во овој случај може да се појави на различни места: во 'рбетот, во регионот на срцето, во стомакот итн. Со таква болест, важно е да се земат предвид сите симптоми кои можат да сигнализираат проблеми со грбот.

Кога лордозата е исправена во лумбалниот регион, овие знаци се појавуваат:

 • Болка и ограничена подвижност во лумбалниот регион;
 • Замор при одење и стоење;
 • Вкочанетост на грбот и нозете;
 • Променета одење;
 • Назад кога се чувствувате е неприродно рамно.

Ако не се лекуваат, внатрешните органи исто така почнуваат да страдаат: се случува аритмија, притискање на болка во срцето, дигестивни тешкотии и запек, нарушувања на метаболичките процеси.

Дијагноза и третман

Дијагноза на лордоза

За да се дијагностицира свиткување и зацрвстувањето на физиолошката лордоза, се користат следните методи: палпација, рендгенска снимка (страничен изглед), компјутерска томографија и МРИ.

Пред директно третирање на лумбална или цервикална лордоза, неопходно е да се отстрани причината што предизвикала дефект: да се излечи повредата или остеохондрозата, да се елиминира воспалителниот процес, да се изгуби тежината итн. За третман на примарна патологија може да биде потребна хируршка интервенција; секундарната закривеност или зацрвстувањето обично се третира на конзервативен начин.

Главните методи за третман на различни типови на лордоза се:

 • Мануелна и акупунктура;
 • Масажа на грбот и вратот;
 • Курсеви за физичка терапија;
 • Пливање;
 • Употреба на ортопедски корсет;
 • Влечење на 'рбетниот столб.

Превенција

Превенција на лордоза

Ако развојот на физиолошката лордоза е знак за целосен раст и развој на телото на детето, тогаш патолошката закривеност на 'рбетот во било која возраст може да предизвика непоправлива штета на здравјето. Затоа, важно е да се спроведат превентивни мерки за здрав грб, почнувајќи од школскиот период и до крајот на вашиот живот.

За да ја предупредат лордозата на грлото на матката, како и заобленоста и зацрвувањето на лумбалниот 'рбет, мора да ги следите едноставните правила:

 • Следете ја положбата во сите ситуации.
 • Не преоптоварувајте го грбот.
 • Изведете лесни вежби во текот на работниот ден (особено за канцелариски работници).
 • За време на бременоста, носете специјален завој.
 • Прави спортови и да одиме почесто.
 • Следете ја исхраната и земајте мултивитамински комплекси за здрава 'рбетот (витамини Б, Д и А, калциум, магнезиум и фосфор).
 • Ако имате сомнителни симптоми, консултирајте се со доктор.

Цервикалната и лумбалната лордоза е и анатомска карактеристика на здрава личност и опасна патологија. Со цел да се спречи трансформацијата на физиолошката лордоза во сериозна болест на грбот, важно е да се знаат сите симптоми и да се следат наједноставните превентивни мерки.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате ломоза и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите може да ви помогнат: ортопед-трауматолог , рачен терапевт .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Дросопатија (појавување симптоми: 6 од 20)

Дросопатијата не делува како независна болест, т.е. е генерички термин кој комбинира група на патолошки состојби кои влијаат на 'рбетот и блиските анатомски структури. Тука спаѓаат лигаментите и крвните садови, нервните корени и влакна, како и мускулите.

...
Хиестезија (појавување симптоми: 6 од 20)

Хиестезијата е патолошки процес кој се карактеризира со оштетена чувствителност во долните или горните екстремитети, лицето и другите делови на телото. Сличното чувство може да биде симптоматско: хипестизијата на лицето или во регионот на екстремитетите може да се манифестира по долг престој во непријатна положба. Меѓутоа, ако таков симптом се јавува често, во секој случај, треба да побарате медицинска помош.

...
Атријален септален дефект (појавување симптоми: 6 од 20)

Атријалниот септален дефект е кардиолошка патологија на конгенитална природа, на која се формира отворена комуникација помеѓу левиот и десниот атриум. Со оваа патологија во септумот се формираат една или повеќе дупки, со што се дели левата и десната празнина. Ова води кон патолошки исцедок на крв, оштетена срцева и системска хемодинамика.

...
Синдром на вертебрална артерија (појавување на симптоми: 5 од 20)

Комплекс на симптоми што укажува на нарушување на церебралната циркулација што се јавува на позадината на притискање на компресија на една или повеќе крвни артерии низ кои крвта влегува во мозокот е синдром на 'рбетната артерија. Оваа болест првпат беше опишана во 1925 година од познати француски лекари кои ги проучувале симптомите кои ја придружуваат цервикалната остеохондроза. Во тоа време, тоа се случи главно кај постари пациенти, но денес болеста стана "помлада" и нејзините симптоми се повеќе се наоѓаат кај 30, а понекогаш и кај 20-годишни млади луѓе.

...
Невроза (појавување на симптоми: 5 од 20)

Долготрајните и хронични нарушувања на човечкиот нервен систем, кои се карактеризираат со промена на психо-емоционалната состојба, се нарекуваат неврози. Болеста е предизвикана од намалување на менталните и физичките способности, како и појава на опсесивни мисли, хистерија и астенични манифестации. Неврозите се група на болести кои имаат долга слика на курсот. Луѓето кои страдаат од постојан замор, недостаток на сон, чувства, тага, итн, се изложени на оваа болест.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

ортопедски и трауматолошки зема
Адреса : Москва, Волгоградский пр., 42, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Училиште, 11/3
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Герила, 41
Телефон : +7 (499) 116-82-14
рачен терапевт прифаќа
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Герила, 41
Телефон : +7 (499) 116-82-14
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .