Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Остеомиелитис: симптоми и третман

Остеомиелитис - главните симптоми:

Остеомиелитис е болест не само на коската, туку и на целиот организам. На крајот на краиштата, кога гноен-некротичен процес предизвикан од микобактериите или бактериите кои создаваат гној влијае на коскената срцевина, структурните елементи на коската и околните ткива, целото човечко тело му дава отпор на сепсата и реагира на тоа со воспаление.

Што е тоа?

Остеомиелитис на коските е нивното воспаление (како и сите ткива што ги опкружуваат), што е заразно. Ова влијае на периостот и коскената срцевина, која отекува, а гној се шири низ крвните садови. Во исто време, мембраните почнуваат да притискаат на ткивото, ги удираат крвните садови и го спречуваат протокот на крв во оштетеното ткиво. Овој феномен се нарекува секвестрација, односно смрт. Понекогаш почнува да се формира нова коска, т.н. покритие на местото на некроза. Најчесто остеомиелитис на коската влијае на нозете. Остатогениот остеомиелитис исто така е "популарен", и пост-трауматски остеомиелитис во кој е "виновен" голем број сообраќајни несреќи.

Самата инфекција може да влезе во човечкото тело на два начина. Хематогениот остеомиелитис (aka endogenous) се јавува поради микроорганизми кои влегуваат во коскеното ткиво преку крвотокот. Таквиот остеомиелитис кај децата се јавува почесто отколку кај возрасните.

Исто така, коскената срцевина може да добие инфекција како резултат на повреди, на пример, по отворени фрактури, протетски зглобови или поставување на краци. Ова е пост-трауматски остеомиелитис. Исто така, воспаление може да се случи ако меките ткива што се наоѓаат до коските се повредени. Ако остеомиелитис е хроничен, може да доведе до коскени деформитети и склеротични феномени. Остеомиелитис кај деца може да доведе до артроза и артритис на рана возраст. Хроничниот остеомиелитис, исто така, доведува до формирање на фистули.

Причини

Веднаш треба да се каже дека класификацијата на остеомиелитис не е лесна, бидејќи секое воспаление, за жал, е индивидуално. Сепак, акутниот остеомиелитис, хроничен и хематоген, е предизвикан од бактерии. Најпознатите предизвикувачи на хроничен остеомиелитис се такви бактерии како Staphylococcus aureus (и другиот Staphylococcus, патем), Pus syngosis. Анаеробните бактерии (на пример, дијабетес и чиреви на нозете), грам-негативни прачки, цела група на бактерии, туберкулозни бацили, хистоплазмоза, бруцелоза итн., Исто така, е можно да влезат во коскената срцевина.

Вреди да се напомене дека акутниот остеомиелитис често се јавува како резултат на скриени инфекции, алергии, хранливи недостатоци, слаб имунитет и општа астенија.

Сите видови на повреди, смрзнатини и изгореници, настинки, тешки товари на телото и стресни ситуации, исто така, може да предизвикаат болест.

Симптоми

Хроничниот остеомиелитис, како и акутниот, може да се јави како генерализиран така и локално, и затоа симптомите може да бидат различни.

Остеомиелитис

За локалната форма се карактеристични:

 1. Пукање болка и болки.
 2. Температура до 38,5 (ако остеомиелитис е хроничен, тогаш не може да има висока температура).
 3. Висина и оток во областа што е оштетена.
 4. Движењето е болно и ограничено.
 5. Кожата на оштетената област се зацврстува и се загрева.
 6. Пак се секретира преку кожата.
 7. Постојат апсцеси.

Во генерализирана форма, постојат и други симптоми:

 1. Болките стануваат постојани и интензивирани.
 2. Температура на телото - 39-40 степени.
 3. Мочањето станува болно и често.
 4. Можно оштетување на нервниот систем (несвестица, конвулзии, помалку глупости).
 5. Општата здравствена состојба се влошува поради интоксикација на телото.
 6. Кожата станува бледа.
 7. Нарушувања на терморегулацијата - треска, потење.

Ако болеста не се забележи, акутната форма брзо се влева во хронична, па дијагностиката е важна овде како никаде на друго место.

Дијагнозата се утврдува според резултатите од микробиолошка студија (коскена биопсија, крвна култура, фистулозно отворање, артикуларна течност), Х-зраци (иако невозможно е да се открие болеста во раните фази), компјутеризирана томографија (помага да се пронајде гас во коскената срцевина ), фистулографија, МРИ, дијагноза на радионуклиди (погодна за најраната дијагноза) и ултразвук.

Најчестите типови на болести

Пост-трауматски остеомиелитис може да се случи и по отворена фрактура, и за време на операцијата на коскеното ткиво или зглобовите. Исто така се најде трауматски остеомиелитис, кој често се јавува после излачувања на фрактури.

Одонтогениот остеомиелитис може да се јави како резултат на пенетрација на бактериите преку кариесните шуплини, дислокации на вилицата, периодонтити, неправилен третман на забите или протетика, поради хронични заболувања, а не само орални болести.

Акутната форма на оваа воспалителна болест е придружена со болка во областа на забот што е оштетена. Овие чувства се интензивираат ако притиснете или тропате на забот. Исто така, ова предизвикува оток на ткивата околу засегнатиот заб, тие отече и се претвораат во црвено. Со текот на времето, забот може да стане мобилен, соседните заби, исто така. Лимфатичните субмандибуларни и цервикални јазли исто така стануваат болни и стануваат зголемени. Исто така, се случува и главоболка во овој случај. Тестовите на крв исто така говорат за воспаление. Со такво воспаление, вкус и чувство на усните често се вознемируваат.

Одонтогениот остеомиелитис во хронична форма може да трае повеќе од една година, додека болката се смирува, а потоа повторно се познава. Во исто време, забите стануваат мобилни, коската се губи и гној може периодично да излегува од непцата. Ако се дијагностицира одонтогениот остеомиелитис, третманот започнува со отстранување на оштетен заб.

Хематогена форма

Фази на развој на хематоген остеомиелитис

Акутен хематоген остеомиелитис се јавува како резултат на воведување на воспалителни бактерии во крвните садови на коската. Акутен хематоген остеомиелитис е чест кај децата. Обично ова воспаление влијае на долгите коски, но овде времетраењето и природата на протокот се различни.

Значи, акутниот хематоген остеомиелитис може да трае само два до три месеци, при што се активираат сите одбрани на телото, а воспалението сама исчезнува.

Ова е скршена форма на болеста.

Хематогениот остеомиелитис, исто така, може да трае околу шест месеци. Обнова, исто така, доаѓа сам по себе, но тоа е подолг процес.

Покрај тоа, акутниот хематоген остеомиелитис може да биде фулминантен. Тоа е предизвикано од стафилококи. Во овој случај, многу производи за распаѓање на ендогени бактерии веднаш се ослободуваат во крвта, а притисокот веднаш паѓа. Во овој случај, акутен хематоген остеомиелитис може да резултира со смрт.

Исто така, може да трае повеќе од осум месеци и да стане хроничен. Компликациите може да бидат нарушување на протеинскиот метаболизам и атрофија на мускулите.

Третман

Третман на остеомиелитис

Третманот на остеомиелитис без операција нема да биде ефективен. Но третманот со лекови треба да се одвива на неколку принципи.

Прво, треба да создадете бариера која спречува ширење на бактериите.

Второ, потребно е да се избере антибактериски лек за кој патогенот е чувствителен.

И, конечно, медицинскиот третман на остеомиелитисот треба да биде проследен со ограничување на мобилноста на проблематичната област.

Операцијата е пропишана за чести рецидиви, фистули кои траат подолго време, гнојни крварења и тешка некроза.

Третман на остеомиелитис народни лекови неефективни.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате остеомиелитис и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: хирург , стоматолог , ортопед хирург .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Пиелит (појавување симптоми: 7 од 20)

Пиелитис е уролошка болест која се карактеризира со воспаление на бубрежните чаши и карлицата. Оваа болест може да се развие кај возрасни и кај деца. Пиелит кај деца често се јавува. Бремените жени и мажи кои биле подложени на операција на простата се изложени на ризик.

...
Ендокардитис (појавување симптоми: 6 од 20)

Ендокардитис е воспалителен процес кој се јавува во внатрешната обвивка на срцето (ендокардиум). Главната причина за нејзиниот развој е инфекција, но другите патологии не треба да се отфрлаат. Оваа болест подеднакво може да влијае на мажите и на жените. Многу често, болеста го надминува телото на луѓето кои земаат разни лекови. Тенденцијата за развој на патолошкиот процес е исто така присутна кај млади пациенти, па затоа е важно да се знаат причините и симптомите на патологијата со цел да се спречи развојот на тешки компликации.

...
Инфективен артритис (појавување симптоми: 6 од 20)

Инфективен артритис (септичка, гнојна) е тешка инфекционо-воспалителна лезија на зглобовите, што доведува до нивно постепено уништување. Се јавува кај луѓе од било која возраст, но најчесто ги зафаќа децата и луѓето на возраст над 60 години. Современата медицина нуди многу методи за лекување на оваа болест, но и покрај нивната разновидност и ефективност, кај секој трет пациент, инфекцијата предизвикува неповратно оштетување на зглобовите, што доведува до целосно губење на сите нивни функции.

...
Маларија (појавување симптоми: 6 од 20)

Маларијата е група на болести што се пренесуваат преку вектори кои се пренесуваат преку залак на комарецот на анофели. Оваа болест е честа појава во Африка, земјите од Кавказ. Децата под 5-годишна возраст најмногу се подложни на болест. Секоја година се регистрираат повеќе од 1 милион смртни случаи. Но, со навремен третман, болеста продолжува без сериозни компликации.

...
Феохромоцитом (појавување симптоми: 6 од 20)

Феохромоцитом е бениген или малиген тумор кој се состои од екстра-надбубрежно хромафинско ткиво, како и надбубрежна медула. Почесто, формирањето влијае само на надбубрежните жлезди и има бениген тек. Вреди да се напомене дека точните причини за прогресија на научниците за болест сè уште не се утврдени. Општо земено, феохромоцитомот на надбубрежната жлезда е доста редок. Обично, туморот почнува да напредува кај луѓето на возраст од 25 до 50 години. Но, формирањето на феохромоцитом кај децата, особено кај момчињата, исто така е можно.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

хирургот зема
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Glavmosstroy, 7
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Адреса : Москва, ул. Миклухо-Маклај, 43
Телефон : +7 (499) 519-32-81
стоматолог зема
Адреса : Москва, ул. Воронцовская, д. 8, стр.5
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Училиште, 11/3
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .