Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Фибромијалгија: Симптоми и третман

Фибромијалгија - главни симптоми:

Болеста, во која чувството на мускулно-скелетна непријатност, манифестирано во форма на замор и вкочанетост на движењата, е карактеристично за една личност, се нарекува фибромијалгија. Оваа болест се карактеризира со отсуство на воспалителни процеси и не влијае на оштетување на внатрешните органи на едно лице. Malaise е чудна за луѓето кои се изложени на психолошка природа. Ова се главно средовечни жени, но честопати страдаат деца и мажи.

Причини

"Фибромијалгија" одамна е позната за болеста, но за што е тоа, и кои фактори придонесуваат за ова, за жал, во овој момент речиси ништо не е познато. Врз основа на годините на истражување, се формирани повеќе причини за кои пациентите третираат симптоми на заболувања на мускулните ткива.

Главната и примарна причина се уште се смета за општо психолошко нарушување, кое е предизвикано од:

 • стресни ситуации;
 • општ замор на телото;
 • несреќи, повреди или сериозни неизлечиви болести.

Сите овие фактори можат да придонесат за појава на слабост на "фибромијалгија".

Повеќето медицински научници и експерти не гледаат фибромијалгија како таква болест и ја нарекуваат хронична слабост, поттикната од стресни фактори. Но, стресот се однесува на одбранбената реакција на телото, која не е во можност да придонесе за развој на болеста? Стресот е, всушност, заштитна и корисна реакција за нервниот систем, но е предмет на нејзините краткорочни ефекти. Кога се јавува опасност за човечкиот живот, телото покажува манифестација на стрес. Ако стресот е продолжен во природата, тогаш започнува негативен ефект врз нервниот, имуниот и ендокриниот систем.

Со продолжено изложување на стрес во телото предизвикано од кршење на разни видови на хормони, хипофизни и надбубрежни жлезди, кои се карактеризираат со перцепција на симптоми на болка. Така, нарушувањата и нарушувањата на составот на хормоните влијаат на провокација на болката во мускулите и коскените ткива. Беше забележано дека луѓето со знаци на фибромијалгија се карактеризираат со недоволен серотонин во телото на невротрансмитер. За да се елиминираат симптомите на болеста, терапијата има за цел да го елиминира овој недостаток на невротрансмитер.

Со чести, особено пролонгирани стресни ситуации, постои намалување на имунитетот, и затоа телото почнува да напаѓа разни инфективни бактерии кои претходно немаа таква можност. Овие вируси вклучуваат:

 • херпес;
 • кламидија;
 • Токсоплазма;
 • стрептококи;
 • цитомегаловирус.
Херпес

Со активното дејство на овие вируси врз човечкото тело, во крвта се ослободуваат големи количини на антитела, кои, во обид да се борат против микроорганизмите, напаѓаат свои ткива. Овие ткива се мускулеста, коската и тетивите на една личност. Директниот ефект на антителата врз мускулите и тетивите предизвикува болка во местата на нивната локација. Значи, теоретски, се појавува фибромијалгија.

Врз основа на ова, точно е да се наведе дека таквата болест е комплексна, наместо вообичаената сензација на болни знаци во мускулите. Според студиите, било забележано дека ширењето на болеста се активира главно во женското тело, а на возраст од 25 до 40 години. Многу ретко, фибромиалгија се наоѓа во машкото тело, бидејќи мажите се помалку подложни на манифестација на стрес. Во последниве години, ефектот на болеста се интензивираше во телото на децата, но причините за оваа акција, за жал, сè уште не се целосно проучени.

Така, ако некое лице често се соочува со силни стресни и возбудливи моменти, промени во расположението, ментални нарушувања, нервни шокови итн., Тогаш вреди да се плаши од развојот на фибромијалгија.

Фактори на ризик

Некои фактори може да го направат лицето поподложно на провоцирање на болеста, па затоа треба да ги знаете овие ризични групи:

 1. Женски секс Болеста напредува во телото на послаб пол, особено активно за време на менопаузата.
 2. Повреди. Во исто време, и физички и емоционални трауми, кои се дебагирани во меморијата уште од детството и да доведат до ментално растројство, а со тоа и фибромијалгија.
 3. Зголемена состојба на психолошка ранливост. Луѓето кои имаат слаба психа и се главни пациенти со болест на фибромијалгија.
 4. Возраст Нарушувањата на мускулниот систем преовладуваат кај луѓето во возрасната категорија од 25 до 40-50 години. Активирањето и прогресијата на болеста кај деца на возраст од 12 до 15 години, веројатно поврзани со емоционални и физички повреди, е исто така забележано.
 5. Генетска наследност. Тоа не е исклучено во развојот на слабост и наследност. Ако луѓето страдаат од манифестации на нарушувања на мускулното ткиво, тогаш појавата на овие симптоми кај идните потомци не е исклучена.

Симптоми

За да се открие присуството на болеста, неопходно е да се знаат симптомите својствени за ова, бидејќи болката во мускулите не е секогаш доказ за болест. Главните симптоми на болеста се:

 • болки во мускулите и тетивите;
 • вкочанетост на рацете и нозете;
 • замор.

Започнува развојот на болеста со постепена болка. Покрај тоа, постепеноста може да биде или бавни или активни, односно, лицето може да ги почувствува првите симптоми на 25 години, а потоа следниот знак ќе се манифестира по одреден број години. Провоцирањето на таква болест е под влијание на психолошки промени во расположението.

Критериуми за утврдување на фибромијалгија

Болката во мускулите, придружена со симптоми на замор, неподвижност, прекумерна физичка активност, се првите показатели за активирање на болеста. Кога вршат влијание со примена на топла предмети на местото на активирање на симптоми на болка, таквите болки поминуваат или се намалуваат. Во утринските часови, болката е остро активирана, а потоа се смирува до вечерта. Во утринските часови постои чувство на вкочанетост на главата, честопати пациентот може да се жали на манифестацијата на болни знаци во мускулите на телето (оваа болка е конвулзивна). Чувството на оток на прстите и прстите почнува да се појавува, но всушност физички нема оток.

Тоа е важно! Најчестиот симптом кај кој се жалат пациентите не е болка во мускулните влакна, но е широко распространет замор. Дури и будењето по ноќта, пациентите се жалат на повеќе замор на телото отколку пред спиење.

Карактеристична карактеристика на болеста е и активирањето на болката по местото на заболувањето, ќе се почувствува таканаречената точка за активирање. Овие точки се наоѓаат на следните места на човечкото тело:

 • областите 4.5 и 6 на грлото на матката;
 • на трапезивни мускули: лево и десно (регион на мускулниот абдомен);
 • горниот дел од глутеалните мускули;
 • колено зглобови;
 • коскени поени;
 • во областа на скапулата;
 • лактот зглобовите.

Ова се главните точки на активирање и репродукција на болеста, кога едно лице може да чувствува симптоми на болка.

Болка поени за фибромијалгија

Често болеста како дополнување на болката е предизвикана од влошување на менталните и соматските нарушувања, што доведува до остра дефадаптација на пациентот.

Пациентите исто така често се жалат на лош сон, кој е практично отсутен. Едно лице е во мирување за време на спиењето, но постојаната мускулна тензија и менталното растројство не дозволуваат телото да се релаксира и да се одмори. Покрај сè, пациентот се жали на перзистентна болка во главата, вклучувајќи мигрена и висок притисок. Болка во зглобовите на рацете и колената.

Ако забележани следниве симптоми:

 • главоболка и вртоглавица;
 • сувост и горење во устата;
 • менструација со болка;
 • мигрена;
 • прободување на болки во рацете и нозете;
 • постојано мокрење за уринирање на тоалетот;
 • поплаки за дисфункција на цревата.

Неопходно е да се јавите во болницата за точна дијагноза и медицинска манипулација.

Симптоми кај деца

Педијатриска фибромијалгија

Поради фактот што болеста станува широко распространета, прашањето за манифестација на знаци на оваа болест кај децата останува релевантно. Детската фибромијалгија активно се манифестира во прекршување на спиењето на детето и силни болка во сензорите. Следниве нарушувања се карактеристични за детскиот организам:

 1. Биохемиски. Тие вклучуваат фосфокреатин и АТП, кои се намалени во телото. Ако нивото на овие супстанции е намалено, тогаш, според тоа, производството на калциум за клетките не се јавува, а тоа директно влијае не само на коскеното ткиво, туку и на мускулите.
 2. Функционално. Децата, исто така, се карактеризираат со стресни состојби кои му штетат на мускулните ткива на телото.
 3. Структурни и циркулаторни. Кај деца и возрасни кои страдаат од фибромијалгија, постои задебелување на капиларите, што не треба да биде. Овој феномен придонесува за фактот дека мускулот не е снабден со целосно корисни материи (кислород, клеточни соединенија) .

Дијагностицирање

Дијагноза на фибромијалгија

За жал, овие денови нема специјална опрема, тестови и други истражувачки уреди кои би можеле да се користат за следење на присуството на болеста во телото и да се направи точна дијагноза 100%. Во медицинска установа, студијата треба да го отфрли развојот на други болести. Дијагнозата ја утврдува лекарот со одржување на долга историја на болеста и врз основа на информациите добиени преку физички преглед.

Често, добар специјалист ќе направи точна дијагноза со чувство на активирачки точки. Врз основа на болните знаци и дијагнозата на пациентот е датиран. Така, околу 80% од дијагнозите со фибромијалгија се дијагностицираат.

Тоа е важно! Фибромиалгија не е способна да го наруши интегритетот на ткивата и нивното воспаление, па затоа дијагнозата на болеста е исто така определена врз основа на ова.

Симптомите на фибромијалгија се слични на таквите болести: недостаток на витамин Д, хипотироидизам, хиперкалцемија, полимиозитис и рак.

Знаејќи дека испитувањето на крвта не покажува знаци на присуство на болеста, сè уште е потребно да се помине за да се добие општа слика за диференцијалната дијагноза. Најефективниот начин за утврдување на дијагнозата е специфична шема за одредување по точки на болка. Вообичаено, на такви точки се применува сила од 3-4 кг, а дијагнозата се потврдува врз основа на присуство на болни знаци.

Поради диференцијалната дијагноза, можно е да се одреди широк спектар на болести. Дијагнозата на пациентот е предизвикана, пред сè, од времето на симптомите, како и од анамнезата и испитувањата. Дифузните знаци на болка, најверојатно, укажуваат на присуство на фибромијалгија, особено ако покрај сè постои општа слабост на телото, знаци на слабост, влошување на спиењето и идентификација на болките. Во оваа ситуација, ќе биде неопходно да се испита, но ако во краток период се појави манифестација на знаци на болест, тогаш ќе биде потребно темелно испитување во болницата.

Третман

Третман на фибромијалгија

Вредно е да се пристапи кон третманот на болеста на сложени начин, бидејќи болеста не е предизвикана од еден орган, туку воопшто на мускулниот систем и тетивите. Само откако ќе се потврдат сите симптоми, а дијагнозата (со сите методи опишани погоре) ќе покаже позитивен резултат, тогаш треба да се обратите за лекување.

 1. Употребата на трициклични антидепресиви (циклобенарин, амитриптилин) е ефикасен начин да се ослободат од знаците на болеста. По земањето на лекот, пациентот забележува подобрување во спиењето, го намалува индикаторот за замор, а болката во регионот на мускулните зглобови згаснува. Лековите практично не предизвикуваат несакани ефекти.
 2. За да се ослободи од депресивната и стресната состојба, се препорачува употреба на лекови за зголемување на серотонинот. Тие вклучуваат: Прозак, кој мора да се примени на 20 mg наутро; Сертралин, земен на 50-200 mg и има висока ефикасност. Често, во фазите на егзацербација, лекарот може да пропише потенцијален лидер од оваа група лекови - лекот Паксил, кој мора да се зема на 5-20 mg секој.
 3. За да се намали болката во мускулите и да се реставрираат, лекот Норфлекс се препорачува, за што треба да земате 100 mg два пати на ден.
 4. Анти-инфламаторните лекови се исто така ефикасни против фибромијалгија. Овие лекови вклучуваат: Релафен, Волтарен, Ибупрофен. Се користи во форма на масти или креми.

Третман на народни лекови

Аеробик

Третманот со помош на традиционалната медицина е насочен првенствено на елиминирање на причините за болеста. Главната причина е стрес, кој предизвикува појава на ефектите на фибромијалгија.

Активни лекови против стресни ситуации се:

 1. Физички развој. Преку физичка активност, не само физиолошката состојба на лицето е обновена, туку и психолошка.
 2. Ароматерапија. Физичка и психолошка релаксација преку употреба на есенцијални масла. Можете да ги користите за време на масажа или додека се бањате.
 3. Триење на мускулите и зглобовите со помош на овие компоненти: 10 капки масло од рузмарин и неколку капки камилица, се мешајте со една лажица бадем или соено масло. Овие компоненти во форма на мешавина треба да се нанесуваат во делови од телото каде што се активира болката.

Како заклучок, вреди да се напомене дека третманот на фибромијалгија со помош на физиотерапевтска дијагностика, за жал, има низок коефициент на ефикасност и е неефикасен. Но, постојат познати случаи на позитивен ефект во борбата против фибромијалгија преку аеробни вежби. Како што знаете, за стотици милениуми: спорт е здрав. И оние луѓе кои се пријатели со спортот практично не се запознаени со болест како фибромијалгија.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате фибромијалгија и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: терапевт , невролог , психијатар .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Алпорт-синдром (наследен нефритис) (појавување симптоми: 5 од 14)

Алпорт-синдром или наследен нефрит е бубрежна болест која се наследува. Со други зборови, болеста се однесува само на оние кои имаат генетска предиспозиција. Мажите најмногу се подложни на болеста, но исто така се среќаваат кај жени. Првите симптоми се појавуваат кај деца од 3 до 8 години. Сама по себе, болеста може да биде асимптоматска. Најчесто се дијагностицира за време на рутински преглед или во дијагноза на друга болест во заднина.

...
Хипомагнемија (појавување симптоми: 5 од 14)

Хипомагнесемијата е патолошка состојба која се карактеризира со намалување на нивото на магнезиум во телото под влијание на разни етиолошки фактори. Ова, пак, води до прогресија на тешки патологии, вклучувајќи невролошки и кардиоваскуларни.

...
Кетоацидоза (појавување симптоми: 5 од 14)

Кетоацидозата е опасна компликација на дијабетес мелитус, која, без соодветно и навремено лекување, може да доведе до дијабетична кома или дури и смрт. Состојбата почнува да напредува ако човечкото тело не може целосно да ја искористи гликозата како извор на енергија, бидејќи му недостасува хормон инсулин. Во овој случај, компензирачкиот механизам е активиран, а телото почнува да ги користи влезните масти како извор на енергија.

...
Невроциркулаторна дистонија (појавување симптоми: 5 од 14)

Невроциркулаторната дистонија или неврозата на срцето е дефект на кардиоваскуларниот систем, кој е поврзан со оштетена физиолошка неуроендокрина регулација. Најчесто се манифестира кај жени и адолесценти поради влијанието на силниот стрес или тешки физички напор. Многу е поретко кај луѓето на возраст под петнаесет и над четириесет години.

...
Хроничен синдром на замор (симптоми на појавување: 4 од 14)

Синдром на хроничен замор (abbr. SHU) е состојба во која има ментална и физичка слабост поради непознати фактори и трае од шест месеци или повеќе. Синдром на хроничен замор, чии симптоми треба да бидат до одреден степен поврзани со заразни болести, исто така е тесно поврзан со забрзаното темпо на животот на населението и зголемениот проток на информации, буквално паѓа на личност за неговата последователна перцепција.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, ул. Тестовска, д. 10, 1 влез
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, транс. Расковой, д. 14/22
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Polyarnaya 32
Телефон : +7 (499) 519-32-81
невролог прифаќа
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Бољшај Серпуховскаја, 30
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .