Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Спинален хемангиом: симптоми и третман

Спинален хемангиом - главните симптоми:

Спиналниот хемангиом е болест што се карактеризира со присуство на полека развиен бенигнен тумор. Пренесената болест може да се појави со болка или безболна. Нејзиното формирање се јавува во кое било коскено ткиво. Хемангиом е еден од најчесто дијагностицираните примарни тумори на 'рбетот.

Причини

До денес, не е можно целосно да се утврдат причините за спиналниот хемангиом. Многу добро познати експерти сметаат дека одредени фактори, како што е генетската предиспозиција, ја играат улогата на основната причина.

Многу студии се спроведени, од кои некои укажаа на локална ткивна хипоксија. Дури и формирањето на оваа болест е под влијание на многу висока содржина на естроген. Поради оваа причина, гемангиомот е 5 пати почесто дијагностициран кај женската половина.

Манифестации

Во повеќето случаи, болеста е асимптоматска. Само повремено, пациентите кои страдаат од хемангиом на цервикалниот 'рбет може да присуствуваат на болни симптоми. Често е синдром на болка. Како што е прикажано со клиничките студии, се јавува силна болка поради големината на туморот. Кога прешлењето и неговиот колапс се повлекуваат во развојната фаза на заболувањето, се јавуваат симптоми како што се вкочанетост на екстремитетите, дисфункцијата на дебелото црево и мочниот меур.

Спиналниот хемангиом е бенигна неоплазма која не метастазира. Со зголемување на нејзината големина, може да го притисне и намалува човечкото коскено ткиво. Резултатот од овој процес е фрактура на пршленот за време на физичката активност. Сложената хеморагија може да предизвика фрактура. Исто така се нарекува патолошка или компресија. Се појавува поради следниве причини:

 • дигање тешки предмети;
 • трчање
 • скокање од висина, несовесно паѓање;
 • удар во пределот.

Во овој случај, пациентот можеби нема да ги почувствува симптомите на фрактура на вертебрали. Тој ќе може да ја открие оваа патологија само кога ќе се спојат сите симптоми на дисфункција на 'рбетниот мозок. Тука спаѓаат парализа, пареза и дисфункција на органи.

Класификација на болестите

Спинален хемангиом

Со оглед на степенот на лезијата, се разликуваат следните видови на хемангиом на 'рбетот:

 • патологија во телото на 'рбетниот столб;
 • патолошки процес на површината на целиот пршлен;
 • поразот на задното затворање;
 • комбинирана лезија на телото на 'рбетниот столб и нејзиниот заден половина прстен;
 • локализација на туморот во епидуралниот простор.

Според хистолошката структура на хемангиомот на 'рбетот е поделена на следниве видови:

 1. Капиларија. За таквиот вертебрален хемангиом се карактеризира со присуство на тумор, кој е претставен во форма на серпентина. Во него се испреплетени тенки ѕидови. Тие се одделени еден од друг со слоеви на влакнести и масно ткиво. Овој вид вертебрален хемангиом е многу тешко да се лекува со конзервативна хирургија, бидејќи симптомите се лесни и не му пречат на пациентот.
 2. Рацемичен За овој тип на хемангиом на 'рбетот се карактеризира со тумор, чија структура личи на капиларија. Разликата меѓу нив е во големината на садовите: во рацемичниот тие се големи.
 3. Каверноз. Таквите вертебрални хемангиоми се претставени во форма на неколку шуплини со тенки ѕидови и имаат врска помеѓу нив. Овие шуплини се полни со крвни садови. Кавернозниот хемангиом на телото на 'рбетниот столб, што може да се види на сликата, е најопасната болест поради фактот што може да биде комплицирана со фрактура на телото на' рбетниот столб. Симптомите на таква болест се манифестираат во форма на синдром на силна болка.
 4. Мешани Овој тип на вертебрален хемангиом се карактеризира со присуство на капиларни и кавернозни тумори. Оваа болест се манифестира на различни начини. Сето тоа зависи од големината на туморот и големината на лезијата на пршленот. Третманот се определува од клиничките манифестации на болеста и степенот на оштетување на блиските ткива.

Дијагностички методи

Дијагноза на спиналниот хемангиом

За дијагноза на цервикален хемангиом, се користат следниве видови студии:

 1. Х-зраци - Ви овозможува да откриете реструктуирање во коскеното ткиво во времето на формирање на туморот. Поради дефиницијата за неоплазма од само голема големина, таквата студија е малку информативна.
 2. Магнетна резонантна томографија е најефикасен и стандарден дијагностички метод. Во оваа студија, можно е да се одреди типот на тумор и неговата големина.
 3. Компјутеризирана томографија - ви овозможува да ги идентификувате фокусите со мали димензии. Сликата добиена за време на студијата ќе покаже патолошка формација со клеточна структура во форма на "саќе".

Методи на терапија

Третманот на 'рбетниот хемангиом со хирургија

Со точна дијагноза на хемангиомот на цервикалниот 'рбет, терапевтските мерки се насочени кон сузбивање на сите непријатни манифестации на болеста. Третманот на спиналниот хемангиом може да се врши со помош на следниве методи:

 1. Радиотерапија Овој метод на третман на хемангиомот на 'рбетот се смета за најчест.
 2. Алкохолизам. Суштината на оваа терапија се состои во инјектирање на вбризгување на етанол под кожата.
 3. Емоbolization е ефикасен метод за лекување на hemangioma на 'рбетот, чиј принцип се базира на инјектирање на Embolina прав во крвта. Таа содржи титаниум во прав.
 4. Вертебропластика. Посебен коскена цемент се внесува во телото на 'рбетниот столб.

Хируршка интервенција

Хирургија за елиминирање на тумор на цервикалниот 'рбет, препорачливо е да се спроведе кога има прогресивен тек: растење на неоплазма и појава на синдром на силна болка. Таквиот третман се врши под задолжителна контрола на опремата за рентгенски зраци и под локална анестезија. Мала пункција се изведува на кожата на пациентот, а туморот е исполнет со посебен пластичен или коскена цемент.

По оперативен период

По извршената операција, следниот план е контраиндициран кај пациенти:

 • физичка активност;
 • рачен третман.

Ако не ги следите овие препораки, тогаш болеста, како што е хемангиомот, ќе биде комплицирана од фрактура. Кога дијагностицира пациент со таква болест како остеопороза, ризикот од фрактура се зголемува многу пати.

Не е препорачливо кај пациенти со дијагноза како што е хемангиом за лекување со помош на традиционалната медицина. Таквата терапија се смета за неефикасна. Покрај тоа, ваквиот третман може да доведе до влошување на болеста.

Хемангиом е многу тешка болест. Најчесто оваа болест на телото на грбот влијае на l1, l2, l3, l4 и th12. Многу е тешко да се утврди кога туморот е мал, поради асимптоматскиот тек. Третманот на болеста, пред сè, е насочен кон ослободување на болката.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате спинален хемангиом и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш невролог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Невроциркулаторна дистонија (појавување симптоми: 7 од 16)

Невроциркулаторната дистонија или неврозата на срцето е дефект на кардиоваскуларниот систем, кој е поврзан со оштетена физиолошка неуроендокрина регулација. Најчесто се манифестира кај жени и адолесценти поради влијанието на силниот стрес или тешки физички напор. Многу е поретко кај луѓето на возраст под петнаесет и над четириесет години.

...
Карцином (појавување симптоми: 7 од 16)

Карцином се развива од епителот - ова е еден од типовите на малигни неоплазми. Епителното ткиво е наредено со слузницата на внатрешните органи, површината на телото, мускулите, уринарниот тракт, гастроинтестиналниот тракт, жлездите, респираторниот систем, па така туморот може да се појави во секој орган со епителните клетки и да има било каква локализација.

...
Аневризма на церебрални крвни садови (појавување симптоми: 6 од 16)

Аневризма на церебрални крвни садови (исто така наречена интракранијална аневризма) е претставена како мала абнормална формација во садовите на мозокот. Овој печат може активно да се зголеми поради полнење со крв. Пред нејзиното прекинување, таквото испакнување не носи никаква опасност или штета. Тоа само врши мал притисок врз ткивата на органот.

...
Трихоцефалоза (појавување симптоми: 6 од 16)

Трихоцефалоза (trichuriasis, trichurosis) е болест на паразитска природа, што доведува до нарушување на функционирањето на органите на дигестивниот и нервниот систем. Причината за болеста е патолошкото влијание на патогенот. Главната група за ризик се состои од деца и адолесценти.

...
Хроничен синдром на замор (симптоми на појавување: 5 од 16)

Синдром на хроничен замор (abbr. SHU) е состојба во која има ментална и физичка слабост поради непознати фактори и трае од шест месеци или повеќе. Синдром на хроничен замор, чии симптоми треба да бидат до одреден степен поврзани со заразни болести, исто така е тесно поврзан со забрзаното темпо на животот на населението и зголемениот проток на информации, буквално паѓа на личност за неговата последователна перцепција.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

невролог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Zemlyanoy Val, 38/40, стр 6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .