Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Хернија на лумбалниот 'рбет: симптоми и третман

Хернија на лумбалниот 'рбет - главните симптоми:

Кај луѓето, 'рбетот игра голема улога. Таа служи како поддршка за телото и главата, ги омекнува ударите, го штити 'рбетниот мозок, а исто така врши и други важни функции. Затоа и малите неправилности во работата на 'рбетот може да доведат до проблеми.

Една од најчестите болести на 'рбетот е хернија на лумбалниот' рбет. Оваа болест се карактеризира со поместување на интервертебралниот диск, како резултат на што рбетот ја губи способноста нормално да ги извршува своите функции.

Кои се причините за хернија во лумбалниот 'рбет

Не може да се каже дека постојат луѓе кои воопшто не се изложени на ризик за хернија, но постојат голем број причини кои можат да ја зголемат веројатноста за интервертебрална хернија. Тие ќе бидат наведени подолу.

 • Присуство на таква болест како остеохондроза. Поради оваа болест, меѓувертебралните дискови се чини дека се намалуваат. И, затоа, го зголемува ризикот од болест како хернија на лумбалниот 'рбет.
 • Промени поврзани со староста во ткивата. Кај постарите лица, се забележуваат дегенеративни промени во ткивото на 'рскавицата, а неговата еластичност се намалува.
 • Вродени аномалии во структурата на 'рбетот.
 • "Седната" професија. Луѓето кои мора да го поминат целиот ден во скоро иста позиција често се жалат на болки во грбот.
 • Неправилна дистрибуција на оптоварување при подигнување. Поради оваа причина, поместувањето на дисковите често се јавува кај спортистите кои прават погрешни вежби со голема тежина.

Понекогаш други, навидум незначајни фактори влијаат врз развојот на болеста: низок мускулен тон, зависност од никотин, итн.

Знаци кои укажуваат на хернија

Првото нешто што е потребно за брзо обновување е да се обрне внимание на алармантните симптоми во времето. Ова ќе обезбеди можност за започнување на третманот во раните фази на болеста, и ова значително ги зголемува шансите за успех. Значи, вреди да се чува, откако ги пронашле следниве симптоми:

 • Болка во болки во лумбалниот регион, која се отежнува по остри движења, физички напор, вежбање.
 • Слабеењето на феморалните мускули, понекогаш, исто така, влијае на нозете и нозете. Таквите симптоми се случуваат поради тоа што хернијата на лумбалниот 'рбет може да изврши притисок врз' рбетниот мозок. На сликата на луѓе кои страдаат од хернија во лумбалниот регион, може да се види дека мускулите на нозете се значително атрофирани.
 • Дисфункција на карличните органи. Овој симптом се јавува во тешки фази на болеста во отсуство на соодветен третман.
Хернија на лумбалниот 'рбет

Сите овие симптоми се доста застрашувачки, но не треба да почекате додека манифестациите на болеста не се толку сериозни што може да се видат со голо око или на фотографијата. Подобро е да се консултирате со лекар веќе во фаза на болка во долниот дел на грбот, со цел да започнете со лекување што е можно поскоро. Ова ќе им овозможи да се направи со нежни методи за справување со хернија како пливање и изведување на специјални вежби.

Дијагноза на хернија лумбална

И покрај фактот дека тешко е да не се обрне внимание на симптомите на таква болест, запознавањето со симптомите не е доволно за да се направи дијагноза. Потребни се неколку дополнителни студии. Меѓу нив се:

 • Невролошки тест.
 • Х-зраци
 • Магнетна резонанца. Ви овозможува да направите еден вид "слика" на меките ткива и да ги следите испакнатините на интервертебралниот диск.
 • Компјутеризирана томографија.
 • Електромиограм.
МНР на лумбалниот 'рбет

Врз основа на податоците обезбедени од горенаведените студии, лекарот ќе може да пропише соодветен третман - конзервативен тип, како што е гимнастика или пливање или оперативен.

Како да се излечи хернија во лумбалниот 'рбет

До денес, постојат многу начини да се справи со оваа болест. Ако сè не е премногу работи, тогаш можете да добиете со со конзервативни методи на лекување. Тие вклучуваат:

 • Усогласеност со начинот на работа и одмор. Прекумерното оптоварување му штети на 'рбетот, така што треба да му дадете на телото доволно време за да се опорави.
 • Прифаќање на лекови против болки. Симптоми поврзани со болка, со хернија понекогаш доволно силна, затоа што треба да ги елиминирате со помош на лекови.
 • Специјални вежби. Професорите од вообичаените спортови при проблеми со 'рбетот, како по правило, се забранети, но сепак физиотерапевтските вежби, или како што се викаат, вежбаат терапија, каде што сите вежби се внимателно одбрани, ќе имаат корист.
 • Масажа на грбот
 • Пат за пливање. Во вода, товарот на 'рбетот е значително намален, бидејќи пливањето како вежба е најдобра опција за третирање на лумбална хернија.
Вежби за хернија на лумбалниот 'рбет

Ако општите методи на лекување - процедури, пливање, лекови и вежби, не даваат видлив ефект, симптомите на болеста не минуваат, тогаш ќе мора да се прибегне кон не многу пријатен, но ефикасен метод за справување со болеста - хирургија.

Како да се загрее грбот со интервертебрална хернија

Интензивен физички напор со поместување на интервертебралните дискови е забранет, меѓутоа, специјалната гимнастика со хернија на лумбалниот 'рбет ќе биде одлична помош во прашањето на закрепнување. Вежбите за грбот, кои нудат вежба за вежбање како утринска вежба, се специјално дизајнирани за рехабилитација на луѓе со проблеми со грбот. Корисно ќе биде и спортот во вода - пливачка или водна гимнастика. Сепак, не треба да вршите никакви вежби на фотографија или видео снимено од интернет без да се консултирате со лекар специјализиран за терапија за вежбање, бидејќи погрешната програма за обука (и фотографиите од World Wide Web не се секогаш сигурни) може само да му наштетат.

Хируршки методи на поправка на хернија

Операцијата на хернија обично се прави ако раселениот диск испорачува премногу непријатности, а конзервативните методи прават физичка терапија (според индивидуално избрана програма, а не од мрежна фотографија), пливање, физиотерапија и не ги елиминираат симптомите на болеста. Понекогаш се изведуваат класични абдоминални операции, но нивниот недостаток е долг период на рехабилитација. Висок и ризик од компликации. Токму заради тоа хирургијата на традиционалните хернии постепено ги заменува своите современи колеги.

Микрохирургија

Оваа интервенција се изведува со помош на специјални микротроли и оперативен микроскоп. Обнова по процедурата се случува брзо: во болница ќе биде неопходно да се потроши не повеќе од една недела, а конечното закрепнување ќе дојде за неколку недели. Ризикот од оштетување на нервните завршетоци поради третманот е минимизиран.

Ендоскопија

За време на операцијата се прави инцизија од 1-2 см, што ќе биде речиси незабележливо и во животот и во фотографијата. Ова во голема мера го намалува ризикот од компликации, а целосниот период на опоравување ќе биде околу една недела - две.

Ласерско отстранување

Овој метод на третман се состои од вметнување на игла во интервертебралниот диск со ласерски ЛЕР вграден во него. Ласерот испарува течност од интервертебралниот диск, со што се намалува притисокот во дисковите. Овој метод е ефикасен само за мали димензии на хернија.

Иако хируршките методи за елиминирање на феноменот на интервертебралната хернија постојано се подобруваат, сепак е подобро да се следи болеста на сцената кога таквата интервенција се уште не е потребна, но тоа може да се направи со пливање, масажа и вежбање. За да го направите ова, треба да обрнете внимание на какви било вознемирувачки симптоми кои може да укажуваат на таква болест како хернија на лумбосакралниот 'рбет. Во тој случај, веднаш треба да се консултирате со лекар кој ќе ви препише соодветен третман.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Хернија на лумбалниот 'рбет и симптомите карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: невролог , ортопед , рачен терапевт .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Интерстицијален нефритис (појавување симптоми: 4 од 9)

Интерстицијален нефритис е честа болест која се карактеризира со акутно или хронично абактериско воспаление на интерстицијалното ткиво и бубрежни тубули. Болеста е независна нозолошка форма. Неговите симптоми се на многу начини слични на оние на пиелонефритис, но постојат значителни разлики.

...
Тифус (појавување симптоми: 3 од 9)

Акутната антропонетска слабост, поради цикличната природа на курсот и главно влијае на кардиоваскуларните и нервните системи, се нарекува тифус. Честопати оваа болест се нарекува болест на Брил-Зинсер во чест на откривачите. Таа е скоро иста како тифус, само болеста се карактеризира со знаци кои предизвикуваат појава на болеста.

...
Лордоза (појавување симптоми: 3 од 9)

Лордозата се нарекува искривување на цервикалниот и лумбалниот 'рбет, во кој булбата се соочува напред. Оваа анатомска особина може да има физиолошка и патолошка природа. Физиолошката лордоза е природен феномен кој обезбедува целосна операција на целиот мускулно-скелетен систем, патолошкиот е сериозна опасност по здравјето и бара задолжителен третман.

...
Сфеноидитис (појавување симптоми: 3 од 9)

Сфеноидитис е воспалителна болест на мукозната мембрана на сфеноидниот синус, која се развива против позадината на вирусна или бактериска инфекција која веќе е присутна во телото. Овој тип на синузитис е доста редок, бидејќи нејзиниот развој бара од воспалителниот процес од етмоидниот лавиринт да се прошири на клинестиот (главен) синус. Со оглед на анатомските карактеристики на структурата, овој процес може да трае долго време.

...
Лептоспироза (појавување симптоми: 3 од 9)

Лептоспирозата е болест од инфективна природа, која е предизвикана од специфични патогени на родот Лептоспира. Патолошкиот процес првенствено ги погодува капиларите, како и црниот дроб, бубрезите и мускулите.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

невролог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Gamalei, 18
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
ортопед прифаќа
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Бољшај Серпуховскаја, 30
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .