Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Хернија на торакалниот 'рбет: симптоми и третман

Хернија на торакалниот 'рбет - главните симптоми:

'Рбетот е еден од најважните делови на човечкото тело, и сите проблеми со него може да предизвикаат многу проблеми. Една од најчестите болести поврзани со 'рбетниот столб е хернија од торакалниот регион. Интервертебралниот диск малку се поместува, испакнува кон надвор, поради што повеќе не може целосно да ја изврши својата задача за обезбедување флексибилност и амортизација на пршлените.

Поради тоа што може да биде хернија на градниот кош

Се разбира, никој не е имун на појавата на оваа болест, меѓутоа постојат одредени фактори кои можат да предизвикаат хернија:

 • Неправилно подигнување на тежината (со заоблен заден дел). Поради оваа причина, често се среќава хернија на торакалниот 'рбет кај луѓето чија работа е поврзана со исцрпувачки физички труд (натоварувачи, градители, итн.).
 • Луѓето чија професија подразбира постојан престој во една позиција: хирурзи, наставници, фризери, кројачи. Не само кревање на тегови туку и продолжени статички оптоварувања на торакалниот дел може да предизвикаат болест.
 • Неписмена вежба кога работите со голема тежина. Доста често, новодојдените во областа на кревање тегови имаат тенденција да работат со многу тежина, без да ја следат техниката на изведување на вежбите. И ова може да доведе до многу повреди.
 • Возрасни дегенеративни промени во телото, поради што интервертебралните диски ја губат еластичноста. Тоа е причината зошто симптомите кои може да укажуваат на присуство на хернија или други болести на 'рбетот, често се појавуваат на возраст од 40-50 години.
 • Пренесени инфекции, давајќи компликации на 'рбетот.
Хернијален диск

Покрај главните причини наведени погоре, постојат и други фактори кои индиректно можат да влијаат на појавата на оваа болест. Меѓу нив се недоволно развиени мускули, наследна предиспозиција за остеохондроза, носење непријатни чевли и многу повеќе.

Како да се идентификува болеста

Како и кај секоја болест, навремената дијагноза игра огромна улога во прашањето за рехабилитација. Бидејќи вреди што е можно поскоро да се види лекар ако следните симптоми почнаа да се појавуваат:

 • Болка во градите, отежнато со физички напор.
 • Вкочанетост на пекторалните мускули и рамениот појас.
 • Потешкотии со дишењето и недостаток на здив. Ваквите симптоми обично се јавуваат ако хернијата е доволно голема.

Но, за да се потврди дијагнозата не е доволно само да се јават симптомите. Потребни се дополнителни студии, вклучувајќи назад палпација, радиографија и компјутерска томографија, МРИ (магнетна резонанца).

Методи за третман на интервертебрални хернии

На многу начини, начинот на лекување на хернија зависи од фазата на болеста. Фаза, исто така, зависи од тоа колку брзо се забележани симптомите. Често може да се стигне со конзервативна терапија, но понекогаш и операција е неопходна.

Конзервативен третман

Меѓу заедничките методи на третман на хернија, следниве се сметаат за најефективни:

 • Масажа
 • Носење специјални завои и корсети.
 • Физиотерапија.
 • Физикална терапија класи.
 • Преземање на лекови за ублажување на непријатни симптоми.
 • Хирудотерапија.
Третман на интервертебрална хернија масажа

Исто така, се препорачува да го нормализирате вашиот животен стил: да ги елиминирате прекумерните товари, да ја изгубите вишокот тежина, доколку ги има.

Хируршки третман

Ако конзервативниот третман не донесе резултати, а симптомите на болеста не исчезнат, се користат хируршки методи за третирање на хернија на торакалниот 'рбет. Ако хернијата е мала, операцијата може да се изврши со мал засек. Тие вклучуваат:

 • Ендоскопија Нејзината имплементација вклучува отстранување на ендоскоп со не премногу големи аминални и постеролатерални хернии.
 • Микродиектомија. Се изведува со помош на микро-алатки и посебен микроскоп.
 • Отстранување на хернија со високопрецизен ласер.

Во случај дека хернија е доволно голема, таа се отстранува со абдоминална хирургија. Тие вклучуваат дисектомија, при што се отстранува целина 'рбетниот диск или дел од него, и ламинектомија, кога се отстранува дел од' рбетниот лак.

Сумирајќи, можеме да кажеме дека интервертебралната хернија е сериозна болест што може да доведе до многу проблеми. Затоа, ако постојат релевантни симптоми, веднаш треба да се консултирате со специјалист.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Хернија на торакалниот 'рбет и симптомите карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: невролог , ортопедски хирург , рачен терапевт .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Фрактура на ребро (појавување симптоми: 3 од 10)

Фрактура на ребро е најчестиот тип на повреда на градниот кош, што опфаќа околу 16% од вкупниот број на регистрирани фрактури. Фрактура на ребра, симптоми за кои ќе разговараме подолу, не е само штета, туку и оштетување на внатрешните органи кои се концентрирани во градите. Вреди да се спомене дека во некои случаи таквата фрактура може да предизвика фатален исход, па затоа е неопходно сериозно да се третира таквата повреда.

...
Пневмонија (појавување симптоми: 2 од 10)

Пневмонијата е инфективно воспаление на белите дробови што ги погодува алвеолите или другото белодробно ткиво. Пневмонијата може да се појави од различни патогени - бактерии, вируси, габи. Затоа, постојат голем број на видови на пневмонија, од кои секоја има свои симптоми и карактеристики на перколација. Во белите дробови на здраво лице, одредена количина на бактерии е секогаш присутна. И во повеќето случаи, имунолошкиот систем добро се бори со нив. Но, кога телото е слабо и не може да се справи со нив, постои активен развој на пневмонија.

...
Тахикардија (појавување симптоми: 2 од 10)

Како таков термин како тахикардија, вообичаено е да се согледа брзото чукање на срцето за секоја специфичност на неговото потекло. Просекот за ова изнесува повеќе од 100 отчукувања во минута. Тахикардијата, чии симптоми, иако се состојат од брзо отчукување на срцето, се карактеризираат, сепак, со точноста на ритамот на отчукување на срцето, односно, траењето на интервалите помеѓу срцевите отчукувања е исто така константно. Истата состојба, која се карактеризира со неочекувана појава на тахикардија и нејзиниот ненадеен крај, се дефинира како пароксизмална тахикардија.

...
Саркоидоза на белите дробови (појавување на симптоми: 2 од 10)

Белодробната саркоидоза е болест која е класифицирана како бенигна системска грануломатоза. Саркоидозата на белите дробови, чии симптоми главно се искусни млади луѓе и просечната возраст (во рок од 20-40 години), главно е болест што се јавува кај жените од оваа возрасна група.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

невролог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Трехгорный Вал, 12, бул
Телефон : +7 (499) 116-82-19
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Волгоградский пр., 42, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
ортопед прифаќа
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Училиште, 11/3
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .