Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Хернија на грлото на матката: симптоми и третман

Хернија на цервикалниот 'рбет - главните симптоми:

Хернија на цервикалниот 'рбет е болест која изрела симптоми, што несомнено му овозможува на лекарот да ја утврди точната дијагноза. Појавата на болка во рамениците, вратот и цервикалниот пршлени сугерира дека лицето има болест - хернија на еден од пршлените на грлото на матката.

Оваа болест бара не само непосредно испитување, туку и усвојување на мерки за нејзино отстранување. Впрочем, 'рбетот, како што е познато, е многу важен орган преку кој минуваат нервните завршетоци, што го поврзува мозокот со сите човечки органи. Размислете зошто оваа болест се јавува кај луѓето, какви се нејзините симптоми и како може да се решат.

Причини за вратна хернија

Структурата на цервикалниот 'рбет

Причините за хернија на цервикалните пршлени во доволни количини. Тоа може да биде предизвикано од такви фактори:

 1. Погрешно држење на телото.
 2. Укинување на тешки предмети. Дури и кога е доволно да се подигне сериозноста за да се утврди појавата на оваа болест.
 3. Спинални повреди на вратот.
 4. Дегенеративни процеси во пршлени.
 5. Нема доволно активен ритам на животот. Кај седечките луѓе многу често има проблеми со пршлените.

Важен фактор што предизвикува таква болест е возраста. Навистина, со текот на времето, лицето старее не само надворешно туку и внатрешно. Пршлени во процесот на живот имаат тенденција да се тенки, и станува потешко. Пушењето, алкохолот и генетската предиспозиција кон нивните роднини исто така се причина. Како резултат на сите овие негативни фактори, пршлените на вратот ги губат својствата, а интегритетот на фиброзниот прстен е нарушен, што доведува до појава на хернија.

Симптоми на болеста

Ако некое лице е изложено на една од горенаведените причини, симптомите ќе се појават во еден неочекуван момент. Во овој случај, лицето ќе почувствува остра болка во вратот и рамената. Болката е многу тешка бидејќи нервите се засегнати. Често може да има главоболка, вртоглавица, вкочанетост на екстремитетите и намалена подвижност на вратот. Особено пеколната болка предизвикува обид да ја сврти главата во која било насока.

Цервикалниот 'рбет се состои од седум пршлени, меѓу кои се интервертебралните дискови. Секој од пршлените во кршење на интегритетот на фиброзниот прстен може да даде различни симптоми.

Хернија на цервикалниот 'рбет

Размислете што симптомите предизвикуваат паузи во фиброзните прстени на цервикалните пршлени.

Болката во делтоидните мускули и слабоста на подлактицата се симптоми кои го карактеризираат оштетувањето на 4-5 грлото на пршлени. Болката се јавува кога некое лице врти главата или ги крева рацете. Со поразот на овие 2 дела е можно недостаток на силна болка и вкочанетост на екстремитетите. Само мала досадна болка која постојано се мачи.

Секој цервикален пршлен во медицината се вика буквата "C" и соодветниот број.

Сместување C5-C6 . Интервертебралната хернија најчесто се гледа на шестиот грлото на грлото на матката. Кога е скршен, постои голема болка во бицепс и во лактите на зглобовите. Палец вкочанетост исто така се јавува и од една страна, како и од двете.

Сместување C6-C7 . Оштетувањето на дисковите помеѓу шестиот и седмиот дел предизвикува манифестација на болка на трицепсот (трицепс). Симптомите исто така се манифестираат како вкочанетост на средните прсти и подлактицата како целина.

Сместување C7-T1 . Ако меѓувертебралната хернија се јавува помеѓу седмиот грлото на матката и првиот граден кош, тогаш болката се карактеризира со вкочанетост на малите прсти на рацете и општа болка во раката.

Сместување C2-C3 . Една личност е загрижена за болка во главата, вкочанетост на јазикот, тешкотии во движењето на главата. Исто така познати случаи на оштетување на видот, во интегритетот на повредата на леќата.

Сместување C3-C4 . Тешко се врти не само на главата, туку и на телото. Тежина во рамената и болката во грлото на матката.

Рацете - главните показатели за интегритетот на цервикалниот 'рбет. Често, таквата болест предизвикува појава на мигрена или болка во вратот, кои се болат во природата. Се чувствува како да е врзан товар на гребенот, од кој е невозможно да се ослободи.

Вратна хернија

Овие симптоми се големи, но постои можност тие да се разликуваат. Впрочем, сето тоа зависи од тоа колку е комплициран процесот на хернија. Претходно, лекарите мораа да направат дијагноза токму за овие фактори. Но, во денешно време науката зачекори напред и измислила лек наречен МРИ (магнетна резонанца). Благодарение на него е можно комплетно испитување на лице за идентификација на различни видови на абнормалности, а интервертебралната хернија не е исклучок.

Третман

Хернијата на грлото на матката е сериозна болест која бара итен третман. Невозможно е да се излечи таква болест самостојно, бидејќи ќе бара испитување од страна на лекар, неговиот заклучок и препишување на третман. Постојат два начини за лекување на хернија:

 1. Во рана фаза - со помош на физикална терапија (во понатамошниот текст терапија за вежбање).
 2. Во напредната фаза - само хируршки.
Тоа е важно! Одлуката за начинот на лекување се врши исклучиво од лекар специјалист.

Третман на хернија на цервикалниот 'рбет се изведува со употреба на вежбање и гимнастички вежби. Лекарот пропишува групи на вежби, според кои пациентот треба да биде ангажиран. Ваквите методи вклучуваат: масажи, гимнастика, физиотерапија, хидротерапија, терапевтски сон, итн.

Третман на хернија на цервикалниот 'рбет

Прво на сите, пациентот мора да се откаже од сите лоши навики, да оди на диета и да го намали товарот на телото. Вежби за хернија на грлото на матката вклучуваат:

 • тренинг на симулатори во сали на медицински здравствени комплекси.
Тоа е важно! Кога вежбате на симулатори, потребно е да ги следите оптоварувањата и да не преоптоварите телото, особено рбетот.
 • гимнастика како во медицинските установи и дома. Кои методи на гимнастички вежби се достапни, разгледајте го следното.
 • Терапија за вежбање. Тоа вклучува голем број на дозирани вежби, преку кои се изведуваат вежби за дишење, развој на моторни зглобови итн.

Значи, гимнастиката се вклучува:

 • вежби за загревање на 'рбетот;
 • загревање (да не се мешаат со прегревање);
 • третмани со вода;
 • одење Во ретки случаи, лекар со хернија на вратот може да препише лесен краток рок.

Гимнастика и терапија за вежбање се најефективни начини да го забават развојот на хернија и се обидуваат да го излечат. Исто така може да се третира со сесии за масажа. Но, важно е постапките да се изведуваат секој втор ден и само од терапевт со масажа со медицинско образование. Секое абнормално движење на масерот доведува до уште повеќе компликации.

Гимнастика и терапија за вежбање дома:

 1. Стани исправено со грбот директно. Можете да станете грб на ѕидот. Вежбите почнуваат полека: главата паѓа напред, обидувајќи се да стигне до градите без да се наведнува на грбот.
 2. Стоејќи исправен обидувајќи се да го добиете левото уво рамо, а потоа и десно. Вежбите се изведуваат полека не повеќе од 10 пати.

Гимнастика и терапија за вежбање се контраиндицирани во време на егзацербација на хернија. Во овој случај, треба да се јавите кај вашиот доктор за понатамошни препораки. Многу е важно што гимнастиката и терапијата за вежбање имаат корист, а не обратно, ги преоптоваруваат 'рбетот и телото. Затоа, пред да направите нови вежби, консултирајте се со вашиот лекар.

Хернијата на цервикалниот 'рбет се третира со народни лекови, кои вклучуваат производство на специјални билни тинктури и нивна примена на вратот (триење). За повеќе информации за тоа како да се третираат вратот на хернијата со народни методи, видете ги соодветните делови.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате хернија на грлото на матката и симптомите карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: невролог , ортопедски хирург , рачен терапевт .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Синдром на вертебрална артерија (појавување симптоми: 5 од 8)

Комплекс на симптоми што укажува на нарушување на церебралната циркулација што се јавува на позадината на притискање на компресија на една или повеќе крвни артерии низ кои крвта влегува во мозокот е синдром на 'рбетната артерија. Оваа болест првпат беше опишана во 1925 година од познати француски лекари кои ги проучувале симптомите кои ја придружуваат цервикалната остеохондроза. Во тоа време, тоа се случи главно кај постари пациенти, но денес болеста стана "помлада" и нејзините симптоми се повеќе се наоѓаат кај 30, а понекогаш и кај 20-годишни млади луѓе.

...
Цервикалгија (појавување на симптоми: 5 од 8)

Цервикалгија - е болка која има различен степен на сериозност и е локализирана во вратот. Луѓето од било која возраст и пол страдаат од ова нарушување. Главните причини за формирање на таква состојба се повреди на грлото на матката и текот на болестите кои негативно влијаат на 'рбетот. Сепак, исто така има и безопасни предиспонирачки фактори, на пример, непријатна положба за спиење.

...
Церебрална исхемична болест (појавување симптоми: 4 од 8)

Неуспехот на телото, кој се карактеризира со прогресија на влошување на снабдувањето со крв во мозочното ткиво, се нарекува исхемија. Ова е сериозна болест која претежно влијае на садовите на мозокот, ги блокира и, со тоа, предизвикува дефицит на кислород.

...
Хипопаратироидизам (појавување симптоми: 4 од 8)

Хипопаратироидизам е болест предизвикана од недоволно производство на паратироиден хормон. Како резултат на прогресијата на патологијата, постои повреда на апсорпцијата на калциум во гастроинтестиналниот тракт. Хипопаратироидизмот без соодветно лекување може да доведе до попреченост.

...
Хипертензија (појавување на симптоми: 4 од 8)

Хипертензија е хронична болест која се карактеризира со постојано зголемување на крвниот притисок до големи броеви поради нарушување на циркулацијата на крвта во човечкото тело. Исто така се користи за означување на оваа состојба се термини како што се артериска хипертензија и хипертензија.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

невролог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Gamalei, 18
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Псков, 9, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
ортопед прифаќа
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Краснодар, 52, бул. 2
Телефон : +7 (499) 116-82-07
Адреса : Москва, ул. Училиште, 11/3
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Бољшај Серпуховскаја, 30
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .