Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Енотис: симптоми и третман

Еназија - главните симптоми:

Енотисот е нодуларен бенигнен тумор од мала големина, кој се карактеризира со ртење во коскеното ткиво или во коскената празнина. Местото на локализација може да биде феморална или кинеска коска, раце, ребра, карлични коски, 'рбетот. Второто име на болеста е остеома. Големината на огништето може да варира од 2 до 20 мм, поретко - до 50 мм. Расте многу бавно.

Болеста почесто се открива кај деца, барем - кај возрасни до 35 години. Дијагностициран по спроведувањето на соодветните процедури: рентген, магнетна резонанца, компјутеризирана томографија.

Терапевтските мерки ќе зависат од симптоматските манифестации на патологијата. Ако туморот расте брзо и предизвикува непријатност, операцијата е пропишана. Прогнозата е позитивна.

Етиологија

Енотисот кај луѓето се јавува поради различни причини, главната - генетска предиспозиција. Ако родителите биле дијагностицирани со патологија, во 50% од случаите нивното дете ќе има тумор.

Едностозата на фемурот се јавува поради влијанието на одредени фактори:

 • преоптоварување на долните екстремитети поради висок физички напор;
 • повреда на метаболизмот на калциум;
 • сите видови на повреди и нивните последици;
 • системски патологии;
 • конгенитална остеосклероза ;
 • оштетување на коските поради сифилис или остеогенски сарком .

Дополнителни причини за остеома:

 • воспалителни болести на коските и околните ткива;
 • фрактури, хематоми;
 • туберкулоза ;
 • други тумори;
 • хипотермија;
 • хронична интоксикација на телото - поради работа во опасни индустрии без да се почитуваат безбедносните прописи.

Остеоми се бенигни формации на единечна или повеќекратна локализација. Растот е многу бавен, фокусот не се дегенерира во рак. За развој, туморот користи високо диференцирано коскено ткиво, кое е опкружено со сикули (шилци во облик на раб со четка која растат од надворешниот слој на коската).

Класификација

Можно е да се класифицира болеста по локација, потекло и форма. Енотисот може да се појави во било која коска на скелетот, најчестата патологија се јавува:

 • во 'рбетот;
 • во бедните коски;
 • во илеумот;
 • во делот за лице и во параназалните синуси;
 • во черепот.

Поретко, туморот е локализиран во ребрата и коските во карличниот регион.

Остеофитите можат да бидат внатрешни и надворешни:

 1. Едностс. Внатрешна форма на тумор. Расте во медуларниот канал, постојат единечни и повеќекратни формации. Често немаат симптоматски манифестации.
 2. Екстостоза - надворешни остеоми, растат на површината на коската. Омилени места за локализација: коските на лицето, коските на черепот и карлицата. Може да тече без очигледни знаци и може да предизвика козметички дефект или да ги притисне околните органи.

Спиналната еноза ја има следнава класификација:

 • цврста форма - формирање на густа, коскена конзистентност;
 • сунѓерест облик - со порозна, мека структура;
 • мозочна форма - содржината на мозочната супстанција е забележана кај коскени и кавитарни тумори;
 • мешана сорта - сите три вида се вклучени во составот.

Доколку болеста е асимптоматска и остеомата расте бавно, експертите советуваат да преземат тактики за чекање и контрола.

Симптоматологија

Клиничките симптоми на болеста зависат од локацијата. Едностоза во внатрешноста на коските на черепот може да предизвика проблеми со меморијата, сериозни главоболки, зголемен интракранијален притисок. Ова е една од причините за епилептични напади и хормонални пореметувања.

Едностесите на рацете можат да предизвикаат болка, но почесто нема симптоми.

Дијагностика

Едностоза на фемурот на х-зраците

Етнозите на 'рбетните коски може да се открие случајно, додека испитувањето на пациент за друга болест. Патологијата може да се идентификува со користење на овие постапки:

 • Х-зраци - аномалија ќе биде видлива на сликата;
 • компјутеризирана томографија - ви овозможува внимателно да ја испитате структурата на остеом и да го одредите видот на лезијата;
 • магнетна резонанца - ви овозможува да го одредите обликот, составот и структурата на туморот.

За време на испитувањето, бенигните јазли имаат јасна контура и униформа структура. Ако контурите се заматени, се појавуваат сомнежи за остеогенски сарком, остеомиелитис или мермерна болест .

Тешко е да се открие еностозата на илиум.

По дијагностичките процедури, лекарот врши диференцијација од слични заболувања: склерозантен остеомиелитис, асептична некроза или метастази.

Третман

Енотисот, кој е предизвикан од патологија, се третира во зависност од видот на основната болест.

Ако туморот расте полека без негативни симптоми, нема терапевтски мерки. Пациентот е подложен на задолжителни годишни проверки за да ја евидентира динамиката на зголемување на туморот.

Брзиот раст на јазлите и болката на местото на локализација се алармантни ѕвона, што покажува дека фокусот бара хируршка интервенција. Операцијата ги вклучува следните чекори:

 • подготвување на пациентот за хирургија;
 • процедура за анестезија и анестезија;
 • произлезените јазли се исцрпени, по што раната се шири.

Пациентот се подложува на постоперативна рехабилитација со употреба на лекови: лекови против болки, антиинфламаторни.

За време на заздравувањето, на пациентот им се даваат медицински препораки, кои вклучуваат откажување на зголемените физички вежби (силна обука, активна гимнастика), спречување на хипотермија, навремен третман на инфекции.

Можни компликации

Енотисот не се дегенерира во малигната форма. Единствената компликација може да биде болна сензација што предизвикува кутрест или главоболка - во овој случај се врши операција. За време на операцијата, постои ризик од крварење, воспаление или инфекција.

Најдобра превенција на болеста - усогласеност со медицинските препораки.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Енотис и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите можат да ви помогнат: ортопед-трауматолог , ортопед .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Епилепсија (појавување симптоми: 3 од 5)

Таквата болест како епилепсија е хронична и се карактеризира со манифестација на спонтани, ретко појавени, краткорочни епизоди на епилептични напади. Треба да се напомене дека епилепсијата, чии симптоми се многу изразени, е една од најчестите невролошки болести - на пример, на секои 100-тиот човек на нашата планета се јавуваат повторливи епилептични напади.

...
Тумор на мозокот (појавување симптоми: 3 од 5)

Тумор на мозокот е болест која се карактеризира со канцерозна лезија на менингите, нервни завршетоци и черепот. Овој тип на болест е многу опасен, бидејќи ако го започнете и не ја извршите операцијата во времето, сè ќе биде фатално.

...
Нодуларен периартеритис (Cussmaul-Meier болест) (појавување симптоми: 3 од 5)

Периартеритис нодоза е болест која влијае на садовите со мал и среден калибар. Во официјалната медицина, болеста се нарекува некротизирачки васкулитис. Постои име на периартеритис, болест Кусмаол-Мејер, панартеритис. Како што се развива патологијата, се формираат аневризми, се повторува оштетување не само на ткивата, туку и на внатрешните органи.

...
Невросифилис (појавување симптоми: 3 од 5)

Невросифилисот е болест на венерична природа која се меша со изведбата на некои внатрешни органи, а ако не се третира навреме, за краток временски период може да се прошири на нервниот систем. Често се јавува во било која фаза на сифилис. Прогресијата на невросифилисот се манифестира со симптоми како што се напади со сериозна вртоглавица, мускулна слабост, напади и парализа на екстремитетите и деменцијата.

...
Церебрална исхемија (појавување симптоми: 3 од 5)

Церебралната исхемија е болест која е прогресивно кршење на снабдувањето со крв во мозочното ткиво, што доведува до гладување на кислород на овој орган. Главната ризична група е новороденчиња. Оваа состојба често се развива за време на феталниот развој или директно во процесот на трудот. Како и за возрасните, нивната болест е формирана во позадина на други болести и ирационален начин на живот.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

ортопедски и трауматолошки зема
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-15
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Бољшај Серпуховскаја, 30
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
ортопед прифаќа
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-15
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Волгоградский пр., 42, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Госпитална пл., Д.2, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .