Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Opisthotonus: Симптоми и третман

Opisthotonus - главните симптоми:

 • Растројство на свеста
 • Фрлање на главата назад
 • Мускулен хипертонус
 • Остри спинална кривина
 • Тоник рефлекс

Опистотонус е принудна конвулзивна поза на "лак" во која едно лице се потпира само на потпетиците и на задниот дел на главата: грбот е силно заоблен, главата се фрла назад. Како резултат на изразена мускулна тонична контракција на грбот, вратот и екстремитетите, нозете се извлекуваат, се вртат навнатре (ротација), рацете, прстите на рацете и нозете се свиткани. Во оваа позиција, пациентот останува доста долго време. Овој феномен првпат беше опишан од Хипократ во клиничката слика на тетанус.

Причини

Опистотонус е екстремен степен на деберабрална ригидност ("de" е прекинување, "мозок" е мозокот, "rigidus" е нефлексибилен). Со деберабрална ригидност, врските помеѓу кортексот на хемисферите и субкортикалните јадра од една страна и мозочното стебло се целосно скршени, од друга страна.

Појавата на опистотонус може да се забележи кај вакви заболувања:

 • тетанус ;
 • трауматска повреда на мозокот во која мозочното стебло е оштетено;
 • церебрална парализа , која влијае на мостот или на средниот мозок;
 • наследни болести кои вклучуваат бела материја ( леукодистрофија , Гошерова болест , ацидурија, други);
 • абнормалности на развојот на мозокот ( Arnold-Chiari синдром , менингоцела, микроцефалија , церебеларна дисгенеза, други);
 • тешко воспаление на менингите ( менингитис );
 • хематоми (субдурално - хеморагија помеѓу менингите, што доведува до зголемен интракранијален притисок, епидурална - хеморагија помеѓу дуракот на мозокот и черепот, што доведува до компресија на мозокот);
 • рак на мозокот, во кој мостот е компресиран, средниот мозок, церебелумот е засегнат;
 • церебрален едем , кој може да се развие во различни животни опасни состојби ( еклампсија , церебрален васкуларен микроемболизам, комплетна или делумна опструкција на каротидните артерии, кислородно гладување, други);
 • токсикоинфекција (труење со отрови, цијаниди се особено опасни);
 • тешка електролитен дисбаланс;
 • хеморагичен мозочен удар ;
 • сите болести во кои страдаат функцијата на мозокот и неговите структури.

Во ретки случаи, причината за опистотонус може да биде труење со алкохол или дрога, неконтролирани антипсихотични лекови, злоупотреба на алкохол за време на бременоста. Кај новороденчиња, најчестите причини се интраутерините нарушувања во развојот, конгениталните абнормалности и дефекти и тешките инфекции на мозокот.

Симптоми

Симптоми на опистотонус

Главната манифестација на опистотонус е тоничниот рефлекс, во кој пациентот зема карактеристичен став, можно е депресија на свеста. Состојбата покажува сериозно оштетување на мозочните структури. Причината за итен повик до специјалист треба да биде силна неприродна напнатост на мускулите на екстремитетите, вратот и 'рбетните мускули, атипична позиција на телото. Состојбата на пациентот се влошува кога ќе се отстрани малиот мозок.

Главниот симптом со кој може да се претпостави опостотонус е остар аномален лак на 'рбетот, со главата навалена наназад. Рацете на пациентот се преклопени на градите, рацете се стегнати во тупаници.

Родителите можат да го збунат овој феномен кај новороденчињата и постарите деца со хистерики. Но, со хистериите, "гледачите" се нужно присутни, свеста е зачувана, а детето, ако се наведнува, природно и без поместување на неговите делови (хистеричен лак), детето лесно може да ја промени позицијата на телото.

Дијагностика

Опистотонус се дијагностицира со надворешни манифестации, па затоа за искусна специјалистска дијагноза не е тешко. Многу е поважно и потешко да се утврди причината за комплексноста на симптомите.

Како што се користат дијагностичките мерки:

 • темелна студија на историјата;
 • физички преглед;
 • лабораториски тестови;
 • електролити тестирање;
 • испитување на цереброспиналната течност;
 • пресметана и / или магнетна резонанца на главата и крвните садови;
 • електроенцефалографија.

Дополнително, може да се спроведат тестови за присуство на токсични, наркотични супстанции во телесните течности, следење на интракранијалниот притисок.

Електроенцефалографски преглед

Третман

Пациент со опистотонус треба да се лекува во болница. Терапијата е насочена кон елиминирање на болеста која предизвика симптом и олеснување на состојбата. Антиспазмодици и мускулни релаксанти се користат за ублажување на мускулни грчеви, диуретици - за да се намали интракранијалниот притисок.

Од здравствени причини, итна хируршка интервенција. Овие индикации се:

 • компресија на мозокот;
 • интракранијални хематоми;
 • TBI;
 • оток.

Во случај на респираторна инсуфициенција и закана од парализа, се изведува трахеотомија.

Ако првпат се појави описторто, прва помош треба да биде насочена кон стабилизирање на состојбата на пациентот, а потоа се врши темелна дијагноза и се избира соодветна шема за лекување.

Предвидувања

Прогнозата за опистотонус целосно зависи од причините за тоа. Поразот на нервниот систем е толку сериозен што може да доведе до промени во личноста, социјализација, парализа, кома - дури и смрт.

Превенција

Опистотонус нема специфична профилакса. На бремената мајка треба да се следи напредокот на бременоста и здравствената состојба, да се избегнуваат инфекции и повреди со цел да се исклучи интраутериното оштетување на фетусот.

Неопходно е да се заштити детето од потенцијални закани, да се излечат болестите на инфективната етиологија навреме, за да се заштити детето од повреди, особено краниоцеребрална.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Opisthotonus и симптомите карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: невролог , терапевт , педијатар .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Херпетичен енцефалит (појавување на симптоми: 1 од 5)

Вирусот на херпес симплекс (вирусот на херпес симплекс) инфицира повеќе од 80% од светската популација, но во повеќето луѓе тоа е во состојба на мирување и се активира само за време на периоди на низок имунитет. Херпес инфекцијата главно влијае на мукозните мембрани на очите, усните, надворешните гениталии и кожата и на прв поглед се чини дека е сосема безопасна, бидејќи е релативно лесна за лекување, но во тешки случаи на болеста може да ја наруши работата на централниот нервен систем и да предизвика развој на енцефалитис.

...
Ларингеална стеноза (појавување на симптоми: 1 од 5)

Ларингеалната стеноза е патолошки процес кој води до значително стеснување на ларингеалниот лумен, што го отежнува проголувањето на храната и дишењето. Најчесто забележана стеноза на гркланот кај децата. Оваа патологија бара итна посета на докторот и правилен третман на детето. Недостатокот на навремена реанимација може да предизвика смрт.

...
Тромбоемболизам (појавување на симптоми: 1 од 5)

Тромбоемболизам или тромбоемболичен синдром не е единствена болест, туку симптом комплекс кој се развива кога згрутчувањето на крвта се формира во садовите или кога крвта, лимфата или згрутчувањето на крвта навлегуваат во нив. Како резултат на оваа патолошка состојба, се развиваат срцев удар, мозочен удар или гангрена. Тромбоемболизмот може да влијае на крвните садови на мозокот, срцето, цревата, белите дробови или долните екстремитети.

...
Криптококоза (појавување симптоми: 1 од 5)

Криптококозата е опасна болест, која се нарекува длабока микоза со хроничен тек. Карактеристична особина на оваа патологија - микозата не влијае само на кожата, туку и ткивата на централниот нервен систем, белите дробови и мускулите. Криптококозата почнува да напредува веднаш по габата, предизвикувачкиот агенс, влегува во белите дробови на лицето со воздухот. Од белите дробови, тој продира во циркулаторниот систем и се шири низ телото. Најчесто, го "напаѓа" мозокот. Оваа болест влијае главно кај мажи од 40 до 60 години. Децата се разболуваат многу ретко.

...
Апсцес на мозокот (појавување симптоми: 1 од 5)

Мозочниот апсцес е болест која се карактеризира со ограничена акумулација на гноен ексудат во мозокот. Обично, гнојна маса во мозокот се појавува кога телото има место за инфекција лоцирано надвор од границите на централниот нервен систем. Во некои клинички ситуации, неколку лезии со гноен содржина може да се формираат во мозокот одеднаш. Оваа болест може да се развие кај луѓе од различни возрасни групи. Најчесто ова се должи на траума на черепот.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

невролог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Болшаја Молчановка, 32, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, 2-ри Сиромятнически лента, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, транс. Расковой, д. 14/22
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Трехгорный Вал, 12, бул
Телефон : +7 (499) 116-82-19
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .