Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Спондилолиза: Симптоми и третман

Спондилолиза - главните симптоми:

Спондилолизата е дефект (конгенитален или стекнат) на 'рбетот, кој се карактеризира со неединство на' рбетниот лак. 70-85% се јавуваат во случаи на спондилолиза на пршленот L5. Во 10% од случаите, влијае на четвртиот (L4) пршлен. Во други случаи, лезијата истовремено влијае и на пршлените, L1, L2, L3.

Патологијата е широко распространета, 7-10% од светското население страда. На млада возраст кај мажи и жени, болеста се забележува со приближно иста фреквенција. Постарите мажи се разболуваат два пати почесто од жените.

Спондилолизата влијае на спортистите и на оние кои водат седентарен животен стил. Меѓу спортистите кои се изложени на ризик се гимнастичари, џемпери во водата, борачи, боксери, фудбалери (американски фудбал), кревачи на тегови, пенталоци, веслачи.

Причини

Главната причина за спондилолиза е прекумерно оптоварување на 'рбетот, кој се состои во често повторувана флексија-продолжување на' рбетниот столб. Влошување на кревање на тегови.

Како резултат на преоптовареност, коската во регионот на лакот поминува низ патолошко преструктуирање, формирајќи зона на губитници. Потоа се формираат микротреќи (фрактура на замор). Микро повредите добиени од 'рбетот за време на преоптоварување, ја нарушуваат исхраната и протокот на крв во коските.

Почесто патологијата се развива со повторени повреди и продирање на ткивата. Во такви случаи, спондилолизата и спондилолистезата може да се развијат како компликација (поместување на пршленот антериорно или постериорно). Спондилолистезијата се формира кога се јавува дефект на лак на двете страни.

Вродената форма на болеста се јавува за време на развојот на фетусот, кога постои не-затворање на вертебралните лакови. Се јавува кај едно новороденче на 1000. Точните етиолошки причини се непознати. Можни фактори: неповолна екологија, недостаток на фолна киселина за време на бременоста, недостаток на витамин Б, наследност.

Класификација

Во зависност од етиологијата, постојат три типа на болести:

 1. Вродено - се јавува за време на развојот на фетусот.
 2. Приобретен - се појавува на која било возраст под влијание на интензивни товари кои придонесуваат за неисхранетост на коскените структури.
 3. Мешани - се појавуваат со постоечка дисплазија на рацете и изложеност на прекумерни товари.

Во зависност од локацијата, овие форми на спондилолиза се разликуваат:

 • типична форма - меѓуартикуларен јаз;
 • атипичен - дефектот е локализиран помеѓу основата на лакот и интер-артикуларниот јаз;
 • ретрозоматско - разделување се наоѓа зад телото на ртот, во зоната на коренот на лакот.

По тежина се разликуваат:

 1. Активен степен Карактеризира со нестабилност на 'рбетот, оток на' рбетниот мозок на местото на деформација, синдром на болка .
 2. Неактивен степен. Нестабилноста е отсутна, болката најчесто е предизвикана од прекумерна мускулатура.

Според протокот на процесот постојат:

 • акутна форма - се карактеризира со изразен комплекс симптом, најчесто се бара хируршка интервенција;
 • хронична форма - болеста се јавува на позадината на дегенеративни процеси во 'рбетниот столб, првично асимптоматски, потоа болка во лумбалниот регион.

Се разликува степенот на поместување и аголот на наклон на пршленот:

 • прв степен - агол на офсет до 69 степени;
 • вториот е поместување на не повеќе од 75 степени;
 • третиот е поместување од 90 степени;
 • четвртиот - аголот на наклон е 105 степени;
 • Петтата е спондилоптоза, аголот на наклон е повеќе од 105 степени.
Што е спондилолиза?

Симптоми

Често болеста се одвива без посебни манифестации и се открива случајно. Карактеристични карактеристики вклучуваат компресивна болка, која се зголемува со продолжување во долниот дел на грбот и се намалува со свиткување напред. Тоа е предизвикано од болка што ги стега нервните корени. Коскените лезии може да се формираат на местото на дефектот, со што се зголемува притисокот врз нервните корени.

Поретко, се јавува силна болка која го ограничува движењето на човекот. Некои пациенти се жалат на болка кога лежат на грб. Понекогаш се забележува зрачење до задниот дел на бутот или задникот. Практично нема надворешни манифестации на болеста.

Често постојат невролошки симптоми: влошување на чувствителноста на долните екстремитети, вкочанетост во нозете, трнење во нозете, слабост во мускулите. За тешки напредни случаи на уринарна и фекална инконтиненција, кај мажите може да се развие импотенција .

Дијагностика

Ако постои сомневање за спинална спондилолиза, се спроведува провокативен тест: од пациентот се бара да се наведнува наназад во долниот дел на грбот додека стои на една нога. Кога лакот не се затвори, постои зголемена болка на погодената страна.

За да се потврди дијагнозата, рендгенското испитување на 'рбетниот столб се изведува во директна проекција, во лево и десно. Ефективноста на дијагностичката техника - 85%.

Ако дијагнозата е нејасна, се користат попрецизни дијагностички методи:

 1. Сцинтиграфија е радиоизотоп студија со користење на микро дози на радиоактивен лек кој овозможува да се добие дводимензионална слика и да се идентификуваат патолошките фокуси.
 2. Единствена фотонска томографија (СПЕКТ) е компјутерска студија која користи радиоактивни лекови кои испуштаат фотони. Изотопот се акумулира во погодените области, "покажувајќи" патолошки фокуси во сликите. Дијагностика се изведува со помош на томографи со гама-камери.
 3. Како диференцијална дијагноза, МНР се изведува за да се исклучи хернијација на интервертебралниот диск.

Компјутеризираната томографија ретко се користи поради ниската точност за одредување на клиничката слика.

Третман

Тактиката на третман на спондилолиза е избрана поединечно, земајќи ја предвид состојбата и возраста на пациентот, формата и фазата на болеста. Доколку не е потребна асимптоматска форма на специфичен третман. Доволно е да се помине текот на физичката терапија за зајакнување на мускулниот корсет.

Кога изразените симптоми препорачуваат ограничување на физичката активност, понекогаш се користат специјални корсети. Пациентот е пропишан лекови против болки, антиспазмодики за ублажување на мускулната тензија, хондропротектори за обновување на 'рскавицата, антиинфламаторните лекови, витаминските комплекси за зајакнување на имунолошкиот систем.

Терапијата обично трае од шест до осум недели. Ако пациентот точно ги почитувал препораките на лекарот, во овој период постои фузија на фузија на фузија. Следните шест до осум недели, пациентот се подложува на рехабилитација, чија цел е зголемување на флексибилноста на 'рбетниот столб. Масажи, мануелна терапија, терапевтски вежби помагаат.

Ако терапевтските мерки не дадоа ефект во рок од шест месеци по третманот и останатите поплаки останаа, се поставува прашањето за експедитивноста на хируршката интервенција.

Главните опции за операции:

 1. Декомпресија ламинектомија - отстранување на ламина (заден дел од пршленот). Целта е да се намали или отстрани компресијата од 'рбетниот мозок. Понекогаш е неопходно да се отстранат меѓувербеларните зглобови и лаци, што доведува до нестабилност на 'рбетот. Следната фаза по отстранување на ламинатот е фиксација на пршленот со метални структури што ја обезбедуваат стабилноста на 'рбетот.
 2. Намалување (поврзување на коскени фрагменти) со иглички, завртки.
 3. Остеосинтеза со жични куки.

Хируршките техники се ефикасни во 90% од случаите. Операциите се вршат во одделот за неврохирургија или вертебрологија по целосен преглед. Во периодот на рехабилитација, се пропишуваат антибиотици, аналгетици, физиотерапија и вежби за физиотерапија. Целосно обновување се случува за 5-12 месеци.

Прогноза

Проекциите за спондилолиза се поволни. Главната работа не е да се одложи посета на специјалист кога се појавува алармантен симптом, за да се подложат на годишни превентивни прегледи каде патологијата може да се идентификува случајно. Едностран дефект има поповолна прогноза отколку билатерална.

Превенција

Спондилолизата L5 нема специфични превентивни мерки. Неопходно е да не се преоптоваруваат кичмата со физички напор, да се дистрибуира товарот правилно, да се подложи на стручен испит, да не се доведе ситуацијата во развојот на компликации.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате спондилолиза и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: невролог , ортопедски трауматолог , терапевт .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Интервертебрална хернија (појавување симптоми: 5 од 10)

Интервертебралната хернија е карактеристична испакнатост или пролапс што се изведува во 'рбетниот канал со фрагменти од интервертебралниот диск. Интервертебралната хернија, чии симптоми се манифестираат поради тоа што пациентот е повреден или во присуство на остеохондроза, меѓу другото, се манифестира во форма на компресија на нервните структури.

...
Рак на 'рбетот (појавување на симптоми: 5 од 10)

Рак на 'рбетниот столб може да биде вистинска болест, која се манифестира во форма на примарен или секундарен малиген тумор на' рбетот. Секундарните тумори се метастази на малигни неоплазми, чиј развој првично се јавува кај било кој од органите (простатата, белите дробови, желудникот, градниот шуплив и др.). Рак на 'рбетот, чии симптоми се болка, се развива постепено, во текот на неколку недели / месеци, по што се зголемува овие манифестации.

...
Протрезија (појавување симптоми: 4 од 10)

Издигнување на дискот е патолошки процес кој води до деформација на интервертебралните дискови. Ако во оваа фаза не започнете со третман, тогаш патологијата може да предизвика развој на посериозни заболувања. Според статистичките податоци, болеста се јавува кај луѓе постари од 30 години. Исто така, патолошкиот процес може да се развие поради стекната траума или систематско преоптоварување.

...
Спинална грчеви (појавување симптоми: 4 од 10)

'Рбетниот кат не е посебна болест - тоа е последната фаза од манифестацијата на таквата патологија како сифилис. Во лице кое страда од сифилис и не се лекува, спиналниот црв може да се појави 15 или дури 20 години по инфекцијата, а закрепнувањето од оваа патологија е невозможно. За среќа, денес болеста е исклучително ретка, бидејќи симптомите на сифилис се добро познати на современиот човек и кога се појавуваат, луѓето бараат медицинска помош во претходната фаза. Но сепак, повремено, пациентите ја започнуваат болеста толку многу што е четврта фаза која се развива, што се карактеризира со намалување на задниот ѕид на 'рбетниот мозок со развој на специфични невролошки нарушувања.

...
Спинална хернија (појавување симптоми: 4 од 10)

Спиналната хернија е тежок патолошки процес, често од вродена природа, што се јавува кога задниот ѕид на 'рбетниот канал не се отвара. Преку резултирачкиот дефект е ослободување на дура матер, цереброспинална течност, нервни корени, оштетување на мозокот.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

невролог прифаќа
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Ландышевая, д. 14, корп. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Псков, 9, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
ортопедски и трауматолошки зема
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .