Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Егзостоза: Симптоми и третман

Екзостоза - главните симптоми:

Егзостозата е растење на коска или коска и 'рскавица на коска од не-туморска природа. За таков раст се карактеризира со појава на раст, кој се состои од 'рскавично ткиво, и на крајот се зацврстува и се претвора во сунѓереста коска. Оваа формација е покриена со 'рскавица и се стврднува со текот на времето.

Најчесто, туморот се јавува кај адолесцентните деца кога коските активно растат и скелетот се формира. Факторите кои предизвикуваат екстестоза на остео-катерилагин се: вишок на калциум во телото на тинејџер, траума, воспалителни процеси или заразни болести. Кај деца од помладата група, ретко се забележува патологија.

На болеста се дијагностицира за време на испитувањето или по испитувањето на Х-зраци.

Третманот на егзостоза, без оглед каде е откриен - во фронталната коска или фибула, се изведува хируршки.

Етиологија

Главната причина за раст на коските е вишокот на калциум во телото: тој се депонира на коските и се формираат израстоци. Прекумерната содржина на калциум е поврзана со постојаната употреба на млечни производи, јајца или поради потрошената тврдост.

Коскената егзостоза има дополнителни причини, имено:

 • конгенитална предиспозиција;
 • воспалителни процеси;
 • повреди на коски или модринки;
 • компликации по отстранувањето на забот на мудроста;
 • абнормалности во создавањето на 'рскавицата;
 • ендокрини пореметувања;
 • заразни болести;
 • долготрајните фрактури или неправилно прилепувачките фрагменти може да предизвикаат егзостоза на вилицата;
 • последица на радиотерапија во детството;
 • хипотермијата и постојаниот контакт со вода може да предизвикаат егзостоза на надворешниот аудитивен канал.

Екзостозата е ретко конгенитална, во повеќето случаи тоа е стекната болест која се јавува поради спојување на негативни фактори.

Второто име на болеста е остеохондрома - коскениот тумор на бенигната природа, кој се состои од ткиво на коска и 'рскавица.

Класификација

Коскената егзостоза има две главни форми:

 • Солитарна форма, кога постои единствен тумор. Не ја менува својата локација, неговата големина може да биде од најмали до многу големи. Во големи димензии, туморот може да ги притисне нервите со лимфни садови, во овој случај, отстранувањето на егзостозата треба да се спроведе во блиска иднина.
 • Повеќекратна хондродисплазија - манифестирана во неколку туморски сличности.

Локацијата на туморот може да биде многу разновидна:

 • Оштетување на вилицата - манифестирана во форма на коскени испакнатини кои се јавуваат на горната или долната вилица. Често се појавува кога се отстранува забот за мудроста, како и поради повреда или поради возрасни карактеристики.
 • Екзостозата на реброто - може да се формира и од внатрешната и од надворешната страна, зад или во центарот, а причината е најчесто повредени. Се чувствува добро. Кога големината на растот е голема, може да се појави интеркостална невралгија .
 • Егзостоза на нозете - е многу ретка, додека растот на коските и 'рскавицата може да ги има следните форми: линеарна, печурка, спинозна, сферична, комбинирана. Овој тип на патологија има наследна предиспозиција. Често постои егзостоза на calcaneus, со што се зголемува ризикот од растење по должината на 'рбетот, скапулата и бутот. Многу ретко може да се забележи егзостоза на нок фаланкс. Растењето на нозете може да биде многу штетно, и затоа мора да се отстрани.
 • Екзостоза на коленото - со брзо зголемување на туморот, може да се развие воспаление, при што зглобот е деформиран, што може да доведе до нарушување на неговото функционирање.
 • Рбетните егзостози се најсериозните сорти на болеста, бидејќи постои голема веројатност за пореметување на 'рбетниот мозок, а работните процеси можат да го одземат' рбетот на нормална мобилност.
 • Пелвична егзостоза - се јавува во изолирани случаи, се формира во областа на сакралната наметка или симфизата, процесите може да зафаќаат големи шуплини и бараат брзо отстранување.
 • Егзостоза на надворешниот аудитивен канал - со зголемување тие можат да го блокираат најголемиот дел од аудитивниот канал, што доведува до развој на губење на слухот , тинитус. Кога туморот има неколку процеси, може да се појави болка . Причините се често хипотермија.

Помалку чести формирање на тумор кај тибија, фибула или радијален.

Екзостоза на гума за џвакање

Симптоматологија

Почетокот на болеста не се манифестира и е асимптоматски, а симптомите почнуваат да се појавуваат кога туморот брзо се зголемува.

Чести симптоми вклучуваат:

 • главоболки;
 • вртоглавица;
 • траума на туморот, што може да доведе до болни рани;
 • нарушена мобилност на зглобовите;
 • воспалителни процеси;
 • нервите и тетивите може да се исцедат;
 • вкочанетост на одредени делови од телото;
 • повреда на циркулацијата на крвта;
 • оток.

Егзостозите на надворешниот аудитивен канал придонесуваат за губење на слухот, додека во ушите има звуци, пациентот почнува да го слуша гласот повеќе. Во овој случај, многу често има главоболки и воспалителни процеси кои можат да предизвикаат чести отитис.

Најострите манифестации на туморот во 'рбетот: предизвикуваат тешко оштетување на нервите, вклучувајќи и губење на свеста, а исто така постои голем ризик за повреда на' рбетниот мозок.

Ендостозата на пета, исто како тумор на гума за џвакање, е многу трауматична, бидејќи постојано се подложува на триење, поради што може да се појават рани и воспаленија со надувување.

Дијагностика

Екзостозата најчесто се дијагностицира со визуелен преглед на пациентот, а болеста се потврдува по рендгенско испитување.

Задолжително лабораториско истражување е комплетна крвна слика.

За да се потврди точната слика може дополнително да се назначи:

 • ултразвучен преглед;
 • магнетна резонанца.

Ако постои сомневање за малигните процеси или инфекции, се прикажани биопсија на ткиво и биохемиски тест на крвта. Остеокарциногената егзостоза е бенигнен тумор, но под околности, особено во регионот на 'рбетот и ауриката, може да стане малигна.

Екзостоза на коленото

Третман

Ако егзостозата се дијагностицира кај дете, тогаш се зема предвид возраста и склоноста за раст на туморот: ако полека расте, тогаш не се презема третман, туку се прибегнува кон тактиката на чекање.

Во овој случај, само операцијата ќе биде соодветна тактичка терапија.

Се одржува во следниве случаи:

 • туморот е голем и брзо се зголемува;
 • постои висок ризик од рак да се трансформира во рак;
 • силна болка поради стегање на крвните садови;
 • локација - стапало или гума за џвакање, бидејќи постои висок ризик од повреда и инфекција.

Операцијата не бара посебни подготовки, може да се спроведе под општа или локална анестезија. Туморот се отстранува заедно со периодот за да се спречи повторување.

Често постои егзостоза по екстракција на забите, а потоа потребна е секундарна интервенција за да се отстрани растот.

По хируршките интервенции, неопходно е да се придржувате до медицинските препораки: правилно да ја обработиш шиеста, да го посетиш лекар во времето за испитување.

Можни компликации

Овој тип на бенигни тумор бара третман, во спротивно тоа може да доведе до следниве компликации:

 • егзостозата на непцата може да предизвика инфекција;
 • неоплазмата во носот е комплицирана од отитис , мастоидитис , артритис ;
 • оток на коленото зглоб може да доведе до парализа и губење на флексија на ногата;
 • спиналните егзостози може да ја нарушат мобилноста, да предизвикаат нарушувања на функцијата на 'рбетниот мозок, постои висок ризик од транзиција кон рак
 • големата големина на процесот го нарушува протокот на крв и ги стиска нервите.

Кога се открива патологија, неопходно е да се контролира растот на туморот и да се отстрани навреме.

Превенција на болеста е да се спречи повреда, не злоупотребувајте храна богата со калциум за време на адолесценцијата, не претерајте и навремено лекувајте заразни болести.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате екзостоза и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите може да ви помогнат: ортопедски траума хирург , стоматолог , хирург .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Невритис на аудитивниот нерв (појавување на симптоми: 4 од 9)

Неуритисот на аудитивниот нерв е болест на нервниот систем, што се карактеризира со манифестација на воспалителниот процес во нервот, кој обезбедува слуховна функција. Во медицинската литература, оваа болест се нарекува и "кохлеарен неврит". Вообичаено, оваа патологија се дијагностицира кај постари лица постари од 50 години (почесто во посилниот пол). Таквите луѓе ретко бараат помош од квалификуван специјалист, со оглед на намалувањето на аудитивната функција како нормален процес кој го придружува стареењето на телото.

...
Аневризма на церебрални крвни садови (појавување симптоми: 4 од 9)

Аневризма на церебрални крвни садови (исто така наречена интракранијална аневризма) е претставена како мала абнормална формација во садовите на мозокот. Овој печат може активно да се зголеми поради полнење со крв. Пред нејзиното прекинување, таквото испакнување не носи никаква опасност или штета. Тоа само врши мал притисок врз ткивата на органот.

...
Коскена циста (појавување симптоми: 4 од 9)

Коскената циста спаѓа во групата на бенигни неоплазми. Со оваа болест, постои формирање на празнина во коскеното ткиво. Главната група за ризик се состои од деца и адолесценти. Основен фактор е кршењето на локалната циркулација на крвта, наспроти позадината на која погодената област на коската не добива доволно кислород и хранливи материи. Но, лекарите идентификуваат неколку други фактори.

...
Баротраума (појавување симптоми: 4 од 9)

Баротраума - оштетување на ткивото кое е предизвикано од промена на волуменот на гасот во телесна празнина поради промена на притисокот. Овој патолошки процес може да се забележи во ушите, белите дробови, забите, гастроинтестиналниот тракт, очите и параназалните синуси. Клиничката слика за таквата повреда е доста изразена, поради што проблемите со дијагнозата, како по правило, не се појавуваат. Третманот го пропишува само квалификуван лекар.

...
Отитис кај дете (појавување на симптоми: 4 од 9)

Отитис кај дете се смета за најчеста патологија кај оваа возрасна група, која влијае на сите структури на аудитивниот канал. Експертите од областа на педијатриската отоларингологија велат дека до возраст од 7 години, околу 95% од децата страдаат од оваа болест.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

ортопедски и трауматолошки зема
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
стоматолог зема
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Тестовска, д. 10, 1 влез
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Zemlyanoy Val, 38/40, стр 6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Адреса : Москва, ул. Болшаја Молчановка, 32, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .