Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Спинална хернија: симптоми и третман

Спинална хернија - главните симптоми:

Спиналната хернија е тежок патолошки процес, често од вродена природа, што се јавува кога задниот ѕид на 'рбетниот канал не се отвара. Преку резултирачкиот дефект е ослободување на дура матер, цереброспинална течност, нервни корени, оштетување на мозокот.

Комплексот на физиолошки и функционални абнормалности во спиналната хернија е комбиниран со терминот миелодисплазија.

Фреквенцијата на откривање на болеста кај новороденчињата е 1 дете од 1000-3000 новороденчиња, патологијата може да се комбинира со други развојни аномалии.

Се дијагностицира во време на ултразвучно испитување на фетусот или цереброспиналната хернија веќе кај новороденчињата се детектира со физички преглед и инструментална дијагностика. Третманот е функционален само. За време на периодот на рехабилитација, физиотерапијата со гимнастика е пропишана за да се врати активноста на нервните рецептори.

Етиологија

Спинална хернија кај дете

Оваа патологија има прилично голема листа на причини, во зависност од времето на откривање и природата на стекнувањето, кај возрасен или кај дете, конгенитално нарушување во развојот или последица на компликации од остеохондроза , повреда.

Спиналната хернија кај возрасните ги има следните причини:

 • повреди на 'рбетниот столб;
 • резултат на операцијата на 'рбетниот столб;
 • генетска предиспозиција;
 • силен физички напор;
 • вишок телесна тежина;
 • седентарен начин на живот;
 • рбетни болести.

Во човечкиот рбет, солидните коски се заменуваат со 'рскавица, што го прави флексибилен и мобилен. Интервертебралните дискови обезбедуваат пластичност и амортизација, а под влијание на негативните фактори се најранливи.

Вродената 'рбетна хернија ги има следните причини:

 • недостаток на хранливи материи во процесот на формирање на фетусот;
 • ефектот на токсините врз телото;
 • земање лекови за време на бременоста;
 • тешки заразни болести на една бремена жена.

Патологијата се развива поради дефект во процесот на формирање на нервните цевки во ембрионот, кој го формира 'рбетниот канал и' рбетниот мозок. Од периодот кога ембрионот бил изложен на неповолни фактори, ќе зависи од сериозноста на патологијата како што е вродената спинална хернија.

Класификација

Во зависност од причината за пациентот и возраста на пациентот, класификацијата на спиналната хернија може да се изврши според степенот на проток, локација и тип.

Вродена спинална хернија може да биде во било кој дел од 'рбетот:

 • во грлото на матката - прилично редок вид на патолошки процес, кога во горниот дел од 'рбетниот мозок е одговорен за гласните жици и мускулната функција на лицето и вратот, формацијата ја нарушува физичката активност, негативно влијае на респираторниот систем и способноста за цицање кај дете;
 • во градите - негативно влијае на функционирањето на мускулите на лицето, ларинксот, кардиоваскуларниот систем, црниот дроб, желудникот, цревата, слезината се вклучени во патолошкиот процес;
 • во лумбалниот регион - често се случува, влијае на моторната функција на нозете, се забележуваат промени во гастроинтестиналниот тракт, кај возрасните предизвикуваат проблеми со генитоуринарниот систем.

Според типот на спина бифида, спиналната хернија кај децата може да биде од две форми:

 • латентна форма, кога не се открие надворешно испакнување, без симптоматско отстапување со мала депресија во погодената област на 'рбетниот столб;
 • хернијална - отворена форма со испакнатост однадвор, со моторни и функционални нарушувања.

Според степенот на надворешен раст, оваа патологија е поделена на следниве видови:

 • менингоцела - се однесува на лесната форма на болеста, дебелото 'рбетот деформира по пенетрацијата на' рбетниот мозок, во овој случај, мозокот не се менува, неговата структура и функција во нормална состојба, симптомите речиси не се забележани;
 • менингомиелоцела - спиналната супстанција излегува од 'рбетниот мозок на дете без да се оштети нервната туба, се забележуваат промени во невралгија;
 • менингорадикулоцела - е тешка форма, 'рбетниот мозок, нервното ткиво со непроменета нервна туба се влегува во дефектната област;
 • myelotsysotsele - најсериозен степен на нарушување на структурата на 'рбетниот мозок без можност за обновување, терапевтската прогноза е негативна;
 • rachishisis - школка на 'рбетниот мозок се дели, не постои кожа на хернија, бидејќи бебето таква форма е исклучително опасна по живот.
Видови на 'рбетен хернија

Многу ретко, испакнатоста се јавува со неоплазма слична на тумор, која е бениген по природа, но ако не се лекува, се претвора во малигна неоплазма и доведува до смрт.

Кај возрасните, причината за хернија е траума или силно оптоварување: во такви случаи, најчесто се дијагностицира менингоцела или менингомиелоцела. Пациентот е во итна потреба од помош и хирургија.

Симптоматологија

Патолошкиот процес на хернијација може да има скриена природа на развој и се манифестира веќе кај возрасни поради неповолни фактори (во случај на повреда, подигнување на тежината). Главните симптоми се болка во лумбалниот 'рбет, вкочанетост во нозете, привремено губење на движењето.

Во принцип, спиналната хернија ги има следните симптоми:

 • заоблени испакнатини во 'рбетот;
 • нарушена е чувствителност на болка;
 • намалена моторна активност на екстремитетите;
 • недостаток или намалување на рефлексите;
 • конвулзивни напади;
 • парализа на горните или долните екстремитети;
 • циркулацијата на крвта е нарушена;
 • дисфункција на респираторниот систем и срце;
 • невролошки нарушувања;
 • ментална ретардација ;
 • инконтиненција на урина и измет.

Паралелно, можат да се појават кожни болести, патологии на карличните органи, пневмонија .

Спиналната хернија кај новородените предизвикува проблеми со терморегулација, како и мускулна атрофија, кодокси и трофични чирови .

Најостриот вид е хернијата на цервикалниот регион, што може да доведе до инвалидност, предизвикува шилци на притисок, ја ограничува подвижноста на вратот, предизвикува оштетување на видот и слух. Кај возрасните се забележани несоница, повраќање, гадење, тинитус, вкочанетост, главоболки, хипертензија .

Дијагностика

Спиналната хернија во фетусот е дијагностицирана за време на рутински преглед на бремена жена со ултразвук. Ако патологијата е тешко да се развие, бременоста е прекината, бидејќи детето ќе биде неприфатливо.

Кога жалат на болка во долниот дел на грбот и вратот, менингоцелата може да се открие само по ултразвук или Х-зраци, хардверска студија ќе помогне да се идентификува точната локација, структура.

Спиналната хернија кај децата со отворен тип се дијагностицира веднаш по раѓањето, но бара дополнителни истражувања за да се утврди структурата, изгледот, содржината на кесата и да се исклучи малигниот тумор.

Ги изведува следниве активности:

 • ултразвучен преглед;
 • рентген испит;
 • се врши транзиломинација;
 • компјутеризирана томографија;
 • биопсија на образование;
 • Општ и биохемиски тест на крв.

Најчесто, по истражување, кај возрасен, менингоцелата се наоѓа на ниво на s2 и s4 (во вториот и четвртиот сакрален пршлен).

По сеопфатна студија, спина бифида често се среќава кај пациенти, а пршленот не е расцеп. Овој тип на патолошка девијација се нарекува задниот дел на бифидот и е комбиниран со дефекти во развојот на 'рбетниот мозок.

Третман

Спиналната хернија се третира само со помош на хируршка интервенција. Ако спиналната хернија се најде кај новороденчиња, тогаш, во отсуство на индикации за можна руптура на вреќата, операцијата се одложува до подоцнежен датум додека детето не достигне една година. Ако постои ризик од руптура на хернија, операцијата се изведува веднаш.

Кај возрасен, ваквите проблеми не се случуваат, а операцијата се врши по хоспитализација.

Хирургијата за 'рбетни хернии е насочена кон елиминирање на пулпалното јадро, кое ги стиска нервните завршетоци и излегува надвор од' рбетниот мозок. На помалку меко ткиво е повредено, подобро и побрзо рехабилитација зема.

Кај млади пациенти секогаш постои ризик од оштетување на нервните завршетоци, што може да доведе до дисфункции на мускулно-скелетниот систем, стаза во крвта и губење на чувствителност.

Во оваа патологија постојат неколку видови хирургија:

 • Микродисектомија. Суштината на процесот е да се отстрани 'рскавицата. Се прави мал засек, при отстранување на уништените дискови, соседните пршлени се спојуваат едни со други и се одржуваат под анестезија.
 • Ендоскопија - се прави мал засек и се изведуваат манипулации, кои лекарот ги следи преку мониторот.
 • Отстранување на хернија со ласер - ЛЕР е вметната во дупката, а хернијата испарува. Процесот на наплата по овој метод трае долго време.
Микродисектомија

Отстранувањето на хернијалната кесичка се врши кога неговата големина е над 7 милиметри.

Откако ќе се отстрани спиналната хернија, се пропишани следниве општи клинички упатства:

 • не преоптоварувајте го 'рбетот;
 • за првите шест месеци, само лесна прошетка без брзи движења е достапна, возењето во транспортот е откажано, бидејќи патиштата не придонесуваат за непречено движење;
 • невозможно е да се укине товарот над 5 килограми тежина;
 • сауни, бањи и хипотермија се забранети;
 • Не јадете многу висококалорична храна.

Спиналната хернија кај лесните новороденчиња се карактеризира со релативно позитивен изглед. Во сите други случаи, исходот од терапевтските интервенции ќе зависи од тежината на патолошкиот процес, но во повеќето случаи се развиваат сериозни компликации.

Во периодот на рехабилитација, пропишани лекови со лекови:

 • за нормализација на нервниот систем и циркулацијата на крвта;
 • да се подобри метаболизмот;
 • антиинфламаторно.

Пропишани се физиотерапевтски методи, вежби за физиотерапија, храна за исхрана. Процесот за обновување може да трае од неколку недели до 4 месеци.

Можни компликации

Спиналната хернија е многу сериозна болест која предизвикува следниве сериозни последици:

 • инфекција поради прекин на хернијалната вреќа;
 • губење на моторни активности, парализа;
 • неплодност;
 • проблеми со празнење (инконтиненција на урина и измет);
 • мозокот со хернија на грлото на матката функционира полошо;
 • попреченост;
 • смрт

Брзата елиминација на болеста секогаш се граничи со ризикот, бидејќи нервните завршетоци можат да бидат засегнати, што може да доведе до попреченост, а неусогласеноста со медицинските препораки придонесува за рецедив на болеста.

Превенција

Спиналната хернија кај новородените нема специфична профилакса, па затоа единственото рационално решение би било да се одржи здрав начин на живот во периодот на носење на детето. Што се однесува до манифестацијата на оваа болест кај возрасните, неопходно е да се спречат заразни и воспалителни процеси, за да се избегнат повредите и тешки физички напор.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате спинална хернија и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите може да ви помогнат: ортопед , хирург , педијатар .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Хордома (појавување симптоми: 5 од 20)

Хордома се однесува на бенигни неоплазми, и се појавува од остатоците на хормонот на ембрионот. Вообичаено, туморот се формира во основата на черепот (40% од случаите) и во областа на сакрумот. За оваа неоплазма, како и за другите бенигни, карактеристичниот бавен раст е карактеристичен. Од сите форми на централниот нервен систем, фреквенцијата на хордомата е 1%.

...
Спондилолиза (појавување симптоми: 4 од 20)

Спондилолизата е дефект (конгенитален или стекнат) на 'рбетот, кој се карактеризира со неединство на' рбетниот лак. 70-85% се јавуваат во случаи на спондилолиза на пршленот L5. Во 10% од случаите, влијае на четвртиот (L4) пршлен. Во други случаи, лезијата истовремено влијае и на пршлените, L1, L2, L3.

...
Радикуларен синдром (појавување симптоми: 3 од 20)

Радикуларниот синдром е комплекс на симптоми кои се јавуваат во процесот на стегање на 'рбетните корени (т.е. нервите) во оние места каде што се одвојуваат од' рбетниот мозок. Радикуларниот синдром, чии симптоми се малку контроверзни во својата дефиниција, само по себе е знак на многу различни болести, со оглед на што важноста на навременоста на нејзината дијагноза и назначувањето на соодветен третман станува важна.

...
Рак на 'рбетниот столб (појавување симптоми: 3 од 20)

Рак на 'рбетниот столб може да биде вистинска болест, која се манифестира во форма на примарен или секундарен малиген тумор на' рбетот. Секундарните тумори се метастази на малигни неоплазми, чиј развој првично се јавува кај било кој од органите (простатата, белите дробови, желудникот, градниот шуплив и др.). Рак на 'рбетот, чии симптоми се болка, се развива постепено, во текот на неколку недели / месеци, по што се зголемува овие манифестации.

...
Паркинсонова болест (појавување симптоми: 3 од 20)

Паркинсоновата болест, која исто така е дефинирана како треперење парализа, е долгорочна прогресивна состојба, придружена со оштетена моторна функција и бројни нарушувања. Паркинсонова болест, симптоми кои постепено се влошуваат со текот на времето, се развива поради смртта на соодветните нервни клетки во мозокот одговорни за контрола на извршените движења. Оваа болест е предмет на одредени корекции на симптомите, може да трае многу години и е неизлечива.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

ортопед прифаќа
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Бољшај Серпуховскаја, 30
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
хирургот зема
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Новомарински, 32
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Герила, 41
Телефон : +7 (499) 116-82-14
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .