Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Миоклонус: симптоми и третман

Миоклонус - главните симптоми:

 • Грчеви
 • Говорно оштетување
 • Суфолија
 • Гнишање на забите во сон
 • Носени нозе
 • Целото тело се врти
 • Приливи на неконтролирана ротација на очите
 • Незадоволен удар на рацете
 • Кошмари
 • Извртување на очните капаци
 • Одење додека легнал
 • Спонтано виткање на рацете
 • Спонтано виткање на нозете

Миоклонусот е еден од видовите на хиперкинеза, кои се карактеризираат како ненадејни, брзи контракции на индивидуалните мускули или нивните групи. Терминот бил воведен во употреба од 1881 година од страна на Н. Фридрих. Миоклонус и неговите напади се придружени со молскавични мускулни контракции, кратки во траење, ритмички или неправилни, насилни и неконтролирани. Нападите може да се појават како реакција на надворешни стимули кои влијаат на органите на видот и слухот и се манифестираат во состојба на комплетен одмор.

Миоклонија се подложни на луѓе од било која возраст и пол. Болеста не е страшна, ако случаите на "крлежи" се ретки, а нивната фреквенција има прилично големи временски интервали. Ако нападите често се повторуваат и траат долго, ова е симптом на многу болести поврзани со нервниот систем, воспалителни болести на церебралниот кортекс, болест на бубрезите или откажување на црниот дроб .

Болеста кај невролози е поделена на бенигна миоклонија и патолошка форма.

Етиологија

Причините за миоклонија се:

 • прекумерна емоционална стрес, стрес ;
 • употребата на енергетски пијалаци (содржат кофеин, стимулирање на производство на адреналински пијалаци);
 • мускулното ткиво губи микронутриенти;
 • никотин и злоупотреба на алкохол;
 • премногу работа , голем физички напор;
 • земајќи стимуланси, естроген, кортикостероидни супстанции.

Некои пациенти може да доживеат вродена тенденција на напади. Ако ги отстраните сите фактори и земете антиконвулзивни лекови, во 90% од случаите, здравствената состојба ќе се врати во нормала.

Мускулниот тик може да биде поврзан со соматски нарушувања кои сигнализираат одредени болести:

Меѓу етиолошките фактори, невродегенеративните состојби кај децата (Алперсовата болест) се многу чести ноќни напади.

Класификација

Болеста е непатолошка по природа и патолошка. За мускулите кои не бараат специфична терапија се:

 • миоклонија на спиење (ноќ) - се појавува во состојба на транзиција од фазата на будност до фазата на поспаност, е забележана кај повеќето здрави луѓе, нападите се еднократни и краткотрајни;
 • страв - се појавува со остар звук или акција (извик, блиц на светлина, остар шум) со почеток;
 • икачки - кои произлегуваат од контракцијата на внатрешната дијафрагма и гркланот како одговор на иритација на мозочното стебло, вагусниот нерв, може да се појави од прејадување, проблеми со гастроинтестиналниот тракт;
 • штит на очи - се јавува поради интензивен физички напор.

Миоклонус кога ќе заспие кај дете е забележан во првите месеци по раѓањето, се појавува за време на будност, одмор и исхрана. Ова е олеснето со контракција на мускулите на вратот, екстремитетите, состојбата заминува неколку месеци без терапија.

Myokloniya Simmonds се карактеризира со чест мускулен спазам кај возрасните и децата, нападот не трае долго (неколку минути), тој е еден или периоден, предизвикан од преоптоварување на телото.

Болеста е поделена на:

 • Синдром "немирни нозе", кога екстремитетите почнуваат или траат со голем интензитет, придонесувајќи за будење;
 • повторувачки движења, разговори во спиење, спиење , печење, цицање прсти, кошмари, гушење.

Патолошките нервни тикови се развиваат според епилептичкото или неепилептичкото сценарио, тие бараат истражување и појаснување на суштината на отстапувањето.

Според изгледот во некои делови од телото, мускулниот тик е:

 • фокална - вклучена е една мускулна група (мускули на очите и лицето);
 • сегментални - во процесот на тик мускули се вклучени, кои се наоѓаат во близина;
 • генерализирана - jerking станува видлива и поизразена, сите мускули се вклучени.

Миоклонусот на очните капаци со отсуства (нарушена свест) се карактеризира со брзи, неправилни контракции на мускулите, слични на тремор. Тоа се предизвикува ненадејно, трае од секунда до неколку минути, често се повторува. Оваа форма на хипертензија често се однесува на очните мускули, предизвикувајќи непредвидливи движења на очното јаболко, и може да биде придружена со грчеви на рацете со полуотворени очи. Нарушувањето на свеста има мек карактер во форма на запирање, повторување на движењата. Затворањето на очите може да предизвика напад кој минува низ времето.

Од анатомската локација на спиењето миоклонија е:

 • кортикален - се карактеризира со епилептични напади;
 • субкортикален - се манифестира поради ослободување на адреналин во мозокот;
 • спинален - се јавува поради патолошки пораст на активноста на мотоневроните и воспалителните феномени во 'рбетниот регион.

Често, ноќниот миоклонус на Симонд има поврзани проблеми: епилепсија, токсични оштетувања на мозокот, тумори. Бениген миоклонус обично не има такви компликации.

Симптоматологија

Миоклонусот се смета за болест ако се меша со животот на една личност и има истовремени заболувања. Во периодот на будност, проблемите се влошуваат, исчезнуваат ноќе.

Симптоми:

 • штиклирајте ги горните или долните екстремитети;
 • век миоклонус;
 • неволно ротација на очното јаболко;
 • скрипта на забите;
 • кошмари;
 • краткотрајни нарушувања на говорот;
 • гушење;
 • одење додека легна;
 • конвулзии;
 • трескање на целиот торзо;
 • спонтана флексија на рацете и нозете.

Myokloniya Simmonds во повеќето случаи не бара терапија и не се меша со лицето, не придонесува за компликации, симптомите брзо поминуваат и манифестираат само во периодот на длабок одмор на нервниот систем.

Дијагностика

На болеста се дијагностицира врз основа на жалби на пациентот и електромиографија. Постапката е посебен метод за проучување на биоелектричните потенцијали кои се формираат во мускулите на скелетот кога се изложени на стимули, евидентирана е електричната активност на мускулите.

Тие можат да препишат ЕХО, ултразвук на садовите на главата и вратот. Во некои случаи, МРИ е пропишана за подобро да се испита состојбата на крвните садови.

Третман

Во дијагнозата на миоклонус, третманот ќе зависи од етиологијата и видот на патологијата. Секој тип на исцрпување на мускулите или грчеви бара индивидуален пристап.

Прво, "провокатор" на симптомот е елиминиран, а потоа и самите симптоми. Лекови се пропишани: антиконвулзиви, седативи, кои се земаат или во форма на таблети или се администрираат со интрамускулни инјекции.

Пропишана е специјална диета и витаминско-минерални комплекси. Во некои случаи се практикува седативната терапија, која се состои од следење на дневниот режим и земање апчиња за спиење за кратко време.

Кај бебињата, нападите на отчукување или гребење на забите може да се отстранат со помош на лесни седативи на хербална основа и со елиминирање на активни вечерни игри и гледање на телевизија.

Прогнозата за третман е позитивна на 90%. Ако не е можно целосно да се ослободат од симптомите, по третманот, слабоста ќе стане помалку изразена, а нападите ќе бидат изолирани.

Можни компликации

Ако не ги третирате акутните напади, проблемите се можни:

 • со меморија;
 • брзина на реакција;
 • со говор.

За време на нападите, може да се повредите, а за време на епилепсија пациентот може да се задуши.

Превенција

За профилактички цели, експертите советуваат:

 • Не преоптоварувајте, не преголема работа;
 • води здрав начин на живот;
 • се ослободи од лошите навики;
 • одиме на свеж воздух, се релаксираме во попладневните часови;
 • земете релаксирачка бања со билки и масла;
 • почитувајте правилна исхрана;
 • направи масажа, направи јога.

Можете да се регистрирате за акупресура и акупунктура, само-третманот е строго забранет.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Миоклонус и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш невролог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Помала хореа (Sidedama chorea) (појавување симптоми: 3 од 13)

Мала хореа (Сиденамската хореа) е болест на ревматската етиологија, која се базира на поразот на субкортикалните јазли на мозокот. Карактеристичен симптом на развојот на патологијата кај луѓето е нарушување на моторната активност. Болеста влијае главно на мали деца. Девојчињата се болни почесто од момчињата. Просечното времетраење на болеста е од три до шест месеци.

...
Caisson болест (појавување симптоми: 3 од 13)

Кајсонската болест е патолошка состојба која напредува како резултат на транзиција на лице од регион со зголемен атмосферски притисок во регион со нормални индекси. Ова нарушување го добило името од процесот на транзиција на висок притисок во нормала. Често, нуркачите и рударите долго време се предмет на ова нарушување.

...
Тетани (појавување симптоми: 3 од 13)

Тетани е клинички синдром за време на кој се јавува невромускулна ексцитабилност. Може да се случи поради метаболички нарушувања и намалување на јонизираниот калциум во крвта. Најчесто овој синдром се манифестира со грчеви во мускулите на екстремитетите и лицето. Во некои случаи, може да манифестира конвулзии во срцевите мускули, што може да доведе до кардијален арест.

...
Епилепсија кај деца (појавување симптоми: 3 од 13)

Епилепсијата кај деца е хронична патологија од невролошка природа која се развива против позадината на зголемената електрична активност на клетките во мозокот, а надворешно се манифестира со различни напади. Најчесто, епилепсијата кај детето дејствува како секундарна болест која се развива во позадина на други патолошки состојби. Вродената форма на болеста придонесува за абнормален развој на мозокот и оптоварена наследност.

...
Хепатална енцефалопатија (појавување симптоми: 2 од 13)

Хепатална енцефалопатија е болест која се карактеризира со патолошки процес кој се јавува во црниот дроб и го зафаќа централниот нервен систем. Резултатот од оваа болест се невропсихијатриски нарушувања. Оваа болест се карактеризира со промени во личноста, депресија и интелектуално оштетување. Само да се справи со хепаталната енцефалопатија нема да работи, не може без медицинска интервенција.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

невролог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Gamalei, 18
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Воротынская, 4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .