Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Хоф-ова болест: симптоми и третман

Хоф-ова болест - главните симптоми:

 • Болка во коленото
 • Limp
 • Вознемиреност на периартикуларните ткива
 • Оток на коленото
 • Ниво на тешкотии свиткување на нозете на колената
 • Болка при свиткување на зглобовите
 • Ограничување на подвижноста на колената
 • Осетливост на нестабилност на зглобовите
 • Нога криза

Хоф-овата болест е дегенерација на масното ткиво околу коленскиот зглоб, што предизвикува воспаление и ја нарушува функцијата на ублажување. Овој патолошки процес ја ограничува подвижноста, предизвикува непријатност и води до куцање.

Болеста се манифестира по модринки, за време на хормоналните нарушувања, може да има акутна и хронична форма на проток.

Според Меѓународната класификација на болестите, патологијата е код според МКБ-10 М23.8 и е неодредено заболување на меките ткива на коленото.

На болеста се дијагностицира кога се испитува од страна на специјалист и со помош на дополнителни рендгенски прегледи.

Терапевтските мерки се конзервативни, во ретки случаи се врши хируршка интервенција. Ако е време да се преземат мерки за елиминирање на болеста, прогнозата е позитивна. Третман на Hoff-овата болест на колената се врши само со помош на сложени методи: лекови, специјални вежби и усогласеност со општите препораки.

Оваа болест е најчеста кај луѓето од двата пола по 40 години, што е поврзано со стареење и абење на одредени телесни системи, коскени заболувања, недостаток на витамин и минерали, повреди, хормонални пореметувања и други причини.

Исто така, овој тип на патологија е во некои случаи професионално заболување, поради што се манифестира кај спортисти, балерини и танчери поради микротравите во процесот на тренинг, како и поради големите оптоварувања на нозете.

Етиологија

Хоф-овата болест е воспаление на масното ткиво на pterygoid наборите, а овој процес е предизвикан од разни повреди и повреди. Во оваа смисла, патологијата има второ име - липоартритис.

Во колена зглобовите не се вклучени само коските, има 'рскавица, четири лигаменти, мукозни кеси. Просторот меѓу коските и лигаментите е исполнет со масното ткиво, кое дејствува како амортизел за време на движењето. Масното ткиво е покриено со специјална синовијална мембрана која служи како формирање на pterygoid наборите. Навитките, пак, се испреплетени со садови и нерви.

Ако овој дел од телото е повреден, тогаш крварењето се јавува во масното ткиво кое го опкружува лигаментот. Како резултат на тоа, масното ткиво се заменува со сврзно ткиво, деформирајќи го масното тло, кое се менува во форма и големина.

Болеста има поинаков развој, може да се претвори од акутната фаза во хронична.

Ако не започнете со третман, процесот ќе се влоши, предизвикувајќи тешка воспаление, оток, вклучување на најблиските ткива во воспалителниот процес, додека мобилноста е нарушена.

Најчестите причини за болеста се:

 • разни повреди;
 • микротрави за време на спортот;
 • хормонални пореметувања кај жените после 40 години;
 • професионални активности кои вклучуваат долг престој во иста позиција кога колената се свиткани;
 • артроза ;
 • силен физички напор;
 • поради воспалителни процеси во телото;
 • метаболни или автоимуни фактори.

Овој тип на болест може да се смета за професионален кај луѓе како:

 • спортисти (трчање, скокање, одбојка, фудбал);
 • танчери (балерини, уметници, циркуски изведувачи);
 • градители;
 • рударите.

Лицето кое е изложено на ризик треба да внимава на појавата на воспаление и да преземе соодветни мерки за да го спречи тоа, да се консултира со хирург, лекар, трауматолог.

Goff болест

Симптоматологија

Првиот знак на Hoff-овата болест на коленото зглобови се симптоми на оток, едем, кои се појавуваат по тежок напор. Ако не преземете никакви терапевтски мерки, тогаш постои зголемување на масното ткиво во слојот, функционалноста и мобилноста се вознемирени, тоа ќе биде многу тешко да се наведнуваат и да се ослободат нозете.

Процесот станува хроничен со следните отежнувачки симптоми:

 • болката се зголемува;
 • оток се зголемува;
 • флексија и проширување на нозете се нарушени;
 • мобилноста е ограничена;
 • болките при движењето се зголемуваат;
 • чувство на нестабилност при одмор на ногата;
 • воспаление влијае на околното ткиво;
 • криза за продолжување на коленото.

Во подоцнежните фази на болеста, забележани се следниве симптоми:

 • болките се присутни дури и во состојба на комплетен одмор;
 • изгледот на кумот;
 • неможност за свиткување на ногата.

Овој тип на болест е многу сличен со Schlätter-овата болест , таа е забележана кај адолесцентите поради брзото зголемување на растот. Исто така е предизвикана од микротравми за време на активни спортови.

Дијагностика

Хоф-овата болест се дијагностицира на следниов начин:

 • лекарот разговара со пациентот, ја проучува историјата на болеста, ги открива факторите кои придонесоа за појава на патологија;
 • во рана фаза од развојот на патолошкиот процес, ќе биде доволно да се потврди со радиографија;
 • во случај на хроничен карактер и запоставено воспаление, МРИ е пропишана - снимањето на магнетната резонанца ќе овозможи испитување на воспалителниот процес во најмалите детали, ќе даде можност точно да се одреди количината на масни наслаги, што ќе ви овозможи да пропишете ефикасна терапија.
МНР на коленото

Сите видови на истражување ќе му помогнат на специјалистот да ја разликува болеста од постоечките заболувања и да пропише терапевтски мерки.

Третман

Третман на Hoff-овата болест започнува со употреба на конзервативни методи, но ако тие не произведат резултати, тогаш хируршките процедури се пропишани.

Клинички упатства:

 • намалување на оптоварувањето на ногата;
 • намалување на тежината (ако е потребно);
 • напушти активни спортови, напорна работа;
 • жените земаат агенси за намалување на хормони;
 • се држи до правилна исхрана.

Во првата фаза се пропишуваат антиинфламаторни лекови, се елиминираат системските болести и се пропишуваат лекови против болки.

По отстранувањето на воспалението, фазата на обновување на мускулната структура започнува со користење на следните физиотерапевтски постапки:

 • ласерска терапија;
 • масажа;
 • кислородна терапија;
 • апликации со парафин и озокерит;
 • електростимулација.

Физиотераписките активности може да се вршат паралелно со лекот.

Комплексните вежби се ефикасни за развој на функции на флексија и продолжување, но тие се изведуваат под водство на инструктор во соба за вежбање.

Примарниот комплекс се состои од пасивни движења, постепено зголемување и додавање на оптоварување, кое ни овозможува да развиеме мускулни лигаменти. Во иднина, таквите вежби можат да се менуваат со стрии. Работата на велосипед за вежбање, на тркачка патека може да се примени.

Во почетната фаза на развој се користат следните вежби:

 • подемот на свитканата нога;
 • пасивно истегнување на тетивите;
 • стрес извишува;
 • држи со истегнување.

Ако конзервативната терапија не го даде посакуваниот ефект, тогаш операцијата е пропишана.

Артроскопска хирургија се изведува. Затегнатите и регенерираните ткива се подложени на ексцизија, што овозможува враќање на мобилноста, а останатите влакна постепено го враќаат нормалниот слој на маснотии, што придонесува за амортизација.

Артроскопијата е минимално инвазивна хируршка процедура. Се направени мали пункции преку кои се вметнува посебен алат со камера. Екскрецијата на патолошките ткива се јавува со минимално губење на крвта, а по постапката се забележува значително подобрување.

По операцијата, пропишана е терапија со лекови (антиинфламаторни, лекови против болки, антибактериски агенси). Може да се користат народни лекови: облоги од глина (зелена или сина), пилули од билки (tansy, смрека, ела гранки, црно корен).

Ќе биде неопходно да се води грижа и да не се надминува ногата на почетокот.

Можни компликации

Хоф-овата болест е многу сериозен тип на воспалителен процес, што може да доведе до следниве компликации:

 • губење на мобилноста;
 • застојаност;
 • попреченост.

Ако започнете некоја болест, таа тече во хронична форма, во која ќе биде многу тешко да се спречи процесот на деформација.

Превенција

Превентивни мерки за Goff болест се следните препораки:

 • време за лекување на воспалителни процеси;
 • загревање и истегнување пред интензивни вежби;
 • одржување на нормална фитнес;
 • води здрав начин на живот;
 • носат колена;
 • по повредата се подложени на процедури за рехабилитација.

По операцијата, неопходно е да се следат сите препораки на специјалисти и да се елиминира прекумерната физичка активност. Во тешки случаи, ќе мора да ги напуштите часовите што ја предизвикале болеста и да најдат порелаксирана активност.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Goff-ова болест и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите може да ви помогнат: ортопед , ортопедски трауматолог , општ лекар .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Болка со болка (појавување на симптоми: 3 од 9)

Пеперс болест - болест во која се нарушува снабдувањето со крв во коскените структури во феморалната глава. Како резултат на тоа, се развива некроза. Оваа болест припаѓа на најчестите патологии на зглобот на колкот, кои се јавуваат кај деца на возраст од 2 до 14 години. Момчињата се почесто болни, но прогресијата на болеста може да се појави кај девојчињата. Во овој случај, Perthes болест ќе биде многу потешко. Кај возрасните, патологијата е исклучително ретка.

...
Коксартроза (појавување симптоми: 2 од 9)

Коксартрозата е прилично честа болест, дијагностицирана главно кај пациенти со средна и старост како дегенеративно-дистрофична патологија на зглобот на колкот. Коксартроза, чии симптоми во доцните фази на нејзиниот тек се манифестираат во форма на мускулна атрофија на погодената област во комбинација со скратување на екстремитетот, се развива постепено во период од неколку години.

...
Остеоартритис (појавување симптоми: 2 од 9)

Остеоартритисот е прилично честа болест во која зглобовите се подложени на дегенеративни-дистрофични лезии. Остеоартритисот, чии симптоми првично се поврзани со постепеното распаѓање на ткивото на 'рскавицата, а подоцна и со колапсот на субхондралната коска и другите структурни компоненти на зглобот, се развива против позадината на недостаток на кислород во нив и може да се манифестира во различни форми со различна локализација на патолошкиот процес. Во основа, оваа болест е дијагностицирана кај пациенти на возраст од 40 до 60 години.

...
Остеохондроза на коленото зглоб (појавување симптоми: 2 од 9)

Остеохондрозата на коленото (дисекција) е болест на дистрофично-дегенеративниот тип. Тоа главно ги погодува луѓето на рана возраст, во повеќето случаи има поволен курс и завршува со закрепнување на пациентите.

...
Schlätter's Disease (појавување симптоми: 2 од 9)

Schlätter-овата болест е состојба во која постои асептично уништување на тибијалната туберозна коска и неговото јадро. Оваа болест најчесто се развива поради хронична повреда на овие елементи за време на растот на скелетот. Во медицината оваа состојба се нарекува Osgood-Shlatter болест или остеохондропатија на тибијалната туберозита.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

ортопед прифаќа
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Волгоградский пр., 42, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Бољшај Серпуховскаја, 30
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Госпитална пл., Д.2, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
ортопедски и трауматолошки зема
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, Госпитална пл., Д.2, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Училиште, 11/3
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .