Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Контрактура на Дупујтрен: симптоми и третман

Контрактура на Дупујтрен - главните симптоми:

 • Дланките на дланките во форма на нодули
 • Тежината во рацете
 • Болка во рака
 • Ограничување на прстите
 • Задебелување на кожата на дланките
 • Неспособност да се исправи болниот прст
 • Дислокација на интерфалангеалните зглобови
 • Рачно воспаление на кожата
 • Скратување на рачните тетиви
 • Сува раце
 • Вкочанетост во рацете наутро
 • Израмнување на наборите на дланката
 • Уморни раце
 • Пилинг на кожата
 • Губење на еластичноста на тетивите на раката
 • Вметнувања во областа на кожните набори на рацете

Контрактурата на Дупујтрен е прилично честа патологија во која активната пролиферација на сврзното ткиво се јавува во тетивите на еден или повеќе прсти на горните екстремитети. Не е можно да се дознаат главните причини и механизми за развој на болеста, но се верува дека изворите на патологија се траума на дланките, оштетување на периферните нерви и генетска предиспозиција.

Болеста има специфична клиничка слика, која се состои од знаци како што се: консолидација на палмарна површина на раката, формирање на жици и нодули кои ги нарушуваат рацете.

Дијагнозата се базира на информациите добиени за време на проучувањето на комплексот на симптоми, што го нарушува пациентот и темелното испитување на пациентот. Лабораториските и инструменталните испитувања често не се користат.

Начини како да се третираат контракциите на Дупујтрен зависи од сцената на аномалијата. Во почетните фази на прогресијата на болеста се прават конзервативни обиди за елиминирање на дефектот, но во случај на комплициран курс, се индицира хируршка интервенција.

Според меѓународната класификација на болестите од десеттата ревизија, патологијата има своја шифра. Код ICD-10 ќе биде M72.0.

Етиологија

Контрактурата на Дупујтрен е последица на склеротичните процеси локализирани во ткивата на палмарната фасција, таквите промени се случуваат:

 • преголем раст на ткивото на тетивите;
 • деформитет на погодениот сегмент;
 • фиксација на прстите во свитната положба;
 • ограничување на движењата на флексија;
 • делумна или целосна неподвижност.

Експертите од областа на ортопедија и трауматологија сугерираат дека главната причина за проблемот е генетска предиспозиција: секој трет пациент со слична дијагноза има близок роднина кој страда од слично нарушување.

Манифестацијата на карактеристични симптоми е под влијание на следниве предиспонирачки фактори:

 • повреда на рацете;
 • сурови работни услови или професионални спортови;
 • патологијата на ендокриниот систем, особено дијабетес мелитус или тиреотоксикоза ;
 • хронично заболување на црниот дроб;
 • присуство во историјата на човечката болест на такво нарушување како епилепсија ;
 • долгорочна зависност од никотин и зависност од пијалоци што содржат алкохол;
 • хормонална нерамнотежа ;
 • невролошки нарушувања - пораз или прекршување на нервните влакна на горните екстремитети.

Оваа болест најчесто се дијагностицира кај мажи, а ризикот од развој на контрацепција на Дупујтрен зависи од возрасната група: колку е постара личноста, толку се појавуваат силни шанси за појава на симптомите. Што се однесува до жените, нивната патологија е откриена околу 10 пати поретко и има поповолен курс.

Класификација

Од клиничка гледна точка, вообичаено е да се направи разлика меѓу контрактурата на Дупујтрен од 4 степени:

 1. Почетна. Постои мала набиеност и формирање на мал јазол, со дијаметар не повеќе од еден сантиметар. Не се забележуваат други симптоми, а постоечките не го попречуваат секојдневниот живот на едно лице.
 2. Средно тешки. Постои зголемување на телесната тежина и нарушување на флексибилната функција. Можете да постигнете позитивен ефект на третман без операција.
 3. Тешки Проширувањето на дефектот може да достигне 90 степени. Операцијата е неопходна за целосно враќање на нормалното функционирање на погодениот сегмент.
 4. Комплицирано. Дури и оперативната терапија не дава позитивни резултати во сите случаи, понекогаш се однесуваат на ампутација на прстите.

Патологијата може да биде унилатерална и билатерална - фреквенцијата на појава на секој вид е 50%.

Симптоматологија

Симптоми на контрактура на Дупујтрен

Главниот клинички знак е постепено прогресивно намалување на моторната активност на еден или друг сегмент од горниот екстремитет:

 • во 40% од случаите прстенот е подложен на деформација;
 • секој трет пациент има проблеми со работата на неговиот мал прст;
 • во 16% од ситуациите средниот прст е вклучен во патологијата;
 • околу 3% влијае на палецот или показалецот.

Во тешки случаи на болеста, локомоторната активност е делумно или целосно ограничена истовремено во неколку прсти.

Како што напредува контракцијата на Дупујтрен, ќе се појават следните симптоми:

 • утринска вкочанетост;
 • замор и тежина во рацете;
 • болки од постојана природа, отежнати со палпација на болното подрачје;
 • сувост и затегнување на кожата на дланката;
 • израмнување на наборите на дланката;
 • knotting и tyazhe - може да трае и до неколку години;
 • постепено зголемување на погодената област;
 • губење на способноста целосно да се одврзат болно прст;
 • замена на здрави ткива на цикатрични тетиви, што доведува до нивно скратување и губење на еластичноста;
 • појава на изречени депресии во областа на кожните набори;
 • појава на области на пилинг, атрофија и воспалителни лезии на кожата;
 • развојот на креветот - е исклучително редок;
 • формирање на дислокации и сублуксација на интерфалангеалните зглобови.

Патологијата се карактеризира со прогресивен курс, но стапката на егзацербација на симптомите е индивидуална и не зависи од какви било надворешни или внатрешни околности. Кај некои пациенти, јазот од моментот на првите симптоми до формирањето на компликации трае со децении, кај други - вкочанетост се развива за неколку месеци.

Оваа варијанта на текот на болеста не е исклучена, во која постои долг стабилен курс, проследен со брза прогресија на клиничките манифестации.

Дијагностика

Процесот на поставување на точна дијагноза не е тежок. Во повеќето ситуации, дијагнозата е ограничена само на манипулации кои ги врши директно лекарот:

 • запознавање со историјата на болеста - за можна идентификација на патологијата која служела како извор на развој на дегенеративниот процес;
 • проучување на историјата на животот - да се утврди фактот на повреда на рацете;
 • темелно физичко испитување, неопходно вклучување на палпација на дланката на пациентот, за да се процени амплитудата на заедничките движења, да се идентификуваат јазли и жици;
 • Детално истражување на пациентот - за да се одреди првиот пат на појава и сериозност на специфични клинички манифестации.

Во некои случаи, за да се утврди причината за контрактурата на Дупујтрен, неопходно е да се спроведат општи лабораториски и инструментални испитувања:

 • општи клинички и биохемиски анализи на крвта;
 • хормонски тестови;
 • тест за гликоза во крвта;
 • уринализа;
 • ултрасонографија;
 • радиографија;
 • биопсија;
 • КТ скенирање;
 • МНР
Четка ултрасонографија

Третман

Конзервативните и хируршките терапевтски методи се вклучени во елиминацијата на дефектот.

Третманот без операција треба да се користи само кога болеста не доведе до значителна флексија контрактура на прстите на горните екстремитети.

Конзервативни методи:

 • медицинските инјекции во палмираната апонеуроза се најчесто користените колагенози, кои го олеснуваат отстранувањето на жици од фиброзни ткива;
 • третман со Collalizin (локална апликација или употреба на растворот со електрофореза) - за да се спречи појава на цикатрични промени во кожата на раката или ногата;
 • наметнување на надолжни завои наменети за продолжување на прстите - се препорачува да се користат ноќе;
 • администрација на блокади на новокаинот, кои може да вклучуваат глукокортикоиди, за да се ублажи болката ;
 • терапевтска масажа на рацете;
 • физиотерапија - UHF, електрофореза или парафински бањи;
 • хирудотерапија - третман со пијавици;
 • терапија за изведба на перформанси - за развој на палмарни зглобови.

Не е забрането лекување на контрактурата на Дупујтрен со народни лекови кои вклучуваат подготовка на декорации и инфузии врз основа на следниве компоненти:

 • коњ костен;
 • овесни зрна;
 • прополис;
 • сок бор;
 • celandine;
 • Хиперикум

Во почетната фаза на текот на болеста, третманот дома може да биде насочен кон одржување на нежна диета:

 • минимизирање на потрошувачката на млечни производи, производи од брашно и слатки;
 • збогатување на мени со морска храна, рен, бела зелка, моркови, ротквица и кромид;
 • целосно одбивање на алкохол.

Во случаи на дијагностицирање на болеста во 3 или 4 фази, потребен е хируршки третман на контрактура на Дупујтрен, кој се изведува на неколку начини:

 • делумна ексцизија на палмарната апонеуроза во зоната на центарот на фиброзните жици;
 • целосно отстранување на палмарна табла;
 • артродеза;
 • ампутација на болните прсти - само во случаи на инволвираност во патологијата на зглобовите, крвните садови и нервите.

Третман на контрактура на Дупујтрен по операцијата се состои во пропишување на следниве мерки:

 • физиотерапија;
 • терапевтски вежби;
 • хардвер или мануелна масажа.

Превенција и прогноза

Причините за болеста остануваат непознати, не постојат конкретно насочени превентивни мерки.

За да се намали веројатноста за симптоми на манифестација на контрактура на Дупујтрен, препорачливо е да се придржуваат на следните правила:

 • целосно отфрлање на зависности;
 • до умерено активен животен стил;
 • избегнете повреда на рацете;
 • навремена дијагноза и третман на сите патологии кои можат да доведат до дегенерација на палмарното ткиво на тетивите;
 • редовни (најмалку 2 пати годишно) посети на сите лекари за целосен превентивен преглед.

Прогнозата за контрактура на Дупујтрен не е неповолна - третманот без хирургија во речиси сите случаи, овозможува да се постигне целосно опоравување и реставрација на моторната активност на прстите.

Како што патологијата напредува кон фаза 4, се прикажува ампутација на заболените прсти - пациентот ќе му се додели инвалидитет.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате контрацепција на Дупујтрен и симптомите кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите може да ви помогнат: ортопед , ортопед-трауматолог , терапевт .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Ендокардит (појавување на симптоми: 1 од 16)

Ендокардитис е воспалителен процес кој се јавува во внатрешната обвивка на срцето (ендокардиум). Главната причина за нејзиниот развој е инфекција, но другите патологии не треба да се отфрлаат. Оваа болест подеднакво може да влијае на мажите и на жените. Многу често, болеста го надминува телото на луѓето кои земаат разни лекови. Тенденцијата за развој на патолошкиот процес е исто така присутна кај млади пациенти, па затоа е важно да се знаат причините и симптомите на патологијата со цел да се спречи развојот на тешки компликации.

...
Тунелен синдром (појавување симптоми: 1 од 16)

Тунел синдром или синдром на карпален тунел е невралгично нарушување. Вклучени во групата на тунелни невропатии. Се манифестира со продолжена болка и вкочанетост на прстите. Најчеста причина за појава е продолжено стегање на средниот нерв помеѓу коските и тетивите на зглобот.

...
Сува гангрена (појавување симптоми: 1 од 16)

Сува гангрена е болест која се карактеризира со смрт на кожата. Ова се случува поради недоволно снабдување со крв, слаба циркулација на крвта и мали количини на кислород. Горните и долните екстремитети најчесто се засегнати. Освен карактеристичната боја на кожата, таков процес се карактеризира со намалување на големината на зафатената рака или нога, во споредба со здрава и брчки (како резултат на губење на влага). Придружуван од такви симптоми како тешка, непрестајна болка и губење на чувството. Третманот е возможен само со хируршки методи и нема други средства, а особено фолк.

...
Еритромелагија (појавување симптоми: 1 од 16)

Еритромелгија е патологија на автономниот нервен систем, кој е класифициран како редок. Се карактеризира со пароксизмална контракција на артериите на екстремитетите. Овој патолошки процес е придружен со појава на болка во зафатената област, хиперемија на кожата, како и локална хипертермија.

...
Синдром на карпален тунел (појавување симптоми: 1 од 16)

Синдромот на карпален тунел е честа патологија која припаѓа на категоријата на тунелски синдроми и се карактеризира со компресија или исхемија на средниот нерв. Оваа болест најчесто се дијагностицира кај луѓето од средна возраст, а кај жените неколку пати почесто отколку кај мажите.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

ортопед прифаќа
Адреса : Москва, ул. Бољшај Серпуховскаја, 30
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Училиште, 11/3
Телефон : +7 (499) 519-32-81
ортопедски и трауматолошки зема
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-15
Адреса : Москва, Волгоградский пр., 42, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Герила, 41
Телефон : +7 (499) 116-82-14
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .