Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Клонични конвулзии: симптоми и третман

Клонични конвулзии - главни симптоми:

Клонични конвулзии - последица на одредени патолошки процеси, што се изразува во неконтролирана контракција на пароксизмален мускулен ткиво. Доста често, нападите се придружени со делумна парализа, ослободување на пена од устата и губење на свеста.

Најчесто, клоничните конвулзии се манифестираат по сериозен стрес , напади на главниот патолошки процес, или за време на спиењето. Вториот се должи на фактот дека за време на одмор, мускулите се опуштени. Во некои случаи, напади може да бидат присутни кај здрави луѓе по вежбање.

Природата на клиничката слика ќе зависи од тоа што го предизвикал нападот. За да се одреди основната причина треба да биде сеопфатна дијагноза, која ќе вклучува и лабораториски и инструментални методи.

Третманот се определува на индивидуална основа, врз основа на основната причина. Нема сексуални и возрасни ограничувања - постојат конвулзии кај деца и возрасни на било која возраст.

Етиологија

Напади може да се должи на следниве етиолошки фактори:

 • трауматска повреда на мозокот;
 • епилепсија ;
 • генетски нарушувања;
 • тешки заразни болести;
 • перинатални нарушувања - конвулзии кај новороденчиња;
 • труење со токсични супстанции - хемикалии, тешки метали, отрови и други соединенија;
 • неконтролиран внес на лекови;
 • метаболичко нарушување;
 • влошување на церебралната циркулација;
 • дегенеративни болести на мозокот;
 • бенигни или малигни тумори на мозокот;
 • еклампсија ;
 • заразни болести на централниот нервен систем;
 • земање дрога, предозирање;
 • прекумерно пиење;
 • повреди на главата.

Причините за клонични напади можат да бидат во психосоматика - напад може да биде предизвикан од тежок стрес, нервен шок и така натаму. Не треба да заборавиме дека развојот на патологијата може да биде предизвикан од психијатриско заболување - шизофренија , хистерија , напади на паника , дисоцијативно нарушување .

Најстрогиот курс се карактеризира со генерализирани клонични конвулзии - нападот влијае на целото тело, а не на нејзините поединечни делови.

Во поретки случаи (но сепак не исклучени), природата на клоничните конвулзии не може да се утврди. Во овој случај, зборувајќи за идиопатската форма на болеста.

Класификација

Конвулзиите се поделени со клинички и морфолошки карактеристики во следните видови:

 • клонични конвулзии - краткотрајна релаксација се забележува во периодот помеѓу спазмирање;
 • тонични конвулзии - зголемена спастичност, нема периоди на релаксација;
 • тонично-клонични конвулзии - постои клиничка слика за двете форми опишани погоре.

Според тежината на патолошкиот процес, постојат две форми:

 • локализиран - влијае само на еден дел од телото;
 • генерализирани - влијае на целото тело, може да предизвика парализа.

Тонични и клонични конвулзии често се алтернативни. Како по правило, оваа природа на текот на патолошкиот процес се одвива во случај на сериозни болести и не може симптоматски да се манифестира.

За да се утврди причината за манифестација на конвулзивни напади, може да се изврши само потребната дијагностичка мерка. Дури и ако имало само еден случај на клонични или тонични конвулзии, треба да се консултирате со лекар за совет, а не да се спроведува третман според сопствената дискреција или да се игнорира проблемот.

Симптоматологија

Клиничката слика на клоничните конвулзии ќе биде надополнета со специфични симптоми, чија природа ќе зависи од основната причина.

Директните клонични конвулзии се карактеризираат со следната клиничка слика:

 • мускулната тензија е кратка, по брза релаксација;
 • периодот на мускулна тензија трае релативно кратко време - не повеќе од 10-15 секунди;
 • нападите се менуваат многу брзо.

Тонично-клоничните конвулзии се карактеризираат на следниов начин:

 • тело арки, очите се тркалаат;
 • периоди на релаксација и мускулни тензии наизменично за неколку минути;
 • по некое време, конвулзии се шират на целото тело, што може да предизвика проблеми со дишењето;
 • искривени карактеристики на лицето;
 • забите се стегнуваат, пената може да се појави со крв од устата;
 • губење на свеста

Нападот завршува не порано од 5-6 минути. Во оваа фаза, клиничката слика ќе биде како што следува:

 • ритамот на клониските конвулзии постепено се намалува;
 • мускулите се релаксираат;
 • може да има несакано мокрење или дефекација, абдоминална болка;
 • пациентот може да ја изгуби свеста, во особено тешки случаи, лицето паѓа во кома.

Времетраењето на сцената е околу 10 минути. Откако пациентот е летаргичен, може да биде дезориентиран, најчесто заспива веднаш. Забележано е дека некои пациенти не се сеќаваат на самиот напад и на настаните што претходат.

Може да има општи симптоми, чија појава ќе се должи на причината:

 • главоболки, вртоглавица;
 • висок или критички низок крвен притисок;
 • слабост, зголемена слабост;
 • пелтечење ;
 • тремор на прстите;
 • зголемено потење;
 • бледило на кожата;
 • општо влошување на здравјето;
 • ако има хронични заболувања, нивното повторување е можно.
Клонични конвулзии

Присуството на такви симптоми бара итна медицинска помош. Самиот третман, особено со традиционалната медицина, не е во прашање.

Дијагностика

Дијагностичката програма треба да биде сеопфатна, бидејќи невозможно е да се одреди типот на патолошкиот процес само со една клиничка слика. Тие можат да пропишат вакви лабораториски и инструментални анализи:

 • општ клинички и биохемиски тест на крв;
 • уринализа и измет;
 • КТ скен, МНР на мозокот;
 • Ултразвук на абдоминалните органи, вклучувајќи го и стомакот;
 • Ултразвук на генитоуринарниот систем;
 • хормонални студии;
 • тест за тумор маркери.

Ако туморот се открие за време на дијагнозата, потребна е хистолошка проверка на неоплазмата.

Според резултатите од клиничките студии, земајќи ги предвид податоците собрани за време на почетниот преглед, вклучувајќи лична / фамилијарна историја, лекарот може да ја утврди причината за манифестација на клонични напади и да пропише ефикасен третман.

Третман

Текот на основната терапија ќе зависи од основната причина. Третманот со лекови може да се базира на такви лекови:

 • ноотропици;
 • седативи;
 • антибиотици;
 • антиинфламаторно;
 • имуномодулатори;
 • антиепилептичен.

Ако причината за нападите е тумор или аневризма, потребно е да се изврши операцијата.

Ако пациентот има напад надвор од медицинска установа, итно е потребна прва помош:

 1. Поставете го пациентот на рамна, мека површина.
 2. Обезбедете свеж воздух.
 3. Повлечете го панталонимот, јаката.
 4. Лежи на страна, така што болниот не е изгубил повраќање.

Дајте било какви лекови и течност е забрането.

Не постои недвосмислено предвидување, бидејќи тоа не е посебен патолошки процес, туку симптом. Специфични методи за превенција, за жал, не постојат. Препорачливо е да се спроведат активности за спречување на тие болести кои се вклучени во етиолошката листа.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате клонични конвулзии и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: невролог , терапевт , педијатар .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Акутен остеомиелитис (појавување симптоми: 8 од 20)

Акутниот остеомиелитис е болест која се карактеризира со развој на бактериско воспаление на коскената срцевина и сите структурни делови на коската. Опасноста од болеста лежи во разновидноста на курсот - од асимптоматски до фулминантен. Главниот извор на патологија се патогени микроорганизми, продира во коската и доведува до појава на гноен процес. Покрај тоа, се разликуваат неколку развојни механизми и предиспонирачки фактори.

...
Еклампсија (појавување симптоми: 7 од 20)

Еклампсија е компликација на бременоста, во која крвниот притисок се зголемува нагло и неочекувано (тешко е да се врати во нормала). Исто така, жената има висока содржина на протеини во урината и тешко оток на екстремитетите. Постојат два начини за излез од оваа состојба - повлекување на симптомите или кома. Оваа патолошка состојба може да му наштети на здравјето на не само на бремената мајка, туку и на нероденото бебе.

...
Анемија кај железо кај деца (појавување на симптоми: 7 од 20)

Анемија кај деца со дефицит на железо е клинички синдром кој се развива под услов на акутен дефицит во детското тело од железо. Наспроти ова, нивото на хемоглобинот во крвта се намалува, што доведува до развој на сродни компликации.

...
Метаболна ацидоза (појавување на симптоми: 7 од 20)

Метаболичната ацидоза е патолошка состојба која се карактеризира со оштетена киселинско-базна рамнотежа во крвта. Болеста се развива на позадината на лошата оксидација на органски киселини или нивното недоволно отстранување од човечкото тело.

...
Труење со арсен (појавување симптоми: 7 од 20)

Труењето со арсен е развој на патолошки процес кој се активира со ингестија на токсична супстанција. Ваквата човечка состојба е проследена со изразени симптоми и, во отсуство на специфичен третман, може да доведе до развој на сериозни компликации.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

невролог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, 2-ти Боткински проспект, 8
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Gamalei, 18
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-15
терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, 2-ри Сиромятнически лента, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Glavmosstroy, 7
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. 1-ви Тверска-Јамска, 29, 3 кат
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .