Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Ментален синдром: симптоми и третман

Синдромот на скаларен мускул - главните симптоми:

 • Трчање раце
 • Болка во рамо
 • Болка во вратот
 • Непотребни раце
 • Цијаноза на кожата
 • Болка во раката
 • Бледило на кожата
 • Повреда на фини моторни вештини
 • Студена кожа
 • Намалена чувствителност на кожата на рацете
 • Оштетена чувствителност во раката
 • Изглед на венска мрежа на градите
 • Намален мускулен тон на рацете
 • Неможност да се почувствува пулсот на повредената рака
 • Горење во рака
 • Отекување на рацете
 • Ограничување на мобилноста на рацете
 • Изглед на венската мрежа на раката
 • Туморска неоплазма на клавикулата
 • Прст пигментација

Синдромот на скаларен мускул е комплекс на симптоми кои произлегуваат како резултат на компресија на нервите или крвните садови поради деформитети во областа на мускулите на скалене. Се манифестира со болка, вкочанетост и слабост во вратот, рамото или раката.

Болеста е професионална, бидејќи главно музичари или луѓе кои се принудени да работат со своите раце се страдаат. Патолошката состојба е многу почеста кај жените на возраст од 20 до 50 години, но повремено се јавува кај машкиот пол.

Етиологија

Со оваа болест, како синдром на скален мускули, не се забележува анатомска метаморфоза. За да им обезбедат садови со полно работно место, им треба слободен простор. Кога се компресирани, нивните перформанси се влошуваат, што доведува до влошување на протокот на крв во раката и раката. Формирањето на згрутчување на крвта е можно, што е во состојба целосно да го блокира протокот на крв или да се пресели во областа на белите дробови, што може да го загрози животот на пациентот.

Постојат различни фактори кои го активираат почетокот на комплексот на симптоми:

 • искривување на 'рбетот;
 • повреда;
 • конгенитална промена на апаратот за лигаменти;
 • присуството на дополнителен раб;
 • зголемување на телесната тежина;
 • редовни повторувачки движења на рацете;
 • долго фиксирање на рацете во една положба;
 • тироидна патологија.

Професионални активности како што се кревање на тегови, бејзбол или пливање, може да предизвикаат развој на патолошка состојба.

Некои научници сметаат дека прогресијата на синдромот може да се појави како резултат на човечката еволуција од движење на четири екстремитети до движење на две. Вертикалната положба, која стана како резултат на еволуцијата, доведе до компресија на градите и поместување на грбот на грбот на зглобовите, што предизвика контракција на scalene мускулите.

Непријатност во таквата патологија може да се појави и лево и десно.

Туннелниот синдром е сличен на синдромот на скалилата на мускулите според природата на курсот, но има рак во раката.

Класификација

Лекарите ја класифицираат болеста на овој начин:

 • невроген синдром;
 • венски синдром;
 • артериски синдром.

Во невроген тип, брахијалниот плексус е подложен на притисок, што е прилично чест проблем. Венскиот синдром се карактеризира со компресија на субклавијалната вена, се јавува до 5% од случаите.

Во артерискиот тип на болеста, субклависката артерија е компресирана, таа се јавува во исклучителни случаи. Во меѓународната класификација на болести ICD-10, синдромот на скаларен мускул е назначен со шифра G45.8.

Симптоматологија

Синдром на скалило на мускулите

Синдромот на предниот мускул на мускулите има различни симптоми, во зависност од видот и степенот на компресија на садовите.

Стиснувањето на нервните влакна се карактеризира со следниве симптоми:

 • болка во раката, вратот, рамото;
 • ограничена локомоторна активност на повредената рака;
 • слабост, вкочанетост, чувство на горење;
 • намалување на мускулниот тонус;
 • нарушување на фини моторни вештини.

Компресија на артериите ги има следните симптоми:

 • пливање сензација;
 • промена на чувствителност;
 • кожата е ладена, бледа нијанса;
 • на прстите се појавува пигментацијата на темната боја;
 • во регионот на клавикулата, тумор-како тумор е опиплив.

Значаен знак е фактот дека не е можно да се испита пулсот на повредениот екстремитет.

Венскиот тип на синдромот на скалите на мускулите се карактеризира со појава на такви знаци:

 • оток на раката;
 • болка во вратот, која поминува во рамото;
 • нарушување на чувствителноста на горните екстремитети;
 • цијаноза на кожата;
 • појавата на венската мрежа во градите и екстремитетите.

Можеби појавата на тумори во супклавичната вена.

Дијагностика

За да се утврди точната дијагноза, специјалистот мора:

 • спроведе темелно испитување на пациентот;
 • да ја проучува историјата на болеста;
 • Земете интерес за жалби кои му пречат на некое лице.

Од лабораториски тестови може да се додели:

 • комплетна крвна слика;
 • биохемиски крвен тест.

Вклучете инструментални дијагностички методи за да ја потврдите дијагнозата:

 • електромиографија;
 • радиографија;
 • ангиографија;
 • магнетна резонанца;
 • ултразвучна дијагностика.

Со помош на електромиографијата може да се следи работата на нервните и мускулните влакна. Во случај на рендгенско испитување, може да се разјасни присуството на дополнителни промени на ребро или на градите.

Ангиографија е потребна за да се утврди абнормална циркулација на крвта. Со помош на МРИ, можно е да се процени состојбата на меките ткива што може да предизвика компресија на нервите или крвните садови. Ултразвукот се користи за проценка на состојбата на протокот на крв, крвните садови и меките ткива.

Компјутеризирана томографија ангиографија

Третман

Ако се забележат слични симптоми и постои сомневање дека се појавува синдромот на предниот мускул на предниот скален мускул, потребно е да се контактираат овие лекари:

 • невропатолог;
 • вертебролог;
 • ортопед и трауматолог.

Третман на патолошка состојба секогаш се изведува во комплекс, се состои од следниве опции:

 • лекови;
 • физиотерапија;
 • третман на народни лекови;
 • оперативен;
 • ресторативно физичко образование.

При спроведување на терапија со лекови се предвидува употреба на:

 • нестероидни лекови (за ублажување на воспаление);
 • мускулни релаксанти (помагаат во ублажување на болката и релаксирање на мускулите);
 • невропатски лекови (способни за промена на природата на преносот на болка во мозокот);
 • опијати (назначени во случај на неподнослива болка во отсуство на резултат на други лекови против болки);
 • витамински комплекс (витамини од групата Б).

Можеби назначувањето на хомеопатски лекови кои можат да имаат аналгетски, антиспазмозни и антиинфламаторни ефекти.

Физиотерапискиот третман се состои од поминување на курсот:

 • масажа (ја враќа правилната работа на тетивите, мускулите, внатрешните органи);
 • симулирани синусоидни струи (ублажување на болката, подобрување на исхраната на ткивата и периферна циркулација);
 • терапија со кал (да има решавачки ефект насочен кон олеснување на воспалението);
 • ултразвучна терапија (провоцира реставрација на системи и органи, ја подобрува имунолошката функција на телото);
 • електрофореза (способна да ја зголеми концентрацијата на лекови во лезијата);
 • магнетна терапија (антиинфламаторно дејство со паралелно отстранување на болката).

Терапијата со помош на традиционалната медицина може да се пропише истовремено со главниот тип на третман, се користат следниве методи:

 • триење на маст врз основа на хоп конуси;
 • лекови од берлински и рж зрна;
 • употреба на калцинирано урда.

Може да ја препише употребата на инфузија од:

 • јорговански бои;
 • лук;
 • пелин;
 • берберис со рен.

Можеби употребата на масти од мешавина на нане, celandine, calendula и излитена хоп конуси.

Хирургијата се изведува само кога терапијата со лекови се покажала како импотентна. За време на операцијата, инцизија е направена над клучната коска, што отвора пристап до меѓупланениот простор.

Понатамошни дејства се избираат врз основа на конкретен случај: понекогаш се смета за отстранување на лимфните јазли со мала количина на масното ткиво, можно е дисекција на мускулите, ако компресијата влијае на садови и нерви на овој начин.

Вежбањето е важен дел од третманот. Со нивна помош, можно е да се олесни манифестацијата на болка и притисок врз нервите и крвните садови. Популарни вежби за истегнување на мускулите на рамото.

Прогнозата на лекарите укажува на позитивен, но можна е појава на релапси.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Лествичен синдром и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: невролог , вертебролог , ортопед и трауматолог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Тунелен синдром (појавување симптоми: 4 од 20)

Тунел синдром или синдром на карпален тунел е невралгично нарушување. Вклучени во групата на тунелни невропатии. Се манифестира со продолжена болка и вкочанетост на прстите. Најчеста причина за појава е продолжено стегање на средниот нерв помеѓу коските и тетивите на зглобот.

...
Торакална остеохондроза (појавување на симптоми: 3 од 20)

Остеохондрозата на градниот кош, која ќе ја разгледаме во нашата статија денес, е еден од видовите на остеохондрозни манифестации - болести на 'рбетот, како резултат на кои меѓувертебралните дискови со' рскавица се погодени во соодветната област на нејзината концентрација. Торакалната остеохондроза, чии симптоми се базираат на концентрација во торакалниот регион, предизвикува развој на секундарни промени директно во пршлените со истовремено негативно влијание врз функционирањето на внатрешните органи.

...
Тимомегалија (појавување на симптоми: 3 од 20)

Тимомегалијата е патолошка состојба која се карактеризира со зголемување на големината на тимусната жлезда во споредба со постојните старосни норми. Тимусната жлезда е суштински елемент на човечкиот имунолошки систем, и ако патолошкиот процес напредува во него, реактивноста на телото се намалува. Лекарите обично дијагностицираат тимогалија кај новороденчињата, како и кај бебиња помали од една година. Вреди да се напомене дека момчињата се повеќе склони кон прогресија на оваа болест.

...
Цервикална спондилоартроза (појавување на симптоми: 3 од 20)

Спондилоартрозата на цервикалниот 'рбет е дегенеративен процес, што доведува до формирање на раст на коските на рабовите на телото на' рбет на оваа локализација, кое е оптоварено со постепено истребување на дисковите лоцирани помеѓу пршлените и спојувањето на зглобовите.

...
Цервикалгија (појавување симптоми: 3 од 20)

Цервикалгија - е болка која има различен степен на сериозност и е локализирана во вратот. Луѓето од било која возраст и пол страдаат од ова нарушување. Главните причини за формирање на таква состојба се повреди на грлото на матката и текот на болестите кои негативно влијаат на 'рбетот. Сепак, исто така има и безопасни предиспонирачки фактори, на пример, непријатна положба за спиење.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

невролог прифаќа
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Воротынская, 4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Тестовска, д. 10, 1 влез
Телефон : +7 (499) 519-32-81
вертебролог прифаќа
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Герила, 41
Телефон : +7 (499) 116-82-14
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .